Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Misiune in Tibet

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Ma gandesc sa plec in Tibet si sa aprofundez tainele initiatice ale adevaratilor maestrii de acolo. Totusi inca ma blocheaza ratiunea si anumite sarcini ce mai am de indeplinit in tara. A fost careva din voi acolo, ati vizitat vreun loc mai special? Sa fiu sincer ma indoiesc ca cineva de pe un forum ar avea tangente cu asa ceva, totusi cum e si vorba aceea incercarea moarte n-are.

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dacă te blochează rațiunea, nu ești destinat pentru acolo. ;)

#3
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011
De ce ai deschis topicul pe paranormal ?

Iti iei bilet, te sui in avion si drum bun.

#4
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postursamajor, on 19 decembrie 2017 - 17:20, said:

Dacă te blochează rațiunea, nu ești destinat pentru acolo. Posted Image
Ha-ha...Posted Image

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu multa vreme m-am gandeam sa vizitez India (ca sa cunosc sfinti, yoghini autentici etc.), dar mi-a trecut (cu toate ca ajunsesem oarecum pe aproape, mai exact, in Japonia).
Asa ca m-am multumit sa lecturez experientele altora care au vizitat.

Voi muta topicul pe aria "Teorii / Previziuni / Ipoteze", deoarece se apropie un pic mai mult de aceasta tema (referindu-se inclusiv la maestri in viata si teorii ale lor).
Mai exact ce fel de "taine initiatice" te astepti sa gasesti in Tibet si ce fel de maestri (mai ales dupa ce chinezii au facut ravagii printre ei)?

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Vei fi dezamagit . Este o tara interesanta dar cu multa saracie si exagerat de religioasa. Vei descoperi chestii care sfideaza bunul simt , o sa te inchini la carabusi si rame ( cica s-ar putea sa fie bunica ta ) . Nu esti primul si nici utlimul cu o copilarie marcata de Mircea  Eliade . In primul rand trebuie sa ajungi sa constientizezi ca orice mare revelatie va ramane pe plan spiritual . Adica , daca te astepti sa aplici cumva ( in material ) vreun efect al trezirii lui Kundalini ai sa ramai cu un gust amar . Daca esti genul care se multumeste cu o stare spirituala mai ceva deosebita si cu buzunarele goale , du-te in Tibet . Uita de Shambala si alte elucubratii . Stim ca vrei ( la un anumit moment din viata multi dintre noi am vrut ) , dar aceste experiente raman doar pe plan spiritual si sunt trecatoare . Eu as miza ca sunt halucinatii provocate de privarea de oxigen ...dar nu as vrea sa-i jignesc prea tare pe cei care cred ca reprezinta altceva .

Edited by JurasikMan, 19 December 2017 - 17:48.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Oare au acces la forum?

#8
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Post_-_, on 19 decembrie 2017 - 17:41, said:

Eu multa vreme m-am gandeam sa vizitez India (ca sa cunosc sfinti, yoghini autentici etc.), dar mi-a trecut (cu toate ca ajunsesem oarecum pe aproape, mai exact, in Japonia).
Asa ca m-am multumit sa lecturez experientele altora care au vizitat.

Mai exact ce fel de "taine initiatice" te astepti sa gasesti in Tibet si ce fel de maestri (mai ales dupa ce chinezii au facut ravagii printre ei)?
Ar fi ideal daca pot gasi pe cineva care sa invete cum sa cunosti lumina din noi si intunericul si sa stie cum se pot controla elementele universului, pentru a putea extrage cunostiinte inalte si sa evoluez, ultima ar fi ideea principala.

#9
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Si care este misiunea si din partea cui?

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostDestini, on 19 decembrie 2017 - 17:52, said:

Ar fi ideal daca pot gasi pe cineva care sa invete cum sa cunosti lumina din noi si intunericul si sa stie cum se pot controla elementele universului, pentru a putea extrage cunostiinte inalte si sa evoluez, ultima ar fi ideea principala.

Posted Image ....aha .... scuza-mi interventia . Du-te , du-te , sigur gasesti . Acolo si femeia de serviciu de la magazinul de suveniruri de  stie sa controleze elementele universului . Sa ne tii la curent .Posted Image

#11
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Daca ti-ai facut deja un obicei de a medita in fiecare zi si crezi cumva ca te atrage aria asta, da. Dar cred ca poti lucra la dezvoltarea personala si de aici. Din cate stiu ce-i de acolo sau in general cine aspira la dezvoltare spirituala, iluminare, cauta sa-si elimine nevoile "lumesti" (bani, tehnologie, relatii, sentimente).

#12
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Ia legatura cu Contele Incappucciato.

#13
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View PostJurasikMan, on 19 decembrie 2017 - 18:00, said:



Posted Image ....aha .... scuza-mi interventia . Du-te , du-te , sigur gasesti . Acolo si femeia de serviciu de la magazinul de suveniruri de  stie sa controleze elementele universului . Sa ne tii la curent .Posted Image
Pai cand am spus ca anumite lucruri ma retin sa ma duc, se afla si ideea conform careia cred ca este greu sa intri in cercul restrans al unor initiati, avand in vedere ca, asa cum afirmi si tu, chiar si cei de acolo nu cunosc aceste cercuri. De aia am si intrebat, poate cineva stie ce si cum.

View PostCossta, on 19 decembrie 2017 - 18:12, said:

Daca ti-ai facut deja un obicei de a medita in fiecare zi si crezi cumva ca te atrage aria asta, da. Dar cred ca poti lucra la dezvoltarea personala si de aici. Din cate stiu ce-i de acolo sau in general cine aspira la dezvoltare spirituala, iluminare, cauta sa-si elimine nevoile "lumesti" (bani, tehnologie, relatii, sentimente).
Da, dar eu nu ma refer la spatiile de meditare oficiale, ci la acelea mai putin cunoscute, secrete intr-o masura mai mica sau mai mare.

#14
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Hai recunoaste de cate ori te-ai uitat la Dr Strange?
Acolo este vorba de religie si nicidecum de scoala in tainele... nush ce taine...
La o prima vedere poate parea un vis frumos dar realitatea poate fi dureros de dezamagitoare pt tine...

#15
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
daca sunt secrete de crezi ca TU ai avea acces la ele ? ... :)

View PostEngineer_xxl, on 19 decembrie 2017 - 18:23, said:

Hai recunoaste de cate ori te-ai uitat la Dr Strange?
Acolo este vorba de religie si nicidecum de scoala in tainele... nush ce taine...
La o prima vedere poate parea un vis frumos dar realitatea poate fi dureros de dezamagitoare pt tine...
cea mai de pret calitate a oamenilor este tenacitatea ! ... o spun toate religiile lumii !

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
S-ar putea sa te blocheze deja de la ambasada cu obtinerea vizei, asa ca nu-ti mai bate capul.

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Uite ce tocmai am gasit rasfoind pe net:

[ https://s9.postimg.org/fe9qjg033/Tibet_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s9.postimg.org/ua89r38xr/Tibet_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


https://www.imperato...ul-cu-mana.html

View PostJurasikMan, on 19 decembrie 2017 - 17:46, said:

Vei fi dezamagit . Este o tara interesanta dar cu multa saracie si exagerat de religioasa. Vei descoperi chestii care sfideaza bunul simt

Multe chestii budhiste sfideaza "bunul simt" occidental sau mai rau, la prima vedere pot parea chiar sinistre sau macabre, dar in primul rand pentru ca nu sunt intelese, nu pentru ca ar fi lipsite de bun simt sau ilogice.

Evident, si printre budhisti exista practicanti de-astia "de balta", care nu prea inteleg nici ei care e treaba cu budhismul, ci doar se lasa "purtati de curent" de altfel ca in orice alta religie.

Spun asta nu pentru ca eu as fi un cunoscator al budhismului, ci doar pentru ca mi-am dat seama de asta din propriile observatii.

Edited by Phobos, 19 December 2017 - 19:02.


#18
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
incepe prin a merge sangur de sanziene, in padurea baciului
daca ti e ok ce simti, poti merge mai departe

Fenomenele inregistrate in padurea Baciu nu sunt singulare pe mapamond. Harta locurilor de pe Terra care contin zone cu fenomene asemanatoare, cuprinde si Desertul Mojave si Gloful Breeze din Statele Unite, La Spezia-Arenzano din Italia, Valea Hessdalen din Norvegia, Belo Horizonte din Brazilia, Muntele Kailasa din Tibet.

eu am fost si mi-a ajuns.

vrei sa stii de ce?

am retrait toate rautatile facute in viata si toate jignirile si razbunarile si tot ce iti mai poti imagina, dar prin simturile celor pe care i-am afectat cu purtarea mea.

nu a tinut mai mult de jumate de ora, insa pot sa iti zic ca m-a schimbat experienta.

Edited by wluf, 19 December 2017 - 22:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate