Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Frici de superficie - fost "Descoperire personala importanta"

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Pe durata a mai multor luni in care m-am invaluit cu o profunda meditatie foarte costisitoare din punct de vedere al timpului am constatat urmatoarele lucruri:
Instinctul nostru de supravietuire este strans corelat cu o frica foarte profunda, aceea de a supravietui, care la randul ei eate generata de alta extrem de profunda care nu voi mentiona deocamdata.
Aceasta frica de supravietuire genereaza la randul ei alte frici, cum ar fi cea de competivitate, dar care se activeaza in functie de educatia primita de la parinti si anumiti factori ambientali. Cele care stau deasupra fricii de a supravietui le voi numi frici de superficie.
Competivitatea ne este impusa inca din momentele in care mergem la scoala si primim preacunoscutele note. In momentul ala se creeaza o divizare intre colegii acelei clase, a caror inteligenta le este premiata in functie de propriile rezultate. Si uite asa se creeaza factorul de competivitate: "eu prost" "tu destept" numai spun ca ne sunt impuse multe alte categorisiri sociale discriminante ce tin de inaltimea proprie. In societate o persoana este vazuta bine o persoana cu inaltime peste 1.80 metri. Ca sa faci parte din turma si sa fi vazut bine este ideal sa ai o simetrie a fetei dar nu o simetrie oarecare ci una impusa de standardele societatii.
Si uite asa se creeaza frica de competivitate, care la randul ei naste alte comportamente care la randul lor genereaza frici.
Tot ceea ce facem, cand barfim pe cineva este sa ne etalam pe noi insine. Toate invidiile pe care le avem, toate conportamentele noastre sunt generate de frici.
Nu exista altceva decat iubire si frica care la randul lor pot creea alte sub-modele derivate din acestea.
Voi ce alegeti, iubirea sau frica?

Edited by Destini, 20 December 2017 - 23:21.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De ce nu te muti tu pe un forum dedicat ? Aici primesti doar bascalie. Sincer, fac niste eforturi supraomenesti sa ma abtin  ( si nici nu reusesc tot timpul ) Posted Image.

Edited by JurasikMan, 20 December 2017 - 23:26.


#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostJurasikMan, on 20 decembrie 2017 - 23:24, said:

De ce nu te muti tu pe un forum dedicat ? Aici primesti doar bascalie. Sincer, fac niste eforturi supraomenesti sa ma abtin  ( si nici nu reusesc tot timpul ) Posted Image.
Problema ar fi daca bascaliosii ar simtii pe pielea lor un moderator.
Tipul de pe I.T.  este foarte bun moderator si aici, dar userii (aici), abuzeaza de bunavointa lui.

Edited by notrust, 20 December 2017 - 23:29.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Multumesc pentru apreciere (@notrust) si te felicit ca ai renuntat la bascalie (@JurasikMan).
Sunt, totusi, convins ca se poate discuta si serios, mai ales ca am mutat topicul pe aria "Stiinte sociale" (@initiator). Aici pentru bascalie nu doar se sterg posturile, ci se si aplica sanctiuni. :D

View PostDestini, on 20 decembrie 2017 - 23:16, said:

Cele care stau deasupra fricii de a supravietui le voi numi frici de superficie.

Mi-am permis sa redenumesc topicul in "Frici de superficie" (cel actual invita la "mistouri"). Sper ca nu te deranjeaza. Daca ai alta propunere...

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post_-_, on 20 decembrie 2017 - 23:56, said:

Mi-am permis sa redenumesc topicul in "Frici de superficie" (cel actual invita la "mistouri"). Sper ca nu te deranjeaza. Daca ai alta propunere...

Cum adica de "superficie"... Nu puteai sa gasesti alt termen?

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Avand in vedere ca "superficie" inseamna "suprafata, arie" ma gandeam ca te referi la agorafobie. Dar probabil ca nu.
Care ar fi specificul acestei fobii la care te referi si de ce o consideri supraordonata "fricii de supravietuire"?

View Postrosix, on 21 decembrie 2017 - 00:00, said:

Cum adica de "superficie"... Nu puteai sa gasesti alt termen?

Cred ca voiai sa intrebi initiatorul topicului, nu pe mine. Eu m-am uitat in DEX ca sa verific ce inseamna acest termen.
A scris asa:

View PostDestini, on 20 decembrie 2017 - 23:16, said:

Instinctul nostru de supravietuire este strans corelat cu o frica foarte profunda, aceea de a supravietui, care la randul ei este generata de alta extrem de profunda care nu voi mentiona deocamdata.
Aceasta frica de supravietuire genereaza la randul ei alte frici, cum ar fi cea de competivitate, dar care se activeaza in functie de educatia primita de la parinti si anumiti factori ambientali. Cele care stau deasupra fricii de a supravietui le voi numi frici de superficie.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post_-_, on 21 decembrie 2017 - 00:01, said:

Avand in vedere ca "superficie" inseamna "suprafata, arie" ma gandeam ca te referi la agorafobie. Dar probabil ca nu.

"Superficie" e un termen din drept.. e o chestie legata de dreptul de proprietate:
Dreptul de superficie constă în dreptul de proprietate al unei persoane, numită superficiar, privitor la construcțiile, plantațiile sau alte lucrări ce se află pe un teren proprietatea altuia, teren asupra căruia superficiarul are un drept de folosință, accesoriu dreptului de proprietate asupra construcțiilor, plantațiilor, etc.


@Destini   - subiectul propus e interesant, dar cu "superficia" m-ai bagat intr-o ceata totala, pentru ca e un termen din Codul Civil care n-are nicio legatura cu subiectul si care nu se foloseste la intamplare, decat din confuzie.

Edited by rosix, 21 December 2017 - 00:11.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
"Dreptul de superficie" este o sintagma juridica, nu termenul "superficie" in sine. Cine stie in ce text juridic vechi a fost utilizat, apoi s-a perpetuat in acest fel...
Etimologia latina a termenului (lat. superficies) este probabil aceeasi care a condus la termenul de "suprafata".

SUPERFÍCIE s. f. 1. suprafață; arie. ♦ (jur.) drept de ~ = drept de proprietate care se mărginește numai la suprafața solului și la ceea ce este deasupra lui. 2. (fig.) aparență. (< fr., it. superficie, lat. superficies)

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Io am vrut sa comentez la primul post, dar ma abtin cat pot pana intervine initiatorul sa ne spuna ce intelege el prin "frici de superficie"...

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cred ca initiatorul topicului vede aceasta teama ca pe un fel de teama de exterior (de tot ceea ce inseamna lumea exterioara sau tot ceea ce se intinde dincolo de "suprafata" Eu-lui: lumea fizica din jur, oamenii, status-rolul etc.) care apare atunci cand persoana se simte confortabil doar in lumea interioara, a propriului sine. Dar astept mai multe lamuriri...

Edited by _-_, 21 December 2017 - 00:23.


#11
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Post_-_, on 20 decembrie 2017 - 23:56, said:

Mi-am permis sa redenumesc topicul in "Frici de superficie" (cel actual invita la "mistouri"). Sper ca nu te deranjeaza. Daca ai alta propunere...
E ok frici de superficie, desi cred ca ar fi fost mult mai reprezentativ "sistemul de frici" dar si asa nu ar fi suficient sa expuna adevarata valoare a acestor concepte. Cred ca ideal ar fi "fricile care te schimba" dar asta ar face aluzie la ceva ce este metaforic. Te las pe tine sa decizi, ma las pe mana cititorului care nu va judeca postul dupa titlu.

#12
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Caracterul dual este prezent în toate: undă şi corpuscul, bine şi rău, yin şi yang, viaţă şi moarte... iubire şi ură. Opusul fricii(temerii) este încrederea, siguranţa.
Nu putem opta pentru una sau pentru cealaltă, viaţa nu e făcută din alb şi negru, ci din miliarde de nuanţe de gri.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDestini, on 20 decembrie 2017 - 23:16, said:

Pe durata a mai multor luni in care m-am invaluit cu o profunda meditatie foarte costisitoare din punct de vedere al timpului am constatat urmatoarele lucruri:
Instinctul nostru de supravietuire este strans corelat cu o frica foarte profunda, aceea de a supravietui, care la randul ei eate generata de alta extrem de profunda care nu voi mentiona deocamdata.
Aceasta frica de supravietuire genereaza la randul ei alte frici, cum ar fi cea de competivitate, dar care se activeaza in functie de educatia primita de la parinti si anumiti factori ambientali. Cele care stau deasupra fricii de a supravietui le voi numi frici de superficie.
Voi ce alegeti, iubirea sau frica?

Mama tuturor fricilor e frica omului de moarte (care e intiparita in codul genetic) si nu frica de supravietuire.  In privinta acestei frici, fiind adanc inradacinata in sistemul de operare al omului (un fel de rutina de BIOS) nu poate fi vorba de o alegere.  Omul nu are un buton pe care sa apese sa scape de frica de moarte, dar poate decide in privinta unor frici superficiale care se mai numesc si fobii (ai o frica la un anumit moment in viata, dar faci un pas si depasesti aceasta frica).

Dar observatia ta e corecta - intregul destin al omului se bazeaza pe un sistem ierarhic de frici, avand la baza mama tuturor fricilor - cea de moarte, pe care, cum spuneam, nu o avem sub control, nu avem liber arbitru asupra ei.. putand, binenteles, dobandi o iluzie temporara la nivelul psihicului ca am depasit aceasta frica de moarte (nu-i asa, dar ne pacalim singuri).

In privinta celorlalte frici derivate si a sistemului de valori sociale referitor la inaltime si simetrie, asa este... nimic de zis.. sunt chestii fizice, de la Dumnezeu lasate si daca esti discriminat pe baza lor si dat la o parte, poate ajungi premiant pe alte cai...

Ca tema de studiu, in acelasi sens - foarte multi oameni cauta in visele pe care le au diverse semnificatii si premonitii referitoare la viitor fara sa observe un lucru simplu - in vis omul e confruntat, ca si in realitate, cu propriile sale frici si fobii, cu propriile sale probleme existentiale ca si cand psihicul ar dori sa ne spuna "ai vrut sa ascunzi o chestie sub pres dar n-ai reusit".

Edited by rosix, 21 December 2017 - 00:40.


#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostDestini, on 20 decembrie 2017 - 23:16, said:

Voi ce alegeti, iubirea sau frica?

Intrebarea mai potrivita ar fi: "sunteti in stare sa alegeti intre cele doua"?

Nu stiu cam cati oameni se gandesc vreodata ca ar putea alege. Iar multi din cei carora chiar le-ar trece prin minte asa ceva, nu stiu cum sa faca alegerea asta, sau cum sa ajunga la ea. Ca in cazul meu, de exemplu.

Poate aici e drama noastra, a oamenilor, luam viata asa cum e fara sa ne gandim ca o putem influenta.

Nu prea m-am gandit la frica pana acum, cu toate ca asa e, traim prea mult in frica.

Imi aduc aminte de clipul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MUMFxSuOdik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 21 December 2017 - 00:47.


#15
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
La cat te-ai chinuit sa scrii acest post asa bine puteai sa scrii urmatorul lucru: LEGEA JUNGLEI, ori supravietuiesti ori mori, ai de ales.

#16
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Post_-_, on 21 decembrie 2017 - 00:20, said:

Cred ca initiatorul topicului vede aceasta teama ca pe un fel de teama de exterior (de tot ceea ce inseamna lumea exterioara sau tot ceea ce se intinde dincolo de "suprafata" Eu-lui: lumea fizica din jur, oamenii, status-rolul etc.) care apare atunci cand persoana se simte confortabil doar in lumea interioara, a propriului sine. Dar astept mai multe lamuriri...
E vorba de toti acei oameni care lupta pentru sistem. Cum ii spunea si Morpheus lui Neo in filmul Matrix :  "toate persoanele pe care le vezi sunt imaginile celor pe care vrei sa ii salvezi" dar mai ales "sunt persoane care lupta pentru sistem si ar face orice ca sa pastreze iluzia".
Oamenii ar trebui sa isi urmeze simtirea si nu fricile, fricile ii vor conduce intotdeauna sa se afirme in societate printr-un stereotip sau altul, fie ca e vorba de o casa mai mare, poate una intr-o zona unde este considerata de prestigiu, sau o masina. Daca s-ar fi limitat totul aici... Din pacate unii au ajuns la un asemenea grad in care se lauda la bar cu prietenii de cum el a ajuns sa schimbe fetele, vorbind de ele ca si cum ar fi niste obiecte de consum.
Toate aceste lucruri izvorasc dintr-o profunda neintelegere a ceea ce suntem noi cu adevarat. Iubirea nu poate avea criterii de statut social, de avere etc. Iubirea este calea catre adevar.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Frici de superficie?
superficie:
https://dexonline.ro...itie/superficie
Cam prea mare talmes-balmes-ul in postare.

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Superficial tratata problema ...no offence !
Discutati de parca alegerea unei variante dintre cele doua ar rezolva  sau ar clarifica ceva . Lumea este mai complexa decat incercati voi sa o conturati. Modul in care poti concura cu cineva tine si de atitudine dar numai partial . Tine de context , de momentul potrivit , de vremea de afara , de cat de drepti sunt dintii din fata , de micile placeri si fobii ale celui in fata caruia trebuie sa "arati " ce poti , de chimie , de cerintele de moment ale postului pentru care te lupti. Ce simplu vad unii lumea. Bre ..alegi frica sau dragostea ...si s-a rezolvat totul . "Decat" stai si astepti consecintele . Femeile urate concureaza degeaba. Stim ! Barbatii cu chelia la vedere sunt ciudati ...stim si asta ( desi unul cu profesia lui Sinbad si cu o suvita ridicola a ajuns presedinte ) . In tot amalgamul asta de prejudecati si imprejurari veniti voi sa decretati ca daca alegi iubirea absoluta in locul fricii distrugatoare ...esti tatic !. O laie ! Get a life ! Lumea este aia in care versi intentionat cafeaua pe costumul colegului de la interviu, ca sa para ridicol si neajutorat , sau il tropesti din greseala cu un parfum din ala turcesc sa intoarca matele pe dos celui care tine interviul . Supravietuirea nu este frumoasa. Poate in filme , dar in realitate daca nu musti tu pe unul de gat , iti da el o piatra in cap ,de obicei pe la spate .
Initiator , ce pari sa nu sesizezi tu este profilul pe care ti-l faci si il expui ( fara sa vrei ) doar din titlurile topicelor pe care le initiezi . Ba vrei in Tibet , ba te-ar interesa sa manipulezi materia , sa modifici realitatea  , sa faci toate florile dalbe , sa ....numai chestii para-psiho-pupu . Te afunzi in meditatie ca sa intelegi probabil de ce nu reusesti sa fii competitiv si ai impresia ca daca ii tratezi pe toti cu iubire o sa se si intoarca. Prietene , iesi repede din galeata asta de iluzoriu in care ai cazut ca viata e scurta a naibii si exista un timp pentru toate. Daca nu il prinzi ..s-a dus. Daca treci de varsta la care puteai sa te faci de kko la interviuri , praful se alege . La 50 de ani nici nu ti se mai deschide usa . Cauta sa prinzi ceva pana ajungi la varsta asta . Caderile astea spre metafizic trebuie sa ramana o distractie , o experienta , nu sa iti guverneze viata ca auzim de tine pe la actualitati . Presupun ca esti tanar . Ar fi tragic sa fii o persoana adulta si sa ai apucaturile astea . Nu s-ar mai putea face nimic pentru tine .ai fi pierdut pentru tine si pentru societate . Inclinatiile spre " oculte " si " paranormale " sunt benefice doar pentru cei care stiu sa le monetizeze , care pot sa faca din ele o afacere , care pot sa isi gaseasca adepti platitori . Ele sunt otrava curata pentru practicantul de rand . Nu fac decat sa te indeparteze de realitate , sa te izoleze de societate ( asa de rahat cum este ea ) , sa iti rupa legaturile cu alti oameni . Du-te si discuta cu persoane vii , nu cu avatare virtuale .
Na ...ati vrut seriozitate , asta v-am furnizat . Nu-i asa ca eram mai simpatic cand faceam bascalie ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate