Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 

Schimbare culoare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Se da urmatoarea problema. Am un Logan Kiss FM din 2007. Rosu. A cam aparut rugina, vreo cateva zgarieturi de la binevoitorii din parcare ... asa ca as vrea sa o vopsesc din nou. Toata masina.
Care e problema. Am tot vazut prin oras niste taxi-uri de culoare verde deschis. Iar culoarea asta imi place la nebunie. Cum tot trebuie vopsita masina, m-a gandesc sa o fac verde deschis. Inbtrebari:
Pot sa o vopsesc (la un atelier specializat) verde? Tinand cont ca din fabrica nici un logan nu a fost vopsit verde deschis. E ceva legal care m-ar putea opri?
Daca o pot vopsi verde deschis, ce acte ar trebui modificate si unde? Banuesc ca CI-ul trebuie modificat (sau facut din nou?!?). Dar altceva? Care ar fi procedura?
Multumesc anticipat.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fa-ti o programare la RAR pt schimbare de culoare , apoi vopseste masina si du-te la RAR sa-ti opereze in carte , apoi la politie sa schimbi talonul . Merita ?

#3
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 XL700VA, on 25 decembrie 2017 - 17:14, said:

Pot sa o vopsesc (la un atelier specializat) verde? Tinand cont ca din fabrica nici un Logan nu a fost vopsit verde deschis. E ceva legal care m-ar putea opri?
Legal nu.
In locul tau nu as face schimbarea. Umbli dupa acte si inca ceva.


Verdele, mai ales deschis o sa atraga atentia. Si o sa fii oprit de politie mai des. Tinand cont de varsta masinii, nu cred ca e ceva de dorit.
Plus binevoitorii de serviciu.




 XL700VA, on 25 decembrie 2017 - 17:14, said:

Daca o pot vopsi verde deschis, ce acte ar trebui modificate si unde?
Banuesc ca CI-ul trebuie modificat (sau facut din nou?!?). Dar altceva? Care ar fi procedura?
Multumesc anticipat.
https://www.4tuning....acte-74876.html

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fiecare etapa costa .
De ce nu vrei bi-ton ? E mai cool decat un verde diaree .

Edited by Baxon, 25 December 2017 - 17:32.


#5
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mda, era un capriciu de-al meu. Si verdele ala era fain.  Problema e ca trebuie vopsita. Insa vad ca e cam mult de alergat pentru schimbare culoare ... plus ca mai trebuie dat 90 de lei la carte si 127 la talon .... asa ca noua culoare va fi tot rosu.

 Baxon, on 25 decembrie 2017 - 17:30, said:

Fiecare etapa costa .
De ce nu vrei bi-ton ? E mai cool decat un verde diaree .
Ce e ala bi-ton? Sincer habar nu am.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nuanta de rosu nu conteaza deci poti s-o faci mai deosebita fata de originala !
Cam cat te costa un vopsit integral ?

Daca te zgarcesti la o suta si ceva de lei eu zic ca nu merita s-o vopsesti integral , repara rugina si las-o in chit si asa azi maine o duci la fier vechi .

Edited by Baxon, 25 December 2017 - 17:38.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Chit+spray. Cea mai la indemina solutie.

***Spray rosu.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De obicei nimeni nu o " dezbraca " de tot. Vopsitul exterior se face cu izolarea restului reperelor. Vopsitul total se face cu dezbumbarea tuturor chederelor , usilor , scosul afara al interiorului , dat jos motor. nu merita , este prea multa munca si costa foarte mult . Daca o vopsesti doar la exterior cu noua culoare , arata ca naiba cand deschizi o usa si la interior apare alta culoare . Nu este imposibil dar este costisitor si nu merita la un Logan din 2007 . Omologarea culorii se face la RAR , cu conditia ca avea culoare sa fie omologata ca fiind o nuanta pentru masina . Se face modificare de carte si se trece noua culoare cu cod . Schimbarea se face si in talon ( la politie ) , deoarece actele trebuie sa reprezinte realitatea , nu fosta vopsea . Este complicat . Mai bine renunti .

Edited by JurasikMan, 25 December 2017 - 17:52.


#9
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 Baxon, on 25 decembrie 2017 - 17:30, said:

verde diaree .
Ai o conditie.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 XL700VA, on 25 decembrie 2017 - 17:36, said:




Ce e ala bi-ton? Sincer habar nu am.
https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8
Foarte greu sa cauti ...

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca vrei sa-i schimbi culoarea, orienteaza-te spre o culoare care sa existe si la spray-uri cu vopsea auto. Eu am o masina verde deschis metalizat, la care pentru o zgarietura, trebuie sa comand special vopseaua, care costa destul de mult, ca nu se fac doar cate 10 grame si nici nu poti s-o pastrezi de la o zgarietura la alta.

 r629935, on 25 decembrie 2017 - 17:30, said:

Verdele, mai ales deschis o sa atraga atentia. Si o sa fii oprit de politie mai des. Tinand cont de varsta masinii, nu cred ca e ceva de dorit.
N-am fost oprit de politie niciodata, in 10 ani de cand am masina verde.(doar vreo doua radare la nemti, dar alea nu aveau legatura cu culoarea si deci, nu se pun)Asa incat, pot sa-mi permit sa nu te cred fara sa te simti jignit?Posted Image

#12
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 myshyk, on 25 decembrie 2017 - 21:16, said:

N-am fost oprit de politie niciodata, in 10 ani de cand am masina verde.(doar vreo doua radare la nemti, dar alea nu aveau legatura cu culoarea si deci, nu se pun)Asa incat, pot sa-mi permit sa nu te cred fara sa te simti jignit?Posted Image

Da. Doar dupa ce o faci verde deschis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate