Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Structură internă la un întrerupător?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mafelix

mafelix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.12.2016
Servus tuturor,

  Am o problemă cu un întrerupător dublu, becul a rămas aprins (este un singur bec cuplat la întrerupător), clapetele se mișcau liber și nu mai întrerupeau circuitul. Am demontat întrerupătorul și din perete ieșeau trei fire identice la culoare, conductor de aluminiu. Am avut un alt întrerupător dublu, am creion de tensiune cu care am identificat faza dar uitându-mă la dosul întrerupătorului nu știu cum trebuie cuplate faza, nulul și înpământarea la întrerupător (că nu știu circuitele prin întrerupător și mi-a scăpat să mă uit exact cum erau legate firele când am demontat întrerupătorul)! Am pus o poză cu spatele întrerupătorului și am marcat cu trei puncte - negru, roșu și albastru - locul în care se cuplează firele la întrerupător. Am mai schimbat prize, am mai reparat aplice defectate, am un minim de conștiințe teoretice. Mulțumesc pentru ajutor, Felix

Attached Files



#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 mafelix, on 20 decembrie 2017 - 18:30, said:

...este un singur bec cuplat la întrerupător
Nu ai impământare!
Baga faza la rosu si unul din celelalte fire la albastru.
Daca nu merge, il pui pe al treilea la albastru

Edited by Peter Blood, 20 December 2017 - 18:44.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La intrerupator nu ai impamantare.
Ar trebui sa llegi la Rosu- Faza si celelate doua fire ramase la albastru si nefru.

#4
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 mafelix, on 20 decembrie 2017 - 18:30, said:

am un minim de conștiințe teoretice.
N-as prea crede:

 mafelix, on 20 decembrie 2017 - 18:30, said:

uitându-mă la dosul întrerupătorului nu știu cum trebuie cuplate faza, nulul și înpământarea


#5
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

la intrerupatoare de acest gen nu are cum sa vina nul si impamintare.

pe cele trei fire vine faza - pe unul din ele si pleaca faza pe celelalte doua in functie de cum este actionat intrerupatorul!

mai bine cheama un electrician... daca nu vrei nicicum, macar scoate sigurantele cind lucrezi acolo.

daca ai identificat faza atunci leaga asa cum a zis @pasilla mai sus.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 Peter Blood, on 20 decembrie 2017 - 18:41, said:

Nu ai impământare!
Si unde prinde plusul si minusul? Posted Image

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai de ce nu lasati omul sa se curenteze singur? Ca oricum, in materie de electricitate, e "impamant tare".

#8
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
...si uite asa   mai face omul  o postare sa se afle in treaba .
Daca nu aveti nimic util de spus va rog sa va abtineti.

Edited by ggelu, 20 December 2017 - 19:54.


#9
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 15.07.2017
Mă Felix! Lasă dracului un electrician să trăiască și el. Cheamă-l, lasă-l să-și facă treaba, plătește-l și dormi liniștit.

Attached Files


Edited by Rubin1977, 20 December 2017 - 20:15.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In mod normal nu are ce sa lege gresit si sa faca bum. Poate doar sa nu functioneze corect.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mafelix, on 20 decembrie 2017 - 18:30, said:

Servus tuturor,

  Am o problemă cu un întrerupător dublu, becul a rămas aprins (este un singur bec cuplat la întrerupător), clapetele se mișcau liber și nu mai întrerupeau circuitul. Am demontat întrerupătorul și din perete ieșeau trei fire identice la culoare, conductor de aluminiu. Am avut un alt întrerupător dublu, am creion de tensiune cu care am identificat faza dar uitându-mă la dosul întrerupătorului nu știu cum trebuie cuplate faza, nulul și înpământarea la întrerupător

Pai... ai o singura faza si doua fire pe care n-ai nimic.  Faza intr-un capat, celelalte doua fire in celelalte doua capete de iesire. Apoi probezi intrerupatorul - cand dai de intrerupator ar trebui sa ai faza si pe unul din fire, apoi pe al doilea... Le montezi cu siguranta oprita si nu-ti bagi mainile pe acolo, doar creionul de tensiune.  Nu mai spune la nimeni ca ai faza, nul si impamantare la intrerupator.

#12
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
asa arata "intrerupatorul" tau??
Este cap scara?

Edited by OPEDI, 20 December 2017 - 20:53.


#13
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 15.07.2017

 OPEDI, on 20 decembrie 2017 - 20:52, said:

Este cap scara?
Nu!
Uite-așa arată:

Attached Files



#14
mafelix

mafelix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.12.2016
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi/corecturi/scheme, mi-au fost de mare ajutor și am rezolvat-o singur până la urmă! Înțeleg că și electricianul trebuie să mănânce o pâine dar astea-s chestii relativ mărunte pe care ar trebui să știi să le repari ca să nu fii dependent total de disponibilitatea meseriașului! Nu vorbesc de crearea rețelei electrice în apartament, ci de treburi mai simple ca asta! Apropo de meseriaș, după ce am scos întrerupătorul am constatat că în scobitura din ciment în care era întrerupătorul se afla o cutie de pateu! Este profesională treaba? :-) Am reținut treaba cu împământarea la întrerupător!Posted Image Sărbători fericite tuturor! Felix

#15
universitar19

universitar19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2016
E profesională treaba,  doar dacă e pateu Ardealul. !!!!!!

#16
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Buna gluma . O voi retine pentru a raspune in aceiasi nota   in viitoarele tale topice .
@initiator :   dozele metalice ( gen cutie de pateu ) s-au folosit multa vreme  . E drept ca pana acum cateva zeci de ani  dar o vorba veche spune : nu repara daca nu se strica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate