Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hyundai Kona 1.0T-GDi 120CP 2WD

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#73
gigi.ionescu

gigi.ionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2005

 Paullik, on 28 decembrie 2017 - 00:33, said:


Ok, astea sunt motoarele de acum, asta pot sa inteleg.
Dar matizul, comparativ, are 900kg (rotunjit mult in sus), Kona are aprox. 1300kg.
900 cmc motor aspirat cu 57 cai si cuplu motor sub 100. Nu se pot compara motoarele. 120 CP sunt mai multi decat 57. Nu crezi? Iar cuplul motor de 175 Nm este livrat la turatii mici. Nu suporta comparatie.

#74
Turby

Turby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.05.2006
Salut . Am citit si eu topicul asta acum 2 saptamani avand nevoie de ceva extrainfos referitor la masinuta asta . Ma doare capul sincer la ce-am citit pe aici fiindca tot topicul asta nu prea m-a ajutat si nici altele anterioare  ... multe detalii tehnice nefolositoare si putine detalii reale despre masina. Din dorinta de a ajuta pe viitor si alti oameni :
1. Cum a decurs drivetestul paulica ? Chiar ti s-a parut ca masina nu trage indeajuns cu motorul de 1 l? Eu sincer n-am avut pe ce sa fac drivetest dar cand am plecat cu masina spre casa prima data am fost uimit cum se misca.
2. Pretul la o configuratie Confort ( care este net superioara a ceea ce ofera "unii" la un "prafuitor" de ex unde la aprox 15000 nici clima n-are  ) este de 15000 euro unde ai ambreiaj asistat in rampa , clima manuala , lane keep asist, limitator  viteza, pilot automat, senzori lumini , cotiera ,radio bluetoth , comenzi pe volan , volan piele ..monitorizare presiune roti si multe altele .
3. Masina arata belea in comparatie cu ce doriti voi s-o comparam... la clasa sa .
4. Distributie pe lant. Sincer nu cred ca la celelalte marci este si surplusul asta .
5.Garantia de 5 ani vs 3 ani oferita mai peste tot.
Poate daca mai stau si ma gandesc as mai scrie cate ceva , punctele astea sunt la repezeala scrise si m-au convins sa aleg kona decat alte 3 variante la preturi asemanatoare de la alti fabricanti . Anterior am avut o Zafira b de 120 cp 1.9d luata sh din germania personal . Si giciti..... era mult mai lenesa , acum o sa navaliti iar cu posturile de comparatie pe unde circula motorina si cum ������. Eu bat insa spre ideea ca dupa 2 masini sh m-am decis sa fac un efort si sa iau ceva nou nu ceva obosit deja de altcineva cu zeci de mii sau sute de km. Intradevar spatiul ma un minisuv este mai redus in portbagaj ca la un duoster de ex.

Parerea mea este ca merita 15000 e motorul turbo de unu iar masina este foarte reusita . Pot reveni si cu poze personale daca cineva doreste ceva detalii suplimentare in perspectiva achizitionarii ( asta ca sa excludem ipoteza c-as fi dealer) . Sincer astept cu nerabdare sa trece de primele 2000km sa pot sa trag de ea putin  chiar daca si sub 4000 rotatii trage mult mai bine ca masina anterioara fiind si mai usoara .
Sper ca ajuta postul meu macar cu cele cateva detalii suplimentare oferite deun sofer de kona nu expert in pistoane ��.

Edited by Turby, 01 February 2018 - 07:20.


#75
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 Turby, on 01 februarie 2018 - 06:54, said:

4. Distributie pe lant. Sincer nu cred ca la celelalte marci este si surplusul asta .
Apreciem sinceritatea Posted Image

PS - conform constitutiei libertatea "credintei"  e inviolabila - art. 30 (1) ... da', precum vezi, nu zice nimic despre corectitudinea ei Posted Image

Edited by adrian_r5, 01 February 2018 - 09:40.


#76
Turby

Turby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.05.2006
Probabil ca din plictiseala ai postat si tu  . Lasati fratilor topicurile la subiect  ..  Posteaza ceva folositor ca de raspunsuri gen al tau e plin topicul , citeste prima parte a postului meu  , poate intelegi  cat de util ai fost .

#77
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Poți face un jurnal al mașinii. Și eu am făcut drive test cu ea și motorul e ok nu am avut probleme, spațiu este suficient și designul ma atrage

#78
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 Turby, on 01 februarie 2018 - 18:17, said:

Probabil ca din plictiseala ai postat si tu  .
M-am molipsit de la tine Posted Image

Edited by adrian_r5, 01 February 2018 - 23:25.


#79
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006

 Turby, on 01 februarie 2018 - 06:54, said:


4. Distributie pe lant. Sincer nu cred ca la celelalte marci este si surplusul asta .


La Kia distributia pe lant nu e neaparat un avantaj. La Kia Cee'd 1.4 109 cp, prima generatie, au fost multe exemplare la care distributia a sarit de la punct cu consecintele de rigoare. Spun multe pt ca au spus si cei de la service ca au avut cazuri si nu singulare.

#80
DonJuan2

DonJuan2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.10.2005
Turby, acum ca a trecut ceva timp de cand ai masina, si ai mai asternut kilometri, ce ne poti spune despre consumul real? Si pe mine ma tenteaza masina asta. Alta curiozitate: are filtru de particole precum cea diesel? Am inteles ca la unele din cele cu turbina pe benzina au inceput sa monteze si asa ceva! Alte neajunsuri sau surprize, fie ele neplacute sau mai ales placute? Ceva recomandari din experienta ta?
Deasemenea, am intalnit la un alt producator posibilitatea utilizarii unei aplicatii de smartphone, cu ajutorul careia camera masinii e utilizata si pe post de camera de trafic (DVR). Ai cunostinta, exista aceasta posibilitate si la Kona?

Edited by DonJuan2, 01 April 2019 - 15:58.


#81
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005

View PostDonJuan2, on 01 aprilie 2019 - 15:51, said:

.....Alta curiozitate: are filtru de particole precum cea diesel? Am inteles ca la unele din cele cu turbina pe benzina au inceput sa monteze si asa ceva! ....

Din pacate, tot ce inseamna motor cu injectie directa ce indeplineste standardul Euro 6d Temp are filtru de particule (GPF).
Unele au chiar de la Euro 6 ...

#82
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Turby(!),te rog mai da-ne noutati...
Din august voi KONA si eu modelul asta(Highway).
Asa ca as dori cat mai multe opinii personale.
Cu stima,

#83
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Stie oare cineva cand vine vaporul cu Kone...???

#84
Sparky007

Sparky007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.06.2019

 drgroza, on 30 mai 2019 - 10:14, said:

Stie oare cineva cand vine vaporul cu Kone...???
Eu spre exemplu am dat avans pt. 1.0 Highway, este pe lista de productie din Iunie si ar trebui sa ajunga undeva la mijlocul lui August.

#85
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Multumesc.
Teoretic ma aflu in aceiasi situatie.

#86
RazvanP87

RazvanP87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2019
Va salut,

Am platit avansul la Colina Motors pt Hyundai Kona 1.0 Highway pe data de 10.04.2019. La momentul achitarii avansului mi s-a zis ca masina o voi putea lua in aprox 2 luni si jumatate ( nu aveau pe stoc culoarea de baza Galactic Grey care mi-a placut cel mai mult ).
Pe data de 10.06.2019 l-am sunat pe agentul de vanzari care mi-a transmis ca masina nu a ajuns la ei si nici nu are vreun termen clar. Trebuie tinut cont ca dupa ce masina ajunge la reprezentanta unde ati achitat avansul, va mai dura o perioada pana vor inmatricula autoturismul.
Deci la prima vedere, nu o voi lua mai devreme de 15.07.2019 ( la peste 3 luni de la achitarea avansului ) in cel mai bun caz.
Aveti grija cum va programati concendiul ,daca vreti sa va deplasati cu noua masina.

O zi buna!

#87
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 RazvanP87, on 13 iunie 2019 - 13:32, said:

Va salut,

Am platit avansul la Colina Motors pt Hyundai Kona

O zi buna!
Ce masina ne recomanzi?

#88
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Se spune ca masinile fabricate in Korea sunt aduse cu vaporul in Europa(Slovenia!?).
Si urmatorul transport soseste in august...
Cam ciudat si neprofesionist asteptatul asta cu ochii-n soare!
Macar un termen mai precis...ar fi fost mai OK.

#89
Sparky007

Sparky007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.06.2019
Pacat ca suntem o tara bananiera la capitolul masini noi. Vanzarile fiind mult mai mici la noi fata de alte tari, nici nu avem prea mare prioritate de productie de la fabrica si probabil nici de transport. Ne trimit si ei restul pana se umple vaporul. Cautati spre exemplu pe un site specializat din Germania si o sa vedeti ca au stocuri de Kona cu miile, la noi 0. Si eu sunt in situatia de a astepta si nu imi convine dar ce sa faci. Problema ii sa vina cat de cat la timp sa nu ne trezim ca asteptam mult mai mult fata de ce ne spun dealerii.

#90
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Germania e cea mai mare piata auto din Europa, chiar cu ei ai ajuns sa te compari. :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate