Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Google Home / mini /max

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
358 replies to this topic

#307
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Mi-au ajuns jucariile, nu am ce zice…f f ok.
Intampin totusi cateva nelamuriri:

1- nu reusesc sa fac broadcast-ul sa functioneze. Dau mesajul, zice ca il trimite si…cam atat. Nu se aude nimic, nicaieri. Ce trebuie sa fac mai exact?
2- pe Hub imi reda melodiile de pe Youtube music, insa daca vreau sa fac asta direct de pe Mini, imi zice: I can't do that here but you can ask me to play it on one of your other devices.
Am schimbat limba din UK in US si invers, ca servicii de muzica am bifat Youtube music, nimic. Pareri?
3- pot schimba sunetul alarmei de pe Mini asa cum am facut deja in setarile de pe Hub?
4- pot reda canale de stiri (live streaming) fara sa fac cast din telefon pe Hub?

Ca lucru negativ: desi imi vede camera Eufy, are lag intre 22-25 secunde, ENORM. Exista vreun fix sau macar sa stiu de ce atat de mult timp? Cum am zis si ieri, pe HomeKit este instant.

Edited by IrrelevantWhiteMan, 13 March 2021 - 00:20.


#308
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
5- Nu pot controla Hub-ul de pe telefon in cazul in care nu sunt la locatie?

#309
adixus

adixus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.04.2013
1. Nu stiu la ce te referi
2. Iti trebuie abonament Premium la Youtube
3. "Hey Google, set an alarm for [time and day] that plays [name of band or musician]"
4. Da
5. Nu stiu la ce te referi cand zici controlat

#310
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Multumesc pentru info.
Deci:

1- de pe telefon, deschis Google Home si dau broadcast la un mesaj de genul "test". Ma intreaba catre care device sa il trimita, ii zic, zice OK, broadcasting now, si cam atat. Nici Nest Hub si nici Nest Mini 2nd gen. nu primesc mesajul;
1.1- de pe Nest Hub ii zic sa dea broadcast la un mesaj catre Nest Mini, zice OK, il trimite dar Nest Mini nu primeste acel mesaj;
1.2- de pe Nest Mini ii zic sa dea broadcast la un mesaj catre Nest Hub, zice OK, il trimite dar Nest Hub nu primeste acel mesaj;
1.3- ce gresesc, ce nu fac bine? Specific ca nu am zone ci doar camere (Nest Hub e in Kitchen iar Nest Mini in My bedroom).

2- sa inteleg ca Nest Hub vine cu abonament pentru Youtube Music si Nest Mini nu?

3- am inteles, este corect ce zici, ms frumos :) !

4- daca rasp. tau este da, imi poti spune si cum? Sau unde sa ma documentez?

5- cred ca "am descoperit cum". Ma refeream ca plec din locatie si ma duc in oras/alt oras. Deci nu mai sunt pe wireless-ul de acasa ci pe internetul mobilului. Insa am observat ca pot da comenzi catre Nest Hub si Mini, prin Google Home. E cam ciudat...asta e singura varianta?

Iar pentru lag-ul de pe camera Eufy, sa inteleg ca nu exista un fix workaround ceva?

Te salut, ma bucur sa vad ca e cineva prezent pe aici :)

#311
spree999

spree999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.11.2007
Am achizitionat recent pentru comparatie cu nest hub si un echo show 5. Concluzia e ca nu suficient de smart comparativ cu asistentul google. Singurele avantaje pentru mine sunt streaming ul continuu pe camera video (insa cu lag de aprox 1 min) si calitatea audio net superioara. Am avut flux chiar si de 8 ore pe cand la nest hub in maxim 10 min se pierde.
Comenzile vocale trebuie date insă numai din fata dispozitivului si cu voce cat se poate de pronunțată, ceea ce la nest hub necesita minim de efort, din orice pozitie. Pe display practic se pot numara liniile de pixeli. Youtube doar manual in browser. Intrebari fara raspuns.
Ahh si un lucru interesant, radio zu functioneaza pe echo show.
Ca atare, voi face retur și strict pentru partea de video streaming si video call voi mai astepta sa scada la pret echo show 8.

#312
adixus

adixus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.04.2013

View PostIrrelevantWhiteMan, on 13 martie 2021 - 22:50, said:

Multumesc pentru info.
Deci:

1- de pe telefon, deschis Google Home si dau broadcast la un mesaj de genul "test". Ma intreaba catre care device sa il trimita, ii zic, zice OK, broadcasting now, si cam atat. Nici Nest Hub si nici Nest Mini 2nd gen. nu primesc mesajul;
1.1- de pe Nest Hub ii zic sa dea broadcast la un mesaj catre Nest Mini, zice OK, il trimite dar Nest Mini nu primeste acel mesaj;
1.2- de pe Nest Mini ii zic sa dea broadcast la un mesaj catre Nest Hub, zice OK, il trimite dar Nest Hub nu primeste acel mesaj;
1.3- ce gresesc, ce nu fac bine? Specific ca nu am zone ci doar camere (Nest Hub e in Kitchen iar Nest Mini in My bedroom).

2- sa inteleg ca Nest Hub vine cu abonament pentru Youtube Music si Nest Mini nu?

3- am inteles, este corect ce zici, ms frumos Posted Image !

4- daca rasp. tau este da, imi poti spune si cum? Sau unde sa ma documentez?

5- cred ca "am descoperit cum". Ma refeream ca plec din locatie si ma duc in oras/alt oras. Deci nu mai sunt pe wireless-ul de acasa ci pe internetul mobilului. Insa am observat ca pot da comenzi catre Nest Hub si Mini, prin Google Home. E cam ciudat...asta e singura varianta?

Iar pentru lag-ul de pe camera Eufy, sa inteleg ca nu exista un fix workaround ceva?

Te salut, ma bucur sa vad ca e cineva prezent pe aici Posted Image

1.La mine functioneaza. Nu stiu care ar fi problema ta.
2. Nu, este separat abonamentul
3. Perfect
4. Prin tunein
5. Nu inteleg. Merge sa ai acces la Google Hub de oriunde te ai afla

#313
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Comenzile vocale cu timpul devin din ce in ce mai puține. La început par minune, dar pe urmă te rezumi mai mult la routines

Edited by temporarysnooze, 23 March 2021 - 18:05.


#314
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
La sfârșitul lunii osa fie pe site-ul de la Google noul Nest Hub 2 la 99 $/euro.
Avem ceva soluții sa putem cumpără și noi 1 bucata?

#315
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015

View Postadixus, on 23 martie 2021 - 17:15, said:

1.La mine functioneaza. Nu stiu care ar fi problema ta.
4. Prin tunein
Ma refer la digi 24, antena 3, etc. NU tunein...
1. Am dat comanda tell everyone si mesajul, dupa asta a luat si comanda broadcast de pe nest mini. Asa ca un work around, nu stiu de ce nu a vrut in tot acest timp, ci abia azi!

2. Ma refer la digi 24, antena 3, etc. NU tunein...

#316
wyk

wyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 18.11.2005
Si totusi nu a gasit nimeni rezolvarea problemei cu receptia postului Radio Zu si a altor posturi care au functionat iar acum nu mai merg?
Ar fi nevoie de ceva setari suplimentare sau trebuie sa ne luam adio de la ele...

#317
spree999

spree999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.11.2007
Probabil trebuie facuta solicitare direct catre google. Vad ca sunt din ce in ce mai putine care merg.
Ciudat e ca pe dispozitivele Amazon merg fara probleme.

#318
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
De la Nest mini 2 am trecut la varianta aia cu tableta (mica, nu varianta MAX). Trebuie sa recunosc ca imi place, eu controlez becurile, chromecast pentru TV, alarma de dimineata etc.

Jucandu-ma in setari am pus ca dimineata sa imi citeasca preas si se duce pe youtube cred si imi da stirile cu video. Ideea e ca as vrea stirile romanesti nu cele din SUA. Aveti idee cum as putea schimba treaba asta?

#319
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004

View PostLucaciu, on 25 martie 2021 - 17:58, said:

La sfârșitul lunii osa fie pe site-ul de la Google noul Nest Hub 2 la 99 $/euro.
Avem ceva soluții sa putem cumpără și noi 1 bucata?

L-am luat de pe olx. sigilat la 350 lei Posted Image

Edited by EPoX, 16 April 2021 - 15:01.


#320
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
MĂ DISPERĂ!

Am două săptămâni de când hub-ul Nest NU mai răspunde la comenzi. Trebuie să mă apropii de el la 30cm (nu glumesc) ca să recepționeze Hey Google! La distanțe de 2m+ trebuie să țip și tot fără efect.
După comanda vocală, redă în gol ce îi transmit și atât, nu mai face altceva. I-am dat restart, lăsat fără alimentare 5 min, l-am șters ca device, refăcut din nou, la fel.

Sunt aceste bug-uri cunoscute? Există rezolvare ceva?

#321
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Fuchsia OS pe Nest Hub 😁

#322
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 16.05.2007
va merg radiourile de pe tunein, la al meu ii dau comanda, zice ca o aplica si pa sunet, face la fel cu kiis fm, radio zu, Romania actualitati, europa fm.

Edited by liberlamare, 27 August 2021 - 12:33.


#323
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
la mine mergea ultima data cand i-am dat comanda vocala...doar ca a durat vreo cateva secunde pana a inceput sa 'cante' efectiv un post de radio.

#324
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 16.05.2007
la mine, am doua, pe niciunul nu merge, se cer schimbate cu Alexa, cu ele nu am avut niciodata probleme

Edited by liberlamare, 27 August 2021 - 13:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate