Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Note 8 vs. Mate 10 pro

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#73
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Până vă calmați, blochez subiectul pentru că sunteți prea entuziaști! Aștept mesaj privat de la Inițiator cu ce telefon s-a ales și atunci voi posta. Văd că nu are răspuns.

#74
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Mesaj de la inițiator:
”salut, eu sunt initiatorul topicului care a inflamat spiritele. Ce pot sa spun, am avut ambele telefoane si am ramas cu Note 8. De ce? e greu sa spun, imi place mai mult Mate 10 dar parca totusi Note are ?ceva?
Apropo nu sunt fan samsung, mai degraba fan oneplus.”
Posted Image

Edited by nick5roo, 23 January 2018 - 18:43.


#75
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Gama note are un pix in plus.
Daca ai nevoie de el, atunci nu exista concurenta.

#76
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007

View Postshymano, on 20 decembrie 2017 - 14:20, said:

Daca e cazul, pot recunoaste cand un Samsung e mai bun ca un Huawei, n-am nicio problema cu asta.
Doar ca, in materie de comparatii la produse cu pret asemanator sau caracteristici foarte apropiate, Huawei a cam inceput sa le dea clasa ...
Eu m-am uitat insistent la S8+ si Note8, inainte de a lua Mate-ul.
Am facut poze, le-am dat zoom si am constatat ca Samsung (cu ambele telefoane) nu prea are cine stie ce avantaje in fata Mate-ului.
Bine-nteles, luand in calcul si cerintele utilizatorului.
Odata ce nu am nevoie de S-pen, cat timp nu-mi place forma (raportul lungime/latime) nici la S8+, nici la Note8, cat timp ecranul la Mate 10 pro ma multumeste, pozele la fel, nu vad de ce as fi ales Samsung.
Daca mai pun la socoteala si dualul de 4G simultan, modul desktop fara dock-ul de sute de euro, cred ca alegerea a fost destul de usoara.
Chiar asa de grozav a ajuns huawei?
Eu nici nu ma opream pe langa standurile huawei. Trebuie sa recunosc, huawei face niste eforturi uriase pentru a cladi o imagine, standuri luxoase exact cum are si apple , samsung,  reclame bombastice pe you tube,  promovare la televiziune. Ok, ma gandeam , calitate la pret accesibil, dar cand am vazut terminale la preturi apropriate de 4000 de lei, am zis ca am nevoie de ochelari.  Ce au fost si ce au ajuns! Mi se pare incredibil. Totusi, ceva nu m-ar lasa sa dau atatia bani pe o "chinezarie" la propriu.  Poate ca este bun, dar in mintea mea.. ma gandesc la acel prim huawei primit pe degeaba de la digi in 2007, o copie dupa ceva nokia simplist. Mie tot nu-mi vine sa cred ca au urcat asa de sus in ierarhia performantelor.  
Incerc sa-mi dau singur niste explicatii, fac analogii. De exemplu, marketingul apple era clar, un produs scump, pret fixat, iar faptul ca avea un pret ridicol de mare il facea si mai dezirabil, pentru ca imagine, statut social si alte băşini.
La samsung, inteleg, tehnologia "de ultima ora" se plateste scump, pana apare modelul urmator, si preturile se topesc ca zapada. Samsung recicleaza la greu tehnologia. Cu hardwareul de pe flagshipul de anul trecut, mai scot n combinatii de seria A, J, "mini", "neo" care au practic ecranele si procesoarele folosite pe S urile precedente.
Am avut si o "aventura" cu un no name chinezesc "Amoi 828" daca a auzit cineva de brandul asta chinezesc, era quad core, ecran de 4.5", camera "bsi" dar destul de aiurea softul, dar pretul.. la sub 100 de dolari, in 2013 era mega afacere.  Din cate am inteles pretul era special, numai pentru chinezi. La serviciu comandam de la cineva delegat in china, care ruga un coleg chinez sa cumpere telefonul,  care apoi era adus in buzunar cu avionul.  Daca ar fi fost comandat la export, din start avea pret dublu+ taxe vamale etc.  
Si acum sa termin cu concluziile: huawei la pretul incadrat intre 3000-4000 de lei, ar trebui sa ofere niste performante demne de iphone X, sau chiar SGS9. Si nu-mi explic de unde atata resurse tehnologice, incat sa egaleze, ba chiar sa depaseasca liderii din domeniu. Ne pomenim ca acusi incepe apple si samsung sa copieze de la chinezi?

View Postnick5roo, on 21 decembrie 2017 - 08:38, said:

Degeaba e Note, dacă nu te folosești de el când iei notițe! Un eveniment recent m-a amuzat. La un magazin de materiale de construcții a venit o duamnă cu un note 8 care avea notate toate materialele de care avea nevoie. Deschide telefonul și începe discutarea: 1, 2, 3...s-a închis telefonul, nu mai avea baterie! :D Concluzia, tot notițele pe hârtie sunt mai bune, nu trebuie să ne dăm mari că avem un telefon cu pix!
Fraiera, nu stia ca exista powerbank.. cu 100 de lei gasesti si peste 10000mAh.

#77
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Daca vrei la bani putini, ai P-uri mai vechi, ai Y-uri de 2 bani, etc ...
Daca vrei dual 4G simultan, ceea ce nu gasesti la niciun Samsung sau Apple, cu AI sau o baterie de 4000 mAh, da, il iei la 3500+ lei ...
De cand s-au hotarat sa intre si spre clasa high, Huawei fac telefoane bune.
La astea, de la P6 incoace, n-am avut probleme de genul gasite la Samsung-uri.
La un moment dat, nu mai stiu daca mai e valabil acum, aveau cel mai rapid procesor de pe piata.
Deja Samsung anunta ca retrage sup9rtul pentru telefoane de 2 ani ... la Huawei am primit u0date recent si la P9, care a depasit 2 ani.
Si am avut, in permanenta, update-uri regulate, la toate terminalele Huawei, ceea ce nu se intampla la Samsung; nici macar la flagship-uri nu le au atat de dese ca la Huawei.
Si, ca bonus, Huawei-ul il root-ezi mult mai usor ca pe un Samsung ...

Edited by shymano, 07 March 2018 - 07:52.


#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007

View Postshymano, on 07 martie 2018 - 07:47, said:

Daca vrei la bani putini, ai P-uri mai vechi, ai Y-uri de 2 bani, etc ...
Daca vrei dual 4G simultan, ceea ce nu gasesti la niciun Samsung sau Apple, cu AI sau o baterie de 4000 mAh, da, il iei la 3500+ lei ...
De cand s-au hotarat sa intre si spre clasa high, Huawei fac telefoane bune.
La astea, de la P6 incoace, n-am avut probleme de genul gasite la Samsung-uri.
La un moment dat, nu mai stiu daca mai e valabil acum, aveau cel mai rapid procesor de pe piata.
Deja Samsung anunta ca retrage sup9rtul pentru telefoane de 2 ani ... la Huawei am primit u0date recent si la P9, care a depasit 2 ani.
Si am avut, in permanenta, update-uri regulate, la toate terminalele Huawei, ceea ce nu se intampla la Samsung; nici macar la flagship-uri nu le au atat de dese ca la Huawei.
Si, ca bonus, Huawei-ul il root-ezi mult mai usor ca pe un Samsung ...
La ce foloseste dual 4G? Si asa cand e nevoie, wifi e mai rapid.
Mie mi-ar trebui ceva care sa filmeze excelent, sa faca poze exceptionale.
Cum zice proverbul, la pomul laudat, nu te duci cu sacul.
Daca ne luam dupa recenzii, huawei este foarte laudat. Chiar si pe pagina de emag, huaweiul asta are peste 60 de recenzii, toata lumea il lauda, cat de grozav este.
Pe topicul de s8, cineva zicea ca a avut un 10pro cateva zile si apoi a renuntat la el.  
Samsung am tot avut, dar inca nu am avut nici huawei si nici iphone.

#79
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Nu te costa sa-i faci o proba in magazine ...
Inainte sa-l iau, ca si la celelalte Huawei-uri, am petrecut ore prim magazine, butonand la ele si la concurenta, in speta Samsung.
Am facut poze cu ele, le-am marit sa vad cat distorsioneaza, am comparat plusuri si minusuri ...
Da, pozele de la Samsung sunt o idee mai deschise, mai luminoase.
Cele de la Mate sunt, si ele, foarte reusite.
Da, S-penul e un plus, DACA il folosesti uzual; daca n-ai nicio nevoie de el, e inutil.
Am oscilat, inainte de achizitie, intre S8+, Note 8 si Mate 10 pro.
L-am ales pe cel care mi s-a parut a fi mai frumos, mai placut in palma, mai aproape de nevoile mele.
Ca interfata, mi s-a parut a fi mult mai "elastic", Touchwizz-ul nu-mi place deloc.
Apoi, ca tot esti activ pe forumuri, poti citi si intelege care sunt problemele principale ale fiecarui model in parte, din cazurile/problemele reclamate de posesori; ca de laudat, toti le lauda. In principal, pe forumuri intra cand au probleme cu ele ...
Chiar si in caz de brick-uire, Huawei e mult mai usor de "inviat".

Edited by shymano, 07 March 2018 - 08:23.


#80
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007
Topicul asta trebuia sa se numeasca Mate10pro vs restu' lumii.  
Dar dupa ce am citit pe aici, am gasit si postari, pe alt topic, in care cineva spunea ca dupa cateva zile de huawei, l-a returnat si s-a intors pa samsung.  Noi avem nevoie de un aparat versatil, care sa faca poze bune, si sa filmeze foarte bine, pentru chestii de promovare/ reclama/  gen live pe instagram/fb chestii.
Din pacate nimeni nu iti da telefonul sa-l configurezi , sa il testezi in conditii reale. La magazin poti sa pozezi mocheta sau gresia din magazin,  sau sa-ti faci un selfie. Kkt pe bat.

#81
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View Posttfmercedez, on 07 martie 2018 - 12:47, said:

Topicul asta trebuia sa se numeasca Mate10pro vs restu' lumii.  
Mergand pe ideea asta, baniesc eu ca esti deja chitit pe Samsung, si doar vrei sa-ti confirme si altii alegerea deja facuta.
Dintre cei care au returnat Mate-ul, e unul singur, nu stiu sa fie si al doilea.
Si ala e fanboy Samsung, ii curge Sam prin vene ...
In schimb, sunt mai multi care au renuntat la Samsung pentru Huawei, in speta pentru Mate 10 pro.
Ce nu poti sa testezi in magazin ??
Pozezi niste placute cu scris, alea cu specificatii, si vezi cum se prezinta scrisul, cat de deformat se vede pe margini.
Pozezi niste reclame luminoase, mai departate, niste locuri mai intunecate ... trebuie doar sa stii ce vrei, ce sa cauti ...
Daca astea nu-s conditii reale, scuza-ma ... nu mai pierde timpul, mergi si ia direct Samsung, ca asta iti doresti in fapt.

Edited by shymano, 07 March 2018 - 13:51.


#82
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007
Nu ma intereseaza S-pen, nici dimensiunile ecranului, conteaza parte foto-video cel mai mult.

Cum spuneam , atat huawei cat si iphone8 costa aproape la fel, 3500-3700 de lei.

Edited by tfmercedez, 07 March 2018 - 14:28.


#83
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Vrei telefon chinezesc? Cumpara OnePlus (sau Xiaomi)!

#84
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007
Am fost sa butonam telefoane, la media galaxy, si am ramas surprins de huawei mate pro 10 ala. Peste toate asteptarile.
Acuma , noi am avut doar samsunguri in ultimii 5 ani, cu mici exceptii cate o mocaciune nokia sau huawei, amoi sau alte ciurucuri gratis.
Camera de pe huawei mise pare foarte faina, in modul de filmare, eu nu am vazut diferente intre huawei si samsung. "Colega" zice ca e mai bun un pic samsungul.
DAR, pentru ca  exista si un DAR, Iphone  le depaseste pe ambele. Nu aveau expus iphone8, asa ca am testat 7 si X.  IphoneX este " scula ". Si cum zice proverbul, ca "scula e juma' din meserie",  ramâne doar sa vedem care model va fi ales 7, 7+ , 8 sau X.

Edited by tfmercedez, 10 March 2018 - 18:36.


#85
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Sper ca v-ati jucat pe el in modul pro, nu pe automat ...

#86
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Posttfmercedez, on 10 martie 2018 - 18:35, said:

ramâne doar sa vedem care model va fi ales 7, 7+ , 8 sau X.
iPhone 7 si 7 Plus sunt cu o generatie in urma si, totodata, sunt foarte apropiate de pret fata de un Mate 10 Pro. In aceste in conditii nu cred ca exista vreun dubiu in privinta castigatorului.

iPhone X este OK daca esti dispus sa platesti cei 5200 de lei (pentru cel de 64GB), desi as recomanda modelul de 128GB daca se vor face multe fotografii cu el.

#87
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,442
  • Înscris: 15.06.2007

View Postjegmihai, on 10 martie 2018 - 21:22, said:

iPhone 7 si 7 Plus sunt cu o generatie in urma si, totodata, sunt foarte apropiate de pret fata de un Mate 10 Pro. In aceste in conditii nu cred ca exista vreun dubiu in privinta castigatorului.

iPhone X este OK daca esti dispus sa platesti cei 5200 de lei (pentru cel de 64GB), desi as recomanda modelul de 128GB daca se vor face multe fotografii cu el.
Iphone8 costa 3700 -3800 si camera lui e la fel de buna ca la X.

#88
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
iPhone 8 nu aș alege, design-ul este învechit. Mate 10 Pro oferă mai multe, iar la camera sunt cam la egalitate (strict pentru fotografii).

Dacă vrei iPhone, atunci mergi pe X, altfel nu. Cam asta-i părerea mea.

#89
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
note 8 DE DEPARTE.

#90
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Si eu am avut un mate 10 pro cateva ore si l-am returnat din pacate. Avea lag destul de mult fata de note 8. Shimano, la samsung din pacate nu mai este touchwizz ca se numeste samsung experience, stiu ca iti vine sa vomiti cand auzi de samsung dar na ia si tu o lingurita de bicarbonat cu suc de lamaie. M10P face poze foarte bune ziua dar noaptea nu prea. Bateria cu 4G dual nu tine mai bine decat la note 8 single. Si sa povestim putin si de SAR ca am impresia ca lumea nu pune pe primul plan acest SAR care la M10P este de 1.28w si la samsung note8 de 0.7w, sau nu prea conteaza asta.

Edited by MMVVDD, 01 April 2018 - 07:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate