Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Concediere abuziva?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
mimosana

mimosana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2016
Buna, sunt nevoita intr-un final sa renunt la acel loc de munca in legatura cu care ma plangeam pe acest forum acum mai bine de un an jumate, problema e ca am lipsit cateva zile pe motive de probleme de sananate (mentionez ca eu in 5 ani nu am avut niciodata concediu medical, nici macar intregul concediu legal, am fost tinuta peste 2 ani cu minumul pe economie in acte si restul in mana) si urma sa aduc acte doveditoare de la medic dar intre timp mi s-a cerut demisia pe fondul divergentelor existente si (cred eu) a noului cod fiscal de la anul in legatura cu impozitele, faptul ca am lipsit fiind doar un pretext. Eu atunci am zis ca plec da nu imi dau demisia ca nu plec din vointa mea si ca ii dau in judecata (la nervi). Azi am fost sa imi iau lucrurile si cand am ajuns acasa i-am cerut fostei sefe pe Skype sa-mi rezilieze un anumit contract la care nu ma mai pot prezenta din partea firmei pentru ca vreau sa ma prezint pe cont propriu si s-a enervat sa zis ca astepta sa scriu demisia si atunci o va face apoi m-a sters de pe Skype si mi-a dezactivat chatul cu ea adica nu mai pot sa ii scriu.
Nu inteleg de ce imi cere demisia din moment ce am fost data afara, nu am plecat de bunavoie? Are rost sa-i dau in judecata pe bune? As avea ceva de castigat? De intors nu ma mai intorc oricum dar n-as vrea sa las lucrurile asa. Momentan sunt intr-o stare de stress si de anxietate chiar daca stiu ca voi reusi sa imi revin, nu pot controla aceasta stare sa nu ma mai simt asa.

Edited by mimosana, 23 December 2017 - 17:26.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu-ti da nicio demisie! Asteapta sa-ti revii si atunci vei judeca altfel lucrurile.

#3
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Cat de mare e firma? Numar de angajati?

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,503
  • Înscris: 25.10.2007
Daca iti dai demisia, nu ai dreptul la somaj.. Cere-le sa iti faca incetarea contractului din motivul desfiintarea postului: Art. 65 Alin(1) Desfiintarea locului de munca - Concediere individuala
Discutati cu calm, fara nervi..

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Nu lua decizii importante la nervi !
Daca vrei sa pleci , pleci, lasi in urma totul si gata , nu ai nimic de castigat daca e firma mare decat nervi , daca vrei sa faci ceva adevarat trebuie avocat , acesta costa .
Nu vad la cefirma lucrezi dar vad ca sunteti tratati ca simple numere , nu observi ca nu exista pic de umanitate ? doar banii, banul sa curga, esti bolnav , altul , ce este asa greu de priceput ? Cred ca e ceva multinationala ...pe ei ii vad ca o fabrica de scos bani din tara asta iar pe cei care lucreaza acolo niste numere, asta este viata de mercenar , nu-ti convine nu te bagi .

Edited by ldpe, 23 December 2017 - 18:06.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poti sa discuti oricat de calma si fara nervi, daca ai calcat pe bec, esti bun calcata si-o vei lua in brate. Ii poti da in judecata, macar sa mai pierzi si ceva bani in plus.  La toate astea, trebuia sa te gandesti inainte, acuma e pe degeaba.
Iar chestia cu "skype" e o labareala. Problemele de acest fel se rezova doar "fata in fata".

Edited by myshyk, 23 December 2017 - 18:03.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post_R_A_D_U, on 23 decembrie 2017 - 17:35, said:

Nu-ti da nicio demisie! Asteapta sa-ti revii si atunci vei judeca altfel lucrurile.
Daca nu isi indeplineste sarcinile de serviciu, tot nasol e:

View Postmimosana, on 23 decembrie 2017 - 17:24, said:

Eu atunci am zis ca plec da nu imi dau demisia

Edited by pasilla, 23 December 2017 - 18:04.


#8
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Strange dovezi, copiaza state de plata, pozeaza statele de plata, adu pe cineva care sa fie martor etc...
Si cand iti este ceruta demisia, nu ti-o da ca ramai fara drepturile, demisia inseamna ca o sa ramai fara somaj si fara asigurare de sanatate pe perioada cand trebuia sa ai dreptul la somaj si la asigurare de sanatate si alte drepturi care intervin dupa ce esti dat afara.

Cauta un avocat specialziat pe conflicte de munca.
https://forum.softpe...tului-de-munca/

Edited by Argent, 23 December 2017 - 18:17.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmimosana, on 23 decembrie 2017 - 17:24, said:

i-am cerut fostei sefe pe Skype sa-mi rezilieze un anumit contract la care nu ma mai pot prezenta din partea firmei pentru ca vreau sa ma prezint pe cont propriu

Ce e prostia asta ca eu nu intleg?

View Postmimosana, on 23 decembrie 2017 - 17:24, said:

mi s-a cerut demisia pe fondul divergentelor existente

:lol:

Doamna Mimosana,

Subsemnatul xxxxxxx xxxxxxxx
Angajat in functia de Sef personal la firma 3 lulele proaste SRL, va rog sa va dati demisia pe fondul divergentelor existente.

Semnatura,
Data,

Le spui sa completeze cererea asta si sa ti-o transmita pe email sau recomandata.


Pe de alta parte daca tu incepi sa nu te mai duci la servici, vei fi nemotivata.
Nu te mai vor sa iti desfaca contractul de munca nu sa te puna sa-ti dai demisia. Tu trebuie sa refuzi si sa le ceri ceva scris prin care-ti cer asa ceva, dupa care mergi si-i dai in judecata

#10
mimosana

mimosana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2016
Nu se poate discuta cu ei (sefa & sotul ei pe post de administrator si managera) nu se poate discuta cu sefa in special in contradictoriu nici macar pe ton calm decat daca o pupi in fund cum s-ar spune sau vorbesti diverse de dragul discutiei, dar in contradictoriu in nici un caz, este o persoana extrem de dificila, mi-a zis sa nu o mai deranjez, acuma nici pe Skype ca m-a blocat, sotul ei administratorul si managera inca nu m-au blocat dar daca ii mai stresz cu ceva in afara de demisia pe care mi-o cer probabil o vor face. Nu ma intereseaza asigurarea de sanatate asa de mult deocamdata ca din fericire sunt sanatoasa si daca am nevoie de analize de ex ma duc si platesc dar m-ar interesa somajul.
Intrebarea e daca pot lua somaj fara sa mai am nimic de-a face cu ei, fara sa le mai cer nimic, ce trebuie sa fac?

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmimosana, on 23 decembrie 2017 - 19:45, said:


Intrebarea e daca pot lua somaj fara sa mai am nimic de-a face cu ei, fara sa le mai cer nimic, ce trebuie sa fac?
Sa mergi in contiunuare la munca si sa nu iti dai demisia.
Lasa-i pe ei sa te "dea afara".

#12
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Vorbeste cu un avocat specializat pe conflicte de munca, macar informativ.
Daca iti inchid ei cartea de munca ca nu te-ai prezentat la munca, cred ca iti este clar ca nu mai primesti somaj.

#13
mimosana

mimosana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2016
Atasat un print de pe Skype :

Da chestia e ca au schimbat yala pe motiv ca s-a stricat in mod subit Posted Image) Le-am zis ca oricum predam cheile, ce altceva as putea face decat sa-mi iau lucrurile si a zis ca nu totul se invarte in jurul meu si ca yala chiar s-a stricat Posted Image) Si astfel a trebuit sa ma duc sa imi iau lucrurile doar cand a fost managera prezenta acolo. Oricum nu m-as mai duce cu japca ca e tensiunea prea mare , deci practic m-ar interesa doar somajul daca ar fi posibil in acest caz dar fara sa mai am nimic de-a face cu ei .

Attached Files


Edited by mimosana, 23 December 2017 - 19:59.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este bun acel "print" dar poate ca ar fi si mai bine sa te adresezi de urgenta ITM.

Edited by pasilla, 23 December 2017 - 19:58.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pasilla de unde crezi ca isi ia ITM-ul spaga? de la angajator, sau de la angajat? Si-atunci, ghici cu cine va tine.....

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmyshyk, on 23 decembrie 2017 - 20:08, said:

Pasilla de unde crezi ca isi ia ITM-ul spaga? de la angajator, sau de la angajat? Si-atunci, ghici cu cine va tine.....
Daca depui o hartie oficiala, nu prea mai au cum sa protejeze angajatorul.

Edited by pasilla, 23 December 2017 - 20:09.


#17
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
De la concediere abuziva am trecut la "i-am amenintat ca ii dau in judecata" si nu mai ma duc la munca...

#18
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007
Daca au schimbat yala, iar tu mai ai lucruri personale la birou si esti inca angajata acolo, suna la politie, te mai distrezi un pic. Vezi de ce sunt in stare institutiile statului.

View Postmimosana, on 23 decembrie 2017 - 17:24, said:

i-am cerut fostei sefe pe Skype sa-mi rezilieze un anumit contract la care nu ma mai pot prezenta din partea firmei pentru ca vreau sa ma prezint pe cont propriu
Asta e aiurea. Contractul l-ai facut in timp ce reprezentai firma. Daca lucrezi in vanzari la vreo firma de telefonie mobila, daca lucrezi la salon de coafura/masaj, etc..., si vrei sa pleci la alta firma sau sa iti faci ceva pe cont propriu, iti convingi singura clientii sa te urmeze, nu iti convingi fostul sef sa iti dea contractele.

Edited by cristi712, 23 December 2017 - 20:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate