Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

De ce te saracesc dentistii de bani?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View PostTurbina-MiG21, on 27 decembrie 2017 - 17:16, said:

Unii oameni de-ai lui Anghelescu habar nu aveau in ce an se aflau, sau in ce tara traiesc...nu stiu ce sa cred...

Si mie imi vine greu sa cred unele chestii dar cand am fost odata la tara am auzit pe bunicamiu vorbind cu un prieten de-al lui despre NATO ... se referea la el ca la o persoana , ca ii unu tare si chestii de genu , deci ... nu m-ar mira sa fie oameni care nu stiu pe ce lume traiesc

#56
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostKarhu, on 27 decembrie 2017 - 16:13, said:

Eh, nu-i dracu' atat de negru, un dental plan se invarte pe la 30-40-50 dolari/ luna.


Pret fara asigurare Posted Image
Chiar si asa, e putin peste un salariu mediu, din acest punct de vedere raportul fiind cam acelasi cu cel din Ro.

Da, la asta ma refeream cand ziceam de frica si de factura, nu cat costa asigurarea, ci cat te costa in cazul in care ai nevoie de serviciile lor pe nepusa masa.

#57
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Mie-mi pare rau ca m-a mancat undeva sa-i zic dentistului sa-mi faca plombe nustiudecare acum vreo 15-16 ani.
Mi-a scormonit toate maselele, tot ce mi-a pus a picat.
Culmea, o plomba pusa prin liceu, la alt dentist mult mai ieftin o am si acum. Ce mi-a pus ala s-a dus.
De-atunci am pierdut curajul.
Am mai facut 3-4 detartraje, dar nu mai am curajul sa incep lucrari dentare sa-mi sparga tot ce mai am bun.
Bine ca-i am pe aia din fata buni, aia conteaza la zambet.

S-o mai fi schimbat lucrurie si prin medicina dentara de-acum 16 ani, dar nu mai am curaj sa incerc.
Mai am de trait 40 j de ani, nu ma mai duc la dentist decat la urgente si doar chestii low cost.
Din pacate tre sa-mi duc fiica. Are deja carii la 8 ani, desi se spala.
Culmea e ca fii-miu care e maineglijent cu spalatul are dintii perfecti.
E clar ca-i chestie genetica. Familia neveste-mii au dinti buni, ai mei .. asa si-asa. Din pacate fii-mea m-a mostenit.

#58
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postdraculescu, on 27 decembrie 2017 - 16:32, said:


desi fabrica le vinde pe amandoua cu 30 euro.
Despre coroana nu comentez ca nu cunosc.

Si probabil dentistul ar trebui sa le vanda mai departe cu 25 de euro, nu-i asa? Ca anii lui de scoala si cunostintele lui nu valoreaza nimic. Te-a mai intrebat cineva mai sus, de ce nu iei surubul ala cu 30 de euro si nu ti-l infigi singur in gura, sa vezi cat de usor e...

#59
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdraculescu, on 27 decembrie 2017 - 17:05, said:

Ca de aia dentistul american isi permite sa ceara 4000 $ pe un implant ca americanul isi permite, la ce salariu de 4000 $/luna are. Si de asta pretul unui implant, la noi, e pe la 400 Euro, ca atat are salariul mediu romanul.
Vezi ca un implant din ala care costa 4000 dolari in SUA e cel putin 1500 euro in Romania, nicidecum 400...

#60
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostMonstruozitate, on 27 decembrie 2017 - 17:03, said:

Tata la aproape 60 de ani nu are nici o carie, si nu s-a spalat niciodata pe dinti.
Dar dinti, dinti mai are?

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Poststmb, on 27 decembrie 2017 - 17:07, said:

Da, in filmele SF, ca in realitate ori ca te speli ori ca nu te speli, la dentist tot ajungi,

Era o figura de stil daca nu te-ai prins
Sa-mi curete dintii si sa-mi spuna ca trebuie implant care nu e acoperit nu-mi trebuie asigurare

#62
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostAlenTao, on 27 decembrie 2017 - 13:02, said:

De ce te saracesc stomatologii de bani?Sa zicem ca ai mai multe masele cariate sau mai multe lipsa si trebuie sa iti puna masea artificiala sau coronita atunci ajungi sa dai aproape tot salariul ...De ce nu exista decontari de la C.A.S la dentist si pentru adulti nu numai pentru copii?!Eu cand ma duc la medicul psihiatru(depresie,anxietate,TOC) ma consulta si imu da pastile gratuit si pastilele psihotrope costa foarte mult,se stie asta,de ce nu ar putea fi la fel si la medicul dentist?Adica ce,gura nu e asa de importanta precum psihicul sau alte specialitati?
Nu inteleg iarasi de ce tarifele sunt asa de mari iar un simplu consult adica uitat in gura la inceput,pac ti-a si cerut 50 -80 de lei.
Intrebarea mea este de ce?Nu toti isi oermit in zilele noastre un mers la dentist asta e adevarul si nu ar trebui sa fie asa,ca nu e cu nimic mai prejos dantura bolnava decat plamanii sau inima bolnava ba inca la dintu durerile sunt si mai insuportabile.
Pe voi.nu v-au saracit dentistii?
Deci de ce au asa preturi mari si de ce nu exista decontari de la C.A.S astfel incat sa fie gratis ca la psihiatru,ca la cardiolog ,ca la pneumolog ,urolig etc
Aceeasi problema este si cu psihologii(a nu se confunda psihologii cu medicii psihiatri)
Intrebarea mea este de ce?De ce ne"chelesc" de bani dentistii si psihologii?Dar dentistii mai ales.
Pe mine nu ma saracesc de bani. Nu generaliza. Poate pe tine te chelesc de bani. Ca idee, invata sa ai grija de dintii tai, invata la ce foloseste periuta de dinti etc.

#63
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce îi mai i a în brate toti pe dentisti ca nu da bon... da pentru o apa plata de nu da bon un chioscar tabăra pe el ca hienele...

#64
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Astia cu bonu sunt fratii cu dracu... in loc sa ma fure vecinu sa-si permita o seria 5 in leasing, sa ma fure Guvernu sa-si permita devalizarea a 20-30% din PIB.
Deseori, victima unui abuz isi doreste sa devina abuzator, crezand ca daca va putea cauza altora cel putin acelasi grad de suferinta, el nu se va mai teme.

Cati nu urla cu taierea pensiilor si impotriva cresterii salariului minim, desi o ard hipstereste pe salariul de vanzatoare la Auchan a lui mamica si pensia de handicap si jumatatea de norma la negru a lui taticu...

View Postgumball3000, on 27 decembrie 2017 - 19:16, said:

Dar dinti, dinti mai are?
Desi apreciez subtilitatea, nu apreciez preluarea pe negandite a unor sabloane sociale... cum sa explic eu pe intelesul astora cu IQul marit...

Cand intrebi un pensionar fidel A3 despre o tema socio-politica, incepe ca la scoala sa recite predica sfantului pastor Gadea, regurgitata fara masticatie, ca tot suntem la capitolul medical.
Asa si fratii lor intr-u dobitocire, pe care Dumnezeu i-a fericit cu un IQ prea mare pt nimicnicia lor... doar ca in locul pastorului baga probaganda marxista furata intre doua pauze de toleranta si rusine ca esti alb, barbat, crestin si european

------------
Tata fiu de tarani, venit in Bucuresti la 14 ani, n-a avut cine sa-l invete notiuni de igiena atat de avansate...  e si vina sistemului ca nu se publica Men^s health in raiul comunist
Si nu, gura nu pute atat de rau nespalata, daca n-ai carii si probleme la stomac

Edited by Monstruozitate, 27 December 2017 - 20:08.


#65
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postsilesax, on 27 decembrie 2017 - 19:50, said:

ce îi mai i a în brate toti pe dentisti ca nu da bon... da pentru o apa plata de nu da bon un chioscar tabăra pe el ca hienele...
De la apa aia plata mai greu sa te alegi cu o hepatita si sa n-ai pe cine sa tragi la raspundere, nu ca bonul ala ar face diferenta, la cata cumetrie exista si prin colegiul medicilor dentisti.

#66
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da, uite ca la motivul asta nu m-am gândit.. și este plauzibil.

#67
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
http://practicadenta...ntabilitate.pdf

Eu zic sa cititi aici si dupa aia sa va dati cu parerea daca bonul fiscal are rost sau nu la un cabinet stomatologic individual....Majoritatea medicilor au PFA si sunt altfel impozitati....cam ca aia de la televiziuni care va baga tot felul de prostii in cap.

#68
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAlenTao, on 27 decembrie 2017 - 13:02, said:

De ce te saracesc stomatologii de bani?Sa zicem ca ai mai multe masele cariate sau mai multe lipsa si trebuie sa iti puna masea artificiala sau coronita atunci ajungi sa dai aproape tot salariul ...

Depinde de salariu....ce pentru tine e scump pentru altul poate sunt bani de buzunar pentru o zi.....Totul e relativ. Totusi sunt curios ce Smartfon ai? Ah....am uitat ala nu e scump ca e de fite si se vede cand vorbesti la el pe cand dintii....sunt in gura si nu se vad.....

#69
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Poststmb, on 27 decembrie 2017 - 20:15, said:

Nu ai tu treaba cu PFA-ul, tu ai treaba cu SRL-ul. Nu stiu unde ai vazut tu atatea cabinete stomatologice care functioneaza ca PFA, ca eu nu am vazut decat SRL-uri.
Au un SRL, si apoi pe acel SRL se contracteaza ca PFA sau ca freelancer, astea sunt metode de evaziune ce nu tin de client, clientul nu are treaba decat cu SRL-ul Posted Image
Daca e legal nu e evaziune. Si oricum pana acum nu am vazut ANAF-ul calare pe nici un cabinet stomatologic...deci in concluzie activitatea de acolo e legala si corect impozitata d.p.d.v al ANAF-ului.....

#70
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
lasă telefonul că ăla se da la abonament.. și nu reflecta situația financiară, nu oi vrea ca 3000000 de salariați sa umble cu Nokia 100 acuma...

#71
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Poststmb, on 27 decembrie 2017 - 20:21, said:

Da, daca are telefon de 800 euro inseamna ca trebuie sa platesca 800 euro pentru o plombare, ca e clar ca isi permite, nu?
Poate a castigat la un concurs telefonul ala de 800 euro... sau l-a primit cadou de la o ruda mai bogata. Atunci ce facem? Cat trebuie sa coste plombarea?

Tipic bisnitarului roman, face pretul in functie de cum e imbracat omul, ce masina are, ce telefon... daca are din alea scumpe pentru el e pretul mai mare, ca isi permite, da-l dracu.
De unde concluzia ca stomatologul este obligat sa faca pretul in functie de client? Adica daca clientul are minim pe economie medicul ar trebui sa nu ia bani ca ala nu isi permite? Pai nici mersul la medicul stomatolog nu este obligatoriu, ala poate sa nu mearga daca nu isi permite. Nimeni nu este obligat sa ofere un serviciu la pret mic doar pentru ca un client nu isi permite.

View Poststmb, on 27 decembrie 2017 - 20:24, said:

Da, buna logica, daca ANAF doarme inseamna ca sigur e legala treaba...
Deci cum ar veni, daca pe hot nu il prinde politia in fapt, ii clar ca nu a furat, nu?
Esti cam frustrat...
Cauta ceva ocupatie in viata, incearca sa ajungi putin util societatii, o sa vezi ca viata se schimba, pare altfel.

#72
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Poststmb, on 27 decembrie 2017 - 20:21, said:

Da, daca am telefon de 800 euro inseamna ca trebuie sa platesc 800 euro pentru o plombare, ca e clar ca imi permit, nu?
Poate a castigat la un concurs telefonul ala de 800 euro... sau l-a primit cadou de la o ruda mai bogata. Atunci ce facem? Cat trebuie sa coste plombarea?
Nu ..vad ca nu ai priceput nimic.. Intam in off-topic....Pe aceasi idee merg si maturatorii stradali cu smartfon la cingatoare de sute de euro cu toate ca castiga minimul pe economie. Eu zic ca fiecare trebuie sa se intinda cat ii permite plapuma....Nu sa faci credit pentru un Jaguar si sa nu ai apoi bani sa-I pui benzina ca e rata prea mare....Sa dai sute de euro anual ca sa schimbi un rahat de telefon numai ca a aparut un model nou  si sa vii apoi sa spui ca serviciile medicale sunt scumpe , mie personal, mi se pare o mare nesimtire.

PS: Telefonul e dat ca exemplu ca e cel mai utilizat....Poate fi foarte bine vorba de ultimul OLED, 4K,

Concluzia e urmatoare .Multi isi neglijeaza sanatatea pe notiv ca -s scumpe serviciile dar cand e vorba sa cumpere un bun de mii de lei nu mai comenteaza.. De BF se blocheaza toate serverele.....

Edited by Clovis, 27 December 2017 - 20:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate