Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Livrare ebay.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017
Salut.
Voiam să-mi cumpăr un produs de pe ebay, însă am o nelămurire.
Am pățit să fiu nevoit să merg la poșta județeană pentru un produs, să plătesc „polițistului” ăluia de la vamă niște taxe, ceea ce mi s-a părut cam ridicol, având în vedere că era un cadou de fapt. Asta s-a întâmplat deoarece pachetul venea din afara Europei (America).

Nu vreau să mi se întâmple asta cu ebay, în niciun caz nu mai vreau să dau ochii cu acel om, dar nu e principala problemă. Ideea e că e prea departe poșta județeană, nu-mi prea permit să mă plimb o zi întreagă după un produs, nici nu-i atât de important.

Deci, întrebarea mea este: dacă (nu știu cum funcționează cu ebay) pachetul vine din afara Europei, voi fi din nou nevoit să merg la poșta județeană?

Plata e prin paypal, dacă contează.

Mulțumesc anticipat.

Edited by lepnem, 25 December 2017 - 14:03.


#2
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
https://www.posta-ro...ii europene.pdf

#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Depinde de marimea si pretul coletului, dar sunt mari sanse sa ajunga la oficiul vamal

#4
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Daca e din afara UE, cel mai probabil vine la vama.
Sunt sanse sa vina si la posta de cartier dar mai mici.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Ebay e o piata, nu un magazin. Nu cumperi de la Ebay, cumperi de la vanzatorul X pe care-l gasesti pe Ebay, vanzator ce poate fi oriunde.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca cumperi cu Global Shipping Program ( https://pages.ebay.c...g-globally.html ) vine la usa si platesti in avans tot ce trebuie platit (direct prin paypal).

#7
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017
Am înțeles. Mulțumesc pentru răspunsuri!

#8
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 f300, on 25 decembrie 2017 - 14:31, said:

Daca cumperi cu Global Shipping Program ( https://pages.ebay.c...g-globally.html ) vine la usa si platesti in avans tot ce trebuie platit (direct prin paypal).

Mare porcarie chestia asta pe ebay.uk !!!! Pe un produs de 5 lire sterline, imi cere 18 lire si ceva pentru Global Shipping Program....desi suntem in EU ambele tari !!! Am vorbit cu vanzatorul si mi-a zis ca el n-are ce face ca asa-i impune Ebay.uk..........ceea ce nu cred, doar cumpar frecvent de pe acest site, uneori cu shipping de o lira sterlina !!

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Poti cere shipping cu DHL, care iti ia comision vreo 100 de lei sa plateasca taxele in locul tau. Domnia se plateste.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 dalu364, on 25 decembrie 2017 - 18:02, said:

Mare porcarie chestia asta pe ebay.uk !!!! Pe un produs de 5 lire sterline, imi cere 18 lire si ceva pentru Global Shipping Program....desi suntem in EU ambele tari !!!

Bine ca nu te plingi ca te costa prea mult Global Shipping daca vrei sa trimiti din Rahova in Ferentari. Normal ca nu are nici un sens sa folosesti chestia asta in interiorul EU.

#11
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 f300, on 26 decembrie 2017 - 06:31, said:

Bine ca nu te plingi ca te costa prea mult Global Shipping daca vrei sa trimiti din Rahova in Ferentari. Normal ca nu are nici un sens sa folosesti chestia asta in interiorul EU.

Tu intelegi ca aia-i singura optiune de shipping ?!?!?  Posted Image In interiorul Uniunii Europene, intre Marea Britanie si Romania ~~~~Global Shipping Program---aproximativ 19 lire la un produs de 5 lire !!!  Posted Image  Vanzatorul ,care-i din Londra nu din Hong-Kong, s-a facut ca ploua si mi-a spus ca Ebay.uk il obliga la optiunea asta de shipping , singura de altfel !!! Sper ca acum am fost clar si pentru Rahova si pentru Ferentari.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu inteleg foarte bine: vinzatorul poate baga in interfata shipping de la gratis la foarte scump sau deloc (mai ales pentru Romania) sau (daca vrea si daca esti intr-una dintre tarile care se incadreaza) sa puna Global Shipping. E nerelevanta povestea prezentata, n-o sa-ti spuna tie ca nu trimite decit asa pentru ca n-are incredere in est europeni si are protectie un pic mai buna si batai de cap mai putine. Da, e scump. Dar de asteptat.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu mai cumpara de la un vanzator din afara europei.

#14
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Chiar daca cumperi ceva din Europa online, daca nu scrie ca e "Global Shipping" sau "Free Shipping" am mai vazut, atunci trebuie sa platesti taxe vamale?
Cum poti afla dinainte sa cumperi daca trebuie sa platesti taxe vamale sau nu?

Edited by smiley2, 30 December 2017 - 10:08.


#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Scrie pe ebay de unde va fi expediat coletul.
Nu conteaza ce scrie, daca e din UE nu platesti.

Edited by don_dannielo, 30 December 2017 - 10:17.


#16
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pai si Anglia e inca in UE, de ce unele colete trebuie platite la vama?

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La ce ai platit taxe si cand?

#18
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu am platit nimic ca nu am cumparat nimic din Anglia.
As vrea sa cumpar ceva si nu stiu cum e, in cat timp ar ajunge coletul si daca nu se platesc taxe vamale.
Cum a spus dalu364 mai sus ca a patit el, pentru un colet de 5 lire ii cereau 18 lire in plus pentru acel program Global Shipping sau Free Shipping ca nu inteleg daca e unul si acelasi.
Doar am vazut la unele produse scrie "Free Shipping" dar la multe nu.Asta ce inseamna?Ca se platesc taxe sau nu la produsele care scrie asta?

Edited by smiley2, 30 December 2017 - 10:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate