Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sfat achizitie tel (1500 lei)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Doresc sa-mi schimb actualul telefon (un Idol 3)  cu un Sony Xperia XA1 sau un LG Q6.
Am fost foarte multumita de Idol 3, dar de ceva vreme, mi se tot blocheaza pe fb. Desi am pus card de memorie si am transferat acolo pozele si cateva aplicatii, tot a trebuit sa mai sterg/ dezinstalez cateva aplicatii de pe tel.
Deci ca si aspecte importante de luat in calcul pt urmatorul tel, ar fi: memoria interna foarte mare/buna (Idol 3 avea doar 8 GB) , sa ruleze usor pe net (fb, you tube, google, site-uri de filme si muzica) si sa aiba sunet bun (cu Idol am fost multumita la capitolele acestea), camera principala sa fie buna (13 MP la Idol3, ceea ce nu era chiar extraordinar), sa aiba baterie buna, rezistenta si sa se incarce rapid ( la Idol3 ma tine max 2 zile si se incarca asa si asa)... si nu in ultimul rand dimensiuni rezonabile pt mainile mele. :-) Sa nu radeti de mine, dar latimea telefonului conteaza.  Acesta a fost si unul din criteriile pt care mi-am luat Idol 3. Era ingust si light si puteam "butona" usor la el. Telefoanele late gen samsung, le gasesc dificil de manevrat/ tastat, de tinut in mana mai pe romaneste... :-)

Acestea fiind zise, apreciez sfaturile voastre de cunoscatori ( eu nu ma pricep prea bine la smart-uri) si mai ales pe cele pe intelesul meu. :-)
Sunt deschisa si la alte sugestii, care sa respecte criteriile precizate si desigur sa se incadreze in buget (1500 lei).

#2
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
da-i un reset din fabrica sau poate nu e netu bun si de aia se blocheaza.  Nu tre sa schimbi tel. doar pt. ca se blocheaza pe facebook.

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Mai stai cu el pana in vara, tot se aude ca Apple scoate un nou iPhone SE, mai ingust si performant decat un SE rar gasesti, iar iPhone-ul este mai lejer de utilizat.

#4
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 Kevlar111, on 28 decembrie 2017 - 23:14, said:

da-i un reset din fabrica sau poate nu e netu bun si de aia se blocheaza.  Nu tre sa schimbi tel. doar pt. ca se blocheaza pe facebook.
Net-ul e bun. Nu cred ca asta e cauza. Mi se blocheaza chiar si in casa.  Modemul e nou.  Net-ul pe laptop e super ok. Merge repede si fara probleme.
Tel mi se blocheaza si pe fb si pe muzica de pe you-tube si cam pe orice clip-uri video...
PS... Primesc uneori mess gen: memorie full... ceea ce-mi da de inteles ca aia 8 GB sunt cam putini...

Edited by Valentina30, 28 December 2017 - 23:38.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 connectorxp, on 28 decembrie 2017 - 23:27, said:

Mai stai cu el pana in vara, tot se aude ca Apple scoate un nou iPhone SE, mai ingust si performant decat un SE rar gasesti, iar iPhone-ul este mai lejer de utilizat.


Viitorul SE2 se pare ca va avea 6.1" ...

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Eu zic ca va ramane mic din cauza nisei care solicita telefoane mici.

Pe segmentul 6" ai pe X si Plus.

Edited by connectorxp, 28 December 2017 - 23:45.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
acu sa nu facem subiectul varza
rade tot din el cu reset si daca asa se comporta,altul
daca fac ditamai caramida din se2 atunci imi mai iau 2 de astea si vreo 10 ani nu le voi avea grija

#8
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Eu merg pe Sony si sunt tare multumit! .... de cand erau Sony Ericsson. Am 4 ani de Vodafone si mi-au trecut multe telefoane prin mana. Cred ca urmatorul va fi tot Sony.

#9
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 Valentina30, on 28 decembrie 2017 - 23:32, said:

Net-ul e bun. Nu cred ca asta e cauza. Mi se blocheaza chiar si in casa.  Modemul e nou.  Net-ul pe laptop e super ok. Merge repede si fara probleme.
Tel mi se blocheaza si pe fb si pe muzica de pe you-tube si cam pe orice clip-uri video...
PS... Primesc uneori mess gen: memorie full... ceea ce-mi da de inteles ca aia 8 GB sunt cam putini...
Da-i un reset din fabrica si un update de soft, vezi daca mai face dupa. La ce il folosesti tu e pacat sa aruci cu 1500 de lei pe geam, poate reusesti sa rezolvi problema.
Esti comoda, nici macar nu ai incercat sa ii faci ceva, dar daca nu curge, pica...
Si mie mi s-a rupt azi cureaua de la ceas, ar trebui sa ma duc si eu sa dau 300 de lei pe alt ceas?! cand pot sa o repar cu 5-10 lei.

Edited by Kevlar111, 29 December 2017 - 01:17.


#10
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 AlexRe, on 29 decembrie 2017 - 01:09, said:

Eu merg pe Sony si sunt tare multumit! .... de cand erau Sony Ericsson. Am 4 ani de Vodafone si mi-au trecut multe telefoane prin mana. Cred ca urmatorul va fi tot Sony.

Cu ceva anisori in urma , a avut fi'mea un Sony Ericson T10 parca... si a fost foarte multumita de el... dar acum nu mai stiu cat de bine au evoluat cele de la Sonny comparativ cu ce mai e pe piata. De aceea intreb si eu aici pe cunoscatori. Tot pe Vodafone sunt si eu, de ani multi.

 Kevlar111, on 29 decembrie 2017 - 01:15, said:

Da-i un reset din fabrica si un update de soft, vezi daca mai face dupa. La ce il folosesti tu e pacat sa aruci cu 1500 de lei pe geam, poate reusesti sa rezolvi problema.
Esti comoda, nici macar nu ai incercat sa ii faci ceva, dar daca nu curge, pica...
Si mie mi s-a rupt azi cureaua de la ceas, ar trebui sa ma duc si eu sa dau 300 de lei pe alt ceas?! cand pot sa o repar cu 5-10 lei.
Multam pt idee... In principiu ar fi ok, daca nu as pierde nimic la resetare... Mai ales ca sunt un pic pe langa subiect si probabil voi avea nevoie de ajutor sa imi reinstalez diverse aplicatii, dupa resetare...
Sa stii ca totusi am incercat sa-i fac ceva, atat cat m-am priceput: am mutat pe cartela de memorie toate pozele, plus am transferat cateva aplicatii (cele care au aceasta posibilitate), am curatat tot ce era inutil in el, inclusiv aplicatii pe care nu le foloseam, nu mai zic de jocuri etc...  Cum spuneam, am facut ce m-am priceput. Deh, nu toti suntem asi in asa ceva. Cel putin eu nu-s.
Cat despre ideea de a arunca "cu 1500 lei pe geam", cred ca pe undeva ai dreptate... dar zau ca uitandu-ma asa scurt la ce camere foto bune (de 16 Mp si chiar peste) au alte modele mai noi, plus memoria interna net mai mare de 8 GB (cat am eu acum p Idol)... plus baterie de peste 2300  sau chiar 3000 mAh ( al meu are bateria doar de 2000)... nush ce sa zic...

Edited by Valentina30, 29 December 2017 - 01:34.


#11
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 Valentina30, on 29 decembrie 2017 - 01:30, said:

Cu ceva anisori in urma , a avut fi'mea un Sony Ericson T10 parca... si a fost foarte multumita de el... dar acum nu mai stiu cat de bine au evoluat cele de la Sonny comparativ cu ce mai e pe piata. De aceea intreb si eu aici pe cunoscatori. Tot pe Vodafone sunt si eu, de ani multi.


Multam pt idee... In principiu ar fi ok, daca nu as pierde nimic la resetare... Mai ales ca sunt un pic pe langa subiect si probabil voi avea nevoie de ajutor sa imi reinstalez diverse aplicatii, dupa resetare...
Sa stii ca totusi am incercat sa-i fac ceva, atat cat m-am priceput: am mutat pe cartela de memorie toate pozele, plus am transferat cateva aplicatii (cele care au aceasta posibilitate), am curatat tot ce era inutil in el, inclusiv aplicatii pe care nu le foloseam, nu mai zic de jocuri etc...  Cum spuneam, am facut ce m-am priceput. Deh, nu toti suntem asi in asa ceva. Cel putin eu nu-s.
Cat despre ideea de a arunca "cu 1500 lei pe geam", cred ca pe undeva ai dreptate... dar zau ca uitandu-ma asa scurt la ce camere foto bune (de 16 Mp si chiar peste) au alte modele mai noi, plus memoria interna net mai mare de 8 GB (cat am eu acum p Idol)... plus baterie de peste 2300  sau chiar 3000 mAh ( al meu are bateria doar de 2000)... nush ce sa zic...
Faci cum vrei sunt banii tai, eu doar zic ce as fi facut in locul tau, si oricum, mare upgrade nu o sa faci in suma aia. Si la reset din fabrica pierzi tot, dar merita daca vrei sa scapi de problema, sau macar sa incerci.

#12
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 Kevlar111, on 29 decembrie 2017 - 01:48, said:

Faci cum vrei sunt banii tai, eu doar zic ce as fi facut in locul tau, si oricum, mare upgrade nu o sa faci in suma aia. Si la reset din fabrica pierzi tot, dar merita daca vrei sa scapi de problema, sau macar sa incerci.

In 1500 lei nu face mare upgrade fata de Idol 3 doar daca isi ia Sony Posted Image

 connectorxp, on 28 decembrie 2017 - 23:27, said:

Mai stai cu el pana in vara, tot se aude ca Apple scoate un nou iPhone SE, mai ingust si performant decat un SE rar gasesti, iar iPhone-ul este mai lejer de utilizat.

Da, dar dupa peste 6 luni probabil o sa apara altceva si tot asa...Daca mai poti astepta 6 luni pentru a lua ceva, probabil nu ai neaparat nevoie de acel ceva.

Edited by Robiacs, 29 December 2017 - 02:57.


#13
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
@Valentina30 : recomand Samsung Galaxy A5 (2017)   http://www.cel.ro/te...ld-pMis7NDMm-l/

#14
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

 anarchy78_ro, on 29 decembrie 2017 - 07:26, said:

@Valentina30 : recomand Samsung Galaxy A5 (2017)   http://www.cel.ro/te...ld-pMis7NDMm-l/
Si eu recomand tot a5. Il detin de 6 luni si merge brici.

#15
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Motorola G5S Plus. https://altex.ro/sma...YxoC-hwQAvD_BwE
La 1200 lei e moca la ce bestie e.

Edited by Cossta, 29 December 2017 - 10:07.


#16
mihaitzadh

mihaitzadh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.11.2014
xiaomi mi a1

#17
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Poti sa faci o comparatie intre telefonale alese pe gsmarena.com.

#18
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Va ajut eu cu comparatia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate