Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

De ce te saracesc dentistii de bani?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postzzhunt, on 27 decembrie 2017 - 13:44, said:

La noi e ieftin la dentist

Stai sa vezi prin afara cum e

Materialele sunt scumpe si foarte scumpe

De exemplu la un implant denar se foloseste titaniu care costa mult acel surub care se baga in os.



Scumpe pe dracu. Un implant dentar complet, Alfa Bio, din Israel, costa 30 $ la fabricant. Acelasi implant ajunge la dentistul din bucuresti la 400-500 euro si la cel din vest la mult mai mult, 700-1000, cred. Pretul nu are nicio legatura cu costurile, sau cu tehnologia care, cica, ar fi scumpa, pretul este dat de cat este dispus fraierul sa plateasca.

Edited by draculescu, 27 December 2017 - 14:02.


#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Post_Dadi_, on 27 decembrie 2017 - 13:33, said:

Voi ati vazut bon de la stomatolog?.....ca eu nu.....
in cabinetele de le-am frecventat in ultimul timp, da, chiar si fara sa-l cersesc

View Postdraculescu, on 27 decembrie 2017 - 13:57, said:

Scumpe pe dracu. Un implant dentar complet, Alfa Bio, din Israel, costa 30 $ la fabricant. Acelasi implant ajunge la dentistul din bucuresti la 400-500 euro si la cel din vest la mult mai mult, 700-1000, cred. Pretul nu are nicio legatura cu costurile, sau cu tehnologia care, cica, ar fi scumpa, pretul este dat de cat este dispus fraierul sa plateasca.
Dar de ce esti fraier, ia-ti-l iei din Israel si ti-l pui tu singur acasa.

#21
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postdraculescu, on 27 decembrie 2017 - 13:57, said:

Scumpe pe dracu. Un implant dentar complet, alfabio, din Israel, costa 30 $ la fabtiamt. Acelasi implant ajunge la dentistul din bucuresti la 400-500 euro si la cel din vest la mult mai mult, 700-1000, cred. Pretul nu are nicio legatura cu costurile, sau cu tehnologia care, cica, ar fi scumpa, pretul este dat de cat este dispus fraierul sa plateasca.
30 euro ce? surubul dar dintele? ala e facuta separat dupa ce se implanteaza surubul si trec 6 luni
Ti se i-a amprenta si tehnicianu iti face maseaua sau ce e acolo nevoie
nu exista implant dentar complet cu 30 dolari

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Adica tu ce vrei sa spui, ca pe langa surubul ala mai costa si chiria, instrumentarul, sterilizarea, cursurile si materialele pentru pregatire?
Sper ca nu o sa incepi acum sa ne spui ca mai trebuie si acoperit apoi implantul.

Edited by gumball3000, 27 December 2017 - 14:10.


#23
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

View PostBursul, on 27 decembrie 2017 - 13:21, said:

Eeeh, nu-i asa simplu. Depinde de casa de asigurari de stat sau privata ... dar depinde si de tara.

In franta cea de stat acopera 70% , ceva de genul, iar cea privata acopera restul Posted Image . Ai mei au avut 2 asigruari private + cea de stat cand si-au facut dantura si au primit si bani Posted Image ca fiecare asigurator acoperea un anumit procentaj si a ajust la peste 100% Posted Image . Nu stiu exact ce si cum dar au iesit si cu vreo 300-400 de euro bani de buzunar. Nu prea am umblat pe la doctori sau stomatologi in franta dar si cand am fost, nu am platit nimic Posted Image

View Postpascali_daniel, on 27 decembrie 2017 - 13:28, said:

Pentru ca la noi asigurarea de sanatate NU obliga omul sa se duca ANUAL la analize si consultatii medicale. In afara se merge pe preventie, in Romania se merge cu sila si ajungi la medic in situatii de urgenta.
Vezi ca nu stii ce mai scrii, in vestul ala de care specifici, daca esti asigurat TE OBLIGA statu'/respectiv privatu' sa te duci la analize, consultatii "planificate", in caz contrar PLATESTI actul medical daca nu te duci cand esti planificat si apar problemele medicale. Este mai ieftin pentru sistemul de sanatate sa-ti puna gratuit o plomba decat sa-ti faca o lucrare stomatologica complexa de genu sa-ti puna un dinte "pivot". In Romania oamenii baga in dintii aia toate jgheaburile pline cu E-uri, mananca mai ceva ca dihorii si castorii si pe urma au pretentia de la stat sa le faca dantura MOACA iar daca-i intrebi "cand au fost ultima data la stomatolog?" habar n-au nici cum MAI arata o periuta de dinti si pasta de dinti, dapai la medicul stomatolog iar medicul de familie este de dosarele X adica exista da' nimeni nu-l vede

Vorbesti aiurea ... am stat 8 ani de zile in Franta. Nu te obliga nimeni sa faci analize & shit .. daca trebuie sa faci analize e ca are nevoie doctorul. Si analizele sunt tot gratuite. Ma rog,acoperite de asigurare. Fratemiu s-a operat si a stat 2 zile in spital. Costul a fost undeva la 2500 de euro , dar a platit doar 1,50 euro pentru o substanta din nu stiu ce medicament care nu era acoperita de asigurare

Edited by Andreysc7, 27 December 2017 - 14:13.


#24
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Pe mine ma costa dentistul undeva la 2500 de lei si pentru asta imi va "strica" 5 dinti sanatosi ptr a se putea lega de ei.

#25
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Bont protetic, bont, operatie, aditie os, protezare temporara, coroana, reevaluari...

30 de dolari, cica..
Alfa bio sunt printre cele mai ieftine. Nu le-as recomanda la molari sau pentru stalpi de punte.

View PostKLMN, on 27 decembrie 2017 - 14:12, said:

Pe mine ma costa dentistul undeva la 2500 de lei si pentru asta imi va "strica" 5 dinti sanatosi ptr a se putea lega de ei.
Pune-ti implanturi! Se pot plati si in rate.

#26
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostAndreysc7, on 27 decembrie 2017 - 13:14, said:

pentru ca romanul e prost Posted Image In vestul europei unde asigurarea medicala conteaza si consultarile, plombele, operatiile sunt decontate de casele de asigurari, nu platesti nimic Posted Image . La noi , cum romanul nu stie sa isi ceara drepturile, e alta poveste
"Mai usor cu pianul pe scari."
Bineinteles ca platesti, mai mult sau mai putin in functie de ceea ce ai nevoie, asigurarea de sanatate.

Ori acela este un cost neglijabil?

Poate fi neglijabil costul cu asigurarea de sanatate doar in cazul unor interventii extrem de costisitoare sau atunci cand ai venituri mari = "indestulatoare". Posted Image

Edited by poadol, 27 December 2017 - 14:15.


#27
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

View Postpoadol, on 27 decembrie 2017 - 14:15, said:

"Mai usor cu pianul pe scari."
Bineinteles ca platesti, mai mult sau mai putin in functie de ceea ce ai nevoie, asigurarea de sanatate.
Ori acela este un cost neglijabil?
Poate fi neglijabil costul cu asigurarea de sanatate doar in cazul unor interventii extrem de costisitoare sau atunci cand ai venituri mari = "indestulatoare". Posted Image
Asigurarea de la stat acopera 70% , aia o primesti cand ai un contract de munca. Banii de sanatate care se retin din salar merg acolo . Si la un salar de 1800 euro, sa dai 50 de euro pe luna mi se pare ok pentru asigurarea medicala. Ce-i drept, exista mai multe tipuri de asigurare iar odata cu inaintarea in varsta, devine si putin mai scump.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAlenTao, on 27 decembrie 2017 - 13:02, said:

Eu cand ma duc la medicul psihiatru...
...ii povestesti si lui tot felul de tampenii?

#29
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Nu ne intereseaza stomatologia din Franta.

#30
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
E mai bine asa.

#31
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Poststmb, on 27 decembrie 2017 - 13:26, said:

Nu mai propaga mituri aiurea, problemele cu dantura nu vin de la sucuri si dulciuri si nici de la lipsa de spalat pe dinti .
Daca te duci prin sate sunt unii care nici nu stiu ca exista periuta si pasta de dinti si au dintii mai albi si mai sanatosi ca tine.
Problemele la dantura apar de la altele, de la anumite bacterii, de la anumite aciditati ale salivei, stomacului, etc... si pe care nu le domolesti deloc cu spalatul pe dinti, ala e doar asa, cat sa nu iti puta gura cand o deschizi in public.

Aia de prin sate nu stiu nici de dulciuri si sucuri . Rest my case .

#32
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre , tu ai ceva impotriva mea !

#33
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015

View PostAlenTao, on 27 decembrie 2017 - 13:02, said:

De ce te saracesc stomatologii de bani? ... De ce ne"chelesc" de bani dentistii si psihologii?Dar dentistii mai ales.
Pentru că ei nu fac voluntariat, vor să profite cât mai mult posibil de pe urma muncii prestate, așadar din punctul lor de vedere :ninja: stomatologii au o logică destul de bună!

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlenTao, on 27 decembrie 2017 - 13:02, said:

Sa zicem ca ai mai multe masele cariate sau mai multe lipsa
Intrebare: de ce ai asteptat sa ajungi in halul ala?

View PostAlenTao, on 27 decembrie 2017 - 13:02, said:

... si trebuie sa iti puna masea artificiala sau coronita atunci ajungi sa dai aproape tot salariul .
Esti foarte optimist!
Sau ai salariul foarte mare!

#35
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

View Postradu2014, on 27 decembrie 2017 - 14:21, said:

Nu ne intereseaza stomatologia din Franta.

Pai da Posted Image that's the spirit Posted Image . Nici de drepturile pe care le avem si de care ar trebui sa beneficiem nu ne intereseaza Posted Image Preferam sa platim de 2 ori, ca vorba aia, suntem romani in pana mea , cine mai e ca noi Posted Image

View PostKarhu, on 27 decembrie 2017 - 14:50, said:

Intrebare: de ce ai asteptat sa ajungi in halul ala?
Pentru ca multi considera ca daca nu ii doare sau nu pica, nu au de ce sa mearga la control :P

Edited by Andreysc7, 27 December 2017 - 15:02.


#36
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015

View Postmariovrs, on 27 decembrie 2017 - 13:51, said:



Haha..pastilele psihotrope de care amintesti is foarte ieftine spre moca. Gen 10-20 lei 30 pastile. Lasa vrajeala..

Is scumpi dentistii in RO? Ia vezi prin vestul Europei unde te costa 20.000 de euro sa-ti faci toata gura..


Serios ?ia uite-te tu cat costa urmatoarele medicamente psihotrooe:Seroquel,Zyprexa,Abilify,Efectin,Rispolept Consta(numai o injectie cel mai mare dozaj  costa  12 mil. Si trebuie 2 pe luna),Strattera,Invega etc etc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate