Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Viata plictisitoare

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Ruxy11

Ruxy11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.07.2014
Daca esti student ai multe facilitati, printre care trenul gratuit, poti sa-l iei oricand spre orice loc din tara. De ce nu faci asta?

#38
boringlife

boringlife

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.12.2017

 Zark, on 23 decembrie 2017 - 17:35, said:

20 ani si n-ai pus gura pe alcool si tigari ? Posted Image
Eu la 15 ani eram betivul cartierului pana la 20 cand am ajuns la spital prima data din cauza bauturii, dupa care am continuat oricum pana la 23 si am mai ajuns de 4 ori la spital. In timpul liceului mergeam beat la ore, cam mereu, dar aveam un obicei ca vinerea sa fiu rupt de beat.

Cel mai nou iPhone? Si asta mi l-am cumparat, la 18 ani, cand m-a pus bunica imputernicit pe contul ei de la banca. I-am scos toti banii si nu a avut ce-mi face, aveam tot dreptul.

Fa ca mine, si nu vei mai avea viata plictisitoare.
PS: Ai nevoie si de cativa prieteni din acelasi aluat, ii gasesti repede, unu sa cunosti ca apoi vin si altii. Ai grija si la bautura, dupa cativa ani de baut zilnic apare dependenta, care e nasoala (implica ameteli, anxietate, panica, stare generala de rau, insomnii, etc.) si dupa un timp trebuie sa bei foarte mult ca sa iti revii. Eu ajunsesem sa ma culc la 10 seara rupt de beat, la 1-2 noaptea sa ma trezesc, sa beau pana dimineata, iar dimineata abia imi intram in forma dupa 2-3 litri de vin, iar daca tot imi reveneam, continuam iar pana seara cu prietenii. Bani sa ai, ca viata poate deveni frumoasa si complet neplictisitoare.
Fix din cauza asta nu vreau sa beau. Pur si simplu as simti ca imi bat joc de mine. Traiesc cu speranta ca mai exista si alte moduri de a deveni interesant si fara sa ma innec in alcool si sa pierd noptile.
Exista oameni echilibrati si interesanti. Aia cum reusesc? Din pacate nu ii pot intreba ca nu-s in aceeasi liga cu mine.

 Ruxy11, on 23 decembrie 2017 - 17:35, said:

Daca esti student ai multe facilitati, printre care trenul gratuit, poti sa-l iei oricand spre orice loc din tara. De ce nu faci asta?
Si unde sa ma duc? Ce sa fac? Sa merg doar pentru peisaje? Sa salut oamenii pe strada? M-am gandit si la asta dar mai mult decat un simplu turist nu m-as vedea daca as face asta. Nu vreau sa se intealeaga ca sunt legat de locul in care stau acum, este totusi in oras mare si nu simt nevoia de o vacanta sa ma plimb prin Brasov sau Bucuresti.

#39
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Dai prea multa importanta imaginii pe care o au altii despre tine . Este o eroare capitala . Incercand sa fii in asa fel incat sa te aprecieze altii , vei deveni altcineva , nu cine esti tu . Poti sa te ascunzi de multa lume dar nu poti de tine . Ce sens are sa fii asa cum te-ar dori altii daca nu te vei simti bine in propria piele ?

#40
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009
Nu cred neaparat ca esti troll dar:

Eu nu pot sa imi dau seama daca ai o problema sociala sau una intima.

Ai spus ca nu esti in "friendzone". Te rog sa te mai gandesti la treaba asta si sa iti argumentezi foarte clar punctul de vedere.

Ai spus ca nu te vezi "la fel ca ele". Din nou, te rog sa te gandesti si la treaba asta.

#41
boringlife

boringlife

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.12.2017

 JurasikMan, on 23 decembrie 2017 - 17:45, said:

Dai prea multa importanta imaginii pe care o au altii despre tine . Este o eroare capitala . Incercand sa fii in asa fel incat sa te aprecieze altii , vei deveni altcineva , nu cine esti tu . Poti sa te ascunzi de multa lume dar nu poti de tine . Ce sens are sa fii asa cum te-ar dori altii daca nu te vei simti bine in propria piele ?
EXACT! La asta incerc si eu sa gasesc raspuns. Cum sa ma simt bine in propria piele fara a apela la licoarea minune care sa masoara in grade? Vreau sa cred ca exista o cale mai agreabila.
Intrebarea ta imi ridica o alta intrebare. Cine sunt eu cu adevarat? De unde stiu ce imi place cu adevarat si ce nu? Cum deosebesc o placere inradacinata de una efemera?

 mihai96alex, on 23 decembrie 2017 - 17:45, said:

Nu cred neaparat ca esti troll dar:

Eu nu pot sa imi dau seama daca ai o problema sociala sau una intima.

Ai spus ca nu esti in "friendzone". Te rog sa te mai gandesti la treaba asta si sa iti argumentezi foarte clar punctul de vedere.

Ai spus ca nu te vezi "la fel ca ele". Din nou, te rog sa te gandesti si la treaba asta.
Nu ma cred ca sunt in friendzone pentru ca mi s-a propus de cateva de ori sa intretin relatii sexuale dar nu am fost interesat. Si chiar daca as fi facut-o ar fi fost o "alinare" de moment. Nu inseamna ca a doua zi nu as fi revenit la starea initiala. Doar mi-as fi amanat momentul in care imi pun la indoiala propria persoana. Sexul cu o colega ar fi fost doar o validare temporara si eu nu caut asta. Vreau o rezolvare de lunga durata.

#42
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
1. Ce inseamna pentru tine ideea de "a fi interesant"?

2. Tu intelegi gresit conceptia de "a bea"... Nu te obliga nimeni sa bei pana te faci p**a si nici nu esti mai "interesant" daca bei/nu bei. Probabil esti o persoana mai timida, nimic in neregula cu asta, iesi intr-un club, vezi o tipa care iti place, dar nu ai curaj sa vorbesti cu ea. Simplu, bei un pahar-doua si prinzi curaj.

3. Nu mai apleca tu urechea la toate prostiile pe care le spun fetele... Majoritatea fura curent ca sa para superioare prietenelor. La 20 de ani vorbesti cu baietii chestii despre viata, iar cu fetele faci altceva. :)

#43
boringlife

boringlife

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.12.2017

 mihai96alex, on 23 decembrie 2017 - 17:45, said:

Nu cred neaparat ca esti troll dar:

Eu nu pot sa imi dau seama daca ai o problema sociala sau una intima.

Ai spus ca nu esti in "friendzone". Te rog sa te mai gandesti la treaba asta si sa iti argumentezi foarte clar punctul de vedere.

Ai spus ca nu te vezi "la fel ca ele". Din nou, te rog sa te gandesti si la treaba asta.
N-am o problema intima si nu cred ca poate fi vorba de asta pana nu rezolv aspectul social. Odata ce am lamurit asta pot analiza daca am sau nu o problema de ordin sexual.

#44
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013

 Baxon, on 23 decembrie 2017 - 16:10, said:

Daca vrei sa iesi din monotonie si ai peste 18 ani , ia-ti permisul de mobra si ia-ti o mobra sau un maxiscooter . Brusc vita ta o sa capete culoare , crede-ma !

Recomand  IJ Jupiter, cu mobra asta garantat 100%  iese din monotonie plus ca atrage atentia pe unde merge, ca doar e de epoca.

Edited by veteran_x, 23 December 2017 - 17:57.


#45
boringlife

boringlife

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.12.2017

 alekz31, on 23 decembrie 2017 - 17:53, said:

1. Ce inseamna pentru tine ideea de "a fi interesant"?

2. Tu intelegi gresit conceptia de "a bea"... Nu te obliga nimeni sa bei pana te faci p**a si nici nu esti mai "interesant" daca bei/nu bei. Probabil esti o persoana mai timida, nimic in neregula cu asta, iesi intr-un club, vezi o tipa care iti place, dar nu ai curaj sa vorbesti cu ea. Simplu, bei un pahar-doua si prinzi curaj.

3. Nu mai apleca tu urechea la toate prostiile pe care le spun fetele... Majoritatea fura curent ca sa para superioare prietenelor. La 20 de ani vorbesti cu baietii chestii despre viata, iar cu fetele faci altceva. Posted Image

1. A fi interesant inseamna pentru a mine a putea purta o conversatie mai mult de 15 minute. Adica pot discuta cu o persoana ceva ce avem in comun dar daca discutia se duce intr-un punct in care eu n-am nici o experienta sau foarte putina deja simt ca nu am ce cauta in discutie. Iti dai seama ca nu pot discuta la nesfarsit despre politica, IT, filme si seriale. Daca discutia se duce se aprofundeaza pe literatura, religie sau muzica pop deja simt nevoia sa ma retrag treptat. Am doar niste exemple banale dar sunt multe lucruri la care nu ma pricep, pur si simplu atunci cand povestim cate ceva reciproc aflu tot felul de povesti de viata. Unele au trecut prin drame, probleme financiare sau tot felul de aventuri iar eu n-am cum sa empatizez prea mult cu asta.
2. Probabil din teama de a nu cadea in ridicol prefer sa am constiinta curata si daca fac o greseala sa fiu impacat cu mine ca a fost doar vina mea. Daca alcool-ul trebuie sa ia decizii in locul meu atunci nu cred ca vreau sa trec mai departe. N-am nimic cu oamenii care consuma alcool, nu fug de el dar pur simplu nu simt nici o atractie pentru ca nu am avut tagenta cu el. Sunt sigur ca exista cateva bauturi care mi-ar fi pe plac dar daca nu le-am incercat niciodata n-am de unde sa le cunosc.
3. Baietii ii poti numara pe degete in facultatea asta. Chiar si profesorii ma mai intreaba uneori daca m-am ratacit pe aici.
Sunt undeva la 250 de fete si 50 de baieti, dintre care sa zicem ca mai bine de jumatate din baieti nu prea dau pe la facultate, astfel raman sa comunic doar cu ele.

#46
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

 boringlife, on 23 decembrie 2017 - 17:52, said:

Nu ma cred ca sunt in friendzone pentru ca mi s-a propus de cateva de ori sa intretin relatii sexuale dar nu am fost interesat. Si chiar daca as fi facut-o ar fi fost o "alinare" de moment. Nu inseamna ca a doua zi nu as fi revenit la starea initiala. Doar mi-as fi amanat momentul in care imi pun la indoiala propria persoana. Sexul cu o colega ar fi fost doar o validare temporara si eu nu caut asta. Vreau o rezolvare de lunga durata.

 boringlife, on 23 decembrie 2017 - 17:54, said:

N-am o problema intima si nu cred ca poate fi vorba de asta pana nu rezolv aspectul social. Odata ce am lamurit asta pot analiza daca am sau nu o problema de ordin sexual.

Si aici incercam sa inchidem bucla inconsistentei, in speranta ca nu ai exagerat cu ce ai scris mai sus:

Ce ai impotriva bauturii si a sexului ca "alinare temporara"?
Care este justificarea ta pentru faptul ca daca iti alini temporar "problemele", te-ar face cumva mai slab? Sau mai neinteresant? Te-ar impiedica sa iti indeplinesti obiectivele pe termen lung?

E ca si cand ai spune ca tu nu mananci "prajitura" aia pentru ca nu iti rezolva problema de fond: mai tarziu trebuie sa mananci mancare adevarata.

#47
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Parerea mea, ca tot amintea cineva mai sus, daca simti ca trece viata pe langa tine, cred ca ai putea sa investesti mai mult in tine. Cum? alege un domeniu care te atrage din sfera asta a hobby-ului, sau mai multe si asimileaza informatie din tutoriale apoi poti merge la workshop-uri, cursuri de specializare de genu, etc. Rau nu are ce sa iti faca, din contra iti consolidezi pachetul de cunostinte care te definesc, cunosti lume, etc. O sa ai probleme incercand sa rezolvi niste treburi, mintea ocupata, nu te simti geaba. In jurul fiecarei ramuri exista comunitati, forumuri, etc. si nu sunt putine, IT, fotografie, pictura, design, ceramici, lemn, you name it.

Acum, treaba asta nu iti garanteaza si ca o sa pleci la brat cu doua gagici dinalea de s-au invartit in cap in ultimele 3 zile dar, o sa ai parte de interactiune si de aici ramane cumva si la aprecierea ta, daca are sens sau nu sa continui sa aprofundezi in acele directii cu oamenii respectivi. Aveti un numitor comun, se poate extinde discutia.

Pe de alta parte, daca nu te atrage nimic altceva in afara de filme si jocuri poate ca trebuie sa inveti sa te multumesti cu atat si sa schimbi strict modul in care socializezi; probabil la asta se rezuma. Cred ca e mai complicat pentru ca, desi foarte posibil sa fie o multime de oameni care fac fix acelasi lucru, sa nu ii poti aborda direct avand un dialog de lunga durata pe tema asta a omului multumit de sine in stare naturala, fara o sete de cunoastere.

Jocurile, desi am avut si eu perioada mea, mi se par printre cele mai nocive lucruri create vreodata de catre om dp asta de vedere pentru ca, iti consuma ore in sir, impuscand maimutoii aia sau construind strategia care cica iti dezvolta gandirea, iar cand dai shut down si iti vine intrebarea aia in minte like "pe ce dreaq am pierdut eu 8 ore nemancat si nebaut?!" s-ar putea sa te simti gol pe interior. Este o industrie in spate, daca toata lumea ar consuma timpul ala perfectionandu-se, am avea o "problema", ... reala :) dar iar, e doar punctul meu de vedere.

In egala masura, ai putea sa te raportezi la un moodboard, chiar si fizic. In el iti pui tintele tale (vreau sa ma fac sudor, sa am o casa, sa am o familie, un catel si purcel). Noi venind din comunism, n-am avut asa ceva, l-am avut pe nea Nicu agatat in cui sub tavan si cu el ne sculam cu el in gand ne culcam. Deci, nu e nimic rau in a-ti face planuri de viitor si nu neaparat de viitor indepartat. Poti avea planuri si pentru saptamana viitoare spre exemplu dar, pe care sa le si implinesti. In felul asta iar, ai scopuri, nu treci prin viata ca rata prin apa. Altfel, la extrema cealalta, este omu care se scoala, se duce la munca/scoala, vine, mananca se culca si o ia de la cap. Stiu ca poate sunt si oameni care or sa sara acum si sa spuna ca e prea mult dar, eu consider ca daca n-ai un scop in viata, e mult mai greu, cati tantari sa numeri pe tavan in fiecare seara?!

Oricum, nu exista o reteta, suntem unici.
Sarbatori Fericite! :)

#48
boringlife

boringlife

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.12.2017

 mihai96alex, on 23 decembrie 2017 - 18:07, said:

Si aici incercam sa inchidem bucla inconsistentei, in speranta ca nu ai exagerat cu ce ai scris mai sus:

Ce ai impotriva bauturii si a sexului ca "alinare temporara"?
Care este justificarea ta pentru faptul ca daca iti alini temporar "problemele", te-ar face cumva mai slab? Sau mai neinteresant? Te-ar impiedica sa iti indeplinesti obiectivele pe termen lung?

E ca si cand ai spune ca tu nu mananci "prajitura" aia pentru ca nu iti rezolva problema de fond: mai tarziu trebuie sa mananci mancare adevarata.
Acum ca ai reformulat ce am spus are sens ceea ce vrei tu sa transmiti. Banuiesc ca nu am optiuni mai bune decat alcoolul si sexul cu colege de facultate. Pana la urma multi oameni apeleaza la acestea si sunt o metoda relativ eficienta pentru a spori buna dispozitie. Daca o tin tot asa cu probleme existentiale nerezolvate s-ar putea sa nu mai ajung la probleme cu adevarat importante.

 Sara_28, on 23 decembrie 2017 - 18:11, said:

Parerea mea, ca tot amintea cineva mai sus, daca simti ca trece viata pe langa tine, cred ca ai putea sa investesti mai mult in tine. Cum? alege un domeniu care te atrage din sfera asta a hobby-ului, sau mai multe si asimileaza informatie din tutoriale apoi poti merge la workshop-uri, cursuri de specializare de genu, etc. Rau nu are ce sa iti faca, din contra iti consolidezi pachetul de cunostinte care te definesc, cunosti lume, etc. O sa ai probleme incercand sa rezolvi niste treburi, mintea ocupata, nu te simti geaba. In jurul fiecarei ramuri exista comunitati, forumuri, etc. si nu sunt putine, IT, fotografie, pictura, design, ceramici, lemn, you name it.

Acum, treaba asta nu iti garanteaza si ca o sa pleci la brat cu doua gagici dinalea de s-au invartit in cap in ultimele 3 zile dar, o sa ai parte de interactiune si de aici ramane cumva si la aprecierea ta, daca are sens sau nu sa continui sa aprofundezi in acele directii cu oamenii respectivi. Aveti un numitor comun, se poate extinde discutia.

Pe de alta parte, daca nu te atrage nimic altceva in afara de filme si jocuri poate ca trebuie sa inveti sa te multumesti cu atat si sa schimbi strict modul in care socializezi; probabil la asta se rezuma. Cred ca e mai complicat pentru ca, desi foarte posibil sa fie o multime de oameni care fac fix acelasi lucru, sa nu ii poti aborda direct avand un dialog de lunga durata pe tema asta a omului multumit de sine in stare naturala, fara o sete de cunoastere.

Jocurile, desi am avut si eu perioada mea, mi se par printre cele mai nocive lucruri create vreodata de catre om dp asta de vedere pentru ca, iti consuma ore in sir, impuscand maimutoii aia sau construind strategia care cica iti dezvolta gandirea, iar cand dai shut down si iti vine intrebarea aia in minte like "pe ce dreaq am pierdut eu 8 ore nemancat si nebaut?!" s-ar putea sa te simti gol pe interior. Este o industrie in spate, daca toata lumea ar consuma timpul ala perfectionandu-se, am avea o "problema", ... reala Posted Image dar iar, e doar punctul meu de vedere.

In egala masura, ai putea sa te raportezi la un moodboard, chiar si fizic. In el iti pui tintele tale (vreau sa ma fac sudor, sa am o casa, sa am o familie, un catel si purcel). Noi venind din comunism, n-am avut asa ceva, l-am avut pe nea Nicu agatat in cui sub tavan si cu el ne sculam cu el in gand ne culcam. Deci, nu e nimic rau in a-ti face planuri de viitor si nu neaparat de viitor indepartat. Poti avea planuri si pentru saptamana viitoare spre exemplu dar, pe care sa le si implinesti. In felul asta iar, ai scopuri, nu treci prin viata ca rata prin apa. Altfel, la extrema cealalta, este omu care se scoala, se duce la munca/scoala, vine, mananca se culca si o ia de la cap. Stiu ca poate sunt si oameni care or sa sara acum si sa spuna ca e prea mult dar, eu consider ca daca n-ai un scop in viata, e mult mai greu, cati tantari sa numeri pe tavan in fiecare seara?!

Oricum, nu exista o reteta, suntem unici.
Sarbatori Fericite! Posted Image
Foarte frumos ce ai spus.
Iti dau dreptate la partea cu jocurile.
Legat de activitati din sfera de interes. Am incercat sa ma inscriu intr-o asociatie de voluntariat din cadrul facultatii dar am pierdut perioada inscrierilor asa ca am ramas pe dinafara. In schimb un profesor vrea sa organizeze niste mini centre une studenti masteranzi sa poata comunica cu oameni ca mine, cu probleme de tot felul si lucrurul asta mi s-a parut foarte interesant astfel ca am reusit sa ma inscriu in acest proiect, dar din pacate ii va da drumul abia din februarie. Pana atunci stau de pe drepta si incerc sa imi ocup timpul cu serviciul si invatatul pentru sesiunea ce urmeaza.
"moodboard"-ul de care ziceai nu stiu cum as putea sa il fac daca nu stiu exact ce mi-as dori pe viitor. Nu stiu daca vreau familie, catel. Am avut prietena si nu mai vreau, am avut pisica si nu mai vreau. Cum as putea sa stiu de pe acum daca in viitor voi mai avea nevoie de aceste elemente sau nu?

#49
VEL_1111

VEL_1111

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.12.2016
Boringlife,
Mie personal imi pari o persoana foarte interesanta si cu foarte multe calitati. Duci o viata echilibrata,  nu intri în probleme (nu te legi la cap daca nu te doare), îti place sa muncesti, iti creezi un viitor previzibil si fara probleme, iti vezi de studiile tale, iar cu diplomele obtinute vei duce o existenta materiala echilibrata, cred eu ...
Mi se pare normal sa nu ai lucruri deosebite (adica ciudate) de povestit, data fiind vârsta (20 de ani) si lipsa (aparenta sau reala) de probleme personale si de familie. Si cu atât mai bine ! :-)

Altfel spus, pentru o fata cuminte, inteligenta, echilibrata ... esti barbatul ideal cu care sa înceapa sa construiasca experiente de viata deosebite, o poveste de viata....

Multi barbati îsi închipuie ca o fata / femeie cauta neaparat un barbat care are multe de povestit si multe experiente. Poate o sa va mire, dar o prietena de-a mea care s-a casatorit cu un astfel de sot (asa zis interesant, deosebit ;-) ), mi-a spus total nemultumita : "M-am saturat sa-l aud câte-mi povesteste, câte stie si  câte zice ca i s-au întâmplat ...Am impresia ca cu mine nu mai avem nimic nou de descoperit, caci le-a trait pe toate deja ... :-(  , nu mai poate învata nimic nou, caci le stie deja pe toate. Deci ma întreb ce pot eu sa-i aduc nou, deosebit ... în viata ...? Am început sa ma plictisesc îngrozitor cu el ..."

Si eu am niste cunostiinte care tot timpul au ceva de povestit ...In 8/10 din situatii ma plictisesc îngrozitor dupa câteva minute.
S-a dus vremea când fetelor le placea sa-i asculte pe baieti /barbati povestind minute în sir despre nu stiu ce chestii importante, interesante. La ora actuala gasesti aproape tot  pe Intenet,  la televizor, pe retelele de socializare, in discutiile din grupuri ...

Am auzit mai multi specialisti, sociologi, psihologi ...spunând ca la ora actuala ce lipseste cel mai mult, sunt persoane care ascula, care STIU sa asculte ...
Majoritatea fiintelor umane înca de la 2 ani se înghesuie sa vorbeasca, sa povesteasca câte in luna si-n stele, astfel ca au ramas foarte putin cei ce asculta cu atentie ce zic ceilalti ...
Vorbim cu totii, rareori ascutam cu atentie ce zic ceilalti, decât doar ca sa pescuim idei care sa ne permita sa povestim alte si alte lucruri ...si pâna la urma vorbim cu totii ...care mai de care ...si asculam doar cu un sfert de ureche ce zic ceilalti.

Eu personal am observat ca sunt de o  suta de ori mai  apreciati, mai respectati, mai simpatizati, mai cautati ...cei care stiu simplu sa spuna zâmbind "Dar tu ce mai faci ? Cum o mai duci ? Cum ti-ai rezolvat problema aceea ...? " si care mai stiu si sa asculte pâna la capat ce ai de spus, fara sa-ti ia vorba din gura ca sa povesteasca TOT EI  nu stiu ce idiotenie, asa zis interesanta despre nu stiu ce betie, ce aventura, ce încurcatura ...

Boringlife, mai asteapte putin sa mai citeasca si altii topicul tau si vei vedea ca te agiti când nu prea este cazul.
Asa zise sfaturi ai sa primesti cu duiuuuumul, in sensul ca fiecare ar vrea sa faci ca el. Sfatul meu : ramâi asa cum esti ca nu ai  nimic de pierdut. Remediaza pe ici pe colo, dar pastreaza esentialul caci esti pe drumul cel bun :-)

#50
boringlife

boringlife

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.12.2017

 VEL_1111, on 23 decembrie 2017 - 18:25, said:

Boringlife,
Mie personal imi pari o persoana foarte interesanta si cu foarte multe calitati. Duci o viata echilibrata,  nu intri în probleme (nu te legi la cap daca nu te doare), îti place sa muncesti, iti creezi un viitor previzibil si fara probleme, iti vezi de studiile tale, iar cu diplomele obtinute vei duce o existenta materiala echilibrata, cred eu ...
Mi se pare normal sa nu ai lucruri deosebite (adica ciudate) de povestit, data fiind vârsta (20 de ani) si lipsa (aparenta sau reala) de probleme personale si de familie. Si cu atât mai bine ! :-)

Altfel spus, pentru o fata cuminte, inteligenta, echilibrata ... esti barbatul ideal cu care sa înceapa sa construiasca experiente de viata deosebite, o poveste de viata....

Multi barbati îsi închipuie ca o fata / femeie cauta neaparat un barbat care are multe de povestit si multe experiente. Poate o sa va mire, dar o prietena de-a mea care s-a casatorit cu un astfel de sot (asa zis interesant, deosebit ;-) ), mi-a spus total nemultumita : "M-am saturat sa-l aud câte-mi povesteste, câte stie si  câte zice ca i s-au întâmplat ...Am impresia ca cu mine nu mai avem nimic nou de descoperit, caci le-a trait pe toate deja ... :-(  , nu mai poate învata nimic nou, caci le stie deja pe toate. Deci ma întreb ce pot eu sa-i aduc nou, deosebit ... în viata ...? Am început sa ma plictisesc îngrozitor cu el ..."

Si eu am niste cunostiinte care tot timpul au ceva de povestit ...In 8/10 din situatii ma plictisesc îngrozitor dupa câteva minute.
S-a dus vremea când fetelor le placea sa-i asculte pe baieti /barbati povestind minute în sir despre nu stiu ce chestii importante, interesante. La ora actuala gasesti aproape tot  pe Intenet,  la televizor, pe retelele de socializare, in discutiile din grupuri ...

Am auzit mai multi specialisti, sociologi, psihologi ...spunând ca la ora actuala ce lipseste cel mai mult, sunt persoane care ascula, care STIU sa asculte ...
Majoritatea fiintelor umane înca de la 2 ani se înghesuie sa vorbeasca, sa povesteasca câte in luna si-n stele, astfel ca au ramas foarte putin cei ce asculta cu atentie ce zic ceilalti ...
Vorbim cu totii, rareori ascutam cu atentie ce zic ceilalti, decât doar ca sa pescuim idei care sa ne permita sa povestim alte si alte lucruri ...si pâna la urma vorbim cu totii ...care mai de care ...si asculam doar cu un sfert de ureche ce zic ceilalti.

Eu personal am observat ca sunt de o  suta de ori mai  apreciati, mai respectati, mai simpatizati, mai cautati ...cei care stiu simplu sa spuna zâmbind "Dar tu ce mai faci ? Cum o mai duci ? Cum ti-ai rezolvat problema aceea ...? " si care mai stiu si sa asculte pâna la capat ce ai de spus, fara sa-ti ia vorba din gura ca sa povesteasca TOT EI  nu stiu ce idiotenie, asa zis interesanta despre nu stiu ce betie, ce aventura, ce încurcatura ...

Boringlife, mai asteapte putin sa mai citeasca si altii topicul tau si vei vedea ca te agiti când nu prea este cazul.
Asa zise sfaturi ai sa primesti cu duiuuuumul, in sensul ca fiecare ar vrea sa faci ca el. Sfatul meu : ramâi asa cum esti ca nu ai  nimic de pierdut. Remediaza pe ici pe colo, dar pastreaza esentialul caci esti pe drumul cel bun :-)
Foarte bine punctat. Din primul paragraf cred ca m-ai inteles asa cum trebuie. Chiar mi-a facut mare placere sa descopar o perspectiva asemanatoare cu a mea si ma bucur ca ai reusit sa vii cu niste exemple comune dar perfect alese pentru subiect.
Voi tine cont de tot ce mi-ai spus! Cred ca pana la urma ma mint singur si pana si eu caut validare din partea unor persoane, macar o fraza din partea unui strain de pe internet care sa imi spuna ca n-am luat inca pe aratura si ca sunt pe drumul cel bun.

Multumesc!

#51
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016

 boringlife, on 23 decembrie 2017 - 18:20, said:

Acum ca ai reformulat ce am spus are sens ceea ce vrei tu sa transmiti. Banuiesc ca nu am optiuni mai bune decat alcoolul si sexul cu colege de facultate. Pana la urma multi oameni apeleaza la acestea si sunt o metoda relativ eficienta pentru a spori buna dispozitie. Daca o tin tot asa cu probleme existentiale nerezolvate s-ar putea sa nu mai ajung la probleme cu adevarat importante.

Foarte frumos ce ai spus.
Iti dau dreptate la partea cu jocurile.
Legat de activitati din sfera de interes. Am incercat sa ma inscriu intr-o asociatie de voluntariat din cadrul facultatii dar am pierdut perioada inscrierilor asa ca am ramas pe dinafara. In schimb un profesor vrea sa organizeze niste mini centre une studenti masteranzi sa poata comunica cu oameni ca mine, cu probleme de tot felul si lucrurul asta mi s-a parut foarte interesant astfel ca am reusit sa ma inscriu in acest proiect, dar din pacate ii va da drumul abia din februarie. Pana atunci stau de pe drepta si incerc sa imi ocup timpul cu serviciul si invatatul pentru sesiunea ce urmeaza.
"moodboard"-ul de care ziceai nu stiu cum as putea sa il fac daca nu stiu exact ce mi-as dori pe viitor. Nu stiu daca vreau familie, catel. Am avut prietena si nu mai vreau, am avut pisica si nu mai vreau. Cum as putea sa stiu de pe acum daca in viitor voi mai avea nevoie de aceste elemente sau nu?

Ma bucur Posted Image e bine ca exista interes spre ceva, din februarie, ai sa schimbi decorul.

Poate am enumerat lucruri uzuale spre care aspira un om intr-o societate. Poti pune absolut orice in mood-board atata vreme cat e rezultatul unui plan de dus la capat, important cred ca este sa ai acel ceva, mai intreaba-te ce ti-a placut la cei pe care i-ai admirat, nu ca idoli, idolul tau esti tu in viziunea mea nu altcineva. Poate vrei o bicicleta? habar n-am, ai prins ideea Posted Image

Edited by Sara_28, 23 December 2017 - 18:36.


#52
boringlife

boringlife

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.12.2017

 Sara_28, on 23 decembrie 2017 - 18:32, said:

Ma bucur Posted Image e bine ca exista interes spre ceva, din februarie, ai sa schimbi decorul.

Poate am enumerat lucruri uzuale spre care aspira un om intr-o societate. Poti pune absolut orice in mood-board atata vreme cat e rezultatul unui plan de dus la capat, important cred ca este sa ai acel ceva, mai intreaba-te ce ti-a placut la cei pe care i-ai admirat, nu ca idoli, idolul tau esti tu in viziunea mea nu altcineva. Poate vrei o bicicleta? habar n-am, ai prins ideea Posted Image
ha ha, bicicleta a fost "tinta" pentru vara ce tocmai a trecut si am reusit sa imi indeplinesc dorinta Posted Image
In momentul asta nu as vrea sa tintesc spre lucruri materiale deoarece am reusit sa imi procur cam tot ce imi este necesar iar urmatoarele achizitii ar fi foarte scumpe (masina, apartament). M-as axa pe lucruri mai mult profesioanale, mai exact pe cele de la facultate, dar deja m-am inscris de buna voie in aceste sociatii si trebuie doar sa astept unda verde pentru a ma implica.

#53
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
cool Posted Image deci esti troll. glumesc Posted Image
Cand ai scopul definit, fiecare pas marunt pe care il faci zilnic, il faci in directia aia. Te duci la scoala ca sa inveti din ce in ce mai bine, sa ai un salariu bun sa iti poti permite acel apartament sau casa, masina etc. Cam la asta se rezuma scopul moodboard-ului nu sunt doar niste poze tintuite pe acea placa de pluta. In felul asta esti mai motivat in absolut orice ai face; aparent n-are legatura dar, in fond te duce fix acolo unde vrei tu, iti canalizeaza energiile spre acolo. Chiar si profesional; Poti pune si ce ai bifat deja, o sa ai un sentiment de implinire (am facut lucrurile astea, urmeaza celelalte) etc. zic si eu, dar depinde de fiecare ce simte.

Edited by Sara_28, 23 December 2017 - 18:47.


#54
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 boringlife, on 23 decembrie 2017 - 17:05, said:

N-am fost cu Work and Travel dar am de gand sa o fac din anul 2 de facultate. Am lucrat in vacantele de vara si chiar de luni merg iar la acelasi restaurant pentru 2 saptamani de vacanta. Nu fac asta pentru ca n-am ce manca, pur si simplu nu vreau sa le cer bani parintilor pentru chestii care nu tin de nevoile uzuale ale unui tanar.

Nu am de ce sa imi fac datorii momentan, tot ce mi-am dorit am reusit sa imi cumpar cum banii jos si daca am vrut ceva mai scump am castigat singur banii respectivi, nu m-am indatorat nimanui si consider ca asta este o buna filosofie, dar sunt deschis si altor opinii pentru ca nu detin adevarul absolut.
Am avut o relatie de 2 ani cu o fata care s-a terminat prost, si dupa cum ziceam in primul post, sunt student la o facultate unde majoritatea sunt fete si astfel discut cu foarte multe dintre ele. Problema e ca ma simt inferior fata de ele din anumite puncte de vedere. Viata mea nu e atat de interesanta, nu e presarata cu riscuri sau cine stie ce aventuri. Eu nu povesti cum mi-am tras-o in camin sau cum am ramas cu 10 lei pentru a trai 5 zile pana ajung acasa. Eu stau in chirie si n-am avut niciodata probleme cu banii si din acest motiv n-am nimic interesant de povestit.

esti naiv daca tu crezi ca ei o duc asa de bine:)..sau ca au viata infinit mai interesanta decat a ta:). nu e mare chestie sa bei sau sa fumezi..  probabil esti suparat ca nu ai cu cine face revelionul:))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate