Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Viata plictisitoare

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
boringlife

boringlife

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.12.2017

View Postjamesbond91, on 23 decembrie 2017 - 20:02, said:


esti naiv daca tu crezi ca ei o duc asa de bine:)..sau ca au viata infinit mai interesanta decat a ta:). nu e mare chestie sa bei sau sa fumezi..  probabil esti suparat ca nu ai cu cine face revelionul:))

In ultima instanta il fac cu Dan Negru, dar de revelion voi fi la munca, deci am ocupatie.
E posibil ca eu sa vad doar aspectele pozitive din viata celorlalti dar pana si alea putine pe care le au sunt interesante.

#56
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postboringlife, on 23 decembrie 2017 - 17:52, said:

EXACT! La asta incerc si eu sa gasesc raspuns. Cum sa ma simt bine in propria piele fara a apela la licoarea minune care sa masoara in grade? Vreau sa cred ca exista o cale mai agreabila.
Intrebarea ta imi ridica o alta intrebare. Cine sunt eu cu adevarat? De unde stiu ce imi place cu adevarat si ce nu? Cum deosebesc o placere inradacinata de una efemera?
..........................

View Postboringlife, on 23 decembrie 2017 - 18:02, said:


1. A fi interesant inseamna pentru a mine a putea purta o conversatie mai mult de 15 minute. Adica pot discuta cu o persoana ceva ce avem in comun dar daca discutia se duce intr-un punct in care eu n-am nici o experienta sau foarte putina deja simt ca nu am ce cauta in discutie. Iti dai seama ca nu pot discuta la nesfarsit despre politica, IT, filme si seriale. Daca discutia se duce se aprofundeaza pe literatura, religie sau muzica pop deja simt nevoia sa ma retrag treptat. ...................................

View Postboringlife, on 23 decembrie 2017 - 18:32, said:

Foarte bine punctat. Din primul paragraf cred ca m-ai inteles asa cum trebuie. Chiar mi-a facut mare placere sa descopar o perspectiva asemanatoare cu a mea si ma bucur ca ai reusit sa vii cu niste exemple comune dar perfect alese pentru subiect.
Voi tine cont de tot ce mi-ai spus! Cred ca pana la urma ma mint singur si pana si eu caut validare din partea unor persoane, macar o fraza din partea unui strain de pe internet care sa imi spuna ca n-am luat inca pe aratura si ca sunt pe drumul cel bun. .........

Din păcate viața nu este atât de simplă. Poate tu ai toate calitățile morale care ar fi necesare unei persoane iar unii pe internet te vor lăuda dar vei vedea mai tâziu că aceste calități morale și laude de pe internet nu țin loc de familie, de serviciu, de prieteni etc.
Ce vreau să zic : din câte spui ești într-o facultate unde sunt 50 de băieți și 250 de fete, dar cu toate acestea nu poți să îți găsești o prietenă și nu poți avea o conversație mai mult de 15 minute - deși ar fi o grămadă de subiecte comune, de la materiile de la școală până la actori/cântăreți/telefoane/etc. preferate pe care să le poți discuta;
Acceptă că ai o problemă : poate nu vrei să ai o prietenă/soție niciodată dar dacă nu este așa acceptă că oamenii sunt în diferite feluri și încearcă să-i înțelegi pe cei din jur, așa cum sunt; încearcă să găsești subiecte comune de discuție și încearcă să te împrietenești cu oamenii - vei reuși mai mult sau mai puțin, dar nu există o altă cale de a avea relații sociale cu persoanele din jur decât dacă discuți cu aceste persoane și aveți preocupări comune.
Poate jocurile și facebookul ori alte rețele sociale pot suplini o perioadă viața socială, dar să știi că nu se poate întâmpla asta pe vecie - mai devreme sau mai târziu orice om simte nevoia de a comunica, de a discuta cu alte persoane reale.

Din păcate viața după facultate va fi mult mai complicată - îți vei căuta un loc de muncă, un apartament unde să locuiești, iar pe măsură ce vei înainta în vârstă vei avea din ce în ce mai multe obiceiuri/tabieturi la care îți va veni foarte greu să renunți. Asta este valabil pentru orice persoană, de aceea în general oamenii se împrietenesc mai greu pe măsură ce înaintează în vârstă - deoarece fiecare, trăind singur, începe să fie din ce în ce mai individualist și să nu-i mai pese de alții, deci este foarte greu de legat o relație în aceste condiții.

Sfatul meu este să îți stabilești foarte clar așteptările :
-vrei să rămâi singur toată viața - perfect, lasă lucrurile așa cum sunt;
-ești așa și așa, adică nu ții neaparat să ai o familie, dar dacă o să fie asta este - tot perfect, lasă lucrurile așa cum sunt, dacă o să fie să te potrivești cu vreo persoană o să te potrivești, iar dacă nu asta este - deși să știi că dacă la facultate, unde toți învățati la aceleași materii, sunteți de aceeași vârstă etc. nu poți discuta 15 minute cu cineva, după facultate nu o să mai poți discuta nici 5 minute;
-vrei să ai o familie, prieteni etc. - atunci uită-te în jur și adaptează-te la cerințele celor din jur; asta nu înseamnă să fii ca plastilina, dar poți să îți dai seama ce subiecte de discuție sunt mai importante și să te informezi ca să poți vorbi și tu, discută cu oamenii, poate vei găsi unii care să aibă preocupări/interese similare cu ale tale - poate nu identice cu ale tale, dar similare;

#57
DeezNuts

DeezNuts

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.03.2017
Nu e problema faptul ca nu ai pus gura pe alcool, tigari, etc. Viata ta e plictisitoare pentru ca nu ai o 'viata sociala', nu te distrezi. Iesi mai des din casa, indiferent unde...baruri, pub-uri, cluburi, etc si ai sa vezi ce inseamna viata interesanta.

La varsta ta nu prea ai cum sa-ti condimentezi viata altfel, mai ales daca parintii ti-au oferit o situatie materiala buna.

Edited by DeezNuts, 23 December 2017 - 21:52.


#58
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

View Postboringlife, on 23 decembrie 2017 - 20:34, said:


In ultima instanta il fac cu Dan Negru, dar de revelion voi fi la munca, deci am ocupatie.
E posibil ca eu sa vad doar aspectele pozitive din viata celorlalti dar pana si alea putine pe care le au sunt interesante.

eu ma refeream la altceva..crezi ca tot ce zboara se mananca:)..cel putin, impresia asta mi-ai facut-o:|..a zis cineva pe prima pagina , iti recomanda sa citesti ciresarii:))..iar tu l-ai crezut:|...Ciresarii sunt pentru copii:)
E bine sa analizezi ce spun altii, mai ales prietenii tai, care aparent, cand sunt beti ori fumati, distractia e la maxim..nimeni nu zice nimic de regretele de a doua zi:))

Un sfat pentru cele 2 vicii (bautura si tigara)..prima poti sa o incerci, ai nevoie de mult antrenament pentru a deveni dependent..tigara, nu o recomand...te ia din prima:)..nu exista fumator care sa nu-si doreasca sa se opreasca;)

#59
boringlife

boringlife

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.12.2017

View Postjamesbond91, on 23 decembrie 2017 - 22:35, said:


eu ma refeream la altceva..crezi ca tot ce zboara se mananca:)..cel putin, impresia asta mi-ai facut-o:|..a zis cineva pe prima pagina , iti recomanda sa citesti ciresarii:))..iar tu l-ai crezut:|...Ciresarii sunt pentru copii:)
E bine sa analizezi ce spun altii, mai ales prietenii tai, care aparent, cand sunt beti ori fumati, distractia e la maxim..nimeni nu zice nimic de regretele de a doua zi:))

Un sfat pentru cele 2 vicii (bautura si tigara)..prima poti sa o incerci, ai nevoie de mult antrenament pentru a deveni dependent..tigara, nu o recomand...te ia din prima:)..nu exista fumator care sa nu-si doreasca sa se opreasca;)

Am zis ca voi citi, nu ca voi citi neaparat "Ciresarii".
E suficient sa imi placa ca dupa nu e greu sa devin dependent.

#60
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postboringlife, on 23 decembrie 2017 - 17:21, said:

Nu stiam ca exista un grup de Facebook pentru asa ceva.
Ma voi interesa.
Multumesc!

De abia l-am creat :) am vazut ca multa lume are depresie, inclusiv eu la un anumit nivel

#61
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostSara_28, on 23 decembrie 2017 - 18:41, said:

sa ai un salariu bun
Sa nu uitam ca este la psihologie....

#62
tovarashu

tovarashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.11.2017
ti se pare ca ceilalti ar avea vieti interesante. defapt e maximi de plictisitori

#63
VEL_1111

VEL_1111

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.12.2016
Unele persoane par sa aiba vieti foarte interesante pentru ca stiu sa povesteasca frumos (un fel de literatura populara) si sa faca asociatii de idei interesante privind ce li s-a întâmplat. Se prezinta cu succes pe ei drept eroi de romane, filme ...
Deci pâna la urma, de cele mai multe ori,  nu tocmai viata lor este interesanta, cât "talentul" de a o povesti, "darul" de a-ti prezenta niste pietricele de sticla drept briliante si diamante.

Am auzit o data o studenta ce tot vorbea cu talent de studiile ei prin nu stiu câte universitati din tara si Occident. Prezentarea faptelor facuta de ea te facea sa te gândesti la un minunat voiaj în tari deosebite, un drum misterios în cautarea fericirii, presarat de succese sub stindardul curajului, a îndraznelii, a perseverentei, inteligentei si frumusetii ;-) ,  iar ea o adevarata eroina moderna de film.

Dar daca-i ascultai pe profesorii si rudele-famlia ei vorbind despre ea si prezentând aceleasi calatorii de studii, aflai ca era o instabila, o zapacita care-si schimba optiunile de viata si directia de mers in fiecare luna, careia nimic nu-i convenea, care începea multe lucruri dar nu termina mai nimic,  si care cumula esecuri peste esecuri ... :-(  dând chix pe oriunde se ducea.

Dar macar avea si ea "darul" de a prezenta frumos drept încercari si reusite posibile, niste esecuri dramatice pe banii bietilor parinti care nu mai stiau cum sa faca cu ea. Haha ...
Intr-adevar, o viata interesanta !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate