Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Construire in regie proprie

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
De flux continuu ai auzit? Fara intrerupere de la prima la ultima betoniera. Cu reteta data de proiectant si vibrat cu vibrator inchiriat. Am inceput dimineata la 7 si la 13 am fost gata placa cu ajutorul a inca 4-5 prieteni. O betoniera de 220 litri, doua roabe si parca 7 oameni.
Nu as mai repeta acum dar atunci era destul de scump betonul de statie. Cam de 3-4 ori mai scump decat la betoniera, acum nu mai prea merita ca iesi la preturi apropiate. De fapt asa sunt toate casele din cartier facute, la betoniera. Cu beton de statie au inceput de prin 2008-2009 cand casa mea deja era gata de ceva vreme.

  Initiator, un singur sfat am, din experienta. Desi toata lumea o sa iti spuna sa nu te apuci ca nu e de tine tu da-i bataie la treaba. Ca daca stateam dupa astia cu nu in fata inca eram in pesteri toti dar au fost cativa dispusi sa mearga si pe luna desi toti ziceau ca nu se poate.


"Există lucruri care ştim că sunt imposibil de realizat, până când vine cineva care nu ştie acest lucru şi le realizează."   Albert Einstein

#38
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Betonul din statie se facea de pe vremea lui Ceausescu.Dar tu daca esti mai mic si mai de la tara, ai impresia ca din 2008 s-a inceput cu betonul in statie.Dorele, nu mai posta aiurea!Ti-o fi iesit pretul mai mic la casa, dar buleala mai mare ca asta n-am auzit...

#39
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
De facut se facea dar sa te vad cu ce il urcai tu sus pe placa.  Ca pompele erau raritate si betonul cam scump Daca nu ai construit case cu 10-15 ani in urma vorbesti fara sa stii pentru ca este imposibil sa compari conditiile de acum cu cele de atunci.  Intre timp s-au schimbat multe in bine si nu prea mai merita la betoniera dar tot trebuie una pe santier pentru maruntisuri.
  Cred ca iar incurci firma de constructii cu o constructie in regie proprie. Si da, in conditiile de azi cand deja toate statiile au 3-4 pompe si eu recomand si as folosi tot de statie. Dar in 2005-2006 cand turnam la mine si vedeai ca e de 3 ori mai scump betonul, ca pompa te costa cat jumatate betonul ala scump si ca mai poate sa vina si numai peste 3 luni ca atunci e libera sunt curios cat de eficient erai tu Posted Image. Probabil terminai casa in 5 ani in loc de 2 ca asteptai dupa pompa. Si asta nu era chiar asa rau. Dar daca ai de platit si rate si chirie deja e cam nasol cu asteptatul.

Edited by PoeOvidiu, 24 December 2017 - 07:11.


#40
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
E mai greu de crezut ca ai reusit in 6 ore sa torni o placa de vreo 20 mc, beton facut cu 7 oameni cu betoniera...Pana la urma e problema ta, casa ta, tu stai in ea.Altceva e interesant: cum ai reusit sa faci o casa de 190mp si s-o si mobilezi cu sub 40000 euro????Altii nici la rosu nu o fac cu banii astia!Si zici ca ai ziduri de 40 cm.Zi-ne reteta succesului, poate reusesc si altii sa faca casele cu 200 euro/mp.Si mobilate....

#41
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
la mine a fost doar mobilarea si amenajarea unui apartamanet de 110 mp 30.000 euro. nu sh cum cum a si ridicat-o si a si mobilat-o cu banii aia:D

#42
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postraducut123, on 24 decembrie 2017 - 10:00, said:

E mai greu de crezut ca ai reusit in 6 ore sa torni o placa de vreo 20 mc, beton facut cu 7 oameni cu betoniera...Pana la urma e problema ta, casa ta, tu stai in ea.Altceva e interesant: cum ai reusit sa faci o casa de 190mp si s-o si mobilezi cu sub 40000 euro????Altii nici la rosu nu o fac cu banii astia!Si zici ca ai ziduri de 40 cm.Zi-ne reteta succesului, poate reusesc si altii sa faca casele cu 200 euro/mp.Si mobilate....
Pai mai taie din beton. O placa a avut cam 12 mc. Deci 12+12 24 dar in doua transe. Ca nu cred ca tu torni si placa de jos si aia de la etaj deodata.
Si intr-un fel lucreaza aia care vin pe bani si altfel lucreaza aia care vin sa te ajute.  6 ore fara pauza de tigara, apa se bea din mers etc.
Reteta succesului e simpla. Nu dai indicatii, pui mana si faci. Manopera ZERO Aia e reteta. Inclusiv centrala mi-am motat-o singur, doar instalatia de gaze a fost facuta de instalator autorizat ISCIR. Cand faci o casa la care nu platesti un leu manopera sa imi zici la ce pret iesi Posted Image
Acum nu stiu cat au urcat materialele. Dar casa s-a facut dintr-un credit de 30.000 de euro plus 7000 de euro avuti inainte cu care de fapt am cumparat terenul. Alte surse de venit nu am avut. Deci stiu exact  cat am cheltuit. Asta in 2005-2006 anul constructiei. Intre timp e posibil sa se fi ridicat preturile la materiale dar pana in 45-50000 tot iesi.
  Sunt 2 feluri de oameni. Cei dispusi sa faca si cei care se multumesc cu cat isi pot cumpara gata facut cu banii pe care ii au. Eu prefer sa fac. de acolo si diferenta de costuri la construiea unei case. Daca platesti echipe deja esti in categoria celor care se multumesc cu cat pot cumpara gata facut. Tu nu iti poti imagina construirea unei case fara sa platesti manopera.
Un vecin construia tot ca mine. Deodata cu mine. Nu ne-am cunosut inainte dar s-a dovedit a fi un avantaj ca ne-am intalnit intamplator. La el in anumite etape eram toti de la mine (adica eu, tata, socrul) si la mine la fel la nevoie erau toti de la el. Totul asa fara bani, ca suntem vecini. Ti-e greu sa iti imaginezi asa ceva, dar sunt de la tara si imi place asa Posted Image . Si in ziua de azi e la fel. Oricand unul are nevoie de ajutor fuge la vecinul. Sau la vecini  ca toti ne ajutam intre noi. Asta e partea nasoala cand stai la tara Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 24 December 2017 - 10:50.


#43
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Si azi exista parchet, gresie faianta de la 20 pana la .... sute lei, usi de la 300 lei pana la .... mii lei, exemplele pot continua, tine de gusturi si posibilitati, degeaba vrei daca nai cu ce ! La fel cum pentru doar vorbit este suficient un telefon de 200 lei, dar noi vrem S7, 8 , 9 ...

#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pai in prima faza o rdici, acoperi si pui acoperisul. Pe urma vezi cat te mai poti intinde la finisaje, daca mergi pe fitze, mofturi, sau pe finisaje medii. Alea ieftine nu prea le recomand, mai ales la parchet/gresie.
Gresie gasesti de la 15 lei in sus. dar una cat de cat ok e de pe la 25.
Parchet tot asa, atat ca gasesti si pe la 21-22 de lei cat de cat ok. Restul o sa il dai afara la 2-3 ani dupa montaj.
Sapa la fel. Poti sa torni poti sa nu torni. daca nu torni (eu nu am turnat, a fost destul de dreapta placa) atunci mergi cu instalatiile pe perete nu prin sapa. E un plus de manopera daca trebuie sa o platesti. Si oricum, si daca turnam sapa tot nu lasam instalatiile prin sapa. Sa vezi fericire prin vecini cu teava sparta sub sapa :)

Edited by PoeOvidiu, 24 December 2017 - 11:01.


#45
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Dorele, zici ca n-ai turnat sapa...,,Poti sa o torni sau nu"...Alta buleala...Ia pune niste poze sa vedem si noi, sa ne minunam cum ai reusit sa faci casa cu banii aia!Arata-ne si mobila sa vedem ...Sarbatori fericite tuturor!


Mai da-ne sfaturi d-astea meseriase...Cand ai dat decorativa tot cu neamurile ai dat-o?Sau cu vecinii?

Edited by raducut123, 24 December 2017 - 23:32.


#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Decorativa cu prietenii Posted Image Din fericire au si schela si cu asta se ocupa Posted Image, cu termoizolatii. Mobila e luata gata facuta din comert, exceptie cea din bucatarie care am facut-o eu ca era greu de gasit una sa se nimereasca la fix.
Oi fi eu Dorel, dar dupa 10 ani in care nu am zugravit inca nu am nici o fisura pe nicaieri. Cred ca din cauza ca am lucrat prost. Eu am lucrat intr-un singur fel. Asa cum mi-a recomandat si cum m-a indrumat proiectantul. Poti sa ai tu scule de top daca de doare la basca de ce zice proiectantul. Am vazut eu meserias care a bagat doar jumatate etrierii la grinzi ca a zis ca "proiecatntul ala e tampit, a bagat prea multi etrieri". Si te intreb atunci la ce il ajuta pe client ca a venit ala cu scule daca nu a respectat proiectul?  Apropo, ala are fisuri desi a lucrat cu firma si scule frumoase.

Nu m-am abatut deloc de la proiect, l-am respectat cu sfintenie si unde nu eram sigur puneam mana pe telefon si sunam la proiectant. O bara de armartura de fi8 daca nu am fost 100% sigur ca e bine pusa l-am sunat si am cerut un sfat. L-am chemat sa vada cofrajele, armaturile, tot, inainte cu o zi sa ma apuc de turnat beton. Dar depinde si de proiectanti ca multi dupa ce ti-au pus dosarul in brate ii doare in dos de cum construiesti tu. Asta era unul cu multa experienta pe santiere care a lucrat ani de zile diriginte de santier la constructia de blocuri si un om minunat dispus sa dea un sfat. Dar poate e prost si ala si esti tu destept.
Pana la urma asta e secretul calitatii , sa respecti un proiect, nu sculele.

Apropo. Zi-mi tu care e rolul sapei. Ca poate are un rol deosebit in in rezistenta casei si nu stiu eu.
De fapt acum se toarna sapa din comoditate. E mai comod sa umpli placa cu cabluri/tevi si sa mai torni o placa peste ele decat sa sapi canale prin perete, sa fixezi tuburi, sa mergi cu ele drept, sa ai grija sa nu treci cu instalatia electrica peste cosul de fum si sa te trezesti ca trebuie sa ocolesti camera cu traseul electic ca altfel treci peste cos. Maruntisuri :)

Edited by PoeOvidiu, 25 December 2017 - 08:33.


#47
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Unul toarnă o placa într-o zi Cu o betoniera de 280l ,altu o toarnă într-o oră cu beton de la statie .care e domnule diferența între placi ?!, înafara de timpul de turnare .

#48
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Pai sunt mari diferente domnu Sile. Una e de pret, alta e de calitate a executiei lucrarii(chestie discutabila ce e drept). Si cea mai importanta, betonul de la statie, este insotit de un certificat tehnic de calitate. Este adevarat ca daca Dorel este beneficiarul, meseriasul o sa recite"lasa ca merge si asa". Eu am ridicat casa in doua etape. Prima oara fundatia. Apoi pauza de doi ani, timp in care am modificat proiectul. A doua etapa, constructia propriu zisa pana la acoperis, inclusiv acoperisul. Fiecare etapa a durat sub doua luni. Lucrare in regie proprie. Trei pensionari carora pe timpul lucrarii le-am platit taxele cerute de ITM. Acoperisul, facut cu firma care a livrat materialele, s-a intins ca lucrare pe aproape doua luni. Dar....nu a mai fost in regie proprie. E adevarat ca pe langa garantia produsului, am si garantia lucrarii. Deci per total diferentele sunt de certificate tehnice de calitate si garantii.

Edited by Arlekhinn, 25 December 2017 - 09:42.


#49
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Dar certificatul ala de calitate da o rezistenta anume betonului. E un fel de armatura. Sau e doar o hartie? Din betonul tau s-a luat proba, s-a pus la intarit, s-a facut rezistenta la compresiune etc? Sau doar ti-a dat o hartie ca e bun?

Deci de diferenta de calitate nu poti baga mana in foc. Doar de diferenta intre hartiile ce insotesc betonul.
Vand ceva produse printre care o materie prima pentru alte produse. Un client imi cere ecertificat de calitate. Eu normal ca merg la producator si ii cer la randul meu ca nu pot eu sa dau certificat pe ce a produs altul. Raspunsul: Dar ce, tu nu ai calculator sa faci certificat?  Eu am refuzat categoric si am pierdut clientul, nu admit sa il pacalesc.
Cam la fel poate sa fie si cu hartiile de la betoane. Cu toate hartiile si certificatele tot a cazut cu cada la vecinu de dedesupt in Floresti Posted Image Mai era si in cucul gol omul ca facea baie. Poate a uitat sa bage certificatul printre armaturi.

Edited by PoeOvidiu, 25 December 2017 - 09:56.


#50
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Deci,o dată ce în spital în sala de operatie se făcea dezinfecție cu apă pe post de dezinfectant ...ce garanție are un certificat dat de o firma de betoane?
Cum afli că betonul tau este bun?, aștepți marele cutremur ?
De ce betonul de betoniera nu este bun ?

#51
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ca nu are certificat. Nu ai priceput nimic. Hartia aia face cat 25 de saci de ciment. Cum aia in Floresti au uitat sa puna hartia sub cada a cedat betonul.

Edited by PoeOvidiu, 25 December 2017 - 10:01.


#52
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Este evident faptul ca betonul facut la betoniera nu se ridica la standardul celui facut in statie.Exista niste dozaje stricte, niste retete, raport apa/ciment...Dar dorel zice ca-i mai bun cel facut la betoniera...

#53
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Observ că unii pun prea mare preț pe o hîrtie data de o firma privata de betoane din Romania. dacă era din Germania era alta treabă..
In rest consider că un beton făcut la o betoniera după rețeta nu este nicidecum mai inferior calitativ cum văd că spun unii pe aici.

Aceasta falsa impresie este dată din cauza meseriașilor care fură ciment și îl vând pentru bere sau vin

#54
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Fa un experiment:ia niste probe pe cuburi din betonul facut la malaxor si du-le la un laborator si fa rezistenta la compresiune sa vezi ce rezultate obtii....Te sperii...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate