Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

setare port forwarding dvr in spatele a doua routere

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
chrisiac

chrisiac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.12.2017
Hi,

dvr - router 1 - router 2 (GPON de la RDS, Huawei cu un singur port LAN disponibil) - retea RDS fibra.

Incerc sa fac setari de portforwarding pentru a putea accesa remote  camerele.

Nu pot renunta la router 1 (al meu personal) deoarece cel primit in custodie de la provider are doar un port LAN liber.
Trebuie sa conectez un desktop PC si dvr-ul.

Am facut setarile de portforwarding in router 1 si l-am setat ca DHCP, parametrii de conectare fiind setati deja in router 2 (aka GPON).

Intrebare: in router 2 ce ar trebui sa setez ca sa permita accesul remote (de pe telefon prin 4g) la dvr, trecand prin router 2 si apoi prin router 1.

Banuiesc ca router 1 are alocat un ip de forma 192.168.0.2 in tabela lui router 2?

Un sfat?

Va multumesc anticipat!

- Chris

#2
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Porturile DVR-ului pe care le-ai deschis pe routerul 1, le deschizi si pe routerul 2 dar la IP nu pui IP-ul DVR-ului cum ai facut la routerul 1, ci pui IP-ul routerului 1 (192.168.0.2 sau care o fi).
Cand vrei sa accesezi DVR-ul din WAN, folosesti adresa routerului 2 (IP-ul tau extern) urmat de doua puncte : si numarul portului HTTP al NVR-ului. (ex: www.75.143.52.126:83)
Daca ai IP dinamic, trebuie sa configurezi si DDNS, altfel cand iti schimba aia IP-ul n-o sa mai stii la ce adresa sa accesezi DVR-ul.

Edited by Onan_Barbaru, 23 December 2017 - 21:24.


#3
chrisiac

chrisiac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.12.2017
Thanks!

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
ONT-ul RDS ar trebui trecut in Bridge si PPPoE configurat pe routerul tau personal.

Nu e bine sa faci dublu NAT.

#5
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

Quote

GPON de la RDS, Huawei cu un singur port LAN disponibil
De switch ai auzit?

#6
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Poate ca omul nu vrea sa mai cumpere si un switch.

#7
chrisiac

chrisiac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.12.2017
Hi,

Nu as mai da banii pe un switch din moment ce am deja chiar 2 routere (ce-i drept mai vechi, dar isi fac treaba).

New issue: Am facut setarile de port fw-ing in GPON, insa IP-ul pe care il am e IP v6!!! LoL

DVR-ul meu nu cred ca suporta IPv6. Il accesam din Internet Explorer, remote, dupa cum urmeaza <ip-v4-aici>:85 Am incercat acelasi lucru acum dar punand IPv6 urmat de doua puncte. IE nu poate accesa astfel de adresa...

Ramane sa caut discul de instalare al dvr-ului, insa slabe sanse sa suporte IPv6.

Ce ma fac?! Eventual sa utilizez un DNS dynamic?

Any ideas!

Thanks!

- Chris.

#8
HUHA

HUHA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 31.12.2008
Pe router 2 activezi DHCP ,  NAT-ul , UPNP daca mai ai si alte PC-uri prin retea.
Pe router-ul 1 dezactivezi DHCP , UPNP , urmeaza sa-l folosesti doar pe post de switch. Cablu de la routerul 2 il pun intr-un port de LAN la router-ul 1, iar DVR-ul il conectezi tot in LAN la router 1.
Pe router-ul 2 faci redirectionare la portul pe care merge DVR-ul , direct catre IP-ul DVR-ului .

In varianta asta , routerul 1 nu o sa-l folosesti pe post de router. Vezi ca cele 2 routere sa nu aibe acealasi IP pe LAN.
cauta prin Router 2 la optiuni sa dezactivezi IP6 si sa ramana IP4
gata

Edited by HUHA, 02 January 2018 - 00:31.


#9
chrisiac

chrisiac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.12.2017
multumesc frumos pt. raspuns.

intre timp s-a rezolvat prin dezactivarea ONT-ului de catre provider. acum functioneaza pe post de switch.

alta problema pe care am intampinat-o a fost cu port forward-ing pe router-ul meu; nu am reusit sa deschid porturile, asa ca am activat DMZ pentru ip-ul DVR-ului. astfel a functionat.

cred se poate inchide acest thread.

Regards.

- Chris

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate