Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Masea plombata + nerv scos

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Est3ryk

Est3ryk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 02.05.2014
Mi s-a cariat o masea acum o saptamana si am fugit repede la un dentist pentru a o inlatura. Problema este ca, caria a fost inlaturata, fiind una mica, mi-a scos si nervul de data asta (a doua plomba la acea masea). Dupa anestezie clar nu am simtit nimic insa seara am inceput sa simt durere, ma doare foarte tare la muscat si la ciocanitul cu unghia. Uneori ma lasa durerea, insa seara apare din nou. Se poate sa nu-mi fi scos nervul de tot? Poate sa-mi fi ramas rana de la interventie? Se poate sa se fi facut puroi? (Nu simt pulsatii, nu am gingia umflata). De 4 zile stau asa, nu am luat calmante, antibiotice, etc, iar durerea nu trece.

Edited by Est3ryk, 24 December 2017 - 22:23.


#2
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
Mergi la doctor si intreaba,cel mai recomandat.

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
E posibil sa fie si alte probleme legate de acea masea. Nu ai cum sa stii ce a fost acolo, ce infectie a fost sau mai este in gingie. Daca nu iti scotea nervul durerile erau epice, crede-ma. Daca nu te simti mai bine in 1-2 zile, mergi la un consult. Incearca, totusi, sa iei niste Nurofen sau Panadol, macar preventiv.

#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Caria este o gaură cavitate în măsea; cum a fost înlăturată gaura aia?

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
pe radiografie ar trebui sa se vada daca ai infectie la nivelul radacinii, cel putin asa suna din simptome
probabil nervul (pulpa) trebuia scoasa acum cateva luni/ani buni

#6
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Nu pot sa spun ce o fi la tine in gura dar eu am patit de mai multe ori sa am dureri zile intregi dupa tratarea maselelor. Cel mai mult m-a tinut 4 zile, dar stiu de un caz unde durerile au tinut peste o saptamana, la un prieten de al meu.

#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai dureaza pana iti omoara nervul si doare, ti se recomanda calmante. Iti baga ceva otrava acolo sa-l omoare, uneori de mai multe ori.
Nenea ala nu ti-a zis nimic?

#8
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 28.04.2006
E posibil sa mai fi ramas vreun firisor de nerv care moare singur in timp. Daca maseaua e in partea de jos, atunci doare si mai tare. Daca nu trece deloc, mergi la doctor.
Mai ia si cate o aspirina.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
E nasol acum ca pana in 8 ianuarie 2018 cabinetele stomatologice sunt inchise, fereasca Dumnezeu de dureri de dinti. Posted Image

#10
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Daca stomatologul la care ai fost, nu te-a avertizat ca exista posibilitatea sa te doara, eventual sa-ti dea vreo reteta sa iei ceva de la farmacie..eu zic sa-l schimbi..parerea mea. Nimeni nu stie ce-i in gura ta meai bine ca el (sau asa ar trebui..)

View PostNeaceasca85, on 25 decembrie 2017 - 02:38, said:

E nasol acum ca pana in 8 ianuarie 2018 cabinetele stomatologice sunt inchise, fereasca Dumnezeu de dureri de dinti. Posted Image
DA, chiar foarte nasol, de aia e bine sa se repare toate problemele in mod voluntar. Eu acum cativa ani eram la Inviere, a inceput sa mi se umfle o masea pana sub ochi de ziceai ca m-o caftit cineva! Am avut noroc ca in oras este urgenta stomatologica de stat si mi-au dat de acolo reteta sa iau antibiotic.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Al meu mi-a recomandat Ketorol dupa o plombare. De sarbatori ar trebui sa am Ketorol si Colebil la indemana, dar am farmacie non-stop daca e cazul.

Mie mi-a si murit dentistul in februarie 2017 (Coca Doru, stia si chirurgie faciala sau implanturi). Continua fiica sa la cabinet, care cand a auzit de carie/extractie la o masea de minte, mi-a zis sa fac radiografie si ca ma trimite altundeva daca e masea cu radacini complicate, e inca prea tanara. De asta am amanat dupa sarbatori si sper sa nu ma doara, inainte de minivacanta de 1 decembrie mi-a dat semnale si am sunat, pe urma am anulat programarea.

Edited by Neaceasca85, 25 December 2017 - 12:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate