Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Formula excel

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Buna ziua,

Va rog, cei care sunteti avansati Excel:

1.Să se formateze condițional codul fiscal (G4:G10) ce corespunde unui cod client selectat din lista derulantă definită în celula E2.

2.Să se recupereze titlul cărții (B3:B59) în funcție de codul ISBN preluat din tabelul de consultare din câmpul J2:K9.   
În cazul în care codul ISBN nu se regăsește în tabelul de consultare, se va afișa mesajul "Cheie inexistentă!".

Edited by paco rabanne, 27 December 2017 - 17:24.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Scrii la K3
=INDEX($B$3:$B$59;MATCH(J3;$A$3:$A$59;0))
Si tragi in jos.
Daca cheia nu exista o sa-ti afiseze N/A
Daca nu te descurci in continuare, cu afisarea "Cheie inexistenta!", ti-o modific eu, dar in principiu ar trebui sa fie usor fu functia ISNA()

Vezi ca eu am ;  in loc de  ,
Asa am setat eu windozul de la region and language

Edited by maccip, 27 December 2017 - 17:43.


#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Multumesc mult pentru raspuns.

Banuiesc ca la B3 trebuie introdusa formula si in loc de "B" e "K". Dar, tot imi scapa ceva.

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Aaaa, gata am inteles.
Deci in B tre sa pui titlul cartii pe care-l ia din coloana K daca gaseste in J ISBN-ul corespondent din A

Deci in cazul asta, formula de mai jos o pui in B3 si "tragi in jos" pana la B59

=IF(ISNA(MATCH(A3;$J$3:$J$9;0));"Cheie inexistentă!";INDEX($K$3:$K$9;MATCH(A3;$J$3:$J$9;0)))

MATCH cauta o chestie intr-o coloana, daca gaseste returneaza pozitia relativa, daca nu gaseste returneaza N/A

Asadar, formula testeaza rezultatul returnat de MATCH() Daca e N/A insamna ca n-a gasit cartea si scrie "Cheie inexistenta!", daca nu e N/A, insamna ca e pozitia relativa in coloana cu ISBN-ul.
Pozitia relativa in coloana cu ISBN coincide cu pozitia relativa in coloana cu numele cartii.
De aia am folosit INDEX() care returneaza "chestia" care se afla la o anumita pozitie relativa dintr-o coloana (Aia cu numele cartii)


Daca vrei in google sheets e mai simplu pentru ca poti folosi QUERY(), care accepta o sintaxa asemanatoare cu SQL, mult mai simpla si mai compacta, mai ales pentru interogari complexe unde cu excelul iti cam bati capul.

Ceva de genul =QUERY( $J:$K, "SELECT J WHERE K="&B3&")

Avantajul e ca cu query language-ul poti face interogari mult mai complexe. Comanda QUERY e de fapt un parser de limbaj asemanator SQL.

Nustiu EXCELUL sa aiba nativ asa ceva, poate cu vreun addon. Altfel, poti face in VBA.
Din ce stiu nu are nici regular expressions, un tool foarte puternic in lucrul cu textul (pentru matching)

#5
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

View Postmaccip, on 27 decembrie 2017 - 19:08, said:

Aaaa, gata am inteles.
Deci in B tre sa pui titlul cartii pe care-l ia din coloana K daca gaseste in J ISBN-ul corespondent din A

Deci in cazul asta, formula de mai jos o pui in B3 si "tragi in jos" pana la B59

=IF(ISNA(MATCH(A3;$J$3:$J$9;0));"Cheie inexistentă!";INDEX($K$3:$K$9;MATCH(A3;$J$3:$J$9;0)))

Mersi mult de tot!!!

Daca iti permite timpul sa te uiti si in sheetul 1 ar fi super.


LE: Fisierul Excel atasat are 2 worksheeturi. La worksheet 1 ma refeream, care are cerinta "Să se formateze condițional codul fiscal (G4:G10) ce corespunde unui cod client selectat din lista derulantă definită în celula E2."

Edited by paco rabanne, 27 December 2017 - 19:26.


#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Aia e si mai simplu..
Selectezi rangeul G4:G10 pentru care vrei sa aplici conditional formattingul.

Conditional Formatings -> New Rule...
Se deschide o chestie, selectezi "custom formula" :
Si la formula scrii =(B4=$E$2)

Formulele pentru conditional formating se scriu ca si cum ai avea o singura celula de formatat. In cazul tau G4. Ei bine, pentru G4, tre sa-l faci rosu daca B4=E2 se evalueaza TRUE.
E2 tre sa ramana fixat, de aia am pus dolarii aia. B4 tre sa poata "fugi", se pune fara dolari. Odatra cu trecerea de la G4, la G5... G10, B4 va "fugi" inspre B5..B10.
Conditional formattingu necesita o formula, deci tre sa inceapa cu =.
Asadar forma expresiei poate e un pic mai ciudata, dar aia e =(B4=$E$2)

Pentru expresia aia, alegi un custom format, eu am pus rosu la background.
https://gyazo.com/1b...64e575d98a11c03

Edited by maccip, 27 December 2017 - 19:33.


#7
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

View Postmaccip, on 27 decembrie 2017 - 19:31, said:


Esti super tare!!

Iti multumesc mult de tot!

Edited by paco rabanne, 27 December 2017 - 19:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate