Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

New Fiesta 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#19
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

 Xavier_em, on 26 decembrie 2017 - 00:11, said:

(...)
Filmulet cu incalzirea parbrizului [(...)
Poate o să par un pic (prea) subiectiv, dar nu cred că e bine să folosești ștergătoarele pînă nu s-a topit gheața de pe parbriz. Hai să zicem că nu pînă s-a scurs toată, dar măcar să fi apărut transformarea din solid în lichid. Adică na, nici pentru ștergătoare nu e bine (se tocește și/sau se rupe muchia), dar nici pentru parbriz, în timp pot apărea zgîrieturi fine de la gheață (și se vor vedea nasol de tot pe ploaie în noapte)...

P.S. În rest, s-o folosești sănătos și fără evenimente! Faină mașină!Posted Image

#20
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

 LeopardSurd, on 27 decembrie 2017 - 11:49, said:

Unde mai pui ca are si Hill-Assist (asta de prin 2013 in gama Fiesta). Ca o concluzie, astea sunt extrem de utile unui incepator care nu isi permite automata. :)

Da, ca sofer doar dai de baț sa schimbi, dar nu trebuie sa mai simti motorul, turatia, etc. Bineinteles, in anumite conditii nu functioneaza asta cu ajustatul turatiei (cand schimbi mai mult de o treapta, etc).

 crislacor, on 27 decembrie 2017 - 16:21, said:

Poate o să par un pic (prea) subiectiv, dar nu cred că e bine să folosești ștergătoarele pînă nu s-a topit gheața de pe parbriz. Hai să zicem că nu pînă s-a scurs toată, dar măcar să fi apărut transformarea din solid în lichid. Adică na, nici pentru ștergătoare nu e bine (se tocește și/sau se rupe muchia), dar nici pentru parbriz, în timp pot apărea zgîrieturi fine de la gheață (și se vor vedea nasol de tot pe ploaie în noapte)...

P.S. În rest, s-o folosești sănătos și fără evenimente! Faină mașină!Posted Image

Mi-am dat seama ca am facut o prostie ca nu am lasat sa se topeasca gheata. Sper ca nu am vatamat parbrizul, dar ai dreptate.

Multumesc!

#21
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
N-ai pentru ce! Și eu sper să se fi păstrat intact...Posted Image

#22
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Poti sa faci si niste poze cu firele de sub bord ?

#23
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,365
  • Înscris: 10.09.2014

 Frankie, on 28 decembrie 2017 - 09:39, said:

Poti sa faci si niste poze cu firele de sub bord ?
Cred ca e ca la fosta generatie, e cam golas sub bord si se vad unele. La MK7 unele fire sunt cele care dau la unele dotari iluminatul la picioare. Nici axul de volan nu e mascat la MK7, ma astept sa fie golas si pe MK8.
Torpedoul e luminat? Ca nu am cunoscut pana acum Fiesta cu torpedoul luminat unde la Focus era luminat deja la prima generatie (1998 an de lansare)

#24
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Am uploadat poza cu priveliștea de sub bord. Mie mi se pare ciudat ca au lasat asa toate firele alea.

Torpedoul este iluminat si cred ca e standard acum. Becul e pozitionat sus si are o lumina destul de slaba(vezi poza).

Stie cineva daca se poate regla rezistenta de rotire a volanului? La Clio 4 si Golf 4 e simtitor mai usor de rotit.

Attached Files



#25
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 Xavier_em, on 29 decembrie 2017 - 13:55, said:

Stie cineva daca se poate regla rezistenta de rotire a volanului? La Clio 4 si Golf 4 e simtitor mai usor de rotit.

Cica este un feature la Ford, ajuta sa fie directia mai precisa si nu da senzatia de artificial de la alte marci. Personal, mie nu imi place deloc, am condus un Ford Focus ultimul model 2.0 TDCI pana la mare si inapoi si m-a enervat la culme rezistenta volanului.

#26
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

 Xavier_em, on 29 decembrie 2017 - 13:55, said:

Am uploadat poza cu priveliștea de sub bord. Mie mi se pare ciudat ca au lasat asa toate firele alea.

Cam așa sunt mașinile la prețul asta. De la Mondeo in sus, nu e așa mare "deranjul" sub bord. Drumuri bune!

#27
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006

 Xavier_em, on 29 decembrie 2017 - 13:55, said:


Stie cineva daca se poate regla rezistenta de rotire a volanului? La Clio 4 si Golf 4 e simtitor mai usor de rotit.

Emai usor de rotit in mers sau pe loc? Ca dracia are efort variabil. Ca idee, la Fiesta sotiei pe loc se invarte foarte usor, in mers devine ciudat de greu, la viteze deloc mari (40km/h, de ex).

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 LauCalin, on 29 decembrie 2017 - 22:11, said:

Cam așa sunt mașinile la prețul asta. De la Mondeo in sus, nu e așa mare "deranjul" sub bord. Drumuri bune!
Tin sa te contrazic. Fabia este tot in segmentul asta de pret. Ia vezi, e la fel?

 Xavier_em, on 29 decembrie 2017 - 13:55, said:

Am uploadat poza cu priveliștea de sub bord. Mie mi se pare ciudat ca au lasat asa toate firele alea.

Torpedoul este iluminat si cred ca e standard acum. Becul e pozitionat sus si are o lumina destul de slaba(vezi poza).

Stie cineva daca se poate regla rezistenta de rotire a volanului? La Clio 4 si Golf 4 e simtitor mai usor de rotit.
Oricum, tot ce e sub bord, ramine acolo. N-ar trebui sa te deranjeze. Apropo, mai sunt masini care n-au torpedoul iluminat?

#29
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Felicitari de achizitie, s-o stapanesti sanatos fara incidente!
Dejivrarea electrica a parbrizului este sfanta, pacat ca nu toti fabricantii care fac masini accesibile o au in lista de optiuni, este un dispozitiv de siguranta vital.

 LeopardSurd, on 26 decembrie 2017 - 09:07, said:

O chestie enervantă e că oferă cutia automată numai la motorizarea cu 100 CP. De parcă versiunea cu 140 CP nu tot aia e. Aș fi cumpărat-o cu echiparea ST Line fără să clipesc.

Cutia automata este foarte faina la Fiesta, am mers cu vechiul model, dar si la acela au limitat-o la 100CP, probabil varianta de 140CP sa aibe cuplu mai mare decat poate suporta transmisia, desi Renault foloseste o varianta similara pe motoare mai puternice sau diesel, sau cutia nu este suficient de prompta cat sa asigure dinamica dorita la ST.

Edited by connectorxp, 01 January 2018 - 12:56.


#30
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 LeopardSurd, on 27 decembrie 2017 - 11:49, said:

Unde mai pui ca are si Hill-Assist (asta de prin 2013 in gama Fiesta). Ca o concluzie, astea sunt extrem de utile unui incepator care nu isi permite automata. Posted Image
Uneori e enervant Hill Assist-ul, am si eu pe masina si cand ies din curte cu masina am o mica rampa pe care o cobor incet cu piciorul pe frana si uneori imi scapa mai mult si se opreste de tot si automat intra si Hill Assist-ul si trebuie sa astept 2 secunde cat sta el activ sau sa o misc din ambreiaj.
Nu neg, e o functie foarte buna, ce spun mai sus e un minus mic. Ah, se mai intampla faza asta uneori cand fac o intoarcere in 3 miscari si e drumul in panta si vreau sa o las sa curga sa o nu o mai bag in marsarier si la fel intra in functiune Hill Assist-ul si mai bine stau dupa el decat sa bag in viteza, dureaza la fel.


PS: Felicitari ca ai mers pe o masina noua si nu pe vreun sh premium cum prefera multi. Sa o stapanesti sanatos.

#31
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Sunt destui oameni care vor o masina fara batai de cap.

Ieri au incarcat si cei de la Turatii materialul despre Fiesta 2017, au testat 1.0 6AT, unde mai nou cutia este clasica cu convertizor de cuplu, au renuntat la balaria aia cu doua ambreiaje.

#32
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Salutare,

Am facut in jur de 1300 de km, cu o medie totala de consum de 6% (80% extraurban). Media in oras pe ultimii 40 de km e 8.2.
Sunt multumit de masina, cum trage, permitandu-mi sa nu o mai menajez ca pe un bibelou Posted Image)

Ce am mai observat (pentru ca nimic nu e perfect):
- Scaunul pasagerului la un moment dat scotea niste zgomote la denivelari, si dupa ce am miscat un pic pozitia spatarului a incetat si nu a mai revenit galagia.
- De vreo doua ori s-a intamplat ca la plecarea de pe loc, masina rece, virand de volan la o viteza de 3km/h sa se auda un zgomot ca un pocnet usor sub masina. In rest n-am auzit niciun zgomot mergand normal in oras. Mentionez ca parcarea e pavata cu dale goale in mijlocm in forma de romb.
- Daca depasesc 65km/h in oras, cateodata fiind benzile destul de inguste intra lane assist, si in momentul ala observ ca volanul e mult mai rigid, pana lane assistul il lasa in pace. @Tz3posu: cateodata si sistemele astea dau gres, sau nu au fost gandite la un nivel mai inalt care sa acopere tote cazurile din viata de zi cu zi.

In rest imi place la nebunie masina, e confortabila, volanul si scaunul se incalzesc super rapid, nu prea am ce sa-i reprosez.

As dori in viitorul apropiat sa schimb iPhone-ul cu un Android, pentru Waze. Noaptea in Bucuresti stau la panda politisti peste tot.

Recomandati spalatul masinii acum iarna ? S-a cam jegosit, si desi nu sunt fan spalat des masina, parca as vrea sa o tratez frumos pe lady.

Edited by Xavier_em, 06 January 2018 - 11:57.


#33
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Tacanitul ala la virare la rece parca l-am auzit si eu la mine in prima iarna, am conclusionat ca sunt burdufurile de pe la componentele de la rotile fata, noi si rigide, mai ales la rece, si fac ca un furtun dintrala de scurgere extensibil.

Decat Waze, nu mai bine mers legal? Nu stau in Bucuresti, dar mi-e greu sa cred ca te forteaza cineva sa depasesti viteza noaptea.

#34
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Eu nici nu simt nevoia sa deschid Waze, ma uit pe Google Maps sa vad starea traficului si prefer sa plec mai devreme spre locul de munca, desi in traseul meu, sunt previzibile radarele.

Hint: Taxiurile sunt cel mai bun Waze, cand le vezi ca merg incet inseamna ca "arde", cand merg tare, poti sta linistit.

Edited by connectorxp, 06 January 2018 - 12:51.


#35
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Am dat de inteles gresit. Nu se pune problema sa nu merg conform legii, si chiar am o atentie deosebita pentru pietoni.

Mi-ar placea totusi sa pot folosi Waze/Google maps pe ecranul masinii, nu numai pe telefon.

#36
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Personal folosesc Waze pe telefon, dar pentru altceva, limita de viteza e un update bun la Waze!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate