Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Castrare motan

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ccc107

ccc107

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.12.2017
Buna ziua tuturor.As avea nevoie de o informatie.Am un pisoi de peste 6 luni si as vrea sa il duc la veterinar sa il castreze.As dori sa stiu daca cunoaste cineva un medic/cabinet veterinar de incredere in Galati.Si daca tot sunt la acest subiect,care este in general tariful?Care este cea mai ieftina optiune in care sa pot avea incredere?Multumesc anticipat,astept raspuns cu nerabdare!
O zi buna!

#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Daca nu sunt castrați pe la 8-9luni, motanii incep sa marcheze prin casa si nici nu-ti imaginezi in ce hal pute urina de motan necastrat. In al doilea rand, cand simt vreo pisica in calduri pleaca de acasa cu zilele, se bat, sunt omorâți de caini, călcați de masini sau bătuți de oameni rai. Daca vrei ca motanul sa traiasca alături de tine multi ani, trebuie castrat. A, era sa uit: in cursul luptelor cu alti motani pot fi contaminați cu hemobartonella care provoaca o anemie severa si in final decesul.

#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Degeaba îl castrezi, de plecat de acasă tot pleacă, nu după pisici, pleacă la vânat. Are cineva 2 siamezi castrați și tot pleacă de nebuni. Vin acasă cu pradă, tot ce mișcă, de la șoareci la reptile, pui de iepuri, etc. Dacă ai Nevoie, uită-te la "The lion in The living room" că să vezi cei în capul unei pisici.

#4
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016
Am avut un motan cu ceva vreme in urma ... nu era castrat.Cand il apuca dragostea (sau ce treburi avea...) pleca/lipsea intre trei si cinci zile.Intotdeauna venea/revenea si se aseza pe pervazul de la geamul din strada.Flamand si amarat iar o data a venit muscat rau la o ureche iar apoi cu probleme la un piciorus.L-am dus la veterinar si isi revenea de fiecare data dar din nou peste o perioada mai scurat sau mai lunga pleca si tot asa.Intr-o perioada in vecini s-a mutat in chirie o duduie cu o pisica si de aici nu am mai putut face mare lucru.Am inaltat gardul despartitor dar cum o lasa pa afara acolo era.L-am dus la soacra-mea unde este o curte si o gradina mult mai mare si e sef pa acolo dar si de acolo pleaca/vine.
Avem acuma o pisicuta si ne intelegem foarte bine dar desi a trecut vreme buna de cand a plecat motanul ( intre timp am mai zugravit si chiar schimbat pervazul la geamurile de la strada ca le trecuse vremea) pisicuta ,,simte,, traseul/drumul  pa care il parcurgea motanul ...

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Freddy12, on 20 decembrie 2017 - 23:14, said:

motanii incep sa marcheze prin casa
De aceea animale sunt facute sa stea afara!

#6
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Castrarea motanilor se face după ce au împlinit un an, apar complicații grave la rinichi dacă-l castrați mai devreme și oricum un medic veterinar cu scaun la cap care vă dorește binele animalului, nu vi-l castrează la 6 luni, doar pisicile intră în călduri pe la 7 luni și trebuiesc sterilizate să nu ia pui, la motani se manifestă după 10 luni, al meu a început să aibă primele probleme după un an și jumătate, după care l-am castrat !Posted Image

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
@maccip: Ete, na!  De-aia cheltuiesc o gramada de bani pe el, sa sa-mi vina tăvălit prin noroi si plin de sange? Lasa ca se plimba destul, am curte mare, iarba, boscheți, copaci. Asa gândeam si eu in urma cu multi ani si frumusetea mea de motan balinez a venit rănit, plin de sange si a mai luat si boala de care pomeneam. Medicii l-au diagnosticat cand era deja prea tarziu si a murit la 6ani. Nici jumatate din viata unei pisici.

Lasa ca pana acum vreo 200 sute de ani le tăiau ouale băieților acestia devenind eunuci, inclusiv la Vatican. Interesant este ca  s-a facut un studiu in China Antica unde obiceiul de a-i castra pe slujitori era foarte răspândit si au facut o descoperire uimitoare si anume ca eunucii aveau speranta de viata cam cu 20 de ani mai mare decat a nobililor si familiei imperiale. Asa ca eu prefer un motan castrat dar in viata in locul unuia necastrat si mort.

 james_tont89, on 21 decembrie 2017 - 01:00, said:

Eu te intreb sincer daca intr-un univers paralel motanul ai fi tu si motanul tu si el te-ar duce sa iti taie "cucu" nu cred ca ti-ar convenii.
Decat sa fiu homeless si sa dorm prin canale, as prefera sa ma lăfăiesc la caldurica in fotoliu, cu masa si îngrijire medicală asigurata.

Edited by Freddy12, 21 December 2017 - 01:03.


#8
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 danyel61, on 20 decembrie 2017 - 23:24, said:

Degeaba îl castrezi, de plecat de acasă tot pleacă

Motanul meu a trecut binisor de 8 ani. E castrat de la 7 luni si nu iese niciodata afara din casa, nici daca las usa dinspre gradina deschisa - gradina fiind plina de pasari. Are ca partenere doua pisici, una e sora-sa iar cealalta o matza mai mica adunata de pe strada, sterilizate si ele, nu ies afara din casa. Toti trei se inhama la joaca, alearga sus-jos pe scari, sar, au jucarii pe care le vaneaza si mi le aduc la picioare, se fugaresc pana cad lati si cand se trezesc o iau de la capat.

O pisica sanatoasa si cu viata lunga, este o pisica sterilizata / castrata.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 AlbastruIndigo, on 21 decembrie 2017 - 01:23, said:

O pisica sanatoasa si cu viata lunga, este o pisica sterilizata / castrata.
Asa este.

#10
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

 Freddy12, on 21 decembrie 2017 - 01:13, said:

Asa ca eu prefer un motan castrat dar in viata in locul unuia necastrat si mort.

Adica tu mergi pe principiu: "Mai bine traiesc sclav la curtea otomana decat sa mor in lupta aparandu-mi patria"

"Nasoala" gandire...

#11
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 alex342, on 21 decembrie 2017 - 02:33, said:

"Nasoala" gandire...

Afcorz, apoi tot voi apareti si va plangeti de inmultirea pisicilor / cainilor comunitari pe strazi. O clipa nu v-ati gandi ca orice animal nesterlizat va produce alte zeci de animale nesterilizate, nu, important e sa aiba coaioua, right.

#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
De pisici nimeni nu se plînge că nu musca, cît despre castrat, pisicile trebuie să adopte aceasta metoda de contracepție și montanii lăsați să se bucure de o viața sexuală împlinită... că nu ei fac pui:)

#13
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 silesax, on 21 decembrie 2017 - 03:29, said:

De pisici nimeni nu se plînge că nu musca, cît despre castrat, pisicile trebuie să adopte aceasta metoda de contracepție și montanii lăsați să se bucure de o viața sexuală împlinită... că nu ei fac pui:)


Nu stiu daca-i ca la caini, dar o pisica femela castrata, in mod sigur nu mai intra in calduri, asa ca motanul necastrat, nu stiu daca mai fwte ceva.Posted Image

#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dacă îi hotărât o ia..😁😁

#15
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 Freddy12, on 20 decembrie 2017 - 23:14, said:

Daca nu sunt castrați pe la 8-9luni, motanii incep sa marcheze prin casa si nici nu-ti imaginezi in ce hal pute urina de motan necastrat
Ei ash, de unde ai scos-o, stau la curte am vreo 4 motani necastrati (unu boss si alti 3 coteii lui) de diferite vaste si nici unu nu si-a marcat teritoriu, mai ales vara cand las geamurile cu usile deschise sa se faca curent prin casa si mai intra si ei prin casa fara acordu meu. Se castreaza pisicile deoarece alea la o monta fac intre 3 si 5 pui, motanii de regula cand se fac maricei incep sa se bata intre ei si pleaca sa-si gaseasca teritoriu lor si din pisica mama ramai cu pisicile fiica care la randu lor toate la un loc peste 6 luni iti mai fac niste monte. Faza tare este ca au grija intre ele de puii lor, daca una pleaca un timp mai lung si plang puii de foame vine alta si-i alapteaza. M-am pomenit intr-o dimineata cu una ca avea in lada ei 7 pisoi, mai luase cu imprumut inca 4 de la alta care nu prea avea grija de puii ei dupa ce fata.
Ca pleaca dupa pisici, asa este, da' daca in zona s-ar castra pisicile nu vad unde ar mai putea sa plece motanii necastrati si-n plus la pisici mai exista niste pastile sa nu mai ramana cu pui si sa iasa mai repede din calduri. O pisica castrata NU mai are farmecul ei, nu mai este jucausa, se maturizeaza rapid si parca nu mai este EA dupa ce ai castrat-o, multa lume pe urma dand pisoii mai departe sau le da drumu pe strada ca nu se mai obisnuieste cu noul lor comportament, iar unii culmea devin si agresivi cu stapanu

Edited by pascali_daniel, 21 December 2017 - 07:44.


#16
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

 YourFan, on 21 decembrie 2017 - 00:05, said:

De aceea animale sunt facute sa stea afara!

Si noi oamenii suntem animale...cica mai evoluate.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și când te gândești că inițiatorul căuta un veterinar bun în Galați.

Attached File  picardfacepalm.gif   5.45MB   3 downloads

On topic:
Cea mai ieftină metodă:

Attached File  bricks.jpg.e0da6244c423104aa9ef6df1a339fbd2.jpg   24.12K   2 downloads

Edited by exceswater, 21 December 2017 - 14:06.


#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 pascali_daniel, on 21 decembrie 2017 - 07:26, said:


Ei ash, de unde ai scos-o, stau la curte am vreo 4 motani necastrati (unu boss si alti 3 coteii lui) de diferite vaste si nici unu nu si-a marcat teritoriu, mai ales vara cand las geamurile cu usile deschise sa se faca curent prin casa si mai intra si ei prin casa fara acordu meu. Se castreaza pisicile deoarece alea la o monta fac intre 3 si 5 pui, motanii de regula cand se fac maricei incep sa se bata intre ei si pleaca sa-si gaseasca teritoriu lor si din pisica mama ramai cu pisicile fiica care la randu lor toate la un loc peste 6 luni iti mai fac niste monte. Faza tare este ca au grija intre ele de puii lor, daca una pleaca un timp mai lung si plang puii de foame vine alta si-i alapteaza. M-am pomenit intr-o dimineata cu una ca avea in lada ei 7 pisoi, mai luase cu imprumut inca 4 de la alta care nu prea avea grija de puii ei dupa ce fata.
Ca pleaca dupa pisici, asa este, da' daca in zona s-ar castra pisicile nu vad unde ar mai putea sa plece motanii necastrati si-n plus la pisici mai exista niste pastile sa nu mai ramana cu pui si sa iasa mai repede din calduri. O pisica castrata NU mai are farmecul ei, nu mai este jucausa, se maturizeaza rapid si parca nu mai este EA dupa ce ai castrat-o, multa lume pe urma dand pisoii mai departe sau le da drumu pe strada ca nu se mai obisnuieste cu noul lor comportament, iar unii culmea devin si agresivi cu stapanu
Sa-ti fac eu cunoștința cu Zorro. Stii de ce  l-am botezat asa? Fiindca zgâria ca un apucat, tot timpul aveam semne pe mâini si picioare. Dupa ce  l-am castrat nu m-a mai atacat. Nemernicu’ ma zgaria dupa ce il mângâiam. Se urca in brate, torcea frumos si deodată se întorcea cu burta-n sus si ma înhața. Daca motanul tau ar fi marcat televizorul (reparația a costat vreo 300 de lei acum 6ani) , valiza cu hainele puse înăuntru pregătite pentru plecarea in concediu, poșeta soției, pantofi si ghete plus pereții si ușile ai fi avut doua alternative : sa-l castrezi sau sa-l dai afara din casa pentru a fi victima a traficului, a cainilor si a copiilor demenți.

Edited by Freddy12, 21 December 2017 - 15:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate