Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Partajare/formatare SSD 480 GB pentru WIN 7

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Totusi cum partitionez? Las sa zicem o partitie mare pt C. Mai las alt spatiu liber? Inainte/dupa? sau cum?

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 sirgoofy, on 21 decembrie 2017 - 15:22, said:

Doamne dumnezeule Posted Image ... il pupi la culcare ?
Nu, dar tin la longevitatea sistemelor mele .. drept dovada ca in peste 25 de ani de computere personale nu am pierdut date si nu am avut nici un "fatal crash".
Daca se poate obtine fiabilitate ridicata fara a sacrifica performanta, de ce nu? Nu iti inteleg reactia.

#21
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Eu as merge pe o singură partiție. Dacă îl dai pe jumătate, ce pui pe 240 Gb?

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 zerillos, on 21 decembrie 2017 - 15:49, said:

Totusi cum partitionez? Las sa zicem o partitie mare pt C. Mai las alt spatiu liber? Inainte/dupa? sau cum?
Nu iti recomand sa partitionezi un SSD asa de mic. Scrierea pe SSD-uri devine destul de solicitanta (si distructiva) cand SSD-ul ajunge la 70% din capacitate caci TRIM-ul nu mai are locatii libere cu care sa lucreze. Asadar, daca vrei un SSD stabil si fiabil pe termen lung, mai ales folosit ca disc sistem, unde se stocheaza toate log-urile si cache-urile, este recomandat sa nu depasesti 50-60% utilizare.

Dar ce stiu eu? ...

Edited by ro_explorer, 21 December 2017 - 15:54.


#23
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009

 zerillos, on 21 decembrie 2017 - 15:49, said:

Totusi cum partitionez? Las sa zicem o partitie mare pt C. Mai las alt spatiu liber? Inainte/dupa? sau cum?

Nu ai de ce sa partitionezi un SSD daca il folosesti doar pt OS si programe.

#24
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Apropo de TRIM. Descarcă de site-ul producătorului utilitarul lor de gestionare al SSD-ului si făi TRIM manual cam o data pe lună( sau chiar mai des)

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 zerillos, on 21 decembrie 2017 - 14:53, said:

Salut.
...voi inlocui SSD 120 cu SSD 480 si voi instala tot Win 7, intreb:
1. - Are rost sa fac mai multe partitii ? Cu ce ma avantajeaza ?
- Ce formatare ii fac ? Avantaje/dezavantaje.
- Am instalat singur tot pe vechiul sistem, dar a trecut timp si nu mai stiu bine. Ce setari mai fac? La ce surprize sa ma astept? Sfaturi?
2. - Instalarea o fac de pe DVD, dar am si stick. Nici nu mai stiu cum se face de pe stick, astept si aici atentionari si sfaturi.
- Pot sa salvez fisierul cu parole memorate, eventual history?
1. Lasa SSD-ul de 480GB intreg ca partitie C: doar pt. sistemul de operare si programele ce le vei instala;
iar Hdd-urile le folosesti ca unitati de stocare !
2. Instalarea windowsului de pe stick-ul USB e cu 2-3-5 minute mai rapida fata de instalarea de pe DVD.

 zerillos, on 21 decembrie 2017 - 15:49, said:

Totusi cum partitionez? Las sa zicem o partitie mare pt C. Mai las alt spatiu liber? Inainte/dupa? sau cum?
Scoti alimentarea la Hdd-uri si lasi doar SSD-ul ! iar la instalarea windowsului doar stergi si formatezi SSD-ul fara sa faci partitii !
Dupa instalarea sistemului de operare pui la loc alimentarea la Hdd-uri iar din windows formatezi si repartitionezi Hdd-urile sa le ai exclusiv pt. stocare  Posted Image

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am instalat Win 7 cu un stick bun pe USB 3.0 in 12 minute. Gen
Nu mai zic nimic. Gata

#27
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Inainte de instalare OS sau daca vrei sa cureti complet un SSD dai restart in cmd prompt si folosesti comenzile:

DISKPART
LIST DISK
SELECT DISK 0/1/2...etc
CLEAN
EXIT

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Mai repede face migrarea direct. Si ii raman si toate programele instalate.

Fara niciun CLEAN la SSD.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
1. Recomand de citit primul post si linkurile din el de la acest topic - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/

2. Nu inteleg cum de nu va ajunge voua 120 Gb ptr Windows. Eu pe toate PC-urile am windows-ul instalat pe SSD-uri de 120 Gb, cu exceptia unuia care e pe 64 Gb.
Doar windwosul si cateva programe esentiale. Si mai am si 20% lasat nepartitionat ptr OP. Jocuri sau alte programe mai substantiale le instalez pe HDD, iar pe sistemul principal pe al doiela SSD care are 240 Gb. Am si HDD pe el ptr stocare.
Ideea e ca partitia cu windowsul o am mai mult goala - cam 50% pe SSD-ul de 64 si 70% pe celelalte.
Cu SSD-uriel configurate corect - dezactivat hibernare si pagefile. Ca daca ai multa memorie sunt inutile.

Legat de UEFI - daca aveai Widnwos 8.1 sau 10 mai era o scofala ca ma icastigai timp la bootare. Asa , nu e niciuna.

La SSD-uri oricum nu recomand partitionare. Aia are sens la HDD-uri suficient de mari - sa lasi cam 80-100Gb ptr sistemul de operare si restul ptr date.
Prea multe partitii inseamna spatiu pierdut. Partitie sistem prea mare ( pe HDD ) duce la imprastierea fisierelor sistem pe toata partitia si cresterea timpului de acces - chiar daca nu sunt fragmentate. In general la HDD-uri partitia sistem se face la marginea platanului - unde viteza este mai mare.

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 eiffel, on 21 decembrie 2017 - 16:49, said:

2. Nu inteleg cum de nu va ajunge voua 120 Gb ptr Windows. Eu pe toate PC-urile am windows-ul instalat pe SSD-uri de 120 Gb, cu exceptia unuia care e pe 64 Gb.

Uite asa .. doar windows, programele uzuale de office si procesare foto si PUBG stau pe el .. (fisierele user sunt pe hdd, dupa cum am spus):

Attached File  Capture.JPG   20.23K   9 downloads

#31
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007

 super8, on 21 decembrie 2017 - 16:04, said:


Scoti alimentarea la Hdd-uri si lasi doar SSD-ul ! iar la instalarea windowsului doar stergi si formatezi SSD-ul fara sa faci partitii !
Dupa instalarea sistemului de operare pui la loc alimentarea la Hdd-uri iar din windows formatezi si repartitionezi Hdd-urile sa le ai exclusiv pt. stocare  Posted Image

Nu formatez HDD-urile ca am informatie gramada pe ele :)

Inseamna ca pot pune SO pe SSD si orice alte programe gen Adobe PS, etc, pe HDD in alta partitie? Cred ca merge nu? Cum fac ?

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
la instal selectezi custom si selectezi tu unde sa se instaleze.

#33
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007

 arg, on 21 decembrie 2017 - 18:12, said:

la instal selectezi custom si selectezi tu unde sa se instaleze.

Pai asa cred ca pun iar SO pe SSD vechi de 120, si restul programelor pe un HDD .... cine mai are nevoie de 480? :)

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Corect.
Pai eu ce am scris in postul #2 ?

Edited by arg, 21 December 2017 - 19:14.


#35
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007

 arg, on 21 decembrie 2017 - 19:13, said:

Corect.
Pai eu ce am scris in postul #2 ?

Glumeam si eu. Daca e de 4 ori mai mare nu ma supar :)

#36
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

 ro_explorer, on 21 decembrie 2017 - 15:51, said:

Nu, dar tin la longevitatea sistemelor mele .. drept dovada ca in peste 25 de ani de computere personale nu am pierdut date si nu am avut nici un "fatal crash".
Daca se poate obtine fiabilitate ridicata fara a sacrifica performanta, de ce nu? Nu iti inteleg reactia.

Ssd-ul e pt SO, programe, jocuri, nu stocare, deci ce sa pierzi... bine, daca ai f f multi bani poti si stoca pe ele..
In ritmul asta il lasi mostenire stra-stranepotilor Posted Image

Edited by sirgoofy, 22 December 2017 - 20:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate