Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Montare fulie pe ax motor electric

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
hautav

hautav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 23.10.2003
Cum spune si titlul, CUM montez o fulie pe axul unui motor electric ?
In cartea tehnica a motorului spune ca se foloseste echipament special si inainte de operatiune se da jos ventilatorul. (banuiesc ca pentru a avea acces la ax ???). Montarea prin bataie este exclusa. La scoaterea de pe ax stiu ca exista gheara speciala de extractie.

[ https://www.sculesiechipamente.ro/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/m/o/motor_electric_monofazat_pentru_compresor_2.2_kw_2850_rpm_230v_maf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by hautav, 22 December 2017 - 15:26.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Un ax oarecare sau anumit ax?
Are canal de pana, conic, filet, canelat?
In functie de raspuns, alegi metoda corecta.

Ala din foto are canal de pana.

#3
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Nu cred ca poti monta o fulie pe axul motorului. Adica, la ce ti-ar folosi?

FÚLIE, fulii, s. f. (Bot.) Narcisă. ♦ Podoabă de pietre prețioase în forma acestei flori. – Din tc. fulya.

Dar ti-ar fi de folos o pulie:

PULÍE, pulii, s. f. Roată specială cu șanț pe circumferința exterioară, pe care se montează o frânghie sau o curea pentru a transmite o mișcare circulară. – Din fr. poulie.

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,257
  • Înscris: 24.06.2006
in general motoarele normale au axul cu locas de pana iar fulia trebuie sa intre cu mana, eventual batut usor, cu simt

sorin61, vezi c-ai gresit forumul

Edited by dan210, 22 December 2017 - 15:50.


#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Daca nu vrei sa bati absolut deloc, incearca sa incalzesti usor fulia!

#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,257
  • Înscris: 24.06.2006

View PostDannyMC, on 22 decembrie 2017 - 16:04, said:

Daca nu vrei sa bati absolut deloc, incearca sa incalzesti usor fulia!
corect

#7
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

View Postsorin61, on 22 decembrie 2017 - 15:43, said:

FÚLIE, fulii, s. f. (Bot.) Narcisă. ♦ Podoabă de pietre prețioase în forma acestei flori. – Din tc. fulya.
PULÍE, pulii, s. f. Roată specială cu șanț pe circumferința exterioară, pe care se montează o frânghie sau o curea pentru a transmite o mișcare circulară. – Din fr. poulie.
Ești grozav!
Am trăit până acum în eroare: totdeuna am pus cureaua trapezoidală pe fulie.
De azi o so pun pe pulie!
Cum a apărut această confuzie?
Și totuși...
Aici: https://www.google.r...iw=1242&bih=863 toate sunt fulii. Iar DEX-ul (https://dexonline.ro/definitie/fulie) îți dă ție dreptate!
Omul cât trăiește, învață!
Mulțumesc!

Edited by Rubin1977, 22 December 2017 - 16:53.


#8
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Daca exista o gaura filetata in ax si cota nu-i prea fixa poti incerca cu un surub si o saiba.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca axul nu este expus in partea opusa, se poate demonta capacul de acolo, si apoi se sprijina acel capat opus al axului in paviment sau perete astfel incat sa poata fi batula pulia fara a afecta rulmentii sau lagarele.
La pulie mai intai se masoara diametrul interior al axului, si daca are dimensiunea potrivita, respectiv este ceva mai mica dar totusi destul de apropiata, atunci axul se raceste pt contractie - de ex prin pulverizare cu CO2 sau cu gheata carbonica, iar pulia se incalzeste pt dilatare, si apoi se bate usor cu axul sprijinit in capatul opus in ceva solid.

Diferenta de diametru trebuie sa fie corespunzatoare pt diametru si aliaj.
Daca e prea mica nu tine fretarea, iar daca este prea mare poate sa crape pulia.
Aliajul de al pt pulie poate sa fie mai plastic sau mai elastic, dar poate sa fie si mai mult sau mai putin casant.
Din acest motiv - varierea diametrului si a materialelor, nu se poate da o reteta fixa, de ex 0,25mm mai diametrul puliei si incalzire la 300 C.
Poate la unele scapa cu 0,25 si trebuie 0,4, dar poate unele crapa daca diferenta e de 0,4...
Asa cum s-a maia mintit mai sus, exista si ale sisteme de blocare pt pulie.
Chiar si cand nu exista de la inceput, se pot tuna sau manufactura ulterior.

#10
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Daca are strangere 0.4 mm o mai scoti doar cu flexul!
Niciodata, nici la fulii sau la cuplaje cu tacheti, indiferent de diametrul arborelui sau alezajului nu se fac strangeri mai mari de 0.05 mm!

Edited by DannyMC, 22 December 2017 - 18:55.


#11
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.04.2004
Bad post.

Edited by Many, 22 December 2017 - 19:03.


#12
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
In 98% din cazuri fulia intra alunecator pe axul motorului fiind fixata cu pana, surub sau stift impotriva rotirii pe ax. Mai sunt cazuri cind fulia se fixeaza pe ax cu stringere(diametrul axului este mai mare decit diametrul alezajului fuliei) caz in care pentru a fi montata fulia trebuie incalzita si montata cit inca mai este "fierbinte".Stringerea este de ordinul 0,01 - 0,06 functie de diametru si efortul la care trebuie sa reziste(exclus 0,4mm !) O foto cu fulia si axul ar fi fost utila pentru explicatii concrete.

Edited by iuliean50, 22 December 2017 - 19:09.


#13
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.04.2004

View Postsorin61, on 22 decembrie 2017 - 15:43, said:

Nu cred ca poti monta o fulie pe axul motorului. Adica, la ce ti-ar folosi?

FÚLIE, fulii, s. f. (Bot.) Narcisă. ♦ Podoabă de pietre prețioase în forma acestei flori. – Din tc. fulya.

Dar ti-ar fi de folos o pulie:

PULÍE, pulii, s. f. Roată specială cu șanț pe circumferința exterioară, pe care se montează o frânghie sau o curea pentru a transmite o mișcare circulară. – Din fr. poulie.


Băi omule!
Mi-ai dărâmat scara de valori.
Am 47 de ani şi nu am ştiut asta până acum, dar tot "Fulie" cred că i se va spune.
Am trăit în eroare.Posted Image
Felicitări!

Edited by Many, 22 December 2017 - 19:06.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Oricum suna mai bine fulie chiar daca e gresit, daca spui celalalt lumea o sa te creada mistocar si nu mai discute cu tine iar daca-i spui unui manelist ala iti da si una ca zice ca l-ai jignit :P

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostDannyMC, on 22 decembrie 2017 - 18:37, said:

Daca are strangere 0.4 mm o mai scoti doar cu flexul!
Niciodata, nici la fulii sau la cuplaje cu tacheti, indiferent de diametrul arborelui sau alezajului nu se fac strangeri mai mari de 0.05 mm!

Am spus ca nu se da o reteta fixa pt ca variaza materialele, aliajul, diametrul, ba chiar si cuplul si socurile la care sunt solicitate.

0,01-0,05 este pt otel si dural elastic.

Aluminiul nealiat este plastic, si presat doar 0,01-0,05mm il scoti cu mana, nu rezista fretarea.

Edited by loock, 22 December 2017 - 19:33.


#16
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.04.2004

View Postandreic, on 22 decembrie 2017 - 19:26, said:

Oricum suna mai bine fulie chiar daca e gresit, daca spui celalalt lumea o sa te creada mistocar si nu mai discute cu tine iar daca-i spui unui manelist ala iti da si una ca zice ca l-ai jignit Posted Image


Ai dreptate!
Manelişti nenorociţi, generaţia "Maria-Ioana tu eşti campioana..."
E uzual, dar cuv\ntul corect este altul.
Tot aşa mă voi exprima şi eu. Fulie
Avem de învăţat Tată-tă-tă-tă...

Hai că deja am intrat în offtopic.
Să trăim şi să avem SĂRBĂTORI FERICITE!

Edited by Many, 22 December 2017 - 19:54.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

View Postloock, on 22 decembrie 2017 - 18:27, said:

se masoara diametrul interior al axului,
Exterior.

pt @sorin61
Nici eu nu stiam de PULIE. Si am facut facultatea in domeniu. Si am si Dubbel in biblioteca. Si in afara de "roti de curea" nu scrie nicaieri de pulie.

#18
hautav

hautav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 23.10.2003
Pulie nu vinde nimeni. Nici la magazin nici vreun utilizator de pe Olx nici vreun site. Whatever. Axul este prevazut cu canal de 8 mm, la fel și fulia. Nu ma interesează modul de blocare a fulie pe ax.Asta este evident.  Problema este ca nu intra inpinsa cu mana. Am măsurăt pe interior fulia și are exact 24  mm cât axul de la motor. Și totuși cred ca este cu foarte puțin,  mai mica ca axul motorului. Subler ul meu cred ca nu e asa exact. Axul nu are filet pe interior pentru a împinge fulia cu ajutorul unui șurub. Bănuiesc că trebuie să desfac partea din spate a motorului pentru a vedea expunerea axului și cu ajutorul unei prese sa împing fulia. Asa cum a spus cineva mai sus. Fulia este din fier-otel, nu e din aluminiu.

Attached Files


Edited by hautav, 22 December 2017 - 20:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate