Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Mufa incarcare.

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 RobotRepair, on 28 decembrie 2017 - 17:03, said:

mai bine iau un incarcator universal pentru baterie..
Pana la urma ce ai stricat? deoarece din topicul tau reiese ca ai avut probleme cu mufa de incarcare a telefonului (nu a incarcatorului)

Edited by pascali_daniel, 28 December 2017 - 17:13.


#20
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017

 pascali_daniel, on 28 decembrie 2017 - 17:12, said:

Pana la urma ce ai stricat? deoarece din topicul tau reiese ca ai avut probleme cu mufa de incarcare a telefonului (nu a incarcatorului)
Cei de la service mi-au luat 80 lei sa imi schimbe mufa... Acum, deja se incarca greu. Telefonul l-am luat de la service azi la ora 14:42

#21
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Ce inseamna "se incarca greu"?

#22
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 RobotRepair, on 28 decembrie 2017 - 17:19, said:

Cei de la service mi-au luat 80 lei sa imi schimbe mufa... Acum, deja se incarca greu. Telefonul l-am luat de la service azi la ora 14:42
Pai care mufa omule? ca in continutul topicului ai scris una citez "abia scos din service pentru ca avea mufa de incarcare defecta" ca apoi sa scrii altceva "mai bine iau un incarcator universal pentru baterie". Daca ti-au schimbat mufa din telefon si este IAR stricata  atunci poti sa iei si 1.000 de incarcatoare ca nici unul nu o sa-ti mearga, iar faptul ca se incarca greu poate sa fie si de la amperaju scos de acel incarcator

Edited by pascali_daniel, 28 December 2017 - 17:30.


#23
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Ce mufa? Ce telefon?
Pe aria unde se dau sfaturi pt. cumpararea tel. se recomanda f. rar telefoane cu mufa de incarcare buna...
Piutina lume isi cumpara tel. in functie de criteriul asta...

#24
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017

 alyaly, on 28 decembrie 2017 - 17:31, said:

Ce mufa? Ce telefon?
Pe aria unde se dau sfaturi pt. cumpararea tel. se recomanda f. rar telefoane cu mufa de incarcare buna...
Piutina lume isi cumpara tel. in functie de criteriul asta...
Lenovo A6000

#25
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 alyaly, on 28 decembrie 2017 - 17:31, said:

Ce mufa? Ce telefon?
Pe aria unde se dau sfaturi pt. cumpararea tel. se recomanda f. rar telefoane cu mufa de incarcare buna...
Piutina lume isi cumpara tel. in functie de criteriul asta...
Hai cu buna dimineata Posted Image

Edited by pascali_daniel, 28 December 2017 - 17:38.


#26
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 RobotRepair, on 28 decembrie 2017 - 16:36, said:

Salut, am un telefon, abia scos din service pentru ca avea mufa de incarcare defecta, l-am incarcat o data, totul frumos, la a 2a incarcare deja se incarca foarte greu, stie cineva ce pot sa-i fac?
Ai incercat alta priza, alt incarcator si alt cablu USB?

 pascali_daniel, on 28 decembrie 2017 - 16:43, said:

Baga-l in service iar, mufele astea impuse de UE sunt foarte proaste dpdv mecanic (nu rezista la uzura in timp)
Da...De aia eu si alte milioane de persoane nu avem nici cea mai mica problema cu microUSB, chiar si dupa 2-3 ani de conectare zilnica a telefonului la PC/incarcator.
Nu mufa in sine e proasta, ci piesa de 2 bani aleasa de producator, sau lipiturile facute de muncitorii chinezi care lucreaza cate 18 ore pe zi.

 alyaly, on 28 decembrie 2017 - 17:31, said:

Ce mufa? Ce telefon?
Pe aria unde se dau sfaturi pt. cumpararea tel. se recomanda f. rar telefoane cu mufa de incarcare buna...
Piutina lume isi cumpara tel. in functie de criteriul asta...
Si cam unde e lista cu telefoanele ce au mufa de incarcare buna? Nu exista asa ceva.
Totul tine de producator si de utilizator. Daca producatorul alege o piesa proasta sau nu face destule teste pentru a verifica mufa USB (unii testeaza cum rezista mufa la 10.000 de conectari sau chiar mai multe) sau daca utilizatorul introduce gresit mufa sau scapa telefonul direct pe mufa cand e conectat un incarcator/cablu atunci evident se strica.
Chiar si mufele microUSB type-C se pot strica daca nu ai grija sau producatorul a ales o piesa de proasta calitate.

Edited by Hider141, 28 December 2017 - 17:44.


#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 RobotRepair, on 28 decembrie 2017 - 16:36, said:

Salut, am un telefon, abia scos din service pentru ca avea mufa de incarcare defecta, l-am incarcat o data, totul frumos, la a 2a incarcare deja se incarca foarte greu, stie cineva ce pot sa-i fac?

      Nu am inteles cum ai incarcat telefonul de 2 ori in interval de o ora. Miroase a troleala.

#28
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Poate are vreun Allview și se joaca ceva joc care solicita hardware-ul (asta implicit consuma bateria mai repede).

#29
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017

 cspot, on 28 decembrie 2017 - 17:56, said:


  Nu am inteles cum ai incarcat telefonul de 2 ori in interval de o ora. Miroase a troleala.
Prima data l-am incarcat in masina (nu era descarcat de tot), apoi am incercat in casa si se incarca greu, o sa incerc sa-l incarc in masina sa vad daca se incarca bine..

#30
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Am avut o experienta similara cu Vibe P1, mufa telefonului defecta din fabrica.
L-am dus in service pt. inlocuire, 100 lei, m-au taxat si n-au inlocuit din prima, au zis ca e ok.
Dupa cum intuiti a 2-a zi l-am pus in brate cu tot cu hartii, de data asta au schimbat mufa si functioneaza impecabil.
Se poate testa incarcarea, exista diverse dispozitive tip stick usb chinezesti, daca nu absoarbe macar 0,5A e clar!

#31
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017

 bardu, on 28 decembrie 2017 - 20:55, said:

Am avut o experienta similara cu Vibe P1, mufa telefonului defecta din fabrica.
L-am dus in service pt. inlocuire, 100 lei, m-au taxat si n-au inlocuit din prima, au zis ca e ok.
Dupa cum intuiti a 2-a zi l-am pus in brate cu tot cu hartii, de data asta au schimbat mufa si functioneaza impecabil.
Se poate testa incarcarea, exista diverse dispozitive tip stick usb chinezesti, daca nu absoarbe macar 0,5A e clar!
Am inteles treaba cu Lenovo.. imi iau alt telefon.

#32
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Cam drastic sa iei alt telefon mai ales ca ai platit deja reparatia. Inapoi la service sa-l repare corespunzator, de obicei se da 1-3 luni garantie pe reparatie.

#33
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017

 bardu, on 28 decembrie 2017 - 21:36, said:

Cam drastic sa iei alt telefon mai ales ca ai platit deja reparatia. Inapoi la service sa-l repare corespunzator, de obicei se da 1-3 luni garantie pe reparatie.
Nu mi-a dat garantie..

#34
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017
Stie cineva daca aceasta problema nu poate fi si din baterie? Are rost sa incerc sa o schimb?

#35
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
telefonul ala avea garantie? Daca da, de ce nu l-ai dus la garantie? Un producator care isi respecta clientii reparau mufa pe garantie. Mie la un Allview mi-au schimbat 2 mufe pe garatie. Prima data facea figuri din cand in cand, nu mereu. Totusi mi-au schimbat-o, desi era vina mea. Umblam pe telefon cand era la incarcat.

In al 2lea rand, ce service e ala care cere 80 de lei pe o mufa? 80 de lei? Pe bune? Mufa aia e 5 lei, atat. Mai mult de 40 de lei n-as da pe o mufa.

#36
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017

View Postheinz, on 30 decembrie 2017 - 22:19, said:

telefonul ala avea garantie? Daca da, de ce nu l-ai dus la garantie? Un producator care isi respecta clientii reparau mufa pe garantie. Mie la un Allview mi-au schimbat 2 mufe pe garatie. Prima data facea figuri din cand in cand, nu mereu. Totusi mi-au schimbat-o, desi era vina mea. Umblam pe telefon cand era la incarcat.

In al 2lea rand, ce service e ala care cere 80 de lei pe o mufa? 80 de lei? Pe bune? Mufa aia e 5 lei, atat. Mai mult de 40 de lei n-as da pe o mufa.
In caz de crezi ca mint, uite.
Dar buba era si de la mine, așa cum ai făcut tu, voiam să-l folosesc când era la încărcat, acum nu mai e problema, era din încărcător, am cumpărat altul si se încărca normal, mulțumesc de ajutor tuturor.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate