Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Incarcare cartele prepay

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Salut,
Am vrut sa-l intreb pe  VODAFONE Helper dar nu stiu daca nu e cumva in vacanta. Daca stie cineva raspunsul, il rog sa ma ajute.
Am o cartele prepay vodafone de vreo 11-12 ani. De mai multi ani folosesc exclusiv digimobil pt apeluri, nu am renuntat la nr vodafone deoarece mai sunt persoane care ma suna pe nr respectiv, motivele nu le discutam. Pt a nu pierde nr vodafone, incarc la limita timpului (cam o data pe an) si prelungesc valabilitatea cu inca un an. Zilele acestea vreau sa reincarc dar intreband de valoare minima a reincarcarii, am primit 3 raspunsuri. Nu ma intereseaza sa fac apeluri, sa am acces la internet, vreau doar sa pastrez numarul inca un an. Si asta cu cost minim.
Nu ma intereseaza portarea desi m-am interesat si se poate face.

Edited by altuser09, 24 December 2017 - 07:18.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru a pastra cartela in viata cea mai convenabila optiune pe care o ai este reincarcarea cu 4 euro o data la 329 de zile (30 de zile valabilitate credit + 300 de zile perioada de gratie). AI putea sa reincarci online si cu valori de 1,2 si 3 euro, insa aceste reincarcari nu iti prelungesc valabilitatea perioadei de gratie.

https://www.vodafone...index.htm#tab-2

Edited by MembruAnonim, 24 December 2017 - 07:27.


#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Multumesc pt link, cred ca voi folosi incarcarea de 4 euro. Recunosc ca nu am mai intrat pe vodafone.ro de peste 2 ani. Nu mi se oferise decat varianta de 28 lei (5 euro) cu mici variatii. Cand am intrebat de 4 euro, am explicat ca asa incarc de cativa ani, am fost privit in ochi si mi s-a raspuns ca nu se poate decat cu 5 euro.

#4
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Nu stiu cum ai cartela aceea Vodafone, da' eu de peste 2 ani de zile n-am bagat un cent pe ea si mereu mi se prelungeste luna de luna termenul cu inca o luna. De exemplu in noiembrie primeam mesaj ca-mi expira numarul in martie iar in decembrie ca-mi expira numarul in aprilie si tot asa de peste 2 ani de zile. Au numere foarte multe si nu mai stau sa-si piarda timpu' cu stergerea si preluarea acelor numere de catre alti clienti

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Motivul pentru care nu ti-au dezactivat-o este ca inca exista activitate pe cartela. Insa daca o scoti din telefon si nu o mai introduci pana dupa expirarea perioadei de gratie s-ar putea sa ai o surpriza.

View Postaltuser09, on 24 decembrie 2017 - 07:32, said:

Cand am intrebat de 4 euro, am explicat ca asa incarc de cativa ani, am fost privit in ochi si mi s-a raspuns ca nu se poate decat cu 5 euro.
De obicei partenerii vin cu idei de genul asta. Poti reincarca inclusiv online, de pe site sau din aplicatie, daca ai cont.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
pascali_daniel, mi s-a intamplat si mie asa ceva. M-am trezit cu posibilitatea de a face apeluri inca o luna. Dar in vara trecuta am pierdut cei cativa euro din credit pt ca am uitat sa reincarc. Speram sa lichidez creditul prin plata parcarii prin sms cand sunt prin tara cu masina. Valabilitatea nu am pierdut-o dar am pierdut cativa euro. Nu imi pasa de pierdere, nu e o valoare mare. Daca as fi sigur ca nu pierd valabilitatea nici nu as mai reincarca.

#7
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View PostMembruAnonim, on 24 decembrie 2017 - 07:40, said:

Motivul pentru care nu ti-au dezactivat-o este ca inca exista activitate pe cartela.
M-ai facut curios, acum am cautat ca stiam ca mai am niste cartele Vodafone nefolosite si ce crezi? merg toate cele 3 bucati si sunt active toate o luna dupa care pierd numarul de telefon. Nu le-am mai folosit de vreo 8-9 luni de zile

Edited by pascali_daniel, 24 December 2017 - 07:47.


#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
O sa ma sun singur, sa am activitate pe cartela. Sau daca esti apelat nu se considera activitate?

Edited by altuser09, 24 December 2017 - 07:49.


#9
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View Postaltuser09, on 24 decembrie 2017 - 07:46, said:

pascali_daniel, mi s-a intamplat si mie asa ceva. M-am trezit cu posibilitatea de a face apeluri inca o luna. Dar in vara trecuta am pierdut cei cativa euro din credit pt ca am uitat sa reincarc. Speram sa lichidez creditul prin plata parcarii prin sms cand sunt prin tara cu masina. Valabilitatea nu am pierdut-o dar am pierdut cativa euro. Nu imi pasa de pierdere, nu e o valoare mare. Daca as fi sigur ca nu pierd valabilitatea nici nu as mai reincarca.
Pe tine te intereseaza sa fii sunat pe acel numar de vodafone sau sa bagi credit ca sa suni? Din topicul tau am inteles ca citez din ce ai scris "Pt a nu pierde nr vodafone, incarc la limita timpului (cam o data pe an) si prelungesc valabilitatea cu inca un an" si ti-am specificat ca la mine pe 2 cartele de peste 2 ani de zile n-am bagat nici macar 1 cent si nu mi-am pierdut acele numere putand sa fiu sunat pe ele.

Edited by pascali_daniel, 24 December 2017 - 07:50.


#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu vreau sa folosesc nr vodafone pentru a face apeluri, doar pentru a fi apelat, fara internet, etc. Pentru a face apeluri, folosesc digimobil.

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postaltuser09, on 24 decembrie 2017 - 07:10, said:

Pt a nu pierde nr vodafone, incarc la limita timpului (cam o data pe an) si prelungesc valabilitatea cu inca un an. Zilele acestea vreau sa reincarc dar intreband de valoare minima a reincarcarii, am primit 3 raspunsuri. Nu ma intereseaza sa fac apeluri, sa am acces la internet, vreau doar sa pastrez numarul inca un an. Si asta cu cost minim.
Nu ma intereseaza portarea desi m-am interesat si se poate face.
Cu 10€ credit cumperi "Perioada de valabilitate a Cartelei Vodafone" pentru un an de zile.
https://www.vodafone...index.htm#tab-2

am uitat sa pun link-ul !

Edited by super8, 24 December 2017 - 08:26.


#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu stiu daca am reusit sa ma exprim destul de limpede dar dorinta mea este:
1- sa nu pierd numarul,
2-sa platesc cat mai putin,
3-sa nu imi mai fac griji un an,
4-nu vreau sa pot face apeluri, doar sa primesc. Daca in suma platita intra si posibilitatea de apelare, nu ma deranjeaza dar nu imi e necesara.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaltuser09, on 24 decembrie 2017 - 07:48, said:

O sa ma sun singur, sa am activitate pe cartela. Sau daca esti apelat nu se considera activitate?
Activitate se considera sa efectuezi orice fel de apel/sms (inclusiv apelarea spre *124# sau orice alt apel spre numere USSD).

Edited by MembruAnonim, 24 December 2017 - 09:41.


#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postpascali_daniel, on 24 decembrie 2017 - 07:36, said:

Nu stiu cum ai cartela aceea Vodafone, da' eu de peste 2 ani de zile n-am bagat un cent pe ea si mereu mi se prelungeste luna de luna termenul cu inca o luna. De exemplu in noiembrie primeam mesaj ca-mi expira numarul in martie iar in decembrie ca-mi expira numarul in aprilie si tot asa de peste 2 ani de zile. Au numere foarte multe si nu mai stau sa-si piarda timpu' cu stergerea si preluarea acelor numere de catre alti clienti

Mie mi-au omorit de trei ori un numar pe care chiar incercam sa il tin in viata (nu era premium, nu avea nimic special decit ca il avea ceva lume), prima data l-au reactivat la suport, a doua oara au vrut vreo 4-5 euro (deja incepusera sa ma enerveze ca scosesera de pe site-ul "imbunatati" perioada de gratie si nu aveai acces la informatia de baza: cind iti expira numarul - in plus mai si numarau zilele gresit) si a treia oara i-am lasat in brinza, daca nu vor bani de la mine sa fie sanatosi (si a murit cu succes).

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpascali_daniel, on 24 decembrie 2017 - 07:47, said:

M-ai facut curios, acum am cautat ca stiam ca mai am niste cartele Vodafone nefolosite si ce crezi? merg toate cele 3 bucati si sunt active toate o luna dupa care pierd numarul de telefon. Nu le-am mai folosit de vreo 8-9 luni de zile
9 luni inseamna 270 de zile. Dar daca cartela aia este scoasa si nu mai trimite sau/si primeste date spre centrala, inclusiv dupa ce trec cele 300 de zile de gratie, dupa expirarea valabilitatii, compania considera ca SIM-ul nu mai este folosit, iar numarul il vor redistribui. AM patit-o!

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Da, am facut apel pe nr respectiv, am si raspuns  Posted Image .
Sa vedem ce iese, am apelat *123# dar dupa 2 minute tot nu primisem sms de raspuns.

Edited by altuser09, 24 December 2017 - 09:51.


#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postaltuser09, on 24 decembrie 2017 - 09:33, said:

Nu stiu daca am reusit sa ma exprim destul de limpede dar dorinta mea este:
1- sa nu pierd numarul,
2-sa platesc cat mai putin,
3-sa nu imi mai fac griji un an,
4-nu vreau sa pot face apeluri, doar sa primesc. Daca in suma platita intra si posibilitatea de apelare, nu ma deranjeaza dar nu imi e necesara.
Ai citit ce am scris in postul #11 ?
Ca daca nu ai citit am sa iti raspund la intrebarile de mai sus:
1. daca cumperi "Perioada de valabilitate a Cartelei Vodafone" cu 10€ credit, iti pastrezi numarul cartelei un an de zile;
2. 10€ credit costa valabilitateai cartelei SIM !
3. idem 1 !
4. costul "*Perioadei de valabilitate a Cartelei Vodafone" cu *10€ nu includ minute, SMS-uri si internet
efectiv doar prelungesti valabilitateai cartelei pt. inca un an sa nu pierzi numarul !
*https://www.vodafone...index.htm#tab-2

Acuma eu inteleg ca vrei sa:
platesti cat mai putin sa prelungesti valabilitatea numarului SIM;
sa ai si posibilitatea sa apelezi.

Aparent, se poate !
suma minima de prelungire a cartelei e de 5€ credit, probabil cumparand extraoptiunea de 5€ (cu minute nationala/internationala, SMS-uri si internet).
Perioada de gratie a cartelei SIM e de 300 de zile dar "primesti valabilitate care se adaugă celei existente în limita a 18 luni"
https://www.vodafone...index.htm#tab-2


Bag seama ca poti prelungi cartela fara sa platesti *10€ pe an.
E adevarat, ai 65-66 de zile mai putin.

#18
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
Si eu am cateva cartele vechi activate in octombrie 2015 care acum scrie ''Pentru a nu pierde numarul reincarca pana la data de 20 ianuarie 2019 , nu le-am incarcat cam deloc.In schimb la Orange si Telekom le dezactiveaza instant dupa ce ies din perioada de gratie.Asa am pierdut cateva numere care aveau credit si numere faine de la Telekom si Orange.Cel mai simplu mod e sa reincarci minim 7 euro ca sa nu pierzi numarul inainte de 360 de zile.

Edited by andupustiu, 24 December 2017 - 11:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate