Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Tasta space

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007

 dorin_2k, on 28 decembrie 2017 - 16:40, said:

Nu stiam de faza cu bicarbonat.

Ceva asemanator cu Picatura gel?
Nustiu toate tipurile de superglue, sunt o gramada de variante, insa toti sunt be baza de cianoacrilat, sunt mai multe tipuri de cianoacrilati din astia. Dar in principiu merge orice tip de superglue, or fi diferente in consistenta lipiturii, nustiu ce sa zic, eu folosesc moment din ala la 3 tuburi foarte mici, am lipit carcasa de magneziu la un ecran de leptop folosind dracovenia asta, ceva taieturi cu dremelul si un ac de cusut taiat in cateva bucati, pentru rezistenta sporita.
Aici schita
Attached File  4454ba32d45ba0bc7d2430ace2db7409.png   9.84K   5 downloads
Am desenat cu markerul pe scoci locul unde trebuia lipit.
Am presarat cu o surubelnita lata de 1.2mm bicarbonat pe scoci, in locul marcat cu markerul.
Am pus piesele pe scoci pentru a le fixa temporar, astfel bicarbonatul sa permita un pic superglueului sa intre sub scoci, nu mult, poate o zecime de mm.
Taiat un ac de cusut in 3 segmente, bagate in gaurele alea facute cu dremelul. Acul de cusut din ala subtire (desenat cu rosu in schita) bagate complet in taietura din foaia de magneziu, sa nu depaseasca grosimea placii de magneziu., sa nu faca galma.
Apoi turnat superglue in canalele alea, nu prea mult.
Asteptat sa se intareasca si apoi luat la polizat partile mai ridicate. Nu era loc de mai mult decat 2-3 zecimi de mm. Pacat ca n-am facut poza, a iesit o lipitura excelenta. Magneziul ala e al naibii, se lipeste greu de tot nici macar epoxidicul nu prinde, are un strat de oxid deasupra.

Dar superglueul impreuna cu bicarbonatul se face pietroi in cateva secunde, practic instant. Si nu crapa, e greu sa-l dai jos chiar si cu o surubelnita buna.
E bun pentru lipituri in care adezivul poate iesi la suprafata sa acopere un pic piesa de trebuie lipita. Nu-i bun pentru a lipi ceva ce s-a rupt si vrei sa introduci doar in crapatura. Eu de aia am facut chestia cu acul de cusut.

Daca vrei sa afli multe despre adezivi, e un vanzator la Hornbach Berceni, e guru, tatic in tot ce vrei sa stii. Are vreo 35 de ani, scund.
Cand o sa mai am nevoie de lipit ceva deosebit, ma duc sa-l caut pe gagiu, pe mine m-a convins ca stie.
La cunostintele lui ma mir ca-i doar un simplu vanzator.

Edited by maccip, 28 December 2017 - 21:24.


#20
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Am luat Bison plastic, pe informatii scrie sa folosesc o pensula deci nu e pe baza de solvent.
Voi incerca cu acesta, cat timp sa nu folosesc tasta sa se usuce cat trebuie?
Pe instructiuni scrie ca se intareste complet in 24 de ore si sa tin componentele lipite timp de 3 ore.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,065
  • Înscris: 01.12.2001
Faci exact ca pe instructiuni.

Si cum ai ajuns la concluzia ca nu e pe baza de solvent? Nu sunt vopsele pe baza de solventi? Si nu folosesti pensule?
Pensula e din par si nu e dizolvata de solventi.
Insa unii solventi dizolva unele materiale plastice f repede.

#22
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu scrie nimic la informatii despre adeziv ca ar contine solventi sau ca nu ar contine.
Superglue mi se pare ca topea plasticul, nu mai stiu ce incercam sa lipesc si nu am reusit cu el.
Daca ar contine solventi s-ar "topi" toate materialele din plastic, scrie pe el ca e special pentru ABS, PVC rigid si Perspex.

#23
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Am rezolvat pana la urma, nu era atat de greu pe cat ma asteptam sa fie.
Adezivul isi spune cuvantul, mai greu era sa pun suruburile alea la loc pentru ca is mici si tot se deplasau pe langa locasul unde trebuiau sa intre.
Cam cat am lipit piciorusele alea pe atat am stat la prinderea suruburilor.
Sper sa ma tina, dar se pare ca nu se depune deloc efort fizic pe acele picioruse.Nu stiu cum e la alte tastaturi asta a fost prima cand mi-am dat seama prea tarziu ca la tasta space sunt prinse suruburi in partea de jos.
Asa e la toate tasturile astea mai noi si mai scumpe cu suruburi e prinsa tasta space??Doar intreb.

Edited by smiley2, 13 January 2018 - 14:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate