Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?

Problema centrala IsoTwin Condens...
 telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !
 Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 

Recomandati-mi o imprimanta va rog dupa urmatoarele criterii

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
paulalexandru20

paulalexandru20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.07.2007
Vreau sa imi iau o imprimanta de mult timp insa mi se pare ca e ca si cum as cauta un ac intr-un car cu fan..imposibil. Sunt atatia parametrii incat nici magazilele care le vand nu stiu sa iti raspunda la intrebari. Am cautat prin recenzii, intrebari/raspunsuri, pe mai multe siteuri, nu pare sa fie o consistenta in informatie si mi-am pierdut speranta. Am auzit povesti cu cartuse, tonere, cipuri, cap de imprimanta, refill, consumabile,pur si simplu m-au bagat in ceata. Nu stiu ce e ala toner, nu mai stiu nimic, nu mai inteleg nimic, am nevoie de ajutor.

Acum sa va zic ca m-ar interesa:

- multifunctionala laser monocrom (caci printez 20-30 foi pe luna si ultima imprimanta care era pe inject am aruncat-o pt ca am uitat sa printez la ea)
- functie de copiere, scanare, imprimare
- duplex nu e neaparat necesar dar nu m-as supara (habar nu am ce inseamna duplex, stiu ca e fata verso, dar fata verso la ce? la scanare? la copiere? sau la imprimare? sau la toate 3 ? habar nu am, poate ma lamuriti voi la acest mister)
- sa mearga pe windows 10
- sa poate sa fie folosita in retea pentru ca am 2 calculatoare pe biroul de acasa si vreau sa o pot folosi de la albele (nu avem placa de retea wireless la nici un calculator)
- voi folosi functia de scanare de 10 ori mai mult decat cea de copiere, deci vreau sa fie de calitate scanatul (ma tenta sa iau un canon lide 220 dar daca tot iau multifunctionala...) ~ m-am uitat putin la caracteristicile scanarii la mai multe imprimante si la unele imi zice ceva gen 600x1200 dpi la altele 1200x600 dpi, la altele zice 9600x9600 dpi, ce mai inseamna aia, habar nu am, dar nu prea face sens sincer - deci scanat rapid si de calitate (canon am vazut ca au scanare mai buna, poate ma insel)
- consumabile ieftine, nu stiu la ce se refera consumabile, ca am auzit tot felul de legende cu "se duce cilindru", "se duce tonerul", se duce cartusu, se duce mai stiu eu ce, daca puteti sa imi si ziceti care sunt consumabilele pentru imprimanta pe care o recomandati si eventual niste linkuri as aprecia
- Sa aiba CISS? AKA sa nu fie imprimanta TZEAPA? voi cred ca stiti mai bine la ce se refera, ideea e sa nu o arunc la gunoi dupa 3 ani ca va costa incarcatul mai mult decat imprimanta noua
- Sa printeze A4 (restul formaturilor considerate un plus)
- pretul intre 500 - 1300 lei

Astea sunt prioritare, restul nu sunt atat de semnificative cred, daca nu am uitat ceva, display mai puscat, instalare simpla, consum redu sau mai stiu eu ce.

Ms mult astept raspunsurile voastre cu nerabdare. (pe cele de buna credinta, prefer abtineri daca buna credinta lipseste)

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Un compromis excelent pentru ce vrei tu:
https://www.emag.ro/...1/pd/D952WBBBM/

P.S.: Duplex inseamna printare si poate fi inexistent, manual sau automat. Duplexul manual inseamna ca iei tu foile si le pui la loc in tavita de alimentare dar pe partea cealalta si astfel printezi fata/verso. Duplexul automat iti invarte singur foaia in imprimanta si fiecare foaie iese tiparita pe ambele fete.
Scanul duplex automat este posibil de asemenea.

Edited by ro_explorer, 27 December 2017 - 00:13.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,075
  • Înscris: 01.12.2001
Vrei laser CISS?
Stii ce inseamna?

#4
paulalexandru20

paulalexandru20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.07.2007
Salut, mersi pentru raspunsul tau rapid. Asa la prima vedere pare ca se incadreaza. La scan am vazut 2400 x 600 dpi (optic) ceea ce pare mai bine decat 600 x 600 dpi cum vad la majoritatea. La asta https://www.emag.ro/...r/pd/E506DBBBM/ am vazut ca zice 9600 x 9600 dpi oare sa fie diferenta mare intre ele pe parte de scan ? (la asta ma uitam initial doar ca nu am vazut sa mearga in retea sau pe win 10).

Apropo, la cel trimis de tine, merge pe win 10? Iar pe parte de consumabile cam la ce ar trebui sa ma astept? Ziceau cineva sa nu fie capul lipit de cipset sau ceva in genu  ? E cazul aici ? Ms

PS. De ce zici compromis? Are minusuri ? Care ?

La recenzii unu zice la imprimanta asta "Scannerul e slab, distorsioneaza culorile si nu are claritate indiferent de calitatea setata! Nu are adancime de gri-uri (degrade-uri), ii place doar negru si gri"

Ultima intrebare: Eu vreau scanare color, daca imprimanta e monocrom inseamna ca scaneaza doar alb/ negru ? ca asta nu ma ajuta deloc.

View Postro_explorer, on 27 decembrie 2017 - 00:12, said:

Un compromis excelent pentru ce vrei tu:
https://www.emag.ro/...1/pd/D952WBBBM/

P.S.: Duplex inseamna printare si poate fi inexistent, manual sau automat. Duplexul manual inseamna ca iei tu foile si le pui la loc in tavita de alimentare dar pe partea cealalta si astfel printezi fata/verso. Duplexul automat iti invarte singur foaia in imprimanta si fiecare foaie iese tiparita pe ambele fete.
Scanul duplex automat este posibil de asemenea.

Salut nu stiu ce inseamna CISS. Doar din ce am mai citit pe internet. Vreau doar ce ziceam in postul meu. Daca CISS nu ajuta la nimiic, nu ma intereseaza. In principiu vreau sa evit sa ajung in situatia in care sa ma gandesc daca vreau sa iau consumabile sau sa schimb imprimanta.

View Postdorin_2k, on 27 decembrie 2017 - 00:27, said:

Vrei laser CISS?
Stii ce inseamna?

Edited by paulalexandru20, 27 December 2017 - 00:49.


#5
xBlid16

xBlid16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.12.2017
https://www.emag.ro/...e/pd/DB98XBBBM/


     Eu am această imprimantă și este foarte bună. Merge pe windows 10, dar nu știu dacă se poate conecta la rețea.

#6
paulalexandru20

paulalexandru20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.07.2007
Daca nu merge in retea, nu ma ajuta din pacate. Nu inteleg de ce nu e trecut in specificatii ca merge pe windows 10. Oare merge doar la unii sau de ce nu trec ? Scanerul, cea mai importanta functie de care sunt interesat, e de calitate? Merge rapid? Scaneaza color ? Cum e cu consumabilele ?

View PostxBlid16, on 27 decembrie 2017 - 01:27, said:

https://www.emag.ro/...e/pd/DB98XBBBM/


Eu am această imprimantă și este foarte bună. Merge pe windows 10, dar nu știu dacă se poate conecta la rețea.


#7
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Salut,
Nu ma pricep foarte mult la caracteristicile imprimantelor, dar cred ca toate care sunt comercializate acum merg pe windows 10.
Eu folosesc un HP 1510, HP 1110 si HP Laserjet 1212nf MFP; softul de la toate merge perfect pe windows 10, nu am intampinat probleme pana acum.

#8
xBlid16

xBlid16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.12.2017

View Postpaulalexandru20, on 27 decembrie 2017 - 01:50, said:

Daca nu merge in retea, nu ma ajuta din pacate. Nu inteleg de ce nu e trecut in specificatii ca merge pe windows 10. Oare merge doar la unii sau de ce nu trec ? Scanerul, cea mai importanta functie de care sunt interesat, e de calitate? Merge rapid? Scaneaza color ? Cum e cu consumabilele ?

   Rezoluția scaner-ului este de 1200 x 1200 dpi și da, scanează color. Este foarte rapidă. În legătura cu consumabilele, folosește acest toner: https://www.emag.ro/...s/pd/DCY4JBBBM/ . Dacă nu trebuie să printezi foarte multe foi nu trebuie să îl recumperi foarte des. Dacă tu spui ca printezi cam 20-30 de pagini pe lună, ar trebui să cumperi un toner nou o dată la aproximativ 3 ani (ținând cont că tonerul are o capacitate de 1000 de pagini). Deci 250 de lei la 3 ani nu cred ca e mult deloc.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am asta de vreo cateva luni si merge bine. Listez cam 2 topuri/luna (1000 de pagini)
https://m.emag.ro/mu...1/pd/DD5V7MBBM/
Nu e de retea dar e wirless. Se conecteaza prin router. Daca ai mai multe calculatoare merge pe toate.

PS: acum vad ca nu ai placa wireless la calculatoare dar poti pune un adaptor. Avantajul ca wirless e ca nu ai cabluri si poti pune imprimanta in alta parte nu neaparat la 1 m de calculator. Foarte departe oricum nu o poti pune ca e incomod sa tot mergi 10 pasi sa iei o foaie.

Edited by PoeOvidiu, 27 December 2017 - 07:47.


#10
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postpaulalexandru20, on 27 decembrie 2017 - 00:39, said:

PS. De ce zici compromis? Are minusuri ? Care ?

Zice compromis pentru ca nu are proprietatea termenului. Relax.

View Postpaulalexandru20, on 27 decembrie 2017 - 00:39, said:

Ultima intrebare: Eu vreau scanare color, daca imprimanta e monocrom inseamna ca scaneaza doar alb/ negru ? ca asta nu ma ajuta deloc.

De fapt ea saraca scaneaza color. E ca atunci cand ti se pune in mana un creion negru sa reproduci o pictura color. Tu o vezi color, dar nu poti desena decat cu negru. La fel si imprimanta.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009


View Postizometric, on 27 decembrie 2017 - 09:05, said:

Zice compromis pentru ca nu are proprietatea termenului.
Am zis "compromis" căci este un compromis. În banii aia nu le poți avea pe toate de top.

Nu e cea mai rapida, nu e cea mai cea la scanare/copiere, nu e firma de prestigiu, etc. Este un compromis bun de facilități pentru suma în cauza.


#12
paulalexandru20

paulalexandru20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.07.2007

View Postizometric, on 27 decembrie 2017 - 09:05, said:


Deci pe calculator fisierul scanat ajunge color?

Zice compromis pentru ca nu are proprietatea termenului. Relax.



De fapt ea saraca scaneaza color. E ca atunci cand ti se pune in mana un creion negru sa reproduci o pictura color. Tu o vezi color, dar nu poti desena decat cu negru. La fel si imprimanta.

Astea 2 cum sunt in comparatie cu cele sugerate pana acum?

https://m.emag.ro/mu...rch-Action=view

https://www.emag.ro/...BBM/#opensearch

#13
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postro_explorer, on 27 decembrie 2017 - 11:35, said:

Am zis "compromis" căci este un compromis. În banii aia nu le poți avea pe toate de top.

Nu e cea mai rapida, nu e cea mai cea la scanare/copiere, nu e firma de prestigiu, etc. Este un compromis bun de facilități pentru suma în cauza.

Tot nu ai nimerit-o. Mai incearca. Iti sugerez dexonline.ro

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Cum crezi tu. Nu mai stau off-topic cu tine pe teme de utilizare a limbii romane. Sa o lăsăm asa deocamdată.

Edited by ro_explorer, 27 December 2017 - 12:04.


#15
paulalexandru20

paulalexandru20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.07.2007
Pai nu stiu ce sa zic ca nu mi se pare ca am pretentii exagerate (sa printeze a4, sa mearga in retea, sa fie compatibila cu win 10 si sa scaneze de calitate) adica in afara de scanarea rapida si de calitate restul mi se pare de bun simt, adica daca nu stie sa faca restul eu nu as mai putea sa o numesc imprimanta..Si sa dai 1300 de lei si sa nu stie sa faca nimic in fond...

#16
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Salut, eu am 5 buc Xerox WorkCenter 3225 iar pretul actual 799Lei este cel mai bun vazut pana in prezent. http://www.cel.ro/mu...a4-pMCs2PTQn-l/
Are duplex, adf, wifi, retea - printeaza rapid si scaneaza ok. (nu prea am treaba cu scanarea - trebuie eventual sa mai cauti informatii despre asta).

Se poate resofta la cel mult 100 de lei dupa care poti incarca tonerul la un centru pentru maxim 50 lei sau acasa maxim 20 lei.

#17
paulalexandru20

paulalexandru20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.07.2007
Ms fain pt recomandare. Arata bine.  Restul ce ziceti despre imprimanta asta ? Ms

View Postdaniel21, on 27 decembrie 2017 - 21:40, said:

Salut, eu am 5 buc Xerox WorkCenter 3225 iar pretul actual 799Lei este cel mai bun vazut pana in prezent. http://www.cel.ro/mu...a4-pMCs2PTQn-l/
Are duplex, adf, wifi, retea - printeaza rapid si scaneaza ok. (nu prea am treaba cu scanarea - trebuie eventual sa mai cauti informatii despre asta).

Se poate resofta la cel mult 100 de lei dupa care poti incarca tonerul la un centru pentru maxim 50 lei sau acasa maxim 20 lei.


#18
paulalexandru20

paulalexandru20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.07.2007
Ce ziceti ?

http://www.domo.ro/c...a/135437,195919

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate