Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Minor vs Major?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Ce inseamna sa canti o piesa care, a fost compusa in minor, in major?

De exemplu la aceasta piesa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K8dSKNB8vSo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - varianta originala

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ML8M8lYI9Xw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - varianta in minor ( Cred... tin sa mentionez ca nu cant la pian sau la alt instrument, si n-am ureche muzicala, deci sunt paralel. Doar ascult multa muzica clasica - in special la pian, si mi-a atras atentia varianta asta facandu-ma curios, de ce e asa diferita de cea originala? )

P.S: Daca nu se poate explica unui "noob" asta e, macar am intrebat. Posted Image

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
fara cunostinte muzicale, nu cred ca te ajuta cu ceva.
E o diferenta de cel putin un semiton intre gamele minore sau majore.

#3
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Minorele sunt piesele alea triste iar cele majore sunt cele mai vesele, asta ca sa intelegi in mare.

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Acordurile (triadele) sunt formate din 3 clape/note. Prima e nota dominanta, celelalte dunt relative la prima astfel:
- pentru un acord major, a doua clapa e la 4 semitonuri distanta, a treia la 7 semitonuri de prima
- pentru un acord minor, a doua clapa e la 3 semitonuri distanta, a treia la 7 semitonuri de prima
Acordul
- Do+Mi+Sol este acordul Do Major (intre Do si Mi sunt 4 semitonuri)
- Re+Fa+La este Re Minor (intre Re si Fa sunt 3 semitonuri)
- Re+Fa#+LA este Re Major

Apoi, mai sunt si inversiunile, atunci cand nota dominanta nu este prima din acord.
Astfel:
- Do+Fa+La, intre Fa si La sunt 4 semitonuri, intre Fa si Do+1 octava sunt 7 semitonuri, ceea ce face ca acordul sa fie Fa Major, dar cu nota dominanta pe pozitia a2a, Fa+La+Do(cu o octava mai sus) fiind acordul neinversat.

O melodie cantata intr-un anume acord, e de fapt cantata in gama acelui acord. Gama are doar 7 note din gama completa de 12 semitonuri/octava (gama cromatica cred ca-i zice)
De exemplu, pentru Fa Major, gama Fa major e formata incepand cu nota Fa, cu offset de  +0 +2 +4 +5 +7 +9 +11 (+12) semitonuri, adica notele Fa Sol, La, La#, Do, Re, Mi
Gamele minore au offsetul de +0 +2 +3 +5 +7 +8 +10 (+12), adica pentru Fa Minor, gama e formata din Fa Sol, Sol#, La#, Do Do# Re#

Unele game minore sunt identice ca si altele majore, difera nota radacina, de exemplu Do Major (aia binecunoscuta Do Re Mi Fa Sol La Si (Do) ) e identica cu La Minor (La Si Do Re Mi Fa Sol (La) )

Cam asta-i tot ce stiu despre acordurile astea, n-am pregatire in muzica, incerc si eu sa invat singur sa cant la pian.

Edited by maccip, 25 December 2017 - 17:38.


#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postg0dafk, on 25 decembrie 2017 - 15:52, said:

Ce inseamna sa canti o piesa care, a fost compusa in minor, in major?
...
P.S: Daca nu se poate explica unui "noob" asta e, macar am intrebat. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yauOrRuvQ7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Uitã-te aici, primele 25 de minute: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kvGYl8SQBJ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Inițiator: oricît de puțină "ureche" ai avea, ascultă din cele 2 piese puse de tine

prima de la momentul 0:46 (majoră)
a doua  de la momentul 1:55 (minoră)

nu poți să nu simți diferențele.
Oricum piesa respectivă este compusă în varianta majoră, a doua variantă este cîntată de cineva priceput care se "joacă".

În principiu anumite game sînt utilizate mai mult decît altele pt anumite scopuri, de ex. un marș triumfal "sună" alfel decît o elegie etc, și pt asta se preferă o gamă sau alta.
Dar tb mult studiu și multă practică la un instrument pt a putea efectiv să le stăpînești și să simți tu-însuți în ce gamă este/ar tb să fie o compoziție.

#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Nici eu nu le stapanesc, dar poate intr-o zi..
:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate