Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfinții ortodocși - cei pururea prezenți

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#109
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postsalomee, on 30 decembrie 2017 - 13:06, said:

Titlul de sfant in Tanach se refera doar la Dumnezeu.
"Voi sa va sfintiti si sa fiti sfinti, caci Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru. (Lev.20:7)"

cum este tradus versul asta la voi?

dar asta:

"toate aceste lucruri se vor sfarsi cand puterea poporului sfant va fi zdrobita de tot. (Dan.12:7)" ?!?

Edited by Dude_2nd, 30 December 2017 - 13:21.


#110
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsalomee, on 30 decembrie 2017 - 13:06, said:

Titlul de sfant in Tanach se refera doar la Dumnezeu.
Ei na, o să contrazici acum și ceea ce scrie în propriile voastre cărți.

Dacă Dumnezeu nu are încredere în sfinţii Săi şi dacă cerurile nu sunt destul de curate înaintea ochilor Săi, (Iov 15,15)
Prin sfinţii care sunt pe pământul Lui minunată a făcut Domnul toată voia întru ei. (Psalmi 15,3)
Temeţi-vă de Domnul toţi sfinţii Lui, că n-au lipsă cei ce se tem de El. (Psalmi 33,9)
Minunat este Dumnezeu întru sfinţii Lui, Dumnezeul lui Israel; Însuşi va da putere şi întărire poporului Său. Binecuvântat este Dumnezeu". (Psalmi 67,36)
Împotriva poporului Tău au lucrat cu vicleşug şi s-au sfătuit împotriva sfinţilor Tăi. (Psalmi 82,3)
Lăuda-vor cerurile minunile Tale, Doamne şi adevărul Tău, în adunarea sfinţilor. (Psalmi 88,3)
Dumnezeul Cel Preamărit în sfatul sfinţilor, mare şi înfricoşător este peste cei dimprejurul Lui. (Psalmi 88,8)
Cu Tine este poporul Tău în ziua puterii Tale, întru strălucirile sfinţilor Tăi. Din pântece mai înainte de luceafăr Te-am născut". (Psalmi 109,3)
Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui; lăudaţi-L pe El întru tăria puterii Lui. (Psalmi 150,1)
Nici n-am învăţat înţelepciunea şi nici ştiinţa celor sfinţi nu o cunosc. (Solomon 30,3)
Şi sfinţii Celui Preaînalt vor primi regatul şi îl vor ţine în stăpânire în veci şi în vecii vecilor. (Daniel 7,18)
M-am uitat, şi cornul acela purta război cu cei sfinţi şi i-a biruit, (Daniel 7,21)
...
Și lista este extrem de lungă, cred că nu are niciun rost să o continui.

P.S. În numărătoarea psalmilor s-a folosit cea ortodoxă.

#111
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013
Observ ca, ca de obicei, s-a deviat discutia de la intrebarea initiala.
Care a fost :

Cine imi poate explica, cine are autoritatea de a declara un om, drept ''sfant'' ?

Si stiti prea bine ca m-am referit la acei oameni care umplu calendarul...

Asta, fara sa adaog si popii, care in general sunt numiti cu titlul, ''sfantul parinte''...
Cu ce este mai sfant un popa decat, de exemplu, vecinul lui ?

In iudaism, Rabinul este un indrumator religios, nicidecum un sfant...

#112
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postsalomee, on 30 decembrie 2017 - 16:22, said:

Observ ca, ca de obicei, s-a deviat discutia de la intrebarea initiala.
Care a fost :

Cine imi poate explica, cine are autoritatea de a declara un om, drept ''sfant'' ?

Si stiti prea bine ca m-am referit la acei oameni care umplu calendarul...

Asta, fara sa adaog si popii, care in general sunt numiti cu titlul, ''sfantul parinte''...
Cu ce este mai sfant un popa decat, de exemplu, vecinul lui ?

In iudaism, Rabinul este un indrumator religios, nicidecum un sfant...
In crestinismul de fatada omul slaveste omul in loc sa slaveasca pe Dumnezeu . E fatzarnicia minciunii pe fata . Findca au ca tata pe Satana.

#113
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsalomee, on 30 decembrie 2017 - 16:22, said:

Observ ca, ca de obicei, s-a deviat discutia de la intrebarea initiala.
Care a fost :

Cine imi poate explica, cine are autoritatea de a declara un om, drept ''sfant'' ?

Si stiti prea bine ca m-am referit la acei oameni care umplu calendarul...
În creștinism, Biserica. În iudaism, nu știu.

View Postsalomee, on 30 decembrie 2017 - 16:22, said:

Asta, fara sa adaog si popii, care in general sunt numiti cu titlul, ''sfantul parinte''...
Cu ce este mai sfant un popa decat, de exemplu, vecinul lui ?
Să știi că acea titulatură acordată nu are aceeași semnificație ca și a sfinților canonizați astfel. Este doar o formă de respect, în care respectivului i se recunoaște autoritatea religioasă și meritele creștine, nicidecum o canonizare veridică. De altfel, nici măcar Biserica nu are dreptul să canonizeze persoane în viață, ci numai după ce au trecut la cele veșnice, după o îndelungă cercetarea a vieții acestora.

Edited by mario_bril, 30 December 2017 - 17:32.


#114
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsalomee, on 30 decembrie 2017 - 16:22, said:

Observ ca, ca de obicei, s-a deviat discutia de la intrebarea initiala.
Care a fost :

Cine imi poate explica, cine are autoritatea de a declara un om, drept ''sfant'' ?

Si stiti prea bine ca m-am referit la acei oameni care umplu calendarul...

Asta, fara sa adaog si popii, care in general sunt numiti cu titlul, ''sfantul parinte''...
Cu ce este mai sfant un popa decat, de exemplu, vecinul lui ?

In iudaism, Rabinul este un indrumator religios, nicidecum un sfant...

Ia uite ce scrie aici:

1 Samuel 16:5 El a răspuns: „Da, vin să aduc o jertfă Domnului. Sfinţiţi-vă şi veniţi cu mine la jertfă.A sfinţit şi pe Isai cu fiii lui şi i-a poftit la jertfă.

Știi oare cum se sfințeau cei de mai sus și de către cine? Că răspunsul la întrebarea mea este și răspunsul la întrebarea ta!

Leviticul 20:7 Voi să vă sfinţiţi şi să fiţi sfinţi, căci Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru.

Și dacă vrei să știi ce sfințește un om, să știi că orice om este sfințit prin cunoaștere adevărului, după cum mărturisește Însuși Hristos:

Ioan 17:19 Şi Eu Însumi Mă sfinţesc pentru ei, ca şi ei să fie sfinţiţi prin adevăr.

Edited by Dorel666, 30 December 2017 - 23:21.


#115
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostDorel666, on 30 decembrie 2017 - 23:17, said:

Ia uite ce scrie aici:

1 Samuel 16:5 El a răspuns: „Da, vin să aduc o jertfă Domnului. Sfinţiţi-vă şi veniţi cu mine la jertfă.A sfinţit şi pe Isai cu fiii lui şi i-a poftit la jertfă.

Știi oare cum se sfințeau cei de mai sus și de către cine? Că răspunsul la întrebarea mea este și răspunsul la întrebarea ta!

Leviticul 20:7 Voi să vă sfinţiţi şi să fiţi sfinţi, căci Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru.

Și dacă vrei să știi ce sfințește un om, să știi că orice om este sfințit prin cunoaștere adevărului, după cum mărturisește Însuși Hristos:

Ioan 17:19 Şi Eu Însumi Mă sfinţesc pentru ei, ca şi ei să fie sfinţiţi prin adevăr.


Admir talentul de a o ''intoarce ca la Ploiesti''...


1 Samuel 16:5 El a răspuns: „Da, vin să aduc o jertfă Domnului. Sfinţiţi-vă şi veniţi cu mine la jertfă.” A sfinţit şi pe Isai cu fiii lui şi i-a poftit la jertfă.
Ca sa poata participa la Jertfa, trebuiau sa fie pregatiti, purificati.

16:5. And he said, "Peaceable. I have come to slaughter (a sacrifice) to the Lord. Prepare yourselves, and you shall come with me to the sacrificial feast." And he prepared Jesse and his sons, and invited them to the sacrificial feast.

.......................................................................................

Leviticul 20:7 Voi să vă sfinţiţi şi să fiţi sfinţi, căci Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru.
Explicatia :   You shall sanctify yourselves: This [refers to] separation from idolatry. — [Torath Kohanim 20:100]

20:7. You shall sanctify yourselves and be holy, for I am the Lord, your God.

........................................................................................

Și dacă vrei să știi ce sfințește un om, să știi că orice om este sfințit prin cunoaștere adevărului, după cum mărturisește Însuși Hristos:

De-ar fi asa, am avea cam prea multi sfinti printre noi...:)

Si-asa, daca ma uit la calendar, (nu cel iudaic), nu exista zi fara un sfant...

#116
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsalomee, on 31 decembrie 2017 - 11:24, said:

Admir talentul de a o ''intoarce ca la Ploiesti''...


1 Samuel 16:5 El a răspuns: „Da, vin să aduc o jertfă Domnului. Sfinţiţi-vă şi veniţi cu mine la jertfă.” A sfinţit şi pe Isai cu fiii lui şi i-a poftit la jertfă.
Ca sa poata participa la Jertfa, trebuiau sa fie pregatiti, purificati.

16:5. And he said, "Peaceable. I have come to slaughter (a sacrifice) to the Lord. Prepare yourselves, and you shall come with me to the sacrificial feast." And he prepared Jesse and his sons, and invited them to the sacrificial feast.

.......................................................................................

Leviticul 20:7 Voi să vă sfinţiţi şi să fiţi sfinţi, căci Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru.
Explicatia :   You shall sanctify yourselves: This [refers to] separation from idolatry. — [Torath Kohanim 20:100]

20:7. You shall sanctify yourselves and be holy, for I am the Lord, your God.

........................................................................................

Și dacă vrei să știi ce sfințește un om, să știi că orice om este sfințit prin cunoaștere adevărului, după cum mărturisește Însuși Hristos:

De-ar fi asa, am avea cam prea multi sfinti printre noi...Posted Image

Si-asa, daca ma uit la calendar, (nu cel iudaic), nu exista zi fara un sfant...

Ți se pare că sunt mulți care cunosc Adevărul? Nu, nu sunt. Chiar și așa, avem mulți sfinți printre noi! Pentru că nu trebuie să știi tot adevărul, ca să fii sfânt, ci să fi văzut, fie și o singură dată, Adevărul. Adică pe Hristos, Mântuitorul!
Amin

Și nu o întorc ca la Ploiești, pur și simplu am văzut Adevărul ”față către față” și cunosc foarte bine Scriptura. Și nu-mi pasă de cei care se omoară să caute ”originalul”. Că, cine tot caută ”originalul”, riscă să ajungă el însuși acolo de unde originează...

Edited by Dorel666, 31 December 2017 - 12:53.


#117
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostDorel666, on 31 decembrie 2017 - 12:52, said:

Ți se pare că sunt mulți care cunosc Adevărul? Nu, nu sunt. Chiar și așa, avem mulți sfinți printre noi! Pentru că nu trebuie să știi tot adevărul, ca să fii sfânt, ci să fi văzut, fie și o singură dată, Adevărul. Adică pe Hristos, Mântuitorul!
Amin

Și nu o întorc ca la Ploiești, pur și simplu am văzut Adevărul ”față către față” și cunosc foarte bine Scriptura. Și nu-mi pasă de cei care se omoară să caute ”originalul”. Că, cine tot caută ”originalul”, riscă să ajungă el însuși acolo de unde originează...


O explicatie de zile mari Posted Image

La multi ani. si tie :)

Edited by salomee, 31 December 2017 - 13:03.


#118
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsalomee, on 31 decembrie 2017 - 13:02, said:

O explicatie de zile mari Posted Image

La multi ani. si tie Posted Image

De, este ultima zi din an și normal că este o zi mare...!

#119
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postsalomee, on 31 decembrie 2017 - 11:24, said:

Și dacă vrei să știi ce sfințește un om, să știi că orice om este sfințit prin cunoaștere adevărului, după cum mărturisește Însuși Hristos:
Ai aici exact cum faci diferenta intre sfinti si oameni firesti.
1 Corinteni 2

7. Noi propovaduim intelepciunea lui Dumnezeu, cea tainica si tinuta ascunsa, pe care o randuise Dumnezeu, spre slava noastra, mai inainte de veci,
8. si pe care n-a cunoscut-o niciunul din fruntasii veacului acestuia; caci, daca ar fi cunoscut-o, n-ar fi rastignit pe Domnul slavei.
9. Dar, dupa cum este scris: "Lucruri pe care ochiul nu le-a vazut, urechea nu le-a auzit, si la inima omului nu s-au suit, asa sunt lucrurile pe care le-a pregatit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc."
10. Noua insa Dumnezeu ni le-a descoperit prin Duhul Sau. Caci Duhul cerceteaza totul, chiar si lucrurile adanci ale lui Dumnezeu.
11. In adevar, cine dintre oameni cunoaste lucrurile omului, afara de duhul omului care este in el? Tot asa, nimeni nu cunoaste lucrurile lui Dumnezeu, afara de Duhul lui Dumnezeu.
12. Si noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca sa putem cunoaste lucrurile pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Sau.
13. Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti.
14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.
15. Omul duhovnicesc, dimpotriva, poate sa judece totul, si el insusi nu poate fi judecat de nimeni.

De aceea intreb eu pe cam toata lumea despre intelesul duhovnicesc si niciodata nu primesc niciun raspuns, desi oamenii sunt activi pe forum cu vrajeala bisericii lor.......

Quote

Si-asa, daca ma uit la calendar, (nu cel iudaic), nu exista zi fara un sfant...
Calendar bisericesc, poate.

View Postsalomee, on 30 decembrie 2017 - 10:28, said:

Cine imi poate explica, cine are autoritatea de a declara un om, drept ''sfant'' ?

Exista un singur Sfant, Cel de sus.

Ceilalti, orice am face, ramanem doar oameni, muritori...
Ci iudeu este acela care este iudeu inauntru; si taiere imprejur este aceea a inimii, in duh, nu in slova; un astfel de iudeu isi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu. (Rom.2:29)

"Se zice ca baba vasile era un om sarac"........iar daca era sarac, automat era si sfant.

#120
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004
pururea prezenți...unde?Posted Image

#121
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004
Ați văzut vreunul un sfânt ortodox mort, dar totuși viu?

#122
subjective

subjective

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 07.11.2017
Sigur ca da. Sunt vii in rugaciunile credinciosilor, in icoanele lor sufletesti. Sunt exact la fel de vii precum e Isusul din mintea voastra.

#123
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 31 ianuarie 2018 - 13:24, said:

Ați văzut vreunul un sfânt ortodox mort, dar totuși viu?

Dar pe Rahela ai văzut-o când s-a închinat în fața lui Iosif? Că era ”moartă”, totuși s-a închinat! Și nu putea face asta decât dacă, moartă fiind, era totuși VIE...
Iar când vei înțelege cum s-a închinat Rahela în fața lui Iosif, vei înțelege și cum ne închinăm noi sfinților care, deși au murit, totuși sunt vii în continuare. Și pentru cine crezi că se spune ”se vor muta din moarte direct la viață”, dacă nu pentru sfinții lui Dumnezeu?!

Edited by Dorel666, 04 February 2018 - 21:15.


#124
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postsubjective, on 03 februarie 2018 - 15:06, said:

Sigur ca da. Sunt vii in rugaciunile credinciosilor,
rugaciunile pentru credinciosii despre care vb sunt futile:"Pe langa toate acestea, intre noi si intre voi este o prapastie mare, asa ca cei ce ar vrea sa treaca de aici la voi sau de acolo la noi sa nu poata." (Luc.16:26)"
Rugaciunile pentru morti, sunt ispitirea lui Dumnezeu, streasina picuratoare care zilnic Il piseaza la cap sa treaca un om dintr-o tabara in alta, desi nu mai este posibil...
de aici pleaca toata spurcaciunea cultului asazisilor sfinti morti...

#125
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 04 februarie 2018 - 21:19, said:

rugaciunile pentru credinciosii despre care vb sunt futile:"Pe langa toate acestea, intre noi si intre voi este o prapastie mare, asa ca cei ce ar vrea sa treaca de aici la voi sau de acolo la noi sa nu poata." (Luc.16:26)"
Rugaciunile pentru morti, sunt ispitirea lui Dumnezeu, streasina picuratoare care zilnic Il piseaza la cap sa treaca un om dintr-o tabara in alta, desi nu mai este posibil...
de aici pleaca toata spurcaciunea cultului asazisilor sfinti morti...


Apocalipsa 14:13 Şi am auzit un glas din cer care zicea: „Scrie: ‘Ferice de acum încolo de morţii care mor în Domnul!’ – Da, zice Duhul, ei se vor odihni de ostenelile lor, căci faptele lor îi urmează!”

1 Petru 3:19 în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închisoare,

#126
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,899
  • Înscris: 16.03.2004
Apocalipsa 14:13 - nu observăm că morții ar fi conștienți, dimpotrivă, că dorm, adică se odihnesc

1 Pt 3:19 - e vorba de îngerii căzuți, ținuți acum în închisoarea adâncului, Iuda 6.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate