Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Caut loc de munca in strainatate (sezoniera) perioada scurta-medie.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
haricsaba

haricsaba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.12.2017
Buna ziua, sunt un tanar de 22 de ani si de o vreme ma tot bate gandul sa ma duc la munca in strainatate 2-3-4 luni pentru a aduna o suma de bani cu care sa pot incepe sa imi fac planurile.. Posted Image  As vrea sa cer sfatul celor care au trecut prin asa ceva, ce tara, eventual ce firma sau site este cel mai recomandat pentru a gasi o oferta buna. Am multi cunoscuti care au plecat in Anglia, dar cred ca sunt si variante mult mai bune (Irlanda, Elvetia). Eu am si cetatenie maghiara daca imi constituie asta vreun avantaj. Vorbesc limba engleza la un nivel mediu spre avansat, am cautat oferte de munca pentru Elvetia si am gasit locuri de munca destul de convenabile, salariile sunt tentante (in majoritatea cazurilor ofera si cazare gratuit). Deci as fi recunoscator daca ati putea sa va impartiti experientele cu mine. Multumesc.

Edited by haricsaba, 23 December 2017 - 17:13.


#2
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
De ce doar cateva luni? Ai planuri de afaceri in Romania? Daca da, atunci afla ca afaceri se pot face si in alte parti mai civilizate, in conditii mai bune si cu sanse de reusita mai mari.

#3
haricsaba

haricsaba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.12.2017

 corina_geo, on 23 decembrie 2017 - 17:07, said:

De ce doar cateva luni? Ai planuri de afaceri in Romania? Daca da, atunci afla ca afaceri se pot face si in alte parti mai civilizate, in conditii mai bune si cu sanse de reusita mai mari.

Pentru ca nu stiu deocamdata cum e afara, nu pot fi sigur ca voi dori sa raman pe perioada lunga sau permanent, oricum insa in acea perioada in care as lucra acolo mi-as putea crea o idee daca as vrea sau nu sa raman afara.

#4
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Nu iti sugerez sa te duci in Elvetia sa faci bani. Costurile sunt exagerat de mari in Elvetia, pentru orice de la cazare, mancare sau asigurare. Anglia, de asemenea, nu mai este o tara atractiva pentru imigranti datorita brexit-ului, o sa fie greu sa gasesti un loc de munca si s-ar putea sa te trezesti ca o sa ai tu (sau angajatorul tau) taxe mari de platit.

Ai vreo specializare anume? Este destul de greu sa faci bani in 3-4 luni de zile ca sa iti ramana destui si sa infiintezi o afacere.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In cateva luni nu faci bani, de abia traiesti de pe o zi pe alta in conditii obscure.

#6
haricsaba

haricsaba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.12.2017

 Buleandra94, on 23 decembrie 2017 - 17:15, said:

Nu iti sugerez sa te duci in Elvetia sa faci bani. Costurile sunt exagerat de mari in Elvetia, pentru orice de la cazare, mancare sau asigurare. Anglia, de asemenea, nu mai este o tara atractiva pentru imigranti datorita brexit-ului, o sa fie greu sa gasesti un loc de munca si s-ar putea sa te trezesti ca o sa ai tu (sau angajatorul tau) taxe mari de platit.

Ai vreo specializare anume? Este destul de greu sa faci bani in 3-4 luni de zile ca sa iti ramana destui si sa infiintezi o afacere.
Am doar diploma de Bac si ambitia de a-mi fi propriul sef cat mai curand, nu am nevoie de o suma extrem de mare pentru a reusi, am nevoie de atat incat sa pot incepe.

#7
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013

 realduc, on 23 decembrie 2017 - 17:25, said:

o varianta ar fi sa joci la loterie ! ...
nu ti-a spus nimeni ca din munca nu poti face bani ?
(bani, numesc eu mai mult de 100.000 EUR)
muncesc in Occident din 1990 ! ... dupa 26 de ani nu am 10.000 EUR, crezi ?

 realduc, on 23 decembrie 2017 - 17:25, said:

o varianta ar fi sa joci la loterie ! ...
nu ti-a spus nimeni ca din munca nu poti face bani ?
(bani, numesc eu mai mult de 100.000 EUR)
muncesc in Occident din 1990 ! ... dupa 26 de ani nu am 10.000 EUR, crezi ?


Aia sunt pentru seminte man, banii sunt de la milion in sus.

Parlamentarii castiga binisor, din vanzari.

Initiatorul se poate imprumuta de a cineva de incredere, ca tot a zis ca nu are nevoie de o suma asa mare, si ai poate inapoia dupa ce face ceva cascaval.

Edited by veteran_x, 23 December 2017 - 17:36.


#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu faceți mișto de el , omul vrea să muncească.

#9
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

 haricsaba, on 23 decembrie 2017 - 17:19, said:

Am doar diploma de Bac si ambitia de a-mi fi propriul sef cat mai curand, nu am nevoie de o suma extrem de mare pentru a reusi, am nevoie de atat incat sa pot incepe.

Daca ai unde sta/manca pe gratis in Romania (la parinti) iti recomand sa iti alegi un domeniu in care iti place si sa te specializezi in el. Ai deja ideea de afacere? Daca crezi ca esti un bun antreprenor poti sa obtii un credit pentru suma dorita fara sa lucrezi. Insa este foarte greu deschizi o afacere de success, trebuie foarte multa experienta, munca si dedicatie.

In strainatate nu este totul roz, mai ales daca nu ai studii superioare sau experienta intr-un anume domeniu. Cred ca in orice tara te-ai duce, daca lucrezi pe o pozitie de munca necalificata (si legala) nu o sa castigi peste 1000-1300eur/luna. Din acei bani jumatate o sa ii dai pe cazare si transport, cateva sute de euro pe mancare, asigurare de sanatate, utilitati. O sa ramai cu maxim 100-200euro/luna, iar daca stai doar 4 luni o mare parte din acesti bani o sa ii dai ca sa te intorci inapoi in tara. Cred ca e mai bine sa muncesti pe salariul minim in Romania si o sa ramai cu mai multi bani daca ai cazarea asigurata.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In ce perioada vrei sa lucrezi? Vara? Iarna? Cam cate luni asa, cursiv? Vara, 6 luni? Gasesti in Germania la schaustelleri, la montat/demontat jocurile din balciuri, (autoscutere, de exemplu) sau la baracile cu mancare,....

 Buleandra94, on 23 decembrie 2017 - 17:46, said:


Daca ai unde sta/manca pe gratis in Romania (la parinti) iti recomand sa iti alegi un domeniu in care iti place si sa te specializezi in el. Ai deja ideea de afacere? Daca crezi ca esti un bun antreprenor poti sa obtii un credit pentru suma dorita fara sa lucrezi. Insa este foarte greu deschizi o afacere de success, trebuie foarte multa experienta, munca si dedicatie.

In strainatate nu este totul roz, mai ales daca nu ai studii superioare sau experienta intr-un anume domeniu. Cred ca in orice tara te-ai duce, daca lucrezi pe o pozitie de munca necalificata (si legala) nu o sa castigi peste 1000-1300eur/luna. Din acei bani jumatate o sa ii dai pe cazare si transport, cateva sute de euro pe mancare, asigurare de sanatate, utilitati. O sa ramai cu maxim 100-200euro/luna, iar daca stai doar 4 luni o mare parte din acesti bani o sa ii dai ca sa te intorci inapoi in tara. Cred ca e mai bine sa muncesti pe salariul minim in Romania si o sa ramai cu mai multi bani daca ai cazarea asigurata.
Nu e chiar asa. La schaustelleri, poti ramane cu 650-850 de euro curat in mana. Astia iti asigura cazare, masa, si un drum la transport. Si-ti platesc si toate taxele si impozitele, inclusiv asigurarea medicala.

#11
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 realduc, on 23 decembrie 2017 - 17:25, said:

muncesc in Occident din 1990 ! ... dupa 26 de ani nu am 10.000 EUR, crezi ?
Probabil ca prestezi munca de necalificat ori faci cheltuieli extravagante.

#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Bea..

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 silesax, on 23 decembrie 2017 - 18:39, said:

Bea..
Toti bem... Posted Image
Augustiner Helles, 16 euro lada! O nimica toata!

Edited by ericmario, 23 December 2017 - 18:56.


#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 haricsaba, on 23 decembrie 2017 - 16:58, said:

....am cautat oferte de munca pentru Elvetia si am gasit locuri de munca destul de convenabile...

atunci ce mai astepti de la noi? sa ne dam cu parerea despre niste chestii pe care nu le cunoastem, apoi sa te compatimim cand ne vei spune ca locurile de munca gasite s-au ocupat?

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 haricsaba, on 23 decembrie 2017 - 16:58, said:

Buna ziua, sunt un tanar de 22 de ani si de o vreme ma tot bate gandul sa ma duc la munca in strainatate 2-3-4 luni pentru a aduna o suma de bani cu care sa pot incepe sa imi fac planurile.. Posted Image  

Din cate stiu, banii rezulta din munca, nu-i aduni din copaci.. Din cate stiu, doar vara se munceste sezonier, pe plantatie si se doarme in vagon.  Daca ar fi tot anul astfel de oportunitati, n-ar mai munci nici drk cu program normal in Romania.

#16
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu zic sa stai acasa ca stai bine . Exact ca tine , am plecat si eu , acum 15 ani de acasa , cu gandul sa fac un sac de bani in un an doi . Acum , dupa 15 ani , nu am nici 5 mii de euro , sau ...poate sunt , dar nu asta e ideea . Ideea e ca nu faci bani in strainatate . Castigi bine , cheltui la fel . Pentru cei care ar putea spune ca nu castigam destul , aveam luni in care luam si 2 mii de euro . Dar mult ei , mult cheltui . Nu mai e nici o sfaraiala cu strainatatea . Acum 20 de ani , da , se faceau bani .

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Toti lauda salariile din Germania, dar nimeni nu-ti spune ca un "langos" costa 4 euro!

#18
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Onan_Barbaru, on 23 decembrie 2017 - 18:08, said:

Probabil ca prestezi munca de necalificat ori faci cheltuieli extravagante.
da, ma ! ... sunt tapinar ! ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate