Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cea mai mare inselatorie a statului

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Ce parere aveti despre ce spune acest om in videoclip? Este intr-adevar real sau are probleme psihice cum considera unii in comentarii? Eu unul tind sa cred ca ar fi reala treaba..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QoUUHtyCZtw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: Nu am gasit o sectiune mai potrivita pentru a dezbate un astfel de subiect decat asta. Daca nu e postat unde trebuie, puteti muta topicul.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
"Produs maritim" Posted Image
Copilul nou-nascut e produs maritim!

ps. Trebuie mutat pe fun.

Edited by ericmario, 29 December 2017 - 20:24.


#3
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostGucuca, on 29 decembrie 2017 - 20:21, said:

Intr-un stat normal da, dar intr-un stat mafiot ca Romania, asta e hotie pe fata.
Ghinion, asta e.

#4
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Am rezistat*  aproape 4 minute, până a zis că ,,se rupe apa, apoi iese copilul pe canal" și ceva că suntem produse maritime. Viața e prea scurtă ca să pierd chiar 20 minute. Dacă avea mai mult umor, poate, dar omul e un nebun oarecare, fără talent sau carismă.

*= Am pierdut aproape 4 minute

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai, asa sunt "scriitorii talentati" cam aerieni...

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
da, m-am convins, e sanatos tun asta

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cea mai mare inselatorie a statului este TVA-ul. Pentru ce dau eu 19% din tot ce platesc, unor paraziti, nu stiu.

#8
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postmyshyk, on 29 decembrie 2017 - 20:28, said:

Pai, asa sunt "scriitorii talentati" cam aerieni...
Așa ceva...Deci așa ceva...

On topic: Clipul ăsta mi-a amintit de ce zicea Umberto Eco despre internet și TV:
„Rețelele de socializare dau drept de cuvânt unor legiuni de imbecili care înainte vorbeau numai la bar după un pahar de vin, fără a dăuna colectivității. Erau imediat puși sub tăcere, în timp ce acum au același drept la cuvânt ca și un premiat cu Nobel. Este invazia imbecililor”

#9
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View PostMembruAnonim, on 29 decembrie 2017 - 20:32, said:

Cea mai mare inselatorie a statului este TVA-ul. Pentru ce dau eu 19% din tot ce platesc, unor paraziti, nu stiu.

Ca sa nu mergi pe o ulita neasfaltata de la Bucuresti la mare, ca sa nu iti aperi bunurile non stop in lipsa politiei, si cand adormi sa te fure, sau sa iti dea cu parul in cap si sa te fure in plina zi, ca sa aiba cine te scoate dintr-o masina incarcerata in caz de accident.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Filmul contine printre aberatii cateva chestii corecte:  omul, prin nastere, se naste ca fiinta biologica divina, nu ca purtator de drepturi si obligatii civile (persoana de drept). El este obligat prin lege la atribuirea unui CNP, care este in primul rand un atribut fiscal (in baza CNP, omul e contribuabil aproape toata viata, deci o baterie pentru Matrix) si apoi un atribut de drept civil, de statuare a unor drepturi si obligatii in societate.

Ideea care ar trebui retinuta este ca omul NU este produsul societatii. Societatea contribuie la perpetuare speciei dar nu produce oameni intr-o fabrica, prin urmare nu poate decide daca acestia au drepturi si obligatii, aceasta fiind o chestie care tine de liberul arbitru al omului.  Prin urmare, omul este mai mult decat o simpla eticheta cu un numar, un nume, o adresa, o data de nastere - toate aceste caracteristici atributive sunt artificiale si tin numai de relatia cu statul (sistemul).

Mergand mai departe cu demersul filozofic, s-ar putea spune ca, odata cu atribuirea obligatorie a unei identitati, a unui CNP, omul este inrolat obligatoriu in sistem si poate decide in mica masura daca doreste sa faca sau nu parte din sistem. Neputand decide, inseamna ca decide altcineva pentru el si, practic, ii deviaza intr-un fel cursul vietii ca si fiind divina (poate e mai greu de inteles ce zic aici).

Cu alte cuvinte, rolul divin al omului pe Pamant (dat de Dumnezeu) este cu totul altul decat sa fie atribut de drepturi si obligatii (posesor de CNP) si platitor de taxe.  Ori daca omul intra intr-un sistem creat de altii, cum isi mai indeplineste el rolul divin pentru care a fost trimis pe Pamant?

Din acest punct de vedere, termeni consacrati in practica precum "persoana fizica", "contribuabil", "populatie" etc. tin de o organizare paralela cu interesele omului, acea a statului. Omul nu se naste (prin vointa divina) ca sa devina contribuabil sau populatie intr-un stat anume.  Daca oamenii ar putea decide pentru sine, inainte de a se naste, nimeni nu ar consimti sa se nasca pentru a primi aceste atribute de "oaie in turma", atribute fiscale pana la urma (oamenii priviti ca producatori de taxe).

Filmul Matrix 1999 nu e doar o simpla fictiune, ci o reflectie la o stare de lucruri.

Edited by rosix, 29 December 2017 - 20:50.


#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostHamdoulillah, on 29 decembrie 2017 - 20:20, said:

si io care credeam c-asta-i baza functionarii oricarui stat din lumea asta...
Dacã ar fi cum crezi, azi nu plãteam nimic neamțului la factura gazului meu, pentru care bunicii și-au dat viața.
Țapã! Nimic nu e al tãu, nici mãcar tu!

Edited by sarac.lipit, 29 December 2017 - 20:44.


#12
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostSabinatu, on 29 decembrie 2017 - 20:24, said:

Am rezistat*  aproape 4 minute,
54 secunde

#13
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostMembruAnonim, on 29 decembrie 2017 - 20:32, said:

Cea mai mare inselatorie a statului este TVA-ul. Pentru ce dau eu 19% din tot ce platesc, unor paraziti, nu stiu.
nea aia e taxa pe valoare adaugata :D poate fi si douashcinci la suta :D

#14
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Mai era un coleg de forum care facea niste filmulete pe net, imi scapa acum numele doar ca era si profesor. Cred ca s-ar intelege foarte bine cu cel din filmarea de mai sus.Posted Image

#15
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postrosix, on 29 decembrie 2017 - 20:39, said:

Filmul contine printre aberatii cateva chestii corecte:  omul, prin nastere, se naste ca fiinta biologica divina, nu ca purtator de drepturi si obligatii civile (persoana de drept). El este obligat prin lege la atribuirea unui CNP, care este in primul rand un atribut fiscal (in baza CNP, omul e contribuabil aproape toata viata, deci o baterie pentru Matrix) si apoi un atribut de drept civil, de statuare a unor drepturi si obligatii in societate.
Păi e logic/normal că te naști fără CNP. Iar cine nu vrea ca progeniturile lui să nu aibă CNP pot pleca în afara societății (cel puțin teoretic). Adică eu nu înțeleg ce e rău că avem CNP? Trăim în societate, aceasta are niște reguli. Cum ai spus și tu, pe baza lui avem și obligații, dar și drepturi.

#16
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postrosix, on 29 decembrie 2017 - 20:39, said:

divin pentru care a fost trimis pe Pamant?
S-a nãscut în apã și e voința mamei dacã naște ori ba...nu e trimis de nimeni
Referitor la drepturi...rãmîne cu obligațiile
Statul rumîn garanteazã dreptul la viațã.
Cum????

Referitor la țepele trase frairilor de statul rumîn, nu-mi vine în minte decît taxa pe mediu.
Bã, scoatem taxa aia de înmatriculare, fraierii aduc juma'dă meleon fiare din imperiu! Au scãpat ãia de ele...au bãtut palma cu ai noștri...mersic, vã pup pã portofel.
Acum sã-i facem la bozonare pe frairi! 2oo ioro taxa mare, 5o aia micã, punem la juma 175 ioro X 5.ooo.ooo frairi...iaca parale berechet la pensiile de 1o.ooo ioro!!! Anual!!!(pensiile le vin lunar)....
Bbrava! Jmekeri dă jmekeri tolomacii de ne conduc..ha?
Mai conteazã cã ai dat deja la înmatriculare taxâ? Nu!
Mai conteazã cã faci 2oookm pe an? Nu!!!!
Mai conteazã câ scoți fum cît o hibridã? Nuuuuu!!!!_
Brava iar tolomacilor!

Da are cine ieși în drum pentru astea???
Neee...frairii ies cînd li se mãresc salariile...acum că li se taie, sunt bucuroși nevoie mare!

Edited by sarac.lipit, 29 December 2017 - 21:14.


#17
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View Postrosix, on 29 decembrie 2017 - 20:39, said:

Filmul contine printre aberatii cateva chestii corecte:  omul, prin nastere, se naste ca fiinta biologica divina, nu ca purtator de drepturi si obligatii civile (persoana de drept). El este obligat prin lege la atribuirea unui CNP, care este in primul rand un atribut fiscal (in baza CNP, omul e contribuabil aproape toata viata, deci o baterie pentru Matrix) si apoi un atribut de drept civil, de statuare a unor drepturi si obligatii in societate.

Exact, insa nu stiu cati dintre noi am fost deacord sa primim acel CNP si mai tarziu un buletin. CNP ne-a fost acordat impotriva vointei noastre. Dupa parerea lui, singurul act doveditor al existentei cuiva ramane certificatul constatator al nascutul viu, restul fiind actele statului, nu ale noastre. Intr-un alt video explica cum ca, orice contract facut cu buletinul (inclusiv creditele bancare), nu au fost facute direct cu noi, ci cu un actul, iar noi am fost doar beneficiarii acelui credit luat prin acel act.

In genul: Ai facut contract cu buletinul, nu cu mine ca fiinta vie. Ca sa intelegeti la ce ma refer, ca nu sunt bun la explicat, puteti viziona:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p8nmUXjO8-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu cred ca totusi are putin habar despre ce vorbeste chiar daca aia in comentarii zic ca ar fi nebun. Chestie adevarata: Vreo doua state care sunt datoare Romaniei (nu mai stiu exact care), au spus asa: Suntem datori lui Ceausescu, la el am facut imprumuturile si nu suntem datori Romaniei. Daca el e mort, datoria dispare. Asa-i ca le-a mers mintea si nu am mai primit si nu vom mai primi niciodata nimic inapoi?

Exact asa putem spune si noi: Ati facut contract cu buletinul nu cu mine. Pe actele voastre sunt datele de pe buletin, nu datele de pe certificatul constatator al nascutului viu.

#18
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Omul are dreptate cunosc o gramada de moromoni sprijiniti din SUA care au declarat copiii nascuti vii si fara CNP la noi in tara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate