Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Plecăciune, supunere și închinare sau ”ne plecăm, nu ne închinăm”!

* - - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Pentru că mulți îi acuză pe ortodocși de ”închinare” în fața icoanelor, deși nici un ortodox nu se închină icoanelor așa cum se închinau cei din vechime idolilor, dau mai jos patru versete din Scriptură, în fiecare dintre ele vorbindu-se de altfel de ”închinare”. Iar cu ocazia aceasta sper că vor afla toți ce sunt acelea ”sinonime”, care sunt sensurile verbului ”a se închina” din Scriptura și ce închinare este interzisă și care este permisă și în fața cui:

1. Geneza 49:8 Iudo, tu vei primi laudele fraţilor tăi. Mâna ta va apuca de ceafă pe vrăjmaşii tăi. Fiii tatălui tău se vor închina până la pământ înaintea ta.

2. Exodul 16:23 Şi Moise le-a zis: „Domnul a poruncit aşa. Mâine este ziua de odihnă, Sabatul închinat Domnului; coaceţi ce aveţi de copt, fierbeţi ce aveţi de fiert şi păstraţi până a doua zi dimineaţa tot ce va rămâne!”

3. Exodul 24:1 Dumnezeu a zis lui Moise: „Suie-te la Domnul, tu şi Aaron, Nadab şi Abihu şi şaptezeci de bătrâni ai lui Israel şi să vă închinaţi de departe, aruncându-vă cu faţa la pământ.

4. Exodul 29:21 Să iei din sângele de pe altar şi din untdelemnul pentru ungere şi să stropeşti pe Aaron şi veşmintele lui, pe fiii lui şi veşmintele lor. Astfel vor fi închinaţi Aaron şi veşmintele lui, fiii şi veşmintele lor în slujba Domnului.

1. După cum vedeți, în primul verset este vorba de închinarea în semn de supunere față de puterea pământească și care se făcea ca o plecăciune ușoară sau chiar una până la pământ. Gestul în sine era identic cu plecăciunea pe care omul o face în fața lui Dumnezeu, diferența consta doar în ceea ce se închina celui sau Celui în fața căruia te închinai: puterii lumești supuneai trupul, iar lui Dumnezeu inima și sufletul.

2. În al doilea verset nu mai este vorba de un simplu gest, ci de o întreagă activitate făcută în semn de supunere. Și, la fel cum Sabatul era ziua închinată Domnului (adică ziua în care făceai doar activitățile plăcute Domnului), claca boierească era ziua închinată boierului. Și ar fi culmea să numiți claca idolatrie, nu?

3. În acest al treilea verset se vorbește de gestul înclinării față de Dumnezeu. Dar, după cum vedeți, între gestul din primul verset și cel din acesta, nu-i nici o diferență EXTERIOARĂ. .

Și, acum, ținând cont de cele de mai sus, a interzis Dumnezeu cu desăvârșire ”închinarea” în fața oamenilor?! Nu, nu a interzis-o, ba chiar o încurajează și uneori chiar o poruncește:

1 Petru 2:13 Fiţi supuşi oricărei stăpâniri omeneşti, pentru Domnul: atât împăratului, ca înalt stăpânitor,
14 cât şi dregătorilor, ca unii care sunt trimişi de el să* pedepsească pe făcătorii de rele şi să** laude pe cei ce fac bine.

1 Petru 2:18 Slugilor, fiţi supuse stăpânilor voştri cu toată frica, nu numai celor ce sunt buni şi blânzi, ci şi celor greu de mulţumit.

1 Petru 3:1 Tot astfel, nevestelor, fiţi supuse şi voi bărbaţilor voştri; pentru ca, dacă unii nu ascultă Cuvântul, să fie câştigaţi fără cuvânt, prin purtarea nevestelor lor,

Că, ce altceva este ”închinarea”, dacă nu supunere și supunerea ce altceva este, dacă nu închinare!

4. Abia în acest verset se vorbește de închinarea interzisă a se face în fața altcuiva, decât în fața lui Dumnezeu! Pentru că aici omul nu își mai închină doar trupul, nu mai face doar un simplu gest sau o simplă activitate, ci se închină pe sine cu totul lui Dumnezeu, cu trupul, duhul, sufletul și toată averea lui, bunuri și oameni.

Amin

Edited by Dorel666, 26 December 2017 - 18:29.


#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Cand te rogi si pupi in genunchi oasele unui mort, e inchinare ori ba?

#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Mizu, on 26 decembrie 2017 - 18:28, said:

Cand te rogi si pupi in genunchi oasele unui mort, e inchinare ori ba?

Păi, ținând cont de cele patru feluri de ”închinare”, pe care le-am arătat mai sus, spune tu despre ce tip de ”închinare” este vorba când pupi oasele unui ”mort” sau dacă este vorba de vreun fel de închinare.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Traducatorii sau chiar autorii cartilor nu s-au exprimat corect . Inchinare la "Dumnezeu" insemnand acceptarea unor principii, reguli, porunci deja date . Isus spune clar ca poruncile sunt doua , si in acestea doua sunt cuprinse toate celelalte. Deci inchinare insemnand acceptare/aderare la principiile divine cunoscute ca dragoste pentru aproapele si pentru Dumnezeu.

Edited by pacopaco1967, 26 December 2017 - 18:33.


#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 26 decembrie 2017 - 18:32, said:

Traducatorii sau chiar autorii cartilor nu s-au exprimat corect . Inchinare la "Dumnezeu" insemnand acceptarea unor principii, reguli, porunci deja date . Isus spune clar ca poruncile sunt doua , si in acestea doua sunt cuprinse toate celelalte. Deci inchinare insemnand acceptare/aderare la principiile divine cunoscute ca dragoste pentru aproapele si pentru Dumnezeu.

Da, Paco, aici am căzut de acord!

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Daca e chestie doar de principii, reguli, porunci, care-i faza cu chipul cioplit? Un vitel din aur nu cred ca are din alea.

#7
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Mizu, on 26 decembrie 2017 - 18:35, said:

Daca e chestie doar de principii, reguli, porunci, care-i faza cu chipul cioplit? Un vitel din aur nu cred ca are din alea.

Ba are... neavând! Vezi tu, când te închini unui vițel de aur mut, înseamnă că nu mai ești ținut de respectarea nici unui principiu sau regulă, singura regulă fiind să te înclini în fața lui, apoi ești liber să săvârșești orice nelegiuire îți trece prin cap.

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Mizu, on 26 decembrie 2017 - 18:35, said:

Daca e chestie doar de principii, reguli, porunci, care-i faza cu chipul cioplit? Un vitel din aur nu cred ca are din alea.
Omul care se prosterneaza in fata obiectelor e tampit, la fel si cel care induce in eroare pentru a face asta. Asta e semn ca atat liderul cat si supusul au parasit principiile divine , supusii au frica de lideri iar liderii nu mai au frica de principiile divine. In ambele cazuri se arata atat disprect cat si neincredere in principiile si valorile divine.

#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 26 decembrie 2017 - 18:45, said:

Omul care se prosterneaza in fata obiectelor e tampit, la fel si cel care induce in eroare pentru a face asta. Asta e semn ca atat liderul cat si supusul au parasit principiile divine , supusii au frica de lideri iar liderii nu mai au frica de principiile divine. In ambele cazuri se arata atat disprect cat si neincredere in principiile si valorile divine.


Repede te-ai rătăcit, măi Paco, deși suntem încă pe prima pagină și am arătat clar că prosternarea în fața unui obiect nu este nimic, ci contează cui te predai pe tine când te prosternezi! Și, fără supărare, dar ”tâmpit” este cel care pune semnul egal între prosternarea în fața idolilor din vechime, când omul respectiv nu mai era ținut de respectarea nici unei legi și nici unei porunci, și prosternarea în fața unei icoane a lui Dumnezeu sau a unui sfânt, când omul ce face aceasta este ținut să respecte toată Legea lui Dumnezeu Tatăl, iubindu-L pe El și iubind pe fiecare om în parte.

Edited by Dorel666, 26 December 2017 - 18:51.


#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Saracul Tudorel, nici acum nu stie ca Vechiul Testament se numeste Vechiul pentru ca se adresa strict evreilor.
Pe de alta parte, Domnul Iisus spune ca "Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morţi, ci a celor vii.", dar numai Dorel666 stie ce-i viu in asta:


Attached File  Moastele-Sfantului-Efrem-cel-Nou.jpg   318.7K   19 downloads

Edited by ericmario, 26 December 2017 - 19:08.


#11
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Aleluja!

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Daca e pentru evrei nu-l mai bagati in Biblie, ca induceti oamenii de buna credinta in eroare.

#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ericmario, on 26 decembrie 2017 - 18:59, said:

Saracul Tudorel, nici acum nu stie ca Vechiul Testament se numeste Vechiul pentru ca se adresa strict evreilor.
Pe de alta parte, Domnul Iisus spune ca "Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morţi, ci a celor vii.", dar numai Dorel666 stie ce-i viu in asta:


Moastele-Sfantului-Efrem-cel-Nou.jpg


Dacă ai citi Scriptura, nu ai mai spune prostii, contrazicând:

Luca 20:38 Dar Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii, căci pentru El toţi sunt vii.”

După cum vezi, Scriptura spune că pentru Dumnezeu toți sunt vii, deci inclusiv trupul afișat de tine! Iar dacă Dumnezeu zice că acel om este viu, cine sunt eu să-L contrazic?! Așa că zic și eu la fel ca Dumnezeu și toți ortodocșii zicem la fel. Numai voi, protestanții, v-ați găsit mai cu moț, să-l contraziceți pe Dumnezeu!

Edited by Dorel666, 26 December 2017 - 19:21.


#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 26 decembrie 2017 - 19:17, said:

Dacă ai citi Scriptura, nu ai mai spune prostii, contrazicând:

Luca 20:38 Dar Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii, căci pentru El toţi sunt vii.”

După cum vezi, Scriptura spune că pentru Dumnezeu toți sunt vii, deci inclusiv trupul afișat de tine! Iar dacă Dumnezeu zice că acel om este viu, cine sunt eu să-L contrazic?! Așa că zic și eu la fel ca Dumnezeu și toți ortodocșii zicem la fel. Numai voi, protestanții, v-ați găsit mai cu moț, să-l contraziceți pe Dumnezeu!
nu e vorba de trup ci spiritul e pastrat de Dumnezeu . Trupul e tarana si nu e important dupa ce duhul de viata a iesit din el. Cine se ploconeste la tarana nu mai respecta cerinta divina "inchinare in duh si adevar"

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E frumos sa pupi o sticla si sub ea sa vezi un craniu ? Posted Image
Ce senzatie ai ?

Asta e nivelul tarii... si te mai astepti sa ne mearga bine. Posted Image

#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 26 decembrie 2017 - 20:16, said:

nu e vorba de trup ci spiritul e pastrat de Dumnezeu . Trupul e tarana si nu e important dupa ce duhul de viata a iesit din el. Cine se ploconeste la tarana nu mai respecta cerinta divina "inchinare in duh si adevar"


Proverbele 29:9 Când se ceartă un înţelept cu un nebun, să se tot supere sau să tot râdă, căci pace nu se face.

 TruculMagic, on 26 decembrie 2017 - 20:18, said:

E frumos sa pupi o sticla si sub ea sa vezi un craniu ? Posted Image
Ce senzatie ai ?

Asta e nivelul tarii... si te mai astepti sa ne mearga bine. Posted Image

Eu am încercat și nu este nimic rău. Tu ai încercat?

#17
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Hai sa analizam putin situatia. In cazul meu nu se potriveste deloc.

1. Geneza 49:8 Iudo, tu vei primi laudele fraţilor tăi. Mâna ta va apuca de ceafă pe vrăjmaşii tăi. Fiii tatălui tău se vor închina până la pământ înaintea ta.
- De laude n-am nevoie. Stiu deja ca eu sunt fiinta suprema. De ceafa nu iau pe nimeni numai daca ma supara, dar dupa ce il iau de ceafa il dau si cu nasul de zid. Pe fiii lui tata nu vreau sa-i cunosc, a umblat la multe gagici deci nu stiu cati are. Si daca vin, macar sa vina fara pretentii. Daca ei se inchina la mine si imi ofera daruri, ii primesc cu mare placere.

2. Exodul 16:23 Şi Moise le-a zis: „Domnul a poruncit aşa. Mâine este ziua de odihnă, Sabatul închinat Domnului; coaceţi ce aveţi de copt, fierbeţi ce aveţi de fiert şi păstraţi până a doua zi dimineaţa tot ce va rămâne!”
- Nici vorba, eu mananc mancare proaspata, nu o fac azi si o mananc si maine. Si nu e valabil, e gatesc putin si diversificat. Daca mananc tot si maine nu mai am ce fac? Mor de foame?

3. Exodul 24:1 Dumnezeu a zis lui Moise: „Suie-te la Domnul, tu şi Aaron, Nadab şi Abihu şi şaptezeci de bătrâni ai lui Israel şi să vă închinaţi de departe, aruncându-vă cu faţa la pământ.
- De domnul am auzit, de arabii aia trei nu. Iar la mosii aia saptezeci nu ma inchin, sorry, dar nu-mi plac mosii si nici babele.

4. Exodul 29:21 Să iei din sângele de pe altar şi din untdelemnul pentru ungere şi să stropeşti pe Aaron şi veşmintele lui, pe fiii lui şi veşmintele lor. Astfel vor fi închinaţi Aaron şi veşmintele lui, fiii şi veşmintele lor în slujba Domnului.
- De unde provine sangele? A fost criminal preotul?
- Pe Aaron ala nu-l stropesc ca poate imi iau si vreo 2 palme de la el.
- Cel mai bine, daca vad sange pe altar, anunt politia.
- Untdelemn de pe altar? E popa bucatar acum? Imi cer scuze, dar nu iau de la popa, iau de la magazin.

Luca 20:38 Dar Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii, căci pentru El toţi sunt vii.”
- Ai ca deja o dam in filme cu zombie si nu mai are legatura cu ortodoxismul.

Sincer eu vad niste aberatii aici si atat. Iar cu pupatul de mortaciuni, chiar si prin sticla nu sunt deacord. E plin de microbi acolo, ca pupa toate babele si boschetarii asteptand sa le cada sacul de bani din cer dupa aia. Mortaciunile se ingroapa, nu se pupa. Posted Image

Edited by Zark, 26 December 2017 - 20:37.


#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 26 decembrie 2017 - 20:23, said:

Proverbele 29:9 Când se ceartă un înţelept cu un nebun, să se tot supere sau să tot râdă, căci pace nu se face.
Deci eu sunt inteleptul carevasazica.  Sper sa tii cont de ce am spus si sa pui in aplicare. Mai important e sa nu inveti gresit si pe nestiutori.  Fratioare toata compasiunea pentru starea ta dar trebuie sa te linistesti .Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate