Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Lama lui Hitchen

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#19
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostPlatonX, on 27 decembrie 2017 - 00:28, said:


Dovezi ca dovezile pe care se bazeaza credinta nu sunt dovezi!

Nu mi.e clar ce dovezi ai dori.
Cu privire la...ce?

#20
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View PostPlatonX, on 26 decembrie 2017 - 23:53, said:

De exemplu, s-a crezut ca Potopul lui Noe a fost un eveniment global pana cand s-a descoperit ca sunt prea multe specii de animale si pasari pe Pamant care nu incap fizic in Arca lui Noe (dimensiunile sunt date in Biblie).

Știi pe cineva să-și fi schimbat credința pentru ”descoperirea” de care zici? Nu este nimeni. Dovezile despre potopul local, geologice, textuale, etc., au existat și există.

#21
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
@PlatonX

Daca imi spui punctual poate te pot ajuta, dar asa vag e imposibil. Motivul este ca Biblia este despre tot. De aceea ziceam ce dovezi vrei. Cu privire la care parte, particica, atom?

Practic cu asta se ocupa anti-religiosii. Sa caute nod in papura. Si sa stiu care nod il cauti tu. Ex: ia un verset si zice ca nu merge, ca alt verset zice altceva. Si bat toaca.

Edited by Travertin2_0, 27 December 2017 - 01:03.


#22
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostTravertin2_0, on 27 decembrie 2017 - 01:00, said:

Ex: ia un verset si zice ca nu merge, ca alt verset zice altceva. Si bat toaca.

Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!” Şi a fost lumină.
Dumnezeu a văzut că lumina era bună şi Dumnezeu a despărţit lumina de întuneric.
Dumnezeu a numit lumina zi iar întunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua întâi.


Eu inteleg ca Dumnezeu a facut lumina in ziua intai si in ziua a sasea l-a facut pe om. Mi se pare destul de clar ca este vorba despre zile literale: "a fost o seara si a fost o dimineata".

Intrebarea este: lumina a fost facuta cu 6 zile inaintea omului ? Adica omul si lumina au aceeasi varsta ? Daca omul exista pe Pamant de 6000 de ani, inseamna si ca lumina exista de 6000 de ani ?

#23
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPlatonX, on 27 decembrie 2017 - 15:22, said:

Eu inteleg ca Dumnezeu a facut lumina in ziua intai si in ziua a sasea l-a facut pe om. Mi se pare destul de clar ca este vorba despre zile literale: "a fost o seara si a fost o dimineata".
Ți se pare, doar.

#24
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postmario_bril, on 27 decembrie 2017 - 15:29, said:

Ți se pare, doar.

"A fost o seara si a fost o dimineata"

Care parte din aceasta propozitie indica spre altceva decat o zi de 24 de ore ?

#25
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostPlatonX, on 27 decembrie 2017 - 15:22, said:



Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!” Și a fost lumină.
Dumnezeu a văzut că lumina era bună și Dumnezeu a despărțit lumina de Ăźntuneric.
Dumnezeu a numit lumina zi iar Ăźntunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seară și apoi a fost o dimineață: aceasta a fost ziua ĂźntĂąi.


Eu inteleg ca Dumnezeu a facut lumina in ziua intai si in ziua a sasea l-a facut pe om. Mi se pare destul de clar ca este vorba despre zile literale: "a fost o seara si a fost o dimineata".

Intrebarea este: lumina a fost facuta cu 6 zile inaintea omului ? Adica omul si lumina au aceeasi varsta ? Daca omul exista pe Pamant de 6000 de ani, inseamna si ca lumina exista de 6000 de ani ?

Inainte ma hazardam sa iti dau explicatii. Acum stiu ca nu stiu. Iau de bun ce scrie in Biblie.
Daca faci o socoteala de la nasterea lui Adam rezulta in ani cam 6500. Dar nu stiu cat dura un an in urma cu 6000 de ani. Nu stii nici tu. Doar presupui prin analogie cu cat dureaza azi. Nu stii cantitatea de carbon din atmosfera. Doar presupui ca ar fi... Deci nu poti trage concluzie cu datarea cu carbon. Decat presupui.
Stiinta cu privire la trecut e bazata pe analogii. Daca au gasit monede dintr.o anumita perioada atunci ce e langa ele e din aceeasi perioada. Nu e regula si se mai fac si compromisuri. Dar cand o carte scrisa in urma cu 3000 de ani e valabila azi, atunci stiinta o pot considera in urma mult cu explicatiile cu privire la Biblie.

View PostPlatonX, on 27 decembrie 2017 - 15:48, said:



"A fost o seara si a fost o dimineata"

Care parte din aceasta propozitie indica spre altceva decat o zi de 24 de ore ?

Vezi, tu. Pot specula si eu cu privire la ziua de azi. In ultimii ani zapada cade ca iarna in ianuarie-februarie, nu in decembrie, cum era cand eram eu mic. Daca presupunem ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui si anotimpurile sunt influentate de pozitia Pamantului in miscarea de revolutie, prin deducere stiintifica rezulta ca are o viteza mai mica, pt ca iarna intarzie din ce in ce mai mult sau inclinarea e mai lenta. Mno...unii spun ca e incalzirea globala. Da, dar totusi vin zapezi mari. Nu e lipsa, iar vara trecuta a fost mai scurta si doar o sapt de canicula.
Sincer sa fiu pot doar sa presupun din ce vad in massmedia oficiala. Restul sunt presupuneri.

#26
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostTravertin2_0, on 27 decembrie 2017 - 15:48, said:

Dar nu stiu cat dura un an in urma cu 6000 de ani. Nu stii nici tu. Doar presupui prin analogie cu cat dureaza azi.
Cat dura un an in urma si 6000 de ani ? Este vorba despre legea inertiei. Pamantul se misca in jurul Soarelui din inertie, este vorba despre legile fizicii. Pt ca Pamantul sa se miste mai incet, ar fi trebuit ca intre timp sa fie acceelerat de o forta gravitationala, ceea ce ar fi avut un efect devastator pt viata de pe Pamant.

Edited by PlatonX, 27 December 2017 - 15:57.


#27
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPlatonX, on 27 decembrie 2017 - 15:48, said:

"A fost o seara si a fost o dimineata"

Care parte din aceasta propozitie indica spre altceva decat o zi de 24 de ore ?
Contextul, dragul meu, contextul. Creația descrisă în Pentateuh este un mit, folosește alegorii. Sunt convins că știi ce sunt alea, da?

#28
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postmario_bril, on 27 decembrie 2017 - 15:57, said:

Contextul, dragul meu, contextul. Creația descrisă în Pentateuh este un mit, folosește alegorii. Sunt convins că știi ce sunt alea, da?
Sa intelg ca si crearea omului de catre Dumnezeu este o alegorie ?

View PostTravertin2_0, on 27 decembrie 2017 - 15:54, said:

Daca presupunem ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui si anotimpurile sunt influentate de pozitia Pamantului in miscarea de revolutie, prin deducere stiintifica rezulta ca are o viteza mai mica, pt ca iarna intarzie din ce in ce mai mult sau inclinarea e mai lenta.
Nu, nu ma refere la perceptia anilor de pe Pamant, ma refer la posibilitatea ca Pamantul se se invarta mai incet in jurul Soarelui. Pt ca sa se invarta mai incet este nevoie de o forta. Despre acesta deducere stiintifica este vorba. Nu de perceptia oamenilor asupra anotimpurilor. Pt ca inainte ca sa apara schimbari de racire sau incalzire a vremii, oamenii observasera deja ca anul are 365 de zile.

Edited by PlatonX, 27 December 2017 - 16:14.


#29
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostPlatonX, on 27 decembrie 2017 - 15:56, said:


Cat dura un an in urma si 6000 de ani ? Este vorba despre legea inertiei. Pamantul se misca in jurul Soarelui din inertie, este vorba despre legile fizicii. Pt ca Pamantul sa se miste mai incet, ar fi trebuit ca intre timp sa fie acceelerat de o forta gravitationala, ceea ce ar fi avut un efect devastator pt viata de pe Pamant.

Momentan (an 2017) nu stim ce e cu gravitatia. Nu stim cine o genereaza si presupunem ca este atractia Pamantului catre orice exista pe el. Asta asa ca info.
Se stieeeeeeeee ca mareea e influentata de Luna, nu?! Adica misca oceanul cand trece in dreptul apei ca are o super forta gravitationala. Mno, daca atrage bartai oceanul, cum fac avioanele sa nu fie atrase, cum nu iti salta ciorba din farfurie? Sau i.e jena si misca doar apa oceanelor? Intrebari d.astea nu va puneti deloc. Veniti cu "senzatii", dar banalitatile sunt chiar la vedere.

#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPlatonX, on 27 decembrie 2017 - 16:05, said:

Sa intelg ca si crearea omului de catre Dumnezeu este o alegorie ?
Doar nu îți închipui un nene care a luat țărână de pe jos, a suflat în ea și a ieșit un om, nu? Nici copiii nu cred în asemenea povești, să fim serioși.

#31
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostPlatonX, on 27 decembrie 2017 - 16:05, said:


Sa intelg ca si crearea omului de catre Dumnezeu este o alegorie ?


Nu, nu ma refere la perceptia anilor de pe Pamant, ma refer la posibilitatea ca Pamantul se se invarta mai incet in jurul Soarelui. Pt ca sa se invarta mai incet este nevoie de o forta. Despre acesta deducere stiintifica este vorba. Nu de perceptia oamenilor asupra anotimpurilor. Pt ca inainte ca sa apara schimbari de racire sau incalzire a vremii, oamenii observasera deja ca anul are 365 de zile.

Iti dai seama ca noi cu cele 2 teorii de aici nu ne putem contrazice pt ca suntem prea mici ca sa ...știm care e adevarul.

View Postmario_bril, on 27 decembrie 2017 - 16:21, said:


Doar nu Ăźți Ăźnchipui un nene care a luat țărĂąnă de pe jos, a suflat Ăźn ea și a ieșit un om, nu? Nici copiii nu cred Ăźn asemenea povești, să fim serioși.

Stii tu cine a suflat si din ce fel de tarana? Poate asa isi imaginau oamenii care au scris. Nu aveau notiune de ADN, etc. Sau norul care i.a condus pe evrei 40 de ani prin desert, etc. Poate tu vezi acum ceva, ii zici bec si peste 5000 de ani se numeste teleportor.

#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTravertin2_0, on 27 decembrie 2017 - 16:24, said:

Stii tu cine a suflat si din ce fel de tarana? Poate asa isi imaginau oamenii care au scris. Nu aveau notiune de ADN, etc. Sau norul care i.a condus pe evrei 40 de ani prin desert, etc. Poate tu vezi acum ceva, ii zici bec si peste 5000 de ani se numeste teleportor.
Asta susțin și eu, că sunt folosite figurile de stil numite alegorii.

#33
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postmario_bril, on 27 decembrie 2017 - 16:26, said:


Asta susțin și eu, că sunt folosite figurile de stil numite alegorii.

As spune ca este scrisa pt a intelege oamenii care traiau atunci cat mai repede. Le spunea ce si cum sa faca fara prea multe explicatii, ceea ce cauta unii si azi si nu le iese. Cauta unii azi explicatii voiam sa zic.

Edited by Travertin2_0, 27 December 2017 - 16:32.


#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTravertin2_0, on 27 decembrie 2017 - 16:31, said:

As spune ca este scrisa pt a intelege oamenii care traiau atunci cat mai repede. Le spunea ce si cum sa faca fara prea multe explicatii, ceea ce cauta unii si azi si nu le iese.
NU susțin ideea ta, potrivit căreia Biblia ar fi fost scrisă pentru retarzi, ci din contră, pentru inițiați. Mai ales că procentul de alfabetizați era unul extrem de redus.

#35
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postmario_bril, on 27 decembrie 2017 - 16:32, said:


NU susțin ideea ta, potrivit căreia Biblia ar fi fost scrisă pentru retarzi, ci din contră, pentru inițiați. Mai ales că procentul de alfabetizați era unul extrem de redus.

Biblia a fost insuflata de Dumnezeu pentru omenire. Tu chiar nu intelegi ce scriu?


#36
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTravertin2_0, on 27 decembrie 2017 - 16:36, said:

Biblia a fost insuflata de Dumnezeu pentru omenire. Tu chiar nu intelegi ce scriu?
Ăsta e un argument? :huh:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate