Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Retea de socializare pentru oferte produse reduse sau gratuite?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Salutare,

De cateva luni lucrez la un site unde utilizatorii pot sa impartaseasca si sa gaseasca cele mai bune oferte ale momentului pentru produse/servicii ce pot fi achizitionate din Romania. Deocamdata site-ul este in versiune alpha si acesta este primul loc public in care il prezint sperand sa obtin cateva pareri, sugestii si critici.

Ideea pentru creearea acestei platforme mi-a venit cand mi-am dat seama ca ofertele de "Black Friday" de multe ori nu sunt chiar oferte, iar daca un magazin zice ca o reducere este de "50%" ea nu inseamna nimic daca si dupa aceasta reducere gasesti acelasi produs are pretul intreg la alt magazin mai ieftin decat cel redus.

Obiectivul acestui site (daca voi reusi sa il dezvolat mai departe) este sa fie un site pe care utilizatorul sa intre zilnic pentru a vedea "ce oferte mai sunt" in ziua respectiva.

Site-ul se numeste OfertePeBune si poate fi accessat aicI: https://www.ofertepebune.ro/

Sunt dispus sa raspund la orice intrebari si sugestii legate de aceasta idee/platforma (tineti cont ca am publicat site-ul de cateva ore doar si nu are deocamdata niciun utilizator inregistrat). :)

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Felicitari pentru munca depusa.
Cum crezi ca te vei diferentia fata de price.ro, ori site-uri similare ?

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cum ramane cu integritatea si "EFORTUL"  de a te abtine de la o "atentie personala" pentru promovarea ascunsa a anumitor produse.......

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
rahat pansat, omul si-a deschis clona de site cu de reduceri, sunt cu miile pe afara, tot asa cu linkuri afiliat
si eu unul care credeam ca e ceva in genul hotukdeals

n-as fi avut poate nimic impotriva, dar ce faci acolo e ciordeala, iei ofertele postate de altii pe topicurile cu oferte

Edited by gumball3000, 22 December 2017 - 01:29.


#5
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
@pasilla Multumesc! Price.ro si site-urile de comparatie doar iti afiseaza diferite preturi pentru acelasi produs de la magazinele inscrise in catalgoul lor. Cea mai mare diferenta este ca price.ro este un site foarte bun daca stii exact ce vrei sa cumperi si vrei sa aflii unde este cel mai mic pret. OfertePeBune este cel mai folositor pentru cazul in care nu stii exact ce vrei sa cumperi, stii vorba aceea, nu stii ce vrei pana nu il vezi.
O alta diferenta este ca toate ofertele de pe OfertePeBune vor fi adaugate si votate de comunitate, deci spre deosebire de price.ro aici o sa poti gasi oferte pe toate site-urile din Romania (si din afara care livreaza in Romania). Plus ca pretul nu este totul, daca este o comunitate in spate ea poate sa iti confirme si faptul ca site-ul de pe care o sa cumperi este de incredere, ca livreaza la timp, ca isi onoreaza garantiile, etc.

@keta Am creat site-ul pentru romani. Consider ca orice comunitate online serioasa se bazeaza pe incredere si bucuria si satisfactia membrilor acesteia. Deci, cu cat comunitatea este mai multumita cu site-ul cu atat site-ul va avea mai mult success.
Este cam aceeasi situatie si cu motorul de cautare Google, daca vrei sa pui reclama sa apari in rezultatele de cautare Google. Daca vinzi o surubelnita si cineva cauta "clasament liga 1" oricati bani ai da, Google nu va afisa niciodata anuntul tau in rezultatele cautarii, pentru ca rezultatul ar fi complete irelevant pentru user si credibilitatea motorului de cautare ar scadea.
Cam la fel o sa fie si cu acest site, daca o sa pun "atentii personale", de exemplu o oferta care nu este cu adevarat buna, si as "maslui" voturile atunci credibilitatea site-ului ar scadea si comunitatea ar fi nemultumita.
Pe scurt, nu o sa compromit niciodata credibilitatea site-ului prin promovarea cu dedicatie a anumitor site-uri sau produse.

 gumball3000, on 22 decembrie 2017 - 01:20, said:

rahat pansat, omul si-a deschis clona de site cu de reduceri, sunt cu miile pe afara, tot asa cu linkuri afiliat
si eu unul care credeam ca e ceva in genul hotukdeals

n-as fi avut poate nimic impotriva, dar ce faci acolo e ciordeala, iei ofertele postate de altii pe topicurile cu oferte de pe forumuri

Da, este similar cu hotukdeals, am folosit foarte mult site-ul acela si alte site-uri asemanatoare prin tarile prin care am locuit si am considerat ca merita si Romania un site asemanator.
Nu inteleg de ce esti asa suparat, daca exista site-uri asemanatoare in alte tari care sunt foarte folosite si utile acolo crezi ca noi nu avem voie sa avem un asemenea site?

Cum am mai spus, doar ce am publicat site-ul de cateva ore. Nu este niciun utilizator inregistrat. Ofertele puse de acum sunt doar de exemplu.

Multumesc pentru feedback oricum! De ce zici ca "ai crezut ca e in genul hukd"? Adica, de ce crezi ca nu este in genul hukd? Deocamdata construiesc platforma, lipseste comunitatea.

LE: Cred ca ai zis ca este "clona site cu reduceri" pentru ca nu ti-ai dat seama initial ca orice utilizator poate sa adauge o oferta si sa voteze la ofertele existente. Asta este vina mea, am adaugat foarte multe functionalitati intr-un timp scurt si nu am avut foarte mult timp pt UI/UX. Butonul de "LOGARE" ar trebui sa scrie direct "ADAUGA OFERTA" si sa te puna sa te loghezi daca nu esti deja logat.

Edited by Buleandra94, 22 December 2017 - 01:40.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu sunt suparat, dar e de cacat ca lumea sa posteze linkurile cu oferte acolo si tu sa bagi afiliere pe ele, la fel de maro e si ce ai facut acum, ai ciordit ce au postat altii pe forumuri

inteleg ca trebuie sa manance si gura ta o paine sau sa acoperi macar costurile, dar daca te arunci din prima cu mizerii dintr-astea o sa te lovesti de reticenta userilor,  mai bine il monetizezi cu adwords sau altceva, ori oferi userilor ceva in schimb daca tot pui link afiliat pe contributia lor

nu e similar cu hotukdeals, aia nu baga afiliere pe linkurile utilizatorilor

#7
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

 gumball3000, on 22 decembrie 2017 - 01:42, said:

nu sunt suparat, dar e de cacat ca lumea sa posteze linkurile cu oferte acolo si tu sa bagi afiliere pe ele, la fel de maro e si ce ai facut acum, ai ciordit ce au postat altii pe forumuri

inteleg ca trebuie sa manance si gura ta o paine sau sa acoperi macar costurile, dar daca te arunci din prima cu mizerii dintr-astea o sa te lovesti de reticenta userilor,  mai bine il monetizezi cu adwords sau altceva, ori oferi userilor ceva in schimb daca tot pui link afiliat pe contributia lor

nu e similar cu hotukdeals, aia nu baga afiliere pe linkurile utilizatorilor

Ba da, folosesc exact acelasi sistem de monetizare:

Quote

Some threads on HotUKDeals may contain an affiliate link, which will earn the site a commission if the product is purchased

Doar ca ei ascund acest lucru in adresa de destinatie a link-urilor (cu redirect-uri). Eu am decis sa fiu si mai transparent si sa afisez direct link-ul de destinatie, fie el link simplu sau de afiliat.

In alta ordine de idei, ti se pare ceva gresit daca dupa ce lucrez peste 4 luni de zile cate 6 ore neplatite in fiecare zi ca sa creez aceasta platforma, sa investesc bani in domenii si servere ca apoi sa sper sa aiba si  "gura mea ce manca" de pe urma acestei munci?

Edited by Buleandra94, 22 December 2017 - 01:47.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
eu nu am intalnit in postarile utilizatorilor linkuri afiliat pe hotukdeals, poate in postarile adaugate de ei sa bage asa ceva, ceea ce nu mi s-ar parea deloc deplasat

#9
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

 gumball3000, on 22 decembrie 2017 - 01:47, said:

eu nu am intalnit in postarile utilizatorilor linkuri afiliat pe hotukdeals, poate in postarile adaugate de ei sa bage asa ceva, ceea ce nu mi s-ar parea deloc deplasat
Nu este adevarat, da click cam pe orice link de pe site si o sa vezi ca are affiliate code. Oricum, nu ti se pare normal ca daca site-ul pe care il folosesti si este util sa si castige bani pentru faptul ca iti usureaza viata?

Repet, initial si eu implementasem la fel, cu redirect, nu stiai daca e link de afiliat sau nu si toata lumea era fericita. Insa pentru a fi cat mai user-friendly am decis sa fac adresa de destinatie finala direct vizibila si sa elimin orice redirectare din partea mea.

LE: Iti multumesc mult pentru comentarii/feedback, o sa incerc sa fac cat mai transparent modul de functionare al site-ului.

Edited by Buleandra94, 22 December 2017 - 01:56.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Buleandra94, on 22 decembrie 2017 - 01:44, said:

In alta ordine de idei, ti se pare ceva gresit daca dupa ce lucrez peste 4 luni de zile cate 6 ore neplatite in fiecare zi ca sa creez aceasta platforma, sa investesc bani in domenii si servere ca apoi sa sper sa aiba si  "gura mea ce manca" de pe urma acestei munci?
Serios? 4*20*6=480 de ore de munca pentru o aplicatie single-page Javascript (+ceva backend - asta ca sa nu zic ca e vreun framework existent in spate) careia ii lipseste inclusiv o chestie elementara precum "Am uitat parola"?

Stii, valoarea muncii nu se masoara strict in ore muncite, ci in rezultate...

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Te-ai gandit ce o sa faci in cazul de false review? Cum previi chestia asta?

#12
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

 dexterash, on 22 decembrie 2017 - 03:09, said:


Serios? 4*20*6=480 de ore de munca pentru o aplicatie single-page Javascript (+ceva backend - asta ca sa nu zic ca e vreun framework existent in spate) careia ii lipseste inclusiv o chestie elementara precum "Am uitat parola"?

Stii, valoarea muncii nu se masoara strict in ore muncite, ci in rezultate...

Este versiunea alfa, lipsesc multe functionalitati. De-asta am si poatat aici, comentarii ca al tau ma ajuta sa inteleg ce feature trebuie adaugat cel mai urgent. Daca esti familiar cu termenele de Alpha, MVP sau Lean Startup o sa intelegi care este starea curenta a site-ului.

Este mult mai multa munca in spate decat crezi. Crearea unui produs inseamna: analiza pietei, planificare, system architecure, database architecture, UI/UX, implementarea in sine, configurarea serverelor, domeniilor sau lucruri legate de business (contracte, branding) printre altele.

Oricum, implementarea in sine a luat ceva timp. Ideea este ca la orice aplicatie software ceea ce vede userul nu este nici 10% din munca de programare. In spate este si cod pentru usurarea dezvoltarii viitoare a aplicatie, testare, production build, etc. Pe langa asta m-am lovit de multe probleme care au consumat mult timp pentru rezolvare (ex: cum trimiti request-uri HTTPS prin CloudFlare de pe un domeniu pe un subdomeniu pe un port diferit de cel implicit, sau cum verifici daca un user e logat daca serverul de login genereaza un cookie HTTPonly de pe un alt domeniu, etc.)

Chiar nu conteaza daca aplicatia este single page sau nu pentru timpul de implementare. Pe partea de backend nu este folosit niciun framework, de-asta si sistemul de login este custom si nu are "am uitat parola".

Mersi pentru comentariu, o sa adaug si functionalitatea de "forgot pass" zilele acestea (este planuita? De aceea este necesar si e-mailul la inregistrare).

Eu unul sunt multumit de rezultate, am realizat foarte multe intr-un timp foarte scurt tinand cont ca am lucrat in acelasi timp si clasicele 8 ore/zi la servici.


Ideea este ca in final site-ul va fi "guvernat" de comunitate. Daca cineva pune un link spammy ceilalti utilizatori vor da downvote postarii si ea nu va mai fi asa vizibila.

In afara de asta, o sa angajez moderatori sa se asigure ca ofertele postate sunt legitime, ca nu au expirat, ca nu sunt duplicate, etc.

Ideea este ca in final site-ul va fi "guvernat" de comunitate. Daca cineva pune un link spammy ceilalti utilizatori vor da downvote postarii si ea nu va mai fi asa vizibila.

In afara de asta, o sa angajez moderatori sa se asigure ca ofertele postate sunt legitime, ca nu au expirat, ca nu sunt duplicate, etc.

#13
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

 Buleandra94, on 22 decembrie 2017 - 01:29, said:

@pasilla Multumesc! Price.ro si site-urile de comparatie doar iti afiseaza diferite preturi pentru acelasi produs de la magazinele inscrise in catalgoul lor. Cea mai mare diferenta este ca price.ro este un site foarte bun daca stii exact ce vrei sa cumperi si vrei sa aflii unde este cel mai mic pret. OfertePeBune este cel mai folositor pentru cazul in care nu stii exact ce vrei sa cumperi, stii vorba aceea, nu stii ce vrei pana nu il vezi.
Cred ca ai plecat gresit.
Cum adica nu stiu ce cumpar?!...stau si iti iau la frunzarit siteul ca poate, poate, gasesc ceva pe ce sa-mi cheltuiesc banii cu toate ca n-am neaparata nevoie de acel produs!?...
As merge altfel. De exemplu, vreau sa cumpar scobitori. Intru la tine pe site, caut categoria unde sunt scobitorile, bifez dimensiunile lor si dupa aceea imi apar toate "ofertele" la scobitori tinand cont de preferintele mele de cautare....

#14
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017
Am testat si eu site-ul.


Am pus linkul neafiliat, si l-ai trecut prin afilierea ta.
Ntz ntz.


Ce motiv am eu sa pun ofertele acolo?
Oameni n-ai.

Mai bine fac un grup de fb. Am tot atatia oameni.

#15
diadu

diadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 23.07.2015

 gumball3000, on 22 decembrie 2017 - 01:42, said:

... e de cacat ca lumea sa posteze linkurile cu oferte acolo si tu sa bagi afiliere pe ele, la fel de maro e si ce ai facut acum, ai ciordit ce au postat altii pe forumuri

MaroPeBune era un titlu mai potrivit! :)

#16
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
@ccf_cristi
In general nu gasesti o oferta senzationala la un produs exact atunci cand vrei sa il cumperi. De multe ori poate zici "o sa cumpar X cand e la promotie/redus" si il adaugi la "wishlist", insa dupa un timp poate uiti de el. Intr-o zi intri pe site, vezi o oferta foarte buna la X si iti amintesti ca voiai sa cumperi.
Si da, ai dreptate, ce ai spus tu este foarte util. In roadmap este planificat sa adaug si functionalitate de search cu categorii si filtre pentru a gasi si produsele care te intereseaza.

@r629935
Ar fi greu sa am oameni cand site-ul este facut public de mai putin de o zi. Legat de link-uri de afiliere: simti ca site-ul "fura" in vreun fel daca obtine venituri pentru serviciile oferite? Crezi ca ai fi mai multumit daca site-ul ar fi plin de reclame si nu ar castiga nimic din afiliere?

@diadu
As prefera sa primesc feedback constructiv decat comentarii rautacioase si copilaresti.

Nu prea inteleg de ce lumea este asa reticenta la link-urile de afiliere. User-ul nu este afectat cu absolut nimic, este de departe cea mai user-friendly strategie de monetizare pentru o astfel de platforma: site-ul este gratuit, nu esti spamat cu reclame.

Rog, daca se poate, pe cei mai sus care au comentat legat de link-urile de afiliere sa explice de ce se considera nedreptatiti daca site-ul adauga cod-uri de afiliere?
Fara link de afiliat site-ul nu ar niciun venit iar userii sunt fericiti ca gasesc cele mai bune oferte, preturi, etc...
Cu link de afiliat site-ul poate avea si un venit iar userii sunt fericiti ca gasesc cele mai bune oferte, preturi, etc...

Daca platforma are venit-uri atunci poate sa se intretina si sa se dezvolte, ceea ce rezulta intr-o experienta si mai buna a utilizatorilor datorita unui site cu mai multe functionalitati, o comunitate mai mare, etc.


Iau in calcul dezactivarea link-urilor de afiliat, insa astept raspunsuri la intrebarea de mai sus intrucat nu prea inteleg ce anume are utilizatorul de pierdut din existenta acestor link-uri de afiliat?.

Edited by Buleandra94, 22 December 2017 - 15:53.


#17
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 Buleandra94, on 22 decembrie 2017 - 15:51, said:

intrucat nu prea inteleg ce anume are utilizatorul de pierdut din existenta acestor link-uri de afiliat?.



Stii ceva.
Ai dreptate.

Dezvoltarea soft costa.
Hostingul costa.

Consultanta costa.

#18
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Nu cer consultanta pe forum, insa multumesc pentru sugestie, o sa cer si parerea altora mai experimentati in domeniul retelelor sociale.

Tin sa precizez ca site-ul este accesibil oricui, niciun utilizator nu este fortat sa adauge oferte sau sa "munceasca" pentru site in niciun fel.
Nu trebuie cont ca sa vizualizezi produsele si poti sa cauti produsul pe site-ul magazinului respectiv daca nu vrei sa dai click pe link-ul de afiliat.

Probabil am fost prea transparent, vad ca cineva mai sus a folosit un site asemanator din afara si nu stia ca ofertele adaugate acolo au link-uri de afiliat pentru ca mascau acest lucru prin redirect-uri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate