Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Divorț de cetãțean american

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcornelorlat, on 27 decembrie 2017 - 17:45, said:

Suntem casatoriti de 2 luni. Am inteles ca daca plec pot inainta procesul de divort din tara noastra. Doresc sa stiu detalii amanuntite. Eu locuiesc in Sibiu. Va trebui sa am de-a face cu ambasada Americii?
Pare că te-ai căsătorit acolo. Ai (și) certificat de căsătorie românesc, l-ai înscris la vreun consulat?  Dacă nu, nu-ți bate capul cu divorțul în România pentru că din punct de vedere al autorităților române ești necăsătorit.

#20
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View PostTsunnnami, on 27 decembrie 2017 - 19:23, said:


Neah, e okay si Romania
Mie nu-mi (mai) pute.
As trai si acolo la fel cum o fac aici, cu particularitatile de rigoare.
Desigur, DOAR venitul conteaza.
La un €2,500 as veni in tara

De el insa e pacat ca a ajuns acolo, dupa mine unul dintre cele mai frumoase locuri din lume, si e pacat sa nu incerce mai mult.
Sa fie asa ca un gladiator.
"Cum gatu' ma-sii sa nu reusesc? Au facut-o altii si eu nu sunt in stare?"
Altfel e un loser care cauta fusta maica-sii.
Singura circumstanta atenuanta este ca-i din Sibiu, hai poate daca era din Brasov,Sighisoara l-as mai fi inteles, in rest scuip pe Romania, mai ales pe traitorii din Ro, amalgam de migratori cu slavi, pervertiti in toate relele....

#21
cornelorlat

cornelorlat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.12.2017
Degeaba castigi aici mai mult cand toti banii se duc pe chirie care este peste 1000$ , curent electric, apartamentele aici doar prin curent sunt incalzite, rata la masina, abonamente de telefon, internet scumpe si slabe. La noi sunt multe apartamente de bloc, izolate, e caldura iarna. Aici se construiesc cladiri de apartamente din lemn care arata bine si atat. Daca nu merge caldura in 2 secunde e rece ca afara, geamuri subtiri. Peste tot unde am fost in statul asta sunt case facute la fel, oamenii sunt obisnuiti cu frigul.
Toata ziua pe drum, am facut aproape o ora dus ca sa ajungem la tribunal. Cand vezi si acolo strazi murdare si saracie te gandesti la faptul ca mai bine esti sarac in Romania unde totusi stii sa te descurci.
Am mers cu autobuzul, oameni care nu au de ales de cat sa lege 2-3 autobuze sa ajunga la lucru, 2 ore doar dus, unii erau homless datorita unor decizii proaste in viata.
E mai mare saracia aici dar nu o vedem dinafara.

Ce sa zic, e deprimant. Pot sa sper ca o sa am un trai mai bun, dar totodata pot sa realizez ca pierd cativa ani si e posibil sa am un trai mai rau si anii astia in Romania nu-i mai recuperez, ca stim ca la 40 ani nu te mai angajeaza asa usor. Mama e singura si e invarsta, lucru care nu m-am gandit in totalitate cand am plecat.

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai cand stai intr-un loc mizer , iei o decizie si pleci in alta parte , sa nu-mi zici ca esti tintuit locului .
Dar dpmdv tot mai bine e acasa daca ai un plan bun si esti perseverent .

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postioana1973, on 27 decembrie 2017 - 19:31, said:

in rest scuip pe Romania, mai ales pe traitorii din Ro, amalgam de migratori cu slavi, pervertiti in toate relele....
Poate te abții, totuși. Nu de alta, da' și noi am putea să scuipăm destul de departe dacă ne-am pune mintea.

#24
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcornelorlat, on 27 decembrie 2017 - 19:31, said:

Degeaba castigi aici mai mult cand toti banii se duc pe chirie care este peste 1000$ , curent electric, apartamentele aici doar prin curent sunt incalzite, rata la masina, abonamente de telefon, internet scumpe si slabe. La noi sunt multe apartamente de bloc, izolate, e caldura iarna. Aici se construiesc cladiri de apartamente din lemn care arata bine si atat. Daca nu merge caldura in 2 secunde e rece ca afara, geamuri subtiri. Peste tot unde am fost in statul asta sunt case facute la fel, oamenii sunt obisnuiti cu frigul.
Toata ziua pe drum, am facut aproape o ora dus ca sa ajungem la tribunal. Cand vezi si acolo strazi murdare si saracie te gandesti la faptul ca mai bine esti sarac in Romania unde totusi stii sa te descurci.
Am mers cu autobuzul, oameni care nu au de ales de cat sa lege 2-3 autobuze sa ajunga la lucru, 2 ore doar dus, unii erau homless datorita unor decizii proaste in viata.
E mai mare saracia aici dar nu o vedem dinafara.

Ce sa zic, e deprimant. Pot sa sper ca o sa am un trai mai bun, dar totodata pot sa realizez ca pierd cativa ani si e posibil sa am un trai mai rau si anii astia in Romania nu-i mai recuperez, ca stim ca la 40 ani nu te mai angajeaza asa usor. Mama e singura si e invarsta, lucru care nu m-am gandit in totalitate cand am plecat.

Mai dar tu chiar iti bati joc de femeia aia? Cine te-a pus sa te insori cu ea daca acum vrei sa divortezi? Mie nu mi se pare OK, te comporti ca un copil mofturos.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View Postioana1973, on 27 decembrie 2017 - 19:31, said:

Singura circumstanta atenuanta este ca-i din Sibiu, hai poate daca era din Brasov,Sighisoara l-as mai fi inteles, in rest scuip pe Romania, mai ales pe traitorii din Ro, amalgam de migratori cu slavi, pervertiti in toate relele....


Cum am zis iubesc Romania, n-am NICI O PROBLEMA sa traiesc acolo, chiar ca acum mi s-ar parea o provocare.
E mult mai "fun" decat aici unde sunt.

#26
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
@initiator: hai mai da-o-n plm...serios?! mare dor dom'le, ce sa zic...altii in locul tau si-ar face un rost si i-ar trage si
pe ceilalti dupa ei. asta e valabil pentru cine e in stare. insa sa plangi (aproape) instant dupa plaiurile mioritice si fuste
materne, peisaje carpato-danubiano-pontice si alte maruntisuri...s-avem pardon, da' mie imi miroase a trolleala.

Edited by althea, 27 December 2017 - 19:52.
ai PM


#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Stii cat costa chiriile in Cluj? Si in ce conditii? Numai zic, un apartament bun 2 dormitoare + living in zona ok, constructie ok, cu parcare si lucruri importante in zona (scoala, banci, policlinici) sare de 700 EUR. Asta pe la 70m2 inghesuti...

Apoi, sunt multe chestii care in Romania sunt mai scumpe.
Si pe langa aia, intervine nivelul de dificultate in a fi angajat, respectat si a nu duce grija zilei de maine.

In US dupa 2 ani iti iei o casa usurel. Sau chiar si mai repede. In US daca esti cu facturile la zi, ai un CC usor.

In Romania, iei o casa pe care o platesti in 40 de ani. Pentru ca dai 150.000 EUR pe ea la un salar de 800, in conditii bune

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcornelorlat, on 27 decembrie 2017 - 19:31, said:

Degeaba castigi aici mai mult cand toti banii se duc pe chirie care este peste 1000$ , curent electric, apartamentele aici doar prin curent sunt incalzite, rata la masina, abonamente de telefon, internet scumpe si slabe. La noi sunt multe apartamente de bloc, izolate, e caldura iarna. Aici se construiesc cladiri de apartamente din lemn care arata bine si atat. Daca nu merge caldura in 2 secunde e rece ca afara, geamuri subtiri. Peste tot unde am fost in statul asta sunt case facute la fel, oamenii sunt obisnuiti cu frigul.
Toata ziua pe drum, am facut aproape o ora dus ca sa ajungem la tribunal. Cand vezi si acolo strazi murdare si saracie te gandesti la faptul ca mai bine esti sarac in Romania unde totusi stii sa te descurci.
Am mers cu autobuzul, oameni care nu au de ales de cat sa lege 2-3 autobuze sa ajunga la lucru, 2 ore doar dus, unii erau homless datorita unor decizii proaste in viata.
E mai mare saracia aici dar nu o vedem dinafara.

Ce sa zic, e deprimant. Pot sa sper ca o sa am un trai mai bun, dar totodata pot sa realizez ca pierd cativa ani si e posibil sa am un trai mai rau si anii astia in Romania nu-i mai recuperez, ca stim ca la 40 ani nu te mai angajeaza asa usor. Mama e singura si e invarsta, lucru care nu m-am gandit in totalitate cand am plecat.

Te muti langa servici.
E o tampenie sa inchiriezi si sa faci 4 ore pe drum.
Ia intreaba-l pe sensei aicea ca-ti gaseste solutii la tot
Unde esti Bellingham, Tacoma?

Ai luat si tu ferry-ul sa mergi in Victoria?
Cel mai misto oras din lume.
Ai aplicat pentru financial aid pentru vreo universitate?
Hai ca citesc ca Boeing-ul se dezvolta...

Ai trecut in partea cealalta a insulei la Tofino?
Daca ai ochii buni si nu e ceata, vezi japonia.

Ai fost in Pike place?

hai Cornele ca ma enervezi.

#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Exagerezi Lex . Gasesti si cu 200 de euro si cu 1500 de euro . Dar omul sta in Sibiu si nu cred ca mama lui sta in chirie , deci ...

#30
cornelorlat

cornelorlat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.12.2017

View PostTestosteron, on 27 decembrie 2017 - 19:36, said:

Mai dar tu chiar iti bati joc de femeia aia? Cine te-a pus sa te insori cu ea daca acum vrei sa divortezi? Mie nu mi se pare OK, te comporti ca un copil mofturos.

Asta nu o mai pot explica. Imi pare si mie extrem de rau. I-am spus de cand am venit aici ca nu stiu daca pot sa stau, dinainte sa imi impachetez bagajul am avut regrete. A suferit si nu am putut s-o privesc asa si am incercat, am tot incercat, presiunea era mare, in multe momente m-am gandit sa plec fara sa stie, singurul lucru ce m-a oprit era distanta fata de o banca, am vrut sa-mi scot banii mai intai. Dupa ce ne-am mutat in apartament am zis ca stau si incerc si asta este, si am incercat si tot asa ma simteam, dupa casatorie am inceput sa ma trezesc noaptea ca nu ma mai intorc acasa si de 2 saptamani dorm cate 3 ore pe zi. Crede-ma, nu sunt mandru de ce am facut dar singura persoana de care sunt dator sunt eu. Ea intr-adevar a suferit emotional si a pierdut timp in schimb toate cheltuilile au fost facute din banii mei si nu ii mai vreau inapoi. Imi e dor de casa, a fost presiune mare pe mine de cand sunt aici si cu ocazia asta sfatuiesc ca orice se muta altundeva sa mearga in vizita de cateva ori sa vada cum e.

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBaxon, on 27 decembrie 2017 - 19:42, said:

Exagerezi Lex . Gasesti si cu 200 de euro si cu 1500 de euro . Dar omul sta in Sibiu si nu cred ca mama lui sta in chirie , deci ...


La 200 de euro nu gasesti nici garsoniera in conditii bune si zona ok, LOL.
Garsonierele prin Iris, pata Rat (R. Bruna Tzziganistan), Baciu, FLoresti) gasesti la 200. Sau dintr-alea cu baia si bucataria in aceiasi camera.

Crede-ma, din cluj mi-s.

De ex Zona Horea, Observator, zona centrala, Gheorghieni, Buna ziua.
Apoi apar astea noi, gen Europa. Dar is ieftine ca-s la mama dracu...

Un apartament bun cu 2 camere si living in zona ok si in care nu iti intinzi hainele in bucatarie sare sareeee :)

Edited by Lex404, 27 December 2017 - 19:47.


#32
cornelorlat

cornelorlat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.12.2017
In Sibiu am apartamentul meu, sta mama in el, ea are casa la tara.


View PostTsunnnami, on 27 decembrie 2017 - 19:42, said:


Te muti langa servici.
E o tampenie sa inchiriezi si sa faci 4 ore pe drum.
Ia intreaba-l pe sensei aicea ca-ti gaseste solutii la tot
Unde esti Bellingham, Tacoma?

Ai luat si tu ferry-ul sa mergi in Victoria?
Cel mai misto oras din lume.
Ai aplicat pentru financial aid pentru vreo universitate?
Hai ca citesc ca Boeing-ul se dezvolta...

Ai trecut in partea cealalta a insulei la Tofino?
Daca ai ochii buni si nu e ceata, vezi japonia.

Ai fost in Pike place?

hai Cornele ca ma enervezi.

Stau in South Hill. Vad ca ai experienta aici, iti multumesc de sugestii.

Threadul s-a transformat in total altceva, as fi fost mai interesat de raspunsul cuiva cu experienta in acest caz sau poate chiar a trecut prin asa ceva.
Plusuri si minusuri ca sa stau aici sau sa nu am tot facut. Ar fi usor daca as putea face 2 pasi si sa fiu acasa, si sa revin aici oricand. Trebuie sa aleg ori una ori alta si asta tine de mine.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLex404, on 27 decembrie 2017 - 19:40, said:

Lex404, parca esti sibian sau ai avut tangente cu Sibiul. Nu vad rostul exemplelor din Cluj.
In Sibiu o chirie decenta e 250 de euro/luna. Un apartament decent te costa 40000 de euro. Salariul lunar mediu e undeva la 2500 de lei. Viata e relativ ieftina.

#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostLex404, on 27 decembrie 2017 - 19:45, said:

La 200 de euro nu gasesti nici garsoniera in conditii bune si zona ok, LOL.
Garsonierele prin Iris, pata Rat (R. Bruna Tzziganistan), Baciu, FLoresti) gasesti la 200. Sau dintr-alea cu baia si bucataria in aceiasi camera.

Crede-ma, din cluj mi-s.

De ex Zona Horea, Observator, zona centrala, Gheorghieni, Buna ziua.
Apoi apar astea noi, gen Europa. Dar is ieftine ca-s la mama dracu...

Un apartament bun cu 2 camere si living in zona ok si in care nu iti intinzi hainele in bucatarie sare sareeee Posted Image
Stii prost , fara suparare . Sunt case particulare zone f bune , singur in curte cu 400-  600 euro deci un apartament cu 2 camere nu poate costa tot atata , Sau daca is listate la pretul ala , stau goale cu anii .
Da stiu , nu se inchiriaza la studenti , pt aia preturile is triple - stim de ce ...

Edited by Baxon, 27 December 2017 - 19:55.


#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcornelorlat, on 27 decembrie 2017 - 19:51, said:

Threadul s-a transformat in total altceva, as fi fost mai interesat de raspunsul cuiva cu experienta in acest caz sau poate chiar a trecut prin asa ceva.
Mai zi o dată ce te interesează în mod special. Dacă doar divorțul, ți-am răspuns dar n-ai zis dacă ai și certificat de căsătorie românesc.

#36
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcornelorlat, on 27 decembrie 2017 - 19:44, said:


Asta nu o mai pot explica. Imi pare si mie extrem de rau. I-am spus de cand am venit aici ca nu stiu daca pot sa stau, dinainte sa imi impachetez bagajul am avut regrete. A suferit si nu am putut s-o privesc asa si am incercat, am tot incercat, presiunea era mare, in multe momente m-am gandit sa plec fara sa stie, singurul lucru ce m-a oprit era distanta fata de o banca, am vrut sa-mi scot banii mai intai. Dupa ce ne-am mutat in apartament am zis ca stau si incerc si asta este, si am incercat si tot asa ma simteam, dupa casatorie am inceput sa ma trezesc noaptea ca nu ma mai intorc acasa si de 2 saptamani dorm cate 3 ore pe zi. Crede-ma, nu sunt mandru de ce am facut dar singura persoana de care sunt dator sunt eu. Ea intr-adevar a suferit emotional si a pierdut timp in schimb toate cheltuilile au fost facute din banii mei si nu ii mai vreau inapoi. Imi e dor de casa, a fost presiune mare pe mine de cand sunt aici si cu ocazia asta sfatuiesc ca orice se muta altundeva sa mearga in vizita de cateva ori sa vada cum e.

Esti mamos , asta esti. Pai daca esti barbat ai coaie si incearca sa te tii de o promisiune atunci cand o faci. Pai daca femeia aia si-a pus in tine niste sperante , iar tu ai pus botul si te-ai castorit cu ea se cheama ca i-ai facut o promisiune. Esti dator fata de promisiunea pe care i-ai facut-o. In relatiile cu alti oameni nu merge asa ca acum faci o promisiune si dupa doua luni iti bagi picioarele pt ca esti tu mamos. Dar ma rog treaba ta. De fapt decizia este intre a fi barbat si a respecta o promisiune data si a fi un papa lapte, asta-i de fapt problema. Cand faci o promisiune nu mai conteaza cate ore dormi noaptea. Tot ceea ce conteaza este sa onorezi acea promisiune si facand asta vei creste in proprii tai ochi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate