Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce folosesc conducatorii auto proiectoarele de ceata cand nu e ceata afara?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#37
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
In principiu nu ar trebui aprinse cand nu e ceata dar nici nu ar trebui sa deranjeze daca nu sunt dereglate sau daca ceilalti nu au probleme cu ochii.
In practica farurile de ceata ajuta putin la iluminarea pe lateral, acolo unde poti intalni gropi, betivi cazuti pe marginea drumului si alte pericole.
Eu de obicei nu le aprind dar am avut unele situatii in care am mers cu ele aprinse desi nu era ceata.
Exact cum scrie utopium mai sus, pe mine nu ma deranjeaza cei care merg cu farurile de ceata insa ma deranjeaza foarte tare cand intalnesc in trafic, noaptea sau pe ceata pe unii cu farurile stinse sau doar cu pozitia. Si asta se intampla foarte des.

Edited by Kroghy, 29 December 2017 - 14:50.


#38
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Si iar din cauza ca militia sanctineaza selectiv contraventiile. Altfel mergeau cu faza scurta sau cu ce era necesar in functie de conditii.

  Atata timp cat militia sanctioneaza doar incalcarea regimului de viteza si nu e interesata de restul contraventiilor e normal ca singura grija care o ai e sa mergi incet pe langa Garcea.
Daca se apuca sa stea la lumini sa vezi cum trage bizonii pe dreapta de nu mai incap in parcare pentru ca nu isi dau seama de ce opreste, ei doar incetinesc.

Edited by PoeOvidiu, 29 December 2017 - 14:50.


#39
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View PostPoeOvidiu, on 29 decembrie 2017 - 14:48, said:

Si iar din cauza ca militia sanctineaza selectiv contraventiile.
Eu as vrea sa santioneze pe cei care merg cu masinile murdare, ma deranjeaza mai tare fata de cei care merg cu farurile de ceata.
Pe langa ca arata urat, in perioada asta am vazut multe masini asa de murdare incat nu se mai disting semnalizarile si nici numarul.

Edited by Kroghy, 29 December 2017 - 14:56.


#40
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu as vrea sa sanctioneze toate contraventiile nu doar unele.

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

View Postutopium, on 29 decembrie 2017 - 14:45, said:

Fara suparare, dar ii prefer pe astia care merg cu farurile de ceata cand nu e ceata celor care merg seara/noaptea fara faruri aprinse. Si, din pacate, a doua categorie e mai mare decat prima. Am intalnit chiar si idioti care noaptea, pe drum european si ceata foarte deasa cu vizibilitate sub 50 de metri mergeau doar cu pozitiile (si alea partial functionale).
Golf 5 e smecher, nu aprinzi macar pozitia-nu se lumineaza nici display-ul radio-CD-ului. Posted Image

#42
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postizometric, on 29 decembrie 2017 - 13:56, said:

Doar luminile cu fascicul directional nu orbesc (faza scurta unde fasciculul are o geometrie optica bine definita). Proiectoarele de ceata nu sunt directionale, disperseaza in toate directiile. D-aia nu sunt permise in alte conditii in afara de ceata.
Proiectoarele de ceata corecte,trimit o banda de lumina foarte ingusta pe verticala si foarte lata pe orizontala.Reglajul lor se face astfel incat sa "mature" soseaua foarte jos,pana la cativa metri in fata...Reglate corect,nu au cum sa bata la inaltimea soferilor ce vin din sens opus.Asa lumineaza ale mele:

Attached Files


Edited by danpet, 29 December 2017 - 15:35.


#43
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007

View PostKroghy, on 29 decembrie 2017 - 14:55, said:

Eu as vrea sa santioneze pe cei care merg cu masinile murdare, ma deranjeaza mai tare fata de cei care merg cu farurile de ceata.
Pe langa ca arata urat, in perioada asta am vazut multe masini asa de murdare incat nu se mai disting semnalizarile si nici numarul.
Păi și în cazul ăsta poliția poate da sancțiuni.
In regulament scrie că ești obligat să te asiguri că plăcuțele de înmatriculare, lămpile și farurile automobilului sunt curate.

Edited by ammazon, 29 December 2017 - 15:25.


#44
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Nu sunt unul dintre cei care merg cu proiectoarele de ceata aprinse si nici nu ma deranjeaza cei care merg cu ele aprinse, cu conditia sa aiba montate becurile corespunzatoare.
Cum spunea Kroghy, ma deranjeaza mai tare cei care merg cu masinile cu mizeria de un deget pe ele.

#45
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postdanpet, on 29 decembrie 2017 - 15:21, said:

Proiectoarele de ceata corecte,trimit o banda de lumina foarte ingusta pe verticala si foarte lata pe orizontala.Reglajul lor se face astfel incat sa "mature" soseaua foarte jos,pana la cativa metri in fata...Reglate corect,nu au cum sa bata la inaltimea soferilor ce vin din sens opus.

Nu exista reglaj la proiectoarele de ceata. Revino-ti.

#46
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postizometric, on 29 decembrie 2017 - 15:26, said:

Nu exista reglaj la proiectoarele de ceata. Revino-ti.
Nu stiu cu ce masini esti obisnuiti tu, dar la masinile normale exista reglaj al farurilor de ceata.

View Postammazon, on 29 decembrie 2017 - 15:24, said:

In regulament scrie că ești obligat să te asiguri că plăcuțele de înmatriculare, lămpile și farurile automobilului sunt curate.
Eu stiu ca toata masina trebuie sa fie curata.

Edited by Kroghy, 29 December 2017 - 15:32.


#47
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postizometric, on 29 decembrie 2017 - 15:26, said:

Nu exista reglaj la proiectoarele de ceata. Revino-ti.
Chiar???...nu eu sunt cel care trebuie sa-si revina!

Edited by danpet, 29 December 2017 - 15:38.


#48
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostKroghy, on 29 decembrie 2017 - 15:32, said:

Nu stiu cu ce masini esti obisnuiti tu, dar la masinile normale exista reglaj al farurilor de ceata.


bine...

#49
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postdanpet, on 29 decembrie 2017 - 15:36, said:

Chiar???
Cine stie ce masina are de zice ca nu exista reglaj. Sau poate ca nici macar nu are faruri de ceata si atunci normal ca nu are reglaj.

Edited by Kroghy, 29 December 2017 - 15:40.


#50
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNeaceasca85, on 29 decembrie 2017 - 14:59, said:

Golf 5 e smecher, nu aprinzi macar pozitia-nu se lumineaza nici display-ul radio-CD-ului. Posted Image
La mine sunt lasate sa se aprinda automat si gata, nu umblu deloc la faruri (doar cand e ceata si aprind ceata).

#51
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
In opinia mea, folosirea luminilor de ceata cand nu e cazul denota niste apucaturi cocalaresti, dar nu reprezinta un pericol prea mare. Probabil de asta nu se agita nici politia prea tare cu sanctiunile.
Mi se pare ciudat ca folosirea incorecta a fazei lungi se sanctioneaza cu 2 puncte, iar luminile de ceata cu 3. O faza lunga bagata in ochi ma deranjeaza mult mai tare decat luminile de ceata pe timp senin.

Eu n-am vazut la Civic reglaj al proiectoarelor. Sincer, nici nu-i vad rostul. Oricum, nu stiu daca le-am aprins de 3 ori in doi ani si jumatate.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postizometric, on 29 decembrie 2017 - 15:26, said:


Nu exista reglaj la proiectoarele de ceata. Revino-ti.

Eu am reglaj la proiectoarele de ceata, originale. Am achizitionat de curand proiectoare led si acestea au reglaj .

#53
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postdanvlas, on 29 decembrie 2017 - 15:42, said:

Eu n-am vazut la Civic reglaj al proiectoarelor. Sincer, nici nu-i vad rostul. Oricum, nu stiu daca le-am aprins de 3 ori in doi ani si jumatate.
La Civic vad ca e in spate. La VW-uri se regleaza din fata.
[ https://sep.yimg.com/ay/yhst-11161747262114/2016-17-honda-civic-oem-style-replace-fog-lights-set-clear-22.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostMembruAnonim, on 29 decembrie 2017 - 15:46, said:

Eu am reglaj la proiectoarele de ceata, originale. Am achizitionat de curand proiectoare led si acestea au reglaj .

Cred ca tu si cei trei muschetari faceti confuzie de termeni. Fasciculul luminos nu este reglabil. El disperseaza in toate directiile. Nu este oprit in plan orizontal ca luminile de intalnire incat sa nu ajunga in ochii soferilor de pe contrasens. Ca o strachina cu un bec in ea are ceva surub de orientare in una sau mai multe axe este doar un pseudo-reglaj, sau un reglaj grosier, care este perceput ca reglaj de cei multi si inculti cu cunostinte de fizica optica tinzand spre zero.

In realitate, becul de ceata deranjeaza soferii de pe contrasens cand nu este ceata. Oricat de reglat ar fi de catre cei 3 muschetari ( in realitate vreo 3+ milioane). Dar asta e, ii dam inainte, sperand ca politia intro buna zi o sa faca treaba pentru care este platita.

Edited by izometric, 29 December 2017 - 15:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate