Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce te saracesc dentistii de bani?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
o concluzie proasta.. pe exemplu tău ar trebui ca cei mulți cu salarii mici sa umble cu un sac pe ei, sa mănânce borș de leuștean și toti banii sa ii dea doctorilor..

#74
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
dintii ti-i da Dumnezeu de doua ori, gratis. daca nu ai grija de ei, trebuie sa platesti. mult, putin, e o doar o parere, ce e mult pt mine, e putin pt altii.
platim mult la stomatolog si pt ca nu ne ducem din timp, si lasam pana cand problema devine grava.
pe de alta parte si stomatologii , sunt mai mult tehnicieni dentari decat medici. daca ai trei dinti rupti si nu faci box, e clar ca ai o problema. nu prea am vazut stomatolog sa te trimita la analize, sa vada de ce ti se distrug dintii. acolo vad eu stiinta medicala, nu la implanturi. pt implanturi si alte cele, tehnicianul ar trebui sa fie rege.
in ce priveste bonul, ca sa se scada legal de ce cumpara (pivot, implant, plomba, chit, etc.)  ar trebui sa dea bon. faptul ca majoritatea stomatologilor nu dau bon , arata ca e un  intreg lant de distribuie la negru, in jurul cabinetelor stomatologice. pe de alta parte, bani aceia tot noi i-am plati.

#75
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Cand m-am dus eu anul trecut la dentist,mi-a dat chitanta,deci unii sunt cinstiti din punctul asta de vedere,nu si d.p.d.v al preturilor:)) Unii le umfla de la ei:))

#76
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postdraculescu, on 27 decembrie 2017 - 13:57, said:



Scumpe pe dracu. Un implant dentar complet, Alfa Bio, din Israel, costa 30 $ la fabricant. Acelasi implant ajunge la dentistul din bucuresti la 400-500 euro si la cel din vest la mult mai mult, 700-1000, cred. Pretul nu are nicio legatura cu costurile, sau cu tehnologia care, cica, ar fi scumpa, pretul este dat de cat este dispus fraierul sa plateasca.

Asta nu-i nimic! Un doi metri de ața chirurgicală și o pensa plus un bisturiu sint 5$ și pe o chirurgie cardiaca bulangii cer 300k$ la amerecani! Un calculator e 500$ și unii vind o licența sort cu de 100 de ori mai mult!  E plină lumea de bulangii, îți zic!


Edited by vrajitoruldinoz, 28 December 2017 - 03:13.


#77
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Mai fac si ei bisnita.

#78
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 28 decembrie 2017 - 03:01, said:

Asta nu-i nimic! Un doi metri de ața chirurgicală și o pensa plus un bisturiu sint 5$ și pe o chirurgie cardiaca bulangii cer 300k$ la amerecani! Un calculator e 500$ și unii vind o licența sort cu de 100 de ori mai mult!  E plină lumea de bulangii, îți zic!
tu crezi ca la chirurgia cardiaca platesti bisturiul si ata ? :))))))))))))))))))) alea din cost reprezinta nimic. important e cine le manuieste

#79
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pe mine dentista ma saraceste de 100 de lei de doua ori pe an, pentru detartraj. Sigur ca nus nici io ultimu oligofren din univers care nu s-a spalat pe dinti in viata lui si se mira ca i-au putrezit si costa mult coroanele. Coroanele sint scumpe pentru ca pe vremuri le purtau doar regii. Acuma prin intermediul dentistilor toti aia care nu se spala pe dinti pot sa aibe si ei.

#80
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAlenTao, on 27 decembrie 2017 - 15:24, said:

Serios ?ia uite-te tu cat costa urmatoarele medicamente psihotrooe:Seroquel,Zyprexa,Abilify,Efectin,Rispolept Consta(numai o injectie cel mai mare dozaj  costa  12 mil. Si trebuie 2 pe luna),Strattera,Invega etc etc


Pentru ca poporul muncitor si productiv le sponsorizeaza ca sa nu ii omori pe strada... sau ca le e mila de tine, totuna.
Da fara dinti se poate trai, si se considera ca e raspunderea ta sa ai grija de ei.

Intrebarea ta e ca in bancul ala cu sateanul plecat in America care dupa 30 de ani incepe sa vina in fiecare an inapoi si sa dea petrecere cu mici si bautura pe banii lui la tot satul. Pina cind intr-un an a venit, a strins tot satul la caminul cultural si a zis "Bai anul asta a venit criza, si am si eu copiii de trimis la facltate asa ca nu mai putem sa facem petrecere".
Din spate se ridica unul cu pumnul strins: "Si pe mincarea si bautura noastra vrei sa-ti trimiti tu copii la facultate mai?! Nu ti-e rusine?".

View Postcorina_geo, on 27 decembrie 2017 - 15:58, said:

La noi mai e cum e, adica e inca scump fata de salariile medii din Romania, dar sa vezi prin SUA cum e, acolo daca faci parte din patura de jos, asta insemnand automat ca nu ai nici asigurare medicala mai de neam, sansele sa iti poti trata problemele cu dintii tind catre zero absolut.

Nici nu stiu de unde sa incep...
1. e plin de programe pentru saraci, dentistii fac voluntariat, sint destui care ofera rate etc. Problema e ca saracii sint prosti (ca de aia sint saraci) si prefer o plasma in loc de tratament dentar
2. e evident si din faptul ca in afara de drogati/homelesi etc starea danturii in Ro e MULT mai prosta decit a omului mediu american, fie ele si cu venit sub medie.
3. Nu cred ca raporturi venituri/costuri e foarte diferi. Nu uita ca in Romania si veniturile sint mizerabile.
4. Nu uita de calitate, protectia clientului etc unde nu exista nici o comparatie... Adica una e sa faci ceva care duce la problem mari ulterioare si alta e sa rezolvi o problema pe bune, si daca nu o rezolvi sa iti asumi responsabilitatea.

E plin de romani prosti in SUA care fac "economii" cu tratamente in Romania pe care le indreapta cu triplul banilor care i-ar fi costat cind ajung inapoi.

View PostKarhu, on 27 decembrie 2017 - 16:13, said:

Eh, nu-i dracu' atat de negru, un dental plan se invarte pe la 30-40-50 dolari/ luna.


Pret fara asigurare Posted Image
Chiar si asa, e putin peste un salariu mediu, din acest punct de vedere raportul fiind cam acelasi cu cel din Ro.

Planul ala de 50$ nu acopera decit ceva procente din anumite priceduri PINA LA 1-2000$ pe an.
Dar marele lui merit e ca da acces la preturi de asigurare care uneori sint 30-50% din cele cash.

Quote

Tata la aproape 60 de ani nu are nici o carie, si nu s-a spalat niciodata pe dinti.
Mama la nici 40 de ani avea proteza... desi s-a spalat si se spala pe dinti... i

Asta e un caz extrem amestecat cu prosteala pe fata. E ca si cum ai spne ca tata a fost saritor cu pasuta, a fumat si a baut dar a trait 100 de ani si mama a murit de cancer la 40 desi a mincat sanatos si nu a facut nimic riscant... Da, evindent ca e foarte posibil in cazuri particulare, unii oameni dau 6-6 de 10 ori la rind, dar statistic nu o sa fie deloc asa.
Desi genetica conteaza, genetica poate fi controlata si invinsa!
Si eu am genetica proasta, dar cu spalat cu periuta buna, de doua ori ata interdentara pe zi (seara si dupa prinz) si 3 detrartrari pe an (sedinte de  ora) am toti dintii in gura fara probleme majore desi acum 20 de ani aveam deja o multime de plombe. Da, la cita curatenie in gura fac ar trebui sa am santul dintre dinti si gingie mai mic de 3mm la toti dintii si nu se intimpla, asta tine de genetica, dar sper sa am toti dintii in gura si la 60 de ani daca o tin tot asa. Chiar daca nu o sa fie la fel de sanatosi ca ai altora care se spala ceva mai putin dar au genetica buna.

PS: cum te speli conteaza enorm, nu numaisa te speli. Folosirea atei interdentare e mult mai importat decit spalatul in sine. Detartrajul de calitate cel putin anual, la genetica proasta de 2-3 ori pe an, e absolut obligatoriu pentru majoritatea.

#81
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 03 ianuarie 2018 - 01:15, said:


de doua ori ata interdentara pe zi
Ori ai prea mult timp liber ori you're doing it wrong

#82
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Poststrongsss, on 27 decembrie 2017 - 21:05, said:


pe de alta parte si stomatologii , sunt mai mult tehnicieni dentari decat medici. daca ai trei dinti rupti si nu faci box, e clar ca ai o problema. nu prea am vazut stomatolog sa te trimita la analize, sa vada de ce ti se distrug dintii. acolo vad eu stiinta medicala, nu la implanturi. pt implanturi si alte cele, tehnicianul ar trebui sa fie rege.

Implantul e chirurgie pura. Tehnicialnul nu face nimic, decit poate coroana de la sfirsit depa un model exact dat de doctor.

View Postgumball3000, on 03 ianuarie 2018 - 01:22, said:

Ori ai prea mult timp liber ori you're doing it wrong

Ia doua minute. Chiar acum faceam asta :)
Asa trebuie, ramine mincare intre dinti dupa FIECARE masa pe care periuta nu o poate scoate.

#83
ladybird29

ladybird29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.01.2019

View Postdraculescu, on 27 decembrie 2017 - 13:57, said:



Scumpe pe dracu. Un implant dentar complet, Alfa Bio, din Israel, costa 30 $ la fabricant. Acelasi implant ajunge la dentistul din bucuresti la 400-500 euro si la cel din vest la mult mai mult, 700-1000, cred. Pretul nu are nicio legatura cu costurile, sau cu tehnologia care, cica, ar fi scumpa, pretul este dat de cat este dispus fraierul sa plateasca.

Nu este 30 de dolari deloc un implant alfa bio.am un prieten care este stomatolog. Implantirile nu se cumpara de la fabrica ci de la repezentantii firmei. Pe langa surub medicul cumprara trusa cu care pune implantirile si apoi restul pieselor de care este nevoie pt lucrarea. Se plateste tehnicianul. Materialele aditionale, fiziodispenserul in care baga frezele pt forarea un os. Trisa de implantiri  cu freze se foloseste de cTeva ori. Apoi se uzeaza si freaca osul si necrozeaza si nu se prinde implantul in os si trebuie cumparata alta trusa. Lucrurile nu sunt asa deloc cum spui. Pentru intervebtia chirugicala este nevoie de halat steril si campuri sterile care costa in jur de 100 de lei, trebuie sa plateasca asistenta si daca dupa ce face factura si chiranta plateste 10 la suta din profit si isi plateste si el la stat sanatatea si pensia. Pe langa toate astea medicul plateste zeci de milioane pe an ca sa poata profesa la colegiul medicilor, altfel nu se vizeaza certificatul de membru. Mai su t si alte luceuri si cheltuiele care nu imi vina cum in cap. Un stomatolog bun nu se imbogateste. Unul care face ,,prostitutie dentara" se poate imbogati.

#84
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostSerafim606, on 27 decembrie 2017 - 13:20, said:

Sunt si dentisti ieftini care fac acelasi lucruri ca aia scumpi. Dar romanii sunt prosti si merg pe principiul ca ce e scump, e si bun. Am dat 150 de lei pe o plomba+ nerv scos. De 6 ani n-am nici-o problema cu dintele respectiv. O plomba fara scos de nerv m-a costat 80 de lei. Si am vreo 16 plombe in toata gura. Le-am adunat de-a lungul timpului. N-am avut probleme deloc cu ele.
De 6 ani de zile au mai evoluat prețurile, pardon, 8 s-au făcut între timp.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate