Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pensie mica?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare tuturor.
Rog um moderator sa mute acest topic daca nu am ales aria corecta.
Am o intrebare in legatura cu pensia tatalul meu.
Are 63 ani,e din Ialomita.Lucreaza si in acest moment.A fost la casa de pensii in Slobozia unde au facut o simulare pentru pensionare.I-au zis ca ar avea anii de munca necesari pentru a fi incadrat la pensionare "normala"(nu anticipa,boala,etc).
Asa in linii mari ar fi cca 29ani la Grupa I si 11 ani la Grupa 2 de munca.A lucrat mare parte din acesti ani la o fabrica de tutun(Urziceni - a fost incadrat ca tehnician peste 75% din timp)-unde a avut si incadrare de mediu toxic.In fine,nu stiu toate detaliile(am inteles ca nu ar fi pus si cei 1.5ani de armata,etc) ca nu am fost cu el dar mi-a zis ca la un calcul preliminar s-ar incadra la cca 600 ron pensie.Nu are studii superioare,doar liceu.Atat lui cat si mie(cel putin nu ma pricep deloc in acest domeniu) mi se pare halucinant(cel putin din ce stiu prin jur de pensii ale unor alti cunoscuti).Nici el nu a inteles f bine ce si cum s-a calculat,dar suma clar a fost inteleasa.
Acum fac si eu o intrebare chioara : chiar asa de putin poate sa fie(Ma asteptam la macar 1000 ron)?
Apreciez orice sfat.
Multumesc!

Edited by AdrianHH, 21 December 2017 - 11:36.


#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mie îmi vine greu să cred că e vorba de 600 de lei. 640 de lei va fi din ianuarie pensia minimă garantată. E o greșeală/neînțelegere pe undeva.
Acum, deh, depinde de salariile avute, ce se traduc în contribuțiile făcute.

Edited by ursamajor, 21 December 2017 - 11:40.


#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

 AdrianHH, on 21 decembrie 2017 - 11:34, said:

Salutare tuturor.
Rog um moderator sa mute acest topic daca nu am ales aria corecta.
Am o intrebare in legatura cu pensia tatalul meu.
Are 63 ani,e din Ialomita.Lucreaza si in acest moment.A fost la casa de pensii in Slobozia unde au facut o simulare pentru pensionare.I-au zis ca ar avea anii de munca necesari pentru a fi incadrat la pensionare "normala"(nu anticipa,boala,etc).
Asa in linii mari ar fi cca 29ani la Grupa I si 11 ani la Grupa 2 de munca.A lucrat mare parte din acesti ani la o fabrica de tutun(Urziceni - a fost incadrat ca tehnician peste 75% din timp)-unde a avut si incadrare de mediu toxic.In fine,nu stiu toate detaliile(am inteles ca nu ar fi pus si cei 1.5ani de armata,etc) ca nu am fost cu el dar mi-a zis ca la un calcul preliminar s-ar incadra la cca 600 ron pensie.Nu are studii superioare,doar liceu.Atat lui cat si mie(cel putin nu ma pricep deloc in acest domeniu) mi se pare halucinant(cel putin din ce stiu prin jur de pensii ale unor alti cunoscuti).Nici el nu a inteles f bine ce si cum s-a calculat,dar suma clar a fost inteleasa.
Acum fac si eu o intrebare chioara : chiar asa de putin poate sa fie(Ma asteptam la macar 1000 ron)?
Apreciez orice sfat.
Multumesc!
Ceva nu bate aici.Cu 29 de ani in grupa I, trebuia sa fie pensionar demult.Esti sigur ca au luat in considerare grupele?Ar trebui sa ia undeva la 1600 daca e cum zici tu...

Edited by fqx, 21 December 2017 - 11:40.


#4
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Dupa stiinta mea, reducerea de varsta la pensionare este de 6 luni pentru fiecare an de grupa I si 3 luni pentru grupa a II-a. Daca ce spui tu e real, trebuia sa iasa la pensie de mult (pe la 49-50 ani).
Cat priveste valoarea pensiei, se calculeaza din ultimele 12 luni de lucru efectiv (salarii luate), dar nu stiu exact procentul.
O simulare pentru data o poti face si aici:
http://www.lapensie.com/virsta.php

Edited by danyel61, 21 December 2017 - 11:43.


#5
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Ce mai bataie de joc! Asta ne asteapta si pe noi, daca nu chiar mai rau.

#6
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Anul viitor se schimbă legea şi modul de calcul.

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu vreau sa jignesc pe nimeni , dar la fraieri cu norma intreaga asa este , la smecherii care taie frunza la caini si se pensioneaza la 40 ani  se inmulteste cu 20 , se numeste special

#8
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
La pensie conteaza pe langa anii lucrati si salariul avut raportat la salariul mediu.
In fiecare luna lucrata un salariat primeste un punctaj in functie de salariu lui raportat la salariul mediu, daca salariul lui a fost = cu cel mediu atunci are un punct.
Aceste punctaje lunare se aduna si se impart la nr de luni necesare pe iesrie la pensie si se obtine puncatjul pensiei care se inmulteste cu valoarea punctului de pensie.

Mai tb sa fie atent si la magaria statului care se raporteaza la valoarea salariul din cartea de munca fara sporuri, prime etc, rezultand o pensie mult mai mica. Sunt o gramada de procese cu statul pe chestia asta, si de obicei castiga pensionarul.

Eu zic sa apelezi la o firma specializata, care sa iti explice ce si cum, in nici un caz sa nu te bazezi pe calculul statului.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
Pai pensia nu e ajutor social, primesti in functie de cat ai contribuit. A muncit pe salariul minim toata viata?

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 danyel61, on 21 decembrie 2017 - 11:41, said:

Cat priveste valoarea pensiei, se calculeaza din ultimele 12 luni de lucru efectiv (salarii luate), dar nu stiu exact procentul.

din ce stiu eu, asta se intampla doar la pensiile speciale.
la pensiile normale se aduna puncte de pensie in functie de contributia din fiecare luna si de salariul mediu brut in luna respectiva. la sfarsit se face o medie care tine seama si de perioada lucrata (perioada cu care ai depasit stagiul complet de cotizare devine un soi de bonus) si se raporteaza la valoarea actuala a punctului de pensie.
de exemplu cineva care a avut toata viata salariul mediu pe economie o sa iasa la pensie astazi, daca implineste stagiul complet de cotizare, cu o pensie de 1.000 lei (atat e acum 1 punct de pensie)

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am si eu o matusa tot asa cand a iesit la pensie i-au dat vreo 450-500 lei fix cat aia cu ajutorul social sau pensia aia sociala.

E foarte foarte  putin sub pragul exitentei aceste pensii.

#12
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 AdrianHH, on 21 decembrie 2017 - 11:34, said:

Salutare tuturor.
Rog um moderator sa mute acest topic daca nu am ales aria corecta.
Am o intrebare in legatura cu pensia tatalul meu.
Are 63 ani,e din Ialomita.Lucreaza si in acest moment.A fost la casa de pensii in Slobozia unde au facut o simulare pentru pensionare.I-au zis ca ar avea anii de munca necesari pentru a fi incadrat la pensionare "normala"(nu anticipa,boala,etc).
Asa in linii mari ar fi cca 29ani la Grupa I si 11 ani la Grupa 2 de munca.A lucrat mare parte din acesti ani la o fabrica de tutun(Urziceni - a fost incadrat ca tehnician peste 75% din timp)-unde a avut si incadrare de mediu toxic.In fine,nu stiu toate detaliile(am inteles ca nu ar fi pus si cei 1.5ani de armata,etc) ca nu am fost cu el dar mi-a zis ca la un calcul preliminar s-ar incadra la cca 600 ron pensie.Nu are studii superioare,doar liceu.Atat lui cat si mie(cel putin nu ma pricep deloc in acest domeniu) mi se pare halucinant(cel putin din ce stiu prin jur de pensii ale unor alti cunoscuti).Nici el nu a inteles f bine ce si cum s-a calculat,dar suma clar a fost inteleasa.
Acum fac si eu o intrebare chioara : chiar asa de putin poate sa fie(Ma asteptam la macar 1000 ron)?
Apreciez orice sfat.
Multumesc!


1) daca nu i-au pus si armata .. inseamna ca nu era angajat inianmte de armata. A se verifica (din ce citesc totusi tatal tau nu era dintre aia care stateau  "in puf" )
2) Poate u-0au calculat o "anticipare" si deci o penalizare

Dar mai bnine cauta pe cineav care sa stie cum se calculeaza (contabili caree se oscipa de salarizare)

#13
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Oare se mai pune armata ca vechime la pensie ......auzisem ca nu.

#14
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Să se pună orice, tot 600 de lei pensie o să avem, în cel mai bun caz, după 2030.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pana atunci dispare ori sistemul de pensii din Romania ori Romania cu totul.

#16
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
La cum dau astia legile.poate ne obliga sa muncim pina la 80 ani,.....sau poate no mai apucam.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
e putin 80, eu estimez cca 110-115ani varsta de pensionare...

in realitate la cat de prosta e mancarea nu o sa apucam mai mult de 60.

Edited by arg, 21 December 2017 - 12:51.


#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa nu fi incurcat Grupa I (cea mai mare grupa ca grad de dificultate) cu grupa Normala (practic prima sau grupa de "baza" cum suntem majoritatea). Tata are la anticipata (penalizare maxima de 5 ani) nu depaseste 600 (cu armata, concedii medicale si somaje taiate).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate