Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

O batalie , doi luptatori

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Stratonis

Stratonis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.12.2017
Am invatat la scoala despre faptul ca soarta unei batalii a fost decisa doar de lupta dintre doi oameni fara a mai fi implicate armatele, in felul acesta protejand oamenii si renuntand la victimele inerente unui razboi... din pacate nu imi aduc aminte numele celor implicati sau al bataliei, locul in care s-a desfasurat... daca aveti idee despre acest subiect va multumesc mult pentru indrumari...

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostStratonis, on 20 decembrie 2017 - 21:36, said:

Am invatat la scoala despre faptul ca soarta unei batalii a fost decisa doar de lupta dintre doi oameni fara a mai fi implicate armatele, in felul acesta protejand oamenii si renuntand la victimele inerente unui razboi... din pacate nu imi aduc aminte numele celor implicati sau al bataliei, locul in care s-a desfasurat... daca aveti idee despre acest subiect va multumesc mult pentru indrumari...


A, pai e super simplu de raspuns la dilema ta.


Stai, ce!?

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Asta?

Se spune că, de fapt, cele două armate au încredinţat soarta armelor lor unui duel între cei trei fraţi Horaţi romani şi cei trei Curiaţi din Alba Longa. Aceştia din urmă au ucis doi Horaţi. Dar ultimul dintre ei, rămas în viaţă, i-a ucis la rândul său pe ceilalţi trei, hotărând astfel rezultatul războiului.

#4
Stratonis

Stratonis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.12.2017
...??? Astept un raspuns... stiu ca este simplu dar nu imi aduc aminte, cred ca a fost undeva prin Grecia antica...

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
David si Goliat
In Grecia antica...probabil ai vazut Troia, scena de la inceput cand Ahile ii sparge gatul unui smardoi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DYpX-gS6jvA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dan1980_25, 20 December 2017 - 21:56.


#6
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014
Jon Snow vs Ramsay Bolton

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m28KKsXr6z8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Baggins, 20 December 2017 - 22:21.


#7
Stratonis

Stratonis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.12.2017
...??? Astept un raspuns... stiu ca este simplu dar nu imi aduc aminte, cred ca a fost undeva prin Grecia antica...

#8
Stratonis

Stratonis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.12.2017
Si totusi... mai multe date istorice, un izvor...??? Clar a fost lupta dintre doi soldati... Din cate imi amintesc, cei doi regi au hotarat ca fiecare sa arunce in lupta cel mai bun luptator iar cel care va castiga va reprezenta intreaga sa armata din spate, evitandu-se astfel o varsare de sange inutila... Stiu ca pare simplu raspunsul dar nu imi pot aminti... istorioara in sine mi s-a parut foarte interesanta inca de cand am citit-o pentru prima oara... pare asemanatoare cu scena din Troia dar nu am nici un reper istoric din pacate...

#9
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
https://en.wikipedia...i/Single_combat
Vezi daca gasesti ce cauti aici.
https://www.washingt...-wars-by-single

Edited by SpeedDemon, 20 December 2017 - 22:51.


#10
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View PostStratonis, on 20 decembrie 2017 - 21:36, said:

Am invatat la scoala despre faptul ca soarta unei batalii a fost decisa doar de lupta dintre doi oameni fara a mai fi implicate armatele, in felul acesta protejand oamenii si renuntand la victimele inerente unui razboi... din pacate nu imi aduc aminte numele celor implicati sau al bataliei, locul in care s-a desfasurat... daca aveti idee despre acest subiect va multumesc mult pentru indrumari...
Daca ai fi atent la scoala si ai lua notițe...nu ai pune întrebări aiurea

#11
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Batman vs Superman?

Pare troll, deci raspuns pe masura :)

#12
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,197
  • Înscris: 03.03.2007

View PostStratonis, on 20 decembrie 2017 - 22:18, said:

Si totusi... mai multe date istorice, un izvor...??? Clar a fost lupta dintre doi soldati... Din cate imi amintesc, cei doi regi au hotarat ca fiecare sa arunce in lupta cel mai bun luptator iar cel care va castiga va reprezenta intreaga sa armata din spate, evitandu-se astfel o varsare de sange inutila... Stiu ca pare simplu raspunsul dar nu imi pot aminti... istorioara in sine mi s-a parut foarte interesanta inca de cand am citit-o pentru prima oara... pare asemanatoare cu scena din Troia dar nu am nici un reper istoric din pacate...

Pai daca vorbesti de Grecia Antica si nu de Razboiul Troian, avem o problema - dupa invazia dorienilor, regii au cam disparut din spatiul elen, cu exceptia Spartei si a unor zone tesaliote. Eu banuiesc ca ai auzit o poveste "infrumusetata" despre troieni si ahei.

#13
Stratonis

Stratonis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.12.2017
Nu prea este o scuza, dar am terminat scoala cu ceva timp in urma... apoi ceceste mai frumos decat sa poti socializa pe un subuect interesant fara patima, ura sau reprosuri...??? Cred ca o abordare mai asertiva ar fi binevenita pentru unii care raspund... daca o fac in spirit de bascalie atunci... In ceea ce priveste subiectul initiat mi s-a parut interesant sa il fixez mai bine atat in mintea mea cat si, poate, in constiinta celor care au avut ocazia sa il retina... va multumesc tuturor pentru ajutor si sper sa vedem dincolo de cuvinte istoria...😊

Cred ca ideea de baza  ar fi cum doi oameni pot hotara soarta unui razboi fara a mai implica armatele, prin lupta sa se stabileasca armata invingatoare... o sa raman la Grecia desi se pare ca mai pot exista exemple... iar ca o justificare pot sa recunosc ca aceasta amintire a mea este destul de apropiata istoric de lupta de la Marathon... Unii profesori stiu sa predea astfel incat dupa ani sa iti amintesti anumite episoade din lectiile predate cat si sa insufle, obiectiv, un exemplu... Inca o data multumesc pentru sprijinul acordat!!😊

#14
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Stroe Buzescu vs. nepotul hanului Gazi Ghirai(Bătălia de la Teișani).
" În timpul bătăliei ginerele (și nepotul) hanului tătar Gazi Ghirai a ieșit în fața liniilor tătare chemând la o luptă individuală pe căpeteniile oștirii muntene. Provocarea a fost acceptată de Stroe Buzescu, care, după o luptă crâncenă, l-a învins pe tătar, decapitându-l în fața ochilor îngroziți ai hanului și în entuziasmul oștii române. Din nefericire, Stroe Buzescu a fost și el rănit grav și a murit câteva zile mai târziu, pe 2 octombrie 1602."
https://ro.wikipedia...i/Stroe_Buzescu

#15
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostBaggins, on 20 decembrie 2017 - 21:53, said:

Jon Snow vs Ramsay Bolton

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m28KKsXr6z8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu nu, acolo a  fost razboi, e mentionat in istorie. Parca a fost la Yoncai sau Mereen. ;)
Intre capitanul Second Sons si un campion local.  

Asta te interesa initiator? :)

#16
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostUgho, on 21 decembrie 2017 - 09:07, said:

Stroe Buzescu vs. nepotul hanului Gazi Ghirai(Bătălia de la Teișani).
" În timpul bătăliei ginerele (și nepotul) hanului tătar Gazi Ghirai a ieșit în fața liniilor tătare chemând la o luptă individuală pe căpeteniile oștirii muntene. Provocarea a fost acceptată de Stroe Buzescu, care, după o luptă crâncenă, l-a învins pe tătar, decapitându-l în fața ochilor îngroziți ai hanului și în entuziasmul oștii române. Din nefericire, Stroe Buzescu a fost și el rănit grav și a murit câteva zile mai târziu, pe 2 octombrie 1602."
https://ro.wikipedia...i/Stroe_Buzescu
misto asta, dovedeste ca un luptator valah era mai bun decit unul tatar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate