Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pensie mica?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Daca a lucrat pe salariul minim punctajul de 0,6 e prea mare. Vedeti cum a evoluat raportul salariu mininm / salariu mediu
- 1990 -2000/4010=0,5
- 2000 - 700.000/2.276.000=0,3
-2010 -600/1967=0.3
- 2017 1450 /3300= 0,44

#20
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View PostGhita_Bizonu, on 21 decembrie 2017 - 12:12, said:




1) daca nu i-au pus si armata .. inseamna ca nu era angajat inianmte de armata. A se verifica (din ce citesc totusi tatal tau nu era dintre aia care stateau  "in puf" )
2) Poate u-0au calculat o "anticipare" si deci o penalizare

Dar mai bnine cauta pe cineav care sa stie cum se calculeaza (contabili caree se oscipa de salarizare)
Eu sunt pensionat din 2014 (invaliditate). Am facut armata inainte de prima angajare, dar s-a luat in calcul ca vechime. Am pe decizie 15 ani, din care de fapt 6 luni sunt armata, iar 4 ani facultatea.

#21
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
daca a lucrat pe salariul minim aia e.
dar cum se face ca nu e pensionar demult? putea iesi de 10 ani la pensie. am colegi care are 53 de ani si ia pensie de aproape 1 an. si a avut 20 si ceva de ani de grupa 1 si vreo 10 de grupa 2.
stiu ca colegul, munca in metalurgie ia undeva la 1700 pensie.

Dupa ce incepi munca, abia dupa 4 ani de grupa 1 se scade 6 luni, apoi din anul 5 se scade 6 luni la fiecare an lucrat

Edited by D3an, 21 December 2017 - 15:29.


#22
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
deci trebuia sa iasa la pensie cam la 52 de ani

socru are 55 de ani si e de 4 ani in pensie.
a lucrat in turnatorie, de la varsta de 17 ani, aproape toti anii incadrati in grupa 1

Edited by D3an, 21 December 2017 - 15:30.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAdrianHH, on 21 decembrie 2017 - 11:34, said:

Salutare tuturor.
Rog um moderator sa mute acest topic daca nu am ales aria corecta.
Am o intrebare in legatura cu pensia tatalul meu.
Are 63 ani,e din Ialomita.Lucreaza si in acest moment.A fost la casa de pensii in Slobozia unde au facut o simulare pentru pensionare.I-au zis ca ar avea anii de munca necesari pentru a fi incadrat la pensionare "normala"(nu anticipa,boala,etc).
Asa in linii mari ar fi cca 29ani la Grupa I si 11 ani la Grupa 2 de munca.A lucrat mare parte din acesti ani la o fabrica de tutun(Urziceni - a fost incadrat ca tehnician peste 75% din timp)-unde a avut si incadrare de mediu toxic.In fine,nu stiu toate detaliile(am inteles ca nu ar fi pus si cei 1.5ani de armata,etc) ca nu am fost cu el dar mi-a zis ca la un calcul preliminar s-ar incadra la cca 600 ron pensie.Nu are studii superioare,doar liceu.Atat lui cat si mie(cel putin nu ma pricep deloc in acest domeniu) mi se pare halucinant(cel putin din ce stiu prin jur de pensii ale unor alti cunoscuti).Nici el nu a inteles f bine ce si cum s-a calculat,dar suma clar a fost inteleasa.
Acum fac si eu o intrebare chioara : chiar asa de putin poate sa fie(Ma asteptam la macar 1000 ron)?
Apreciez orice sfat.
Multumesc!

N-are cum
E peste dublu

#24
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator, ceva este comunicat eronat! Vezi in actele tatalui care este punctajul anual si fa o medie; vezi daca are luate in calcul toate sporurile cu caracter permanent de care a beneficiat si nu in ultimul rind daca adeverintele de venit se refera la salariul brut(pentru ca la asta a platit omul contributia pentru pensie). Sunt sigur ca s-a luat in calcul salariul de incadrare sau poate venitul net pentru ca cei de la casa de pensii asa au dispozitie(desi pierd procese in lant in fata celor care-i da in judecata pe aceasta speta)! Mai intii verifica bine ca toate documentele pe care le depune sa demonstreze vechimea, gurpele de munca,veniturile brute,sporurile cu caracter permanent,etc.,si cu toate astea consulta un avocat specializat in dreptul muncii daca nu gasesti pe cineva sa faca o simulare in schimbul unei beri! Succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate