Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Nokia 3310 4G

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 sonnydellmarco, on 29 decembrie 2017 - 21:45, said:

Si odata cu infrastuctura, cele cateva sute de mii de POS-uri 2G si modemuri industriale, nu ?
Am zis eu ca maine?! Va mai dura niste ani. Cred ca am mai spus pe aici pe undeva ca 3G va disparea inaintea 2G.

#20
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ma tem ca nu vor disparea. Vom avea in paralel 2,3,4 si 5G !
Cine a decis sa scoata CS-ul din 4G, nu a fost prea destept. Au simplificat reteaua de acces ca sa supercomplice reteaua de core. Sau au crezut ca lumea nu va mai vorbi la telefon ? Apoi au venit cu SDR-ul: spectru sheruit intre 2G si 3G. Pff: it so fucked up, cred ca vendorii au avut de spus un cuvant mai greu decat cel al inginerilor sau consumatorilor.

Edited by sonnydellmarco, 30 December 2017 - 11:14.


#21
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Deocamdata in China. Suporta Hotspot Wi-Fi.
https://www.gsmarena...310_4g-9046.php
https://www.gsmarena...-news-29380.php

Edited by 2003spirit, 30 January 2018 - 21:06.


#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

 sonnydellmarco, on 30 decembrie 2017 - 11:09, said:

Ma tem ca nu vor disparea. Vom avea in paralel 2,3,4 si 5G !
Cine a decis sa scoata CS-ul din 4G, nu a fost prea destept. Au simplificat reteaua de acces ca sa supercomplice reteaua de core. Sau au crezut ca lumea nu va mai vorbi la telefon ? Apoi au venit cu SDR-ul: spectru sheruit intre 2G si 3G. Pff: it so fucked up, cred ca vendorii au avut de spus un cuvant mai greu decat cel al inginerilor sau consumatorilor.
Aș fi mai rezervat în a face astfel de afirmații nesusţinute de articole științifice sau măcar de un studiu temeinic .
Cu ce ajută rețeaua CS la 4G (suplimentar core-ului actual)  când oricum totul merge azi pe pachete mai departe ? Sau ai impresia că un circuit din acela e o chestie magică,  rezistentă pe orice canal de comunicare?  Motivul pentru care este inutil este faptul că 4G-ul e gândit deja să aibe condiții cel puțin la fel de bune prin alocarea de blocuri de resurse . Latența este de maxim zeci de ms iar jitterul nesemnificativ. Practic deja 4G-ul bate orice la jitter,  în afară de fibră .
În rest , ai dreptate,  cu sdr-ul nu mai ai așa stres cu resursele 2/3G deși la cum evoluează lucrurile ,nu mai avem mai mult de 10 ani 2/3G , deja încep să închidă pe ele .
Operatorii sperau să ofere ei servicii multimedia,  când de fapt mai mult ca un messenger nu pot oferi . Iar messengerele au venit mai repede decât au crezut ei .

La subiect: ideea era bună dar a venit târziu . Ei aveau deja telefoane de genul și au renunţat.
Numai eu știu cât căutam unul pentru ai mei . Între timp tata deja folosește cu succes smartphone.

Oarecum la subiect ..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I6pmeCVsNoM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Si nu cu mult timp in urma am cumparat modelul 3G. Nu stiu insa daca merita upgrade, mai ales daca diferenta de pret va fi una considerabila.

#24
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 boy4ever, on 03 februarie 2018 - 08:59, said:

Si nu cu mult timp in urma am cumparat modelul 3G. Nu stiu insa daca merita upgrade, mai ales daca diferenta de pret va fi una considerabila.
Il folosesti pe Digi? Cum merge? Il folosesti tu sau vreun senior din familie? Eu vreau sa-l cumpar ca telefon de rezerva pentru seniori si asa din nostalgie. Am vrut sa stau o perioada fara smart dar m-am razgandit, e pagubos sa fac asa ceva oricat nu mi-ar placea sa umblu cu caramida dupa mine. Smartul m-a salvat chiar zilele aste din cateva situatii; daca nu-l aveam la mine riscam sa fac drumuri in plus sa cheltui bani, sa intarzii, sa pierd oportunitati. Accesul la documentele din cloud si la posibilitatea de a le printa in orice locatie, la google maps si la whatsapp este vital. Din pacate...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate