Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Concediere abuziva?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
mimosana

mimosana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2016

View PostPengoon, on 24 decembrie 2017 - 17:01, said:

Un tldr?
Firma a comunicat concedierea in scris (adica pe hartie, nu skype, whatsapp & shite)? Daca nu, nu esti concediata. Meri la lucru si “ofera-ti” forta de munca. Incearca sa ai un martor pentru asta. Daca ei nu vor sa se foloseasca de “oferta” ta, treaba lor. Salariul ti-l datoreaza. Apoi, o luna mai tarziu, dupa ce nu l-au platit, inaintat plangere. Cel tarziu atunci vei observa o inclinatie sporita spre a se intelege cu tine.

Nu.. dar ma asteptam.. au mai incercat de cateva ori sa ma dea afara dar am cerut concediere scrisa si m-am dus in continuare gen cu japca dar de data asta dupa ultima discutie in care mi s-a cerut demisia eu (obosita de situatie si de tensiune) am plecat din firma si managera mi-a dat sms ca sa vin sa imi iau lucrurile doar in prezenta ei ca au schimbat yala si s-a bagat si sotul sefei asa zisul administrator  la inaintare (ca pana si el a vazut ca am lipsit bla bla)  ditamai malacu se pune sa intimideze o tipa de 1.60 inaltime : ))

In fine, intrebarea mea este daca ajutorul de somaj e fix sau e procentual in functie de salariul pe care l-am avut si cat anume? Ca sa stiu daca merita sa imi bat capul sau nu? Multumesc.

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incearca o simulare aici:
http://www.1001-locu...r-ajutor-somaj/

Nu conteaza ca ai 1.60, important e  ca esti mai puternica decat "malacul".

Edited by pasilla, 24 December 2017 - 22:01.


#39
mimosana

mimosana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2016
Eu deocamdata nu pot actiona pe cale legala impotriva lor (sau macar sa incerc sa imi fac acte de somaj) acum de Sarbatori ca e inchis peste tot, pana in Ianuarie o fi prea tarziu?  ma gandesc ca pot gasi ca si motiv de concediere faptul ca nu m-am prezentat la locul de munca (absente nemotivate) si sa nu mai am dreptul la somaj desi mi s-a blocat accesul prin shimbarea yalei (am ca si dovada acel sms) precum si intimidare psihica.

#40
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

ma gandesc ca pot gasi ca si motiv de concediere faptul ca nu m-am prezentat la locul de munca
mai degraba faptul ca ai plecat de la lucru. faptul ca ai lipsit ca nu mai ai access e alta poveste si lipsa s-ar putea demonta la proces, dar de faptul ca "te-ai saturat si ai plecat" vor folosi din plin si cu sanse mari de success, ca io nu vaz cum ai putea dovedi o intimidare etc. fara martori.

#41
Kaloyan

Kaloyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.12.2017

View PostArgv, on 23 decembrie 2017 - 17:53, said:

Daca iti dai demisia, nu ai dreptul la somaj.. Cere-le sa iti faca incetarea contractului din motivul desfiintarea postului: Art. 65 Alin(1) Desfiintarea locului de munca - Concediere individuala
Discutati cu calm, fara nervi..

SECŢIUNEA 4: Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului
Art. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea
contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de
salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi
serioasă.
Art. 66
Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului poate fi individuală sau
colectivă.
Art. 67
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri
active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de
lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

#42
Kaloyan

Kaloyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 25.12.2017

View Postdan210, on 24 decembrie 2017 - 18:42, said:

angajatorul nu poate sa faca asa pentru ca incalca legea, motivul pentru care o vrea afara nefiind acesta

De ce ar incalca legea? Uite: SECŢIUNEA 4: Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului
Art. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea
contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de
salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi
serioasă.
Art. 66
Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului poate fi individuală sau
colectivă.
Art. 67
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri
active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de
lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

View Postyo9hrb, on 24 decembrie 2017 - 19:58, said:

Eu, cand am plecat de la ultimul job, am solicitat incheierea contractului prin acordul partilor. Cu demisa ma tineau legat 45 de zile. Totul s-a rezolvat amiabil la 31 decembrie 2016, fara alte probleme.

Ceva de genul:
SECŢIUNEA 4: Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului
Art. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea
contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de
salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi
serioasă.
Art. 66
Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului poate fi individuală sau
colectivă.
Art. 67
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri
active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de
lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

#43
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
I se cere demisia pentruca altfel ii poate da in judecata si are sanse foarte mari sa castige.De dat afara nu o poate decat disciplinar, dar trebuie sa demonstreze sau prin desfiintarea postului, situatie in care nu au voie sa angajeze pe altul in locul ei.
Problema e, daca ramane in firma, va avea parte de stres si belele, daca pleaca prin demisie, nu ia somaj.

View Postmimosana, on 24 decembrie 2017 - 22:08, said:

Eu deocamdata nu pot actiona pe cale legala impotriva lor (sau macar sa incerc sa imi fac acte de somaj) acum de Sarbatori ca e inchis peste tot, pana in Ianuarie o fi prea tarziu?  ma gandesc ca pot gasi ca si motiv de concediere faptul ca nu m-am prezentat la locul de munca (absente nemotivate) si sa nu mai am dreptul la somaj desi mi s-a blocat accesul prin shimbarea yalei (am ca si dovada acel sms) precum si intimidare psihica.
II poti da in judecata, daca ai si dovezi vei castiga, dar o sa castigi salariul care trebuia sa il primesti+ reangajarea.Acum, intrebarea e, mai vrei sa muncesti acolo?E clar , vor sa scape de tine in mod abuziv, dar daca nu te vor, vei avea un calvar de acu incolo la ei...

#44
Roland_G

Roland_G

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.02.2018
Nu mai stiu daca este actual, pt. cazuri asemanatoare in viitor voi descrie prin ce am trecut eu si cum am procedat.

Au vrut sa scape de mine si mi-au spus ca nu mai au bani (=minciuna) si ca vor sterge postul pe care sunt angajat. Le-am zis asa: ca sa nu avem cearta tineti-ma pina se fac 12 luni de munca pt. ca atunci voi avea drept la somaj si incheiati-mi contractul de munca pe motiv ca se desfiinteaza postul. Promisiunea mea a fost ca daca vor face asa ne despartim fara probleme. Au zis da, insa aparent nu le-a convenit nici sa ma mai tina luna aia care mai lipsea pt. 12 luni. (Venea sfarsitul de an si trebuiau banii sa ajunga in buzunare proprii, nu vroiau sa vad ce se intampla.) Pe alti doi angajati la fel au inceput sa-i sicaneze si aia si-au dat demisia. Eu nu.
Prima data au schimbat ialele. M-am prezentat la lucru zi de zi, cu martor. Dupa a 3-a zi am depus plangere la ITM ca nu mi se permite accesul la locul de munca. (ITM-ul a raspuns la vreo 2 luni ca au verificat situatia dar n-au gasit pe nimeni la locul de fata. Totusi plangerea mi-a prins bine in procesul ce avea sa urmeze. Plus aveam o dovada ca n-am absentat.) Le-am comunicat si lor ca ce se intampla si ca eu ma prezint zilnic la lucru gasind usile inchise. Mi s-a raspuns ca s-a suspendat actvitatea si de aceea nu este nimeni la sediu, iar iala a fost schimbata pt. ca cea veche se stricase. Si ca din acel moment sunt in concediu de odihna.

Cand s-a terminat concediul de odihna m-am prezentat la lucru si mi-au inmanat decizia de desfacere a contractului de munca.
Treaba ar fi fost ok pt. mine, daca as fi putut lua somaj (salariul oricum era cam la fel cu somajul), insa au fost nesimtiti, mai lipsea o luna ca sa am perioada minima care m-ar fi indreptatit la somaj.

Deci si-au cautat-o cu lumanarea.

Sigur, ar fi scapat basma curata, daca s-ar fi priceput sa faca decizia de desfacere a cm asa cum o cere legea. Dar in imgamfarea lor au crezut ca se pricep la toate. N-a fost totusi asa. Am analizat decizia, m-am informat cum ar trebui facuta si am gasit in ea greseli (nu le enumar acum aici) in baza carora am contestat in termenul legal decizia la tribunal. Am contestat si faptul invocat pt. desfacerea cm (totusi n-au facut prostia sa angajeze pe altcineva), dar instanta mi-a dat dreptate pina la urma in baza erorilor pe care le-au facut ei la intocmirea desfacerii.

Deci:
1. Prezentati-va la locul de munca, chiar daca vi se face viata imposibila.
2. Nu va dati demisia. Sa desfaca ei contractul, din asta va decurg anumite drepturi. (La desfacerea de comun acord sau in cazul demisiei stati in ploaie pina va gasiti alt job.) Pe angajator nu-l costa nimic sa desfaca el contractul de munca, este doar rea vointa daca nu accepta aceasta solutie.
3. Decizia de desfacere unilaterala a contractului de munca de catre angajator poate fi atacata in decurs de 45 zile. Pe motive formale sau de continut. (De ex. in cazul persoanei care a deschis threadul trebuiesc indeplinite anumite conditii pt. o concediere disciplinara, este nevoie de discutie, rezolutie, stabilirea pedepsei, care in acest cazi, fiind prima oara oricum ar fi fost doar avertisment, etc.)

Sigur, un proces nu este distractie. Asa ca cel mai bine sa nu se ajunga acolo. Dar daca nu merge altfel, nu va lasati. Ganditi-va ca pina la urma-urmei judecatoru va inclina intotdeauna in favoarea angajatului. De ce sa-l suporte statul (cu somaj, ajutor social) pe cel concediat, daca il poate suporta financiar angajatorul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate