Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lama lui Hitchen

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#1
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 05.01.2004
Asa cum exista Lama lui Occam, asa exista si Lama lui Hitchens.
Aceasta i se datoreaza jurnalistului Christopher Hitchens, care intr-un articol din 2003 l-a formulat astfel: "Ceea ce poate fi afirmat fara dovezi poate fi negat fara dovezi", in original "What can be asserted without evidence can be dismissed without evidence".
Dictonul apare si in cartea "God Is Not Great: How Religion Poisons Everything", publicata de Hitchens in 2007.
sursa

Desigur ca toti religiosii vor pretinde ca au dovezi. Dar o carte, doua sau noua NU constituie dovezi. La urma urmei, si eu pot demonstra cu carti SI FILME ca exista cavaleri Jedi.

Edited by sorin61, 26 December 2017 - 20:53.


#2
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postsorin61, on 26 decembrie 2017 - 20:52, said:

Desigur ca toti religiosii vor pretinde ca au dovezi. Dar o carte, doua sau noua NU constituie dovezi. La urma urmei, si eu pot demonstra cu carti SI FILME ca exista cavaleri Jedi.
Pai daca o iei asa, nimic nu constituie o dovada. De exemplu experienta de zi cu zi: de unde stii ca nu visezi tot? Cum percepi realitatea pura si dura? Organele de simt pot fi parte dintr-un vis, o simulare etc. Cum ajungi la realitate?

Adevarul e ca undeva trebuie sa pui credinta; de exemplu credinta ca ceea ce percepi este real. Stiinta se bazeaza pe credinta asta.

#3
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
ce tampenie (topicul asta) spirituala! Posted Image

Edited by Dude_2nd, 26 December 2017 - 21:09.


#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Parca nu era asa taioasa si se chema "lema"... lama-i la brici, din ce stiu eu Posted Image

Edited by argonaut, 26 December 2017 - 21:11.


#5
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 05.01.2004

View Postargonaut, on 26 decembrie 2017 - 21:09, said:

Parca nu era asa taioasa si se chema "lema"... lama-i la brici, din ce stiu eu Posted Image
Pai RAZOR se traduce prin LAMA, sau BRICI, daca vrei...
sursa
nu le inventez eu...

#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu-i lama, ii brici
https://ro.wikipedia...iciul_lui_Occam

#7
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 05.01.2004

View PostSpeedDemon, on 26 decembrie 2017 - 21:24, said:

Daca citesti articolul, in interior se traduce si lama. Nu e important, oricum.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Ce Crăciun trist au unii !!!
Mie îmi plac cei care nu cred in nimic, dar țin ,,tradiția ", baga sarmale, cozonac, etc. :peacefingers:

Sa văd și eu unul cu coloana vertebrala verticala, care serbează cavalerii Jedi, in care crede el ;)

#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

View Postsorin61, on 26 decembrie 2017 - 21:16, said:

Pai RAZOR se traduce prin LAMA, sau BRICI, daca vrei...
sursa
nu le inventez eu...

Mai, nu te supara, exact pe tema asta am pierdut o ora de seminar la facultate. Noi eram cu "briciul" tradus cum ai facut tu, dom' profesor era cu "lema".
Pana la urma ne-a explicat ca un om cu pretentia de a se exprima cat mai clar, utilizeaza din vocabular cuvintele cu cele mai putine semnificatii, asta ca sa nu dam impresia ca Occam e o marca de buldozer :D

#10
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017

View Postsorin61, on 26 decembrie 2017 - 20:52, said:

Asa cum exista Lama lui Occam, asa exista si Lama lui Hitchens.
Aceasta i se datoreaza jurnalistului Christopher Hitchens, care intr-un articol din 2003 l-a formulat astfel: "Ceea ce poate fi afirmat fara dovezi poate fi negat fara dovezi", in original "What can be asserted without evidence can be dismissed without evidence".
Dictonul apare si in cartea "God Is Not Great: How Religion Poisons Everything", publicata de Hitchens in 2007.
sursa

Desigur ca toti religiosii vor pretinde ca au dovezi. Dar o carte, doua sau noua NU constituie dovezi. La urma urmei, si eu pot demonstra cu carti SI FILME ca exista cavaleri Jedi.

Unii religiosi nu pretind ca au dovezi. Ei doar cred. Si ii doare la bascheti de ce vrea nenea Hitchens sa nege.

#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postsorin61, on 26 decembrie 2017 - 20:52, said:

La urma urmei, si eu pot demonstra cu carti SI FILME ca exista cavaleri Jedi.
Este complet irelevant daca cineva a vazut extraterestrii sau alte fiinte ceresti. Care-i faza daca eu ascult sau nu de ceea ce a spus fiinta respectiva ?

View PostDihorul Razboinic, on 26 decembrie 2017 - 21:02, said:

Pai daca o iei asa, nimic nu constituie o dovada. De exemplu experienta de zi cu zi: de unde stii ca nu visezi tot? Cum percepi realitatea pura si dura? Organele de simt pot fi parte dintr-un vis, o simulare etc. Cum ajungi la realitate?
Comparatia cu visul nu este buna deoarece atunci cand esti intr-un vis si iti dai seama ca ceva nu se leaga logic, te trezesti din vis.

View PostDihorul Razboinic, on 26 decembrie 2017 - 21:02, said:

Adevarul e ca undeva trebuie sa pui credinta; de exemplu credinta ca ceea ce percepi este real. Stiinta se bazeaza pe credinta asta.
Credinta nu se bazeaza pe nimic in fond si la urma urmei. Stiinta este ceva mai complex decat simturile si perceptiile noastre. Stiinta se corecteaza atunci cand are suficiente dovezi, trebuie sa exista un consens asupra unui fapt stiintific, stiinta nu o face un singur om.

#12
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
OP mai vede niste articole pe reddit si isi zice "ia sa merg sa sufar la fraierii aia pe forum cu filozofiile astea smechere"

De ce nu te impusti OP? :)

#13
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 05.01.2004

View Postiloveshaorma, on 26 decembrie 2017 - 22:55, said:

OP mai vede niste articole pe reddit si isi zice "ia sa merg sa sufar la fraierii aia pe forum cu filozofiile astea smechere"

De ce nu te impusti OP? Posted Image
Inteleg ca frecventezi aceleasi articole de pe reddit.
Tu de ce nu te impusti?

#14
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View PostPlatonX, on 26 decembrie 2017 - 21:53, said:

Credinta nu se bazeaza pe nimic in fond si la urma urmei. Stiinta este ceva mai complex decat simturile si perceptiile noastre. Stiinta se corecteaza atunci cand are suficiente dovezi, trebuie sa exista un consens asupra unui fapt stiintific, stiinta nu o face un singur om.

Nimeni nu are credință dacă nu are dovezi. A crede fără dovezi înseamnă a fi credul. Iar știința (=cunoașterea) are limite. De spațiu și timp când este vorba de cunoașterea A TOT CE EXISTĂ.

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postlogic1, on 26 decembrie 2017 - 23:32, said:

Nimeni nu are credință dacă nu are dovezi.
De exemplu, s-a crezut ca Potopul lui Noe a fost un eveniment global pana cand s-a descoperit ca sunt prea multe specii de animale si pasari pe Pamant care nu incap fizic in Arca lui Noe (dimensiunile sunt date in Biblie).

Acesta este un exemplu de credinta a oamenilor care a fost dovedita ca fiind falsa.
Mai sunt si alte exemple, dar ceea ce vreau sa spun este faptul ca oamenii nu sunt dispusi sa accepte ca ceea ce au crezut sute de ani nu este adevarat.

Edited by PlatonX, 26 December 2017 - 23:54.


#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Hopaaa ! Iar au facut Ateii un topic in care vor sa demonstreze logic cum ca Dumnezeu nu exista.
    Daca Dumnezeu nu exista,nu e logic sa depuneti asa mult efort ca sa demonstrati lucrul asta.
    E ca si cum as deschide eu un topic in care sa incerc sa dovedesc ca NU am un Ferrari(desi nu am unul). E hilar.
    Urmatoarea intrebare este : Daca Dumnezeu nu exista, despre ce discutati voi aici ?

#17
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Ma tot intreb ce dovezi vor anti-religiosii. Ca atei nu sunteti.
Stiinta oricum nu poate demonstra absolut nimic din ce este spiritual.


#18
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postcspot, on 26 decembrie 2017 - 23:56, said:

Daca Dumnezeu nu exista, despre ce discutati voi aici ?

Despre dovezi:

View PostTravertin2_0, on 27 decembrie 2017 - 00:06, said:

Ma tot intreb ce dovezi vor anti-religiosii.

Dovezi ca dovezile pe care se bazeaza credinta nu sunt dovezi!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate