Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

dimensiune cilindru usa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
koon

koon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2005
Pe scurt, pentru o casa pe care o construiesc acum pentru familia mea as vrea o usa de intrare mai putin banala, o usa din masiv care sa se incadreze bine in golul pe care il am la dispozitie si, cu toata dificultatea de a gasi un atelier specializat in lemn stratificat care sa fie dispus sa preia producerea acestei usi (care, culmea, nu este o usa dificil de realizat ci doar iesita din rutina, din zona lor de confort), inca sunt decis s-o construiesc.
Ca sa simplific procesul, as vrea sa pun la dispozitia atelierului inca din proma faza fittingurile si feroneria pe care le doresc instalate pe aceasta usa. Sunt tipicar si, cum m-am lovit deseori de creativitatea romanilor, nu as vrea sa las nimic la voia intamplarii. Problema este ca-mi lipseste know-how-ul iar informatie online gasesc putina si disparata.
Concret, problema mea este de calculare a dimensiunii cilindrului, accept bucuros si cu nerabdare orice sugestie.
Datele problemei sunt (inca pot fi ajustate, daca e cazul):
- grosime usa: 70mm (poate fi si mai mare), cu falt de 15mm;
- grosime reala pentru instalare broasca: 40mm;
- shield Ikon S403, cu grosimea placilor de 6 (interior) si 10mm (exterior), pentru cilindri care depasesc usa cu 9-13.5mm;
- brosaca Abloy 4272 (mai jos schema cu specificatii).
Intuitia ma indreapta catre un cilindru simetric, un 45/45. As aprecia o confirmare pe aceasta dimensiune sau eliminarea altor variante (gen 40/50, asimetric, urmatoarea in lista).

Multumesc!

Attached Files



#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu zic sa iei in calcul o yala electromagnetica , daca vrei sa fie iesita din comun
Acum tehnologia iti permite sa accesezi usa de pe mobil , e facil, comod  si foarte sigur.

#3
koon

koon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2005
Ha ha, multam de sugestie. :)
Am luat in calcul si un smart lock, insa dupa stiri de genul asta prefer sa raman low-tech. Avantajele mi se par nesemnificative versus riscuri. Sa fim seriosi, smart home e un concept cool, dar daca scot cheia din buzunar sau telefonul e cam acelasi lucru, iar invitati nu voi avea decat cand sunt acasa (daca te gandesti la trimis coduri de deschidere...)

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postkoon, on 21 decembrie 2017 - 11:16, said:

Ha ha, multam de sugestie. Posted Image
Am luat in calcul si un smart lock, insa dupa stiri de genul asta prefer sa raman low-tech. Avantajele mi se par nesemnificative versus riscuri. Sa fim seriosi, smart home e un concept cool, dar daca scot cheia din buzunar sau telefonul e cam acelasi lucru, iar invitati nu voi avea decat cand sunt acasa (daca te gandesti la trimis coduri de deschidere...)
Eu am de 10 ani implementat un astfel  sistem  impreuna cu sistemul de alarma, keya este de bakup ( cind pica reteaua pt mai multe zile sau o avarie majora in reteaua de telefonie)
Mai controlez centrala termica, aerul conditionat , trapa catre terasa, temperatura  pe nivel, si mai am loc de ceva comenzi, pt apa si energie elecrica .
Intrarea pe usa se face cu apel  pe care sistemul ti-l refuza (fara costuri) Au acces numai sim-urile  din baza de date.

Edited by ciine, 21 December 2017 - 11:46.


#5
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 09.01.2008
Cilindrul trebuie sa fie ingropat in silduri. Parerea mea e ca cilindrul tau trebuie sa fie de max 80mm. Simetric sau nu, vei afa dupa ce faci frezarea in usa si toc. Se masoara de la surubul ce fixeaza cilindrul in broasca catre sild. Sa pui balamale reglabile pe 3 axe.
Usa aia ar trebui montata dupa ce ai terminat casa, altfel, Dorel va reusi cumva sa o zgarie si va trebui sa o carpesti.

#6
koon

koon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2005
Nici eu nu vreau sa iasa mult cilindrul dar, tinand cont de acei 9-13.5mm pe care mi-i recomanda Ikon pentru shieldul lor, ar trebui sa adaug 10mm celor 35 din axul usii, asta inseamna 45 pe exterior, la interior pot avea 40, caz in care cilindrul este retras cu 1mm fata de shieldul din interior gros de 6mm sau 45, caz in care-l va depasi cu 4mm, nu? Deci ajungem la 40/45 sau 45/45, nu?
Usa o voi monta undeva in paralel cu finisajele, spre sfarsit. Sunt constient de riscuri, thx Posted Image
In ceea ce priveste balamalele, ma gandeam la Tectus, de la Simonswerk, sau alte balamale ascunse. Sunt mai scumpe dar se preteaza designului usii.
Atasate sunt cateva poze cu o balama Simonswerk pentru usa cu falt.

Attached Files



#7
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postciine, on 21 decembrie 2017 - 11:10, said:

Eu zic sa iei in calcul o yala electromagnetica , daca vrei sa fie iesita din comun
Acum tehnologia iti permite sa accesezi usa de pe mobil , e facil, comod  si foarte sigur.
Da , foarte sigur si simplu , nu ?
Nu crezi ca decit sa scoti telefonul si sa butonezi pt deschidere , este mai  simplu cu un cititor de proximitate ?
https://www.spy-shop...ap-9958240.html ????

Edited by 86-APP, 21 December 2017 - 21:53.


#8
koon

koon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2005
Sunt fan tech, agregatorul de stiri de pe telefonul meu e setat sa-mi culeaga in general stiri din tech (engadget, gizmodo, wired etc), sunt utilizator de Mac si telefoane flagship, imi plac masinile cool si sculele audio si home-theatre cat de complexe se poate dar, cu toate astea, nu as vrea sa devin sclavul tehnologiei. Realizez ca sunt lucruri fara care nu mai putem supravietui in societatea de azi, dar pot incadra foarte multe la capitolul moft, aroganta.
Complicarea unui sistem simplu prin definitie si adaugarea de componente care cresc riscurile de aparitie de defecte, cu conectare la curent, net sau, mai rau, cu schimbari periodice de baterii, nu mi se pare in regula decat daca vine cu un plus semnificativ pe functionalitate. Pentru mine, o persoana semi-introverta, cu o viata sociala concentrata mult pe familie, fara vizite neanuntate, un smart lock nu inseamna facilitate ci doar o bataie de cap in plus. Prefer sa ingrop banii intr-un lemn si feronerie de calitate (la naiba, cilindrul pe care-l vanez acum e peste 200€) si sa obtin o usa care sa nu mai necesite nici o interventie din partea mea in urmatorii 20 de ani, decat sa o dotez cu un gadget care in maxim 4-5 ani e cel putin uzat moral si cere un upgrade.
Dar o dam in off-topicuri si in filozofisme despre cum piata ne impinge sa cumparam lucruri de care nu avem nevoie cu adevarat si nu cred ca e cazul ;)

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View Post86-APP, on 21 decembrie 2017 - 21:49, said:

Nu crezi ca decit sa scoti telefonul si sa butonezi pt deschidere , este mai  simplu cu un cititor de proximitate ?
Sincer, decât să bag mâna să scot 2800 pentru moftul ăla, mai bine bag mâna și scot cheia. :)

#10
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 09.01.2008
Pana montezi usa "la gata", ia un cilindru ieftin de 40-40. Dupa ce treaba e gata te poti gandi daca cilindrul final ar fi mai bine sa fie 40-45. Un cilindru se schimba in 90".  Inainte de a lua cilindrul final gandeste-te daca nu cumva vrei ceva mai complex. Adica un sistem "key alike" care inseamna cilindrii pentru mai multe chestii care merg cu aceeasi cheie. Ex: poarta, lacat magazie, incuietoare bicicleta, cutie postala sau alte minunatii. E foarte tare sa ai aceeasi cheie pt toate. Iti spun din experienta personala.

#11
koon

koon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 06.12.2005
Multam de sfaturi.
Cilindrul ala de care ziceam e un Protec2 de la Ikon / Abloy - un cilindru care functioneaza in sistem master key. Voi lua toti cilindrii din casa si din jurul ei in acest sistem.

Edited by koon, 22 December 2017 - 15:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate