Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

HDMI mort la LCD LG42LD650

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vlad_99

vlad_99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.06.2005
Cam slabut acest tv...
Acum 1 an a picat intrarea RF.
Am zis - asta e... il folosesc cu un receiver care intra prin HDMI. Acum 2 zile au picat si HDMI-urile. Toate trei!
Mi-au mai ramas rca-urile cu AV.
Am desfacut tv-ul si, solutia cea mai simpla pare a fi schimbarea placii de baza (eax61531909). Problema e ca nu e chiar ieftina (am vazut la vreo 300 lei!).
Credeti ca are rost sa ma apuc sa caut si sa schimb ceva pe placa de baza? Ati mai intalnit problema asta? Am vazut ca de HDMI-uri se ocupa un procesor tda19997hl/c1. Credeti ca as rezolva ceva incercand sa-l schimb?
Multumesc!

#2
koko16

koko16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.01.2012
Nu rezolvi nimic schimband tda19997 , trebuie relipit procesorul si va merge ca nou .
Cu alta placa s-ar putea iar sa ai batai de cap daca nu corespunde cu display-ul .

Edited by koko16, 28 December 2017 - 22:22.


#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Problemele astea le poti avea si din cauza furnizorului de cablu TV. Diferenta de potential intre mufa rf in si cablu tv poate produce descarcari sau arderea intrarii. La fel hdmi ul daca ai conectate alte aparate neizolate corespunzator

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ramai la schimbat placa, dar mare mare atentie la fiecare cifra sau litera.Si verificat daca este  acelasi tip de display, daca nu corespunde, nu va merge corect.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
La LG sunt multe probleme cu dezlipirea procesoarelor din cauza supraîncălzirii. Poate ar trebui să mergi la un atelier să-ţi facă un reflow la procesor, dacă nici aşa nu merge ai nevoie de altă placă, dar cu reflow poţi ieşi mai ieftin.

#6
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 mihaicozac, on 28 decembrie 2017 - 23:50, said:

La LG sunt multe probleme cu dezlipirea procesoarelor din cauza supraîncălzirii. Poate ar trebui să mergi la un atelier să-ţi facă un reflow la procesor, dacă nici aşa nu merge ai nevoie de altă placă, dar cu reflow poţi ieşi mai ieftin.
Confirm, 2 TV-uri LG am avut si ambele mi-au picat dupa vreo 4 ani iar la service mi le-au reparat contracost (aveau chipsetul dezlipit si s-a facut reflow care nu tine in timp). Acum am trecut pe platforme Vestel (Horizon si Vortex) si merg TV-urile alea aproape non-stop de vreo 2 ani de zile si nu mai au absolut nimic

Edited by pascali_daniel, 29 December 2017 - 07:45.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Inclin sa cred ca nu e vorba de reflow sau reballing, datorita felului in care a aparut defectul. Iar ca pret, diferenta intre o placa second is reballing, nu justifica reballing-ul. Desi, la mine la un LG 751, reballing-ul tine de aproape doi ani.Si a costat 200 de lei.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mihaicozac, on 28 decembrie 2017 - 23:50, said:

La LG sunt multe probleme cu dezlipirea procesoarelor din cauza supraîncălzirii.

Chinezaria tot chinezarie. Cum drk sa se dezlipeasca procesorul de placa, dupa 2-4 ani la un TV care a costat la tzeparii din Romania, 2000 lei ????  Cine mai pune botul la astfel de tzepe ???

Edited by rosix, 29 December 2017 - 09:22.


#9
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
lg se pare ca e notoriu la capitolul asta: a se vedea telefoanele lor g4 si altele

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Tzeparii gen Emag care vand televizoarele LG la 2000 lei desi ele fac de fapt 1300 lei ar trebui omorati cu parul.  

Calitate mai mizerabila ca in 2017 la televizoarele LG si preturi mai exagerate raportate la aceasta calitate de mizerie nu am vazut in viata mea.

Boicotati tzeparii care vand chinezarii la preturi exagerate !!!

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai ogoaie-te rosix, eu am Lg-ul de 6 ani, de aproape doi merge cu un relativ simplu reballing, alte defecte n-a avut. Tu ai/ ai avut vreun LG, de esti asa de categoric?  Si pretul de unde l-ai scos? Ad-burtis?

#12
vlad_99

vlad_99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.06.2005
Sunt dator cu o precizare:
Sa rezolvat cu reballing!
Am trimis placa si m-a costat sub 200 lei tot!
Are 6 luni de cand functioneaza perfect!
Multumesc pentru ajutor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate