Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mazda CX-5 vs Hyundai Tucson?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Am facut un test drive cu CX-5 si mi-a placut, si am citit ca sta destul de bine pe partea mecanica, dar acum ma intreb cum se compara cu un Tucson.

CX-5 sta bine si la design, cel putin asa se spune, dar nici Tucson nu-mi displace.

Conduc putin, sub 10.000 pe an, majoritatar in oras cu excursii ocazionale, deci probabil trebuie sa fie benzina.

Cutie probabil automata.

Edited by foreverbflux, 18 December 2017 - 22:29.


#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
CX5 are calitate mai buna decat Tucson si e mai scump.
Tucson are calitate mai slaba decat CX5 si e mai ieftin.
La design cel mai importat e sa-ti placa la exterior si sa te simti bine la interior.
La pret de CX5 eu as lua Tiguan.

Edited by Kroghy, 18 December 2017 - 22:34.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
CX5 categoric. Tiguan zici ca-i facut din topor (noua generatie), nici gratis nu mi-ar trebui asa ceva.
[ https://image.prntscr.com/image/2pwVsFDUQtqWJ9wQXYyhtA.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Tiguan a fost o optiune, si imi place cum arata dar cred ca e mai mic la interior/portbagaj, ceea ce nu-mi convine. Asta e principalul motiv pentru care schimb masina curenta (Astra Hatchback) pentru ca avem 2 copii si e nevoie de spatiu mai mult.

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,172
  • Înscris: 28.06.2005
Pentru spațiu există break, nu SUV.
Sunt în aceeași situație.
Doar că fac mult mai puțini km ca tine, așa că pentru 2-3 ani (unul e aproape dus) nu-mi e rentabil să schimb tinicheaua.

Dar fix între cele 2 eu aș alege Tucson. E doar o chestie subiectivă.

#6
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011

 Kroghy, on 18 decembrie 2017 - 22:32, said:

CX5 are calitate mai buna decat Tucson si e mai scump.
Tucson are calitate mai slaba decat CX5 si e mai ieftin.
La design cel mai importat e sa-ti placa la exterior si sa te simti bine la interior.
La pret de CX5 eu as lua Tiguan.
Tiguanul benzinar , cel putin 1.4 TSI , e plin de probleme , a se citi forumurile monomarca .
Eu as lua CX5 .

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Eu as mai analiza puțin situația. Sub 10.000 de km, majoritatea în oraș, pt ce îți trebuie un cx5????

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
CX5 dar nu in combinatia benzina+automata. Pur si simplu nu mi-a placut cum merge. Si e pacat ca e o cutie robusta, mai durabila decat cele cu dublu ambreiaj.
Nici Tucsonul  nu e rau.
Asta imi place in clasa asta a suvurilor compacte ca toate masinile sunt bune si isi merita pretul. Asta timp cat nu treci de 30K euro Posted Image)

Legat de automata, pt mine ar fi un avantaj doar daca as sta in Bucuresti si nu as concepe altceva. Altfel sunt mai multumit de ce pot face cu o manuala, cu tot cu rarele momente cand mi-ar fi mai comoda o automata.

Legat de CX5, singurul lucru care nu imi place e frana de mana la buton. Stiu, secolul 21, bla bla bla, nu imi place ca e on/off. Mai folosesc frana de mana si la alte chestii decat la imobilizat masina si nu implica derapaje sau alte scamatorii.

Edited by underb, 18 December 2017 - 23:50.


#9
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 29.04.2008
Nu am condus Tucson, însă am un CX5 pe benzină de peste 5 ani, 55000 de km. Deci cam în situația ta. Benzină. Cutie manuală. 4x4

Consum mediu 9 în oraș, 7+ în afară. Fără să dau importanță economiei.

Probleme până acum 0 (zero)

Plăcut la condus, comod la drum lung. Încăpător: 2 valize mari + 2 medii + plus mărunțișuri.

#10
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Mazda CX-5 e o masina foarte buna, in opinia mea, ar fi o optiune mai buna. Poate ca e putin mai scumpa, insa ca performanta este cu mult peste ceea ce ofera Tucson-ul

#11
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 Blancone, on 18 decembrie 2017 - 23:51, said:

Mazda CX-5 e o masina foarte buna, in opinia mea, ar fi o optiune mai buna. Poate ca e putin mai scumpa, insa ca performanta este cu mult peste ceea ce ofera Tucson-ul

de ce e " cu mult" peste ce ofera Tucson? vorbim asa degeaba? practic Tucson e o Kia Sportage mai buna, nu vad cum sa fie mult mai prost decat un Cx5. Ambele suv non premium. Alegerea tine de gusturi, nicidecum de consum, ca toate se invart pe acolo, probabil consuma 1 litru in plus Tucsonul turbo, dar si merge mai bine decat cx5 benzina.


#12
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 foreverbflux, on 18 decembrie 2017 - 22:37, said:

Tiguan a fost o optiune, si imi place cum arata dar cred ca e mai mic la interior/portbagaj, ceea ce nu-mi convine. Asta e principalul motiv pentru care schimb masina curenta (Astra Hatchback) pentru ca avem 2 copii si e nevoie de spatiu mai mult.
Daca ai nevoie de spatiu si acesta este principalul motiv pentru care vrei (sau trebuie) sa schimbi masina, de ce vrei sa inlocuiesti o compacta hatchback tot cu un hatchback doar ca e mai inalt?. Rational ar fi sa treci la un break sau la o masina din clasa medie si vei avea spatiu atat la interior cat si la portbagaj. Daca intervine si statutul social, atunci e altceva, si-ti recomand sa cumperi ce-ti place tie nu ce place altora, macar sa te simti bine in ea daca dai atatia bani. In aceasta clasa (SUV compact/Crossover  nonpremium) cele mai apreciate in Europa sunt Tiguan, Qashqai si mai nou Ateca. In prezent nu sunt masini rele pe piata fiindca competitia e mare, dar e important sa vezi care corespunde cel mai bine cu necesitatile si preferintele personale, stil de condus, etc. si acest lucru il poti afla doar facand test-drive cu masinile vizate.

#13
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
90% dintre clienți după drive test nu mai țin cont de sfaturile primite. Așa că fă-ți o programare!

#14
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Depinde si de bugetul pe care il aloci. Daca treci de 30.000 deja devin aberante ambele variante. De ce spun asta? Pentru ca pentru ca la 38.000 deja atingi alta clasa https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
Fa test drive cu ambele.
Ia in considerare si alte modele: Ateca, Rav4, Xtrail, Quasquai, Jeep. Vezi si ce oferte apar in ianuarie-februarie cand vanzarile sunt mai slabe.
Fa TD cu toate si te duci la dealer cu temele facute. In afara de model, fa-ti lista cu optiunile dorite si compara echipari similare. Si vezi si termenii de livrare/ofertele din stoc.

Pentru familie mie imi place RAV-ul, deoarece ai bancheta spate culisanta si e loc destul pentru picioare. Nu are insa cel mai performant motor/cea mai rapida cutie automata, dar vine cu 7 ani garantie.

Strict intre CX5 si Tucson e greu de ales. CX5 are motor aspirat, Tucsonul are turbo, Tucsonul cred ca are garantie mai mare, insa CX-5 e mai driver-oriented, mai placuta la condus.

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nimic de la VW in perioada asta cand trag pe costuri sa-si scoata pagubele.
De la Hyundai nu automata dct fiindca e "uscata", ceea ce te impinge la 6AT clasica (f. ok) cu motorizare diesel.
Daca ai la CX5 benzina turbo cu automata (la ei e clasica), atunci e mai mult decat ok.

 Blancone, on 18 decembrie 2017 - 23:51, said:

Mazda CX-5 e o masina foarte buna, in opinia mea, ar fi o optiune mai buna. Poate ca e putin mai scumpa, insa ca performanta este cu mult peste ceea ce ofera Tucson-ul

Cat de mult ?!

Edited by overseas, 19 December 2017 - 10:21.


#16
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005

 TLGTLC, on 19 decembrie 2017 - 06:16, said:

90% dintre clienți după drive test nu mai țin cont de sfaturile primite.

Absolut corect !
Fa drive-test cu ambele modele avute in vedere si apoi, in functie de cum te simti in fiecare dintre ele si de modul in care se pliaza pe necesitatile tale, alege-o pe cea potrivita.

La modul general, la utilizare preponderent in oras, motorul de 2.0 aspirat de la Mazda va fi mai placut la condus si mai elastic. Si consumul va fi mai bun.
La fel, cutia automata de la Mazda este mai putin pretentioasa decat DCT-ul de la Hyundai.
In regim extraurban insa, motorul turbo de pe Tucson si cutia automata cu dublu ambreiaj vor face ca masina sa fie mai fasneata.
Depinde si cat timp intentionezi sa tii masina ...

Vezi cum stau si cu spatiul interior - mie unul, desi-mi place CX 5-ul, mi s-a parut destul de zgarcit ca si spatiu interior. Nu mi s-a parut deloc mai spatioasa decat Xv-ul actual si semnficiativ mai putin generoasa cu spatiul interior fata de Forester.
Parca la Tucson era mai mult spatiu interior - si in mod cert mai mult spatiu pentru picioarele pasagerilor din spate.

Ambele masini imi plac, fiecare are "+" si "-", dar daca ar fi eu sa dau banii pe una, cel mai probabil as merge pe CX5.

PS: Asta doar daca ar trebui sa aleg strict intre cele doua, altfel, se stie "once Subaru, allways Subaru !"

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mazda vinde benzina aspirata cu automata ?!

#18
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005

 overseas, on 19 decembrie 2017 - 12:35, said:

Mazda vinde benzina aspirata ....?!

Mazda are in oferta DOAR motoare pe benzina aspirate ! Si, bineinteles, turbodiesel-ul de 2.2.
Nu au benzina turbo - cel putin, nu in Europa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate