Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

A urina sau a nu urina, this is the question

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

Am si eu o problema cu care ma confrunt de vreo cateva saptamani. Mai exact, urinesc foarte des si incolor. In unele zile se intampla sa urinez la o ora, in altele la jumatate de ora. Cantitatea de apa pe care o beau este neschimbata, undeva la 1.5 - 2l pe zi.

Am facut acum cateva zile niste analize (sumar urina si urocultura) ca m-am gandit ca asta ar fi primul pas, sa elimin posibilitatea unei infectii.

Sumar de urina
Urina, eprubeta, reflectometrie, Flowcitometrie planara - Arkray Aution-Max / Iricell.
Densitate urinara 1014- 1015 - 1025
PH 6.5 - 5 - 9
Leucocite - Negativ Negativ (<25/μL)
Nitriti. Negativ Negativ
Proteine - Negativ Negativ (<15 mg/dl)
Glucoza - Normal Normal (<50 mg/dl)
Corpi cetonici - Negativ Negativ (<15 mg/dl)
Urobilinogen - Normal Normal (<1 mg/dl)
Bilirubina - Negativ Negativ (<0.5 mg/dl)
Hematii - Negativ Negativ (< 10 /μL)
Sediment urinar Absente Leucocite
Microbiologie
Test Rezultat Interval de referinta
Urocultura
Urina, recipient steril, cultura; metoda cinetica,
Alifax HB&L
Bacteriurie <1000 UFC/mL (fara semnificatie clinica)
Bacteriurie <1000 UFC/mL (fara
semnificatie clinica)
Produsul biologic a fost prelucrat in
vederea izolarii si identificarii
urmatoarelor genuri bacteriene:
Staphylococcus, Streptococcus,
Pseudomonas, Acinetobacter, genurile
familiei Enterobacteriaceae

Ambele mi-au iesit ok, cu exceptia densitatii urinare, care este 1,014 (minimul este 1,015).
Ultima data cand am facut sumarul de urina, la inceputul anului, aveam o densitate mai mica, de 1,011, insa doctorul nu mi-a spus ca ar fi vreo problema.

De-a lungul timpului (de cand mai stiu) am mai avut zile in care urinam des si incolor, dar puneam asta pe seama faptului ca beam multa apa si imi trecea in 24 de ore.
Acum, insa, nu mai reusesc sa-mi revin de vreo 2 saptamani. M-am saturat sa ma tot duc la baie. Posted Image

La inceputul anului a trebuit sa fac o ecografie, iar rinichii, vezica, prostata si toate celelalte au iesit ok. Oare sa o mai repet? De atunci si pana acum e posibil sa-mi fi facut praf vezica sau rinichii? Posted Image
Analizele de sange le-am facut tot la inceputul anului, dar au fost ok, inclusiv glicemia, calciu seric, creatinina, potasiu seric, uree serica etc. Singura care imi iesise putin marita a fost VSH-ul (16, minimul fiind 15). Oare sa repet si analizele de sange?

In rest nu am alte simptome. Parca in ultimele 2 zile a inceput sa mi se usuce gura mai mult, dar cred ca asta mi-o induc eu fiindca am citit fel si fel de prostii despre diabet insipit sau diabet zaharat.

Ceva sugestii?
Am inceput sa beau un ceai (Renal de la faunusplant) de vreo 2 zile, insa parca acum merg si mai des la baie. Posted Image) Azi-noapte cred ca am fost de vreo 6 ori.


A mai patit cineva asa ceva? Daca da, cum s-a rezolvat?
Multumesc!

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ce volum totalizezi in 24 de ore? Ai slabit cumva? Ca ma gandesc ca trebuie sa rezulte de undeva apa eliminata.

Cauze sunt multe: glicemie mare, anxietate, stres, ceva tensiune marita, probleme hormonale etc. Iei ceva medicamente mai nou?

Ceaiul ala nu creste diureza cumva?

Mananci sarat?

Edited by arab, 18 December 2017 - 18:29.


#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Ia-ti de curiozitate o glicemie.

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Incearca sa-ti iei glicemia de mai multe ori pe zi, o perioada. Asa te vei lamuri daca e sau nu diabet.

Alte simptome, senzatii de foame puternica atunci cand nu e cazul, ameteli, senzatie de slabiciune generala....?

Cel mai bine insa ar fi sa mergi la un medic, iar acesta sa-ti recomande directia/analizele .

#5
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

 arab, on 18 decembrie 2017 - 18:25, said:

Ce volum totalizezi in 24 de ore? Ai slabit cumva? Ca ma gandesc ca trebuie sa rezulte de undeva apa eliminata.

Cauze sunt multe: glicemie mare, anxietate, stres, ceva tensiune marita, probleme hormonale etc. Iei ceva medicamente mai nou?

Ceaiul ala nu creste diureza cumva?

Mananci sarat?


Habar n-am cat volum. Uneori merg si urinez destul de putin, adica in mod normal pentru cantitatea aia n-ar trebui sa am senzatia iminenta pe care o simt.

Glicemia - da, asta o trec pe lista de verificat. In anii trecuti imi mai iesea putin marita (maxim mi-a iesit 106), insa probabil fiindca eu consumam foarte multe dulciuri, zi de zi. Anu' asta mi-a iesit 90 pentru ca le-am mai rarit.

Tensiunea mi-am luat-o, e ok.

Stres, anxietate. Hmm, cam da, am o perioada mai dificila. Asta sa fie cauza? :)

Probleme hormonale. Nu cred. Am facut acum cateva luni TSH, Free T4, TPO - toate mi-au iesit ok. De fapt, mai totul mi-a iesit ok.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Stresul bata-l vina! Masoara zilnic urina cam o saptamana si confrunta si cu cat bei si apa din mancare inclusiv!

Posibil si o vezica hiperactiva din cauza asta.

Varsta? Barbat...nu?

Edited by arab, 18 December 2017 - 18:45.


#7
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
28, barbat.

Da, mananc sarat.

N-am alte simptome, n-am slabit, mananc normal. sunt ok.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
ia taie dulciurile COMPLET si analizeaza-te dupa 3 zile

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Si cu carbohidratii mai usor. Ce inaltime si greutate!?

Edited by arab, 18 December 2017 - 18:49.


#10
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

 Tsunnnami, on 18 decembrie 2017 - 18:45, said:

ia taie dulciurile COMPLET si analizeaza-te dupa 3 zile

Le-am taiat de ceva vreme, acum abia mai mananc la o saptamana cate o gogoasa. Posted Image


Mi-a recomandat cineva mai sus sa merg la doctor. Evident ca voi merge, dar vreau mai intai sa fac mai multe analize,  astfel incat sa exclud din posibilele cauze. Pana acum am exclus posibilitatea unei infectii urinare. Cu densitatea aia urinara nu prea stau bine, dar o sa repet sumarul de urina.
Urmeaza glicemia.
D-asta am zis sa intreb, ca poate mai are cineva idea sau poate a mai patit cineva ceva similar. Btw, multumesc pentru sfaturi!


Un doctor intotdeauna stie mai bine ce sa faci (teoretic), dar totodata un doctor are intotdeauna interesul sa te puna sa faci 100 de analize, ba chiar sa cumperi fel si fel de medicamente inutile.
Eu am patit-o urat anul asta cand am avut niste probleme la stomac. Am fost la doctor, mi-a spus ce sa fac, mi-a dat tratament, am dat o gramada de bani, insa eu tot rau ma simteam. Noroc ca n-am avut incredere in doctor si am facut eu o analiza de capul meu, pentru o bacterie specifica (citisem pe net). Ce sa vezi, fix p-aia o aveam. Posted Image M-am dus cu analiza la el, mi-a dat antibiotic si mi-a trecut. Daca ma lasam pe mana lui, nici acum nu ma faceam bine...

Edited by MrDerpson, 18 December 2017 - 18:55.


#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Helicobacter? Aia poate sa iti faca iar probleme. Ai probleme de ceva timp si cu digestia si tranzitul?

Esti putin ipohondru cumva? Sau mi se pare mie?

Edited by arab, 18 December 2017 - 19:00.


#12
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

 arab, on 18 decembrie 2017 - 18:56, said:

Helicobacter? Aia poate sa iti faca iar probleme. Ai probleme de ceva timp si cu digestia si tranzitul?

Corect. Nu, am scapat de ea. Nu am probleme cu digestia/tranzitul.
Dupa ce am luat tratamentul, am inceput sa ma simt bine. Am repetat analiza dupa vreo cateva luni (cu intarziere, ca mi-a fost lene sa mai merg daca imi revenisem Posted Image ), iar rezultatul a iesit negativ. Posted Image


 arab, on 18 decembrie 2017 - 18:56, said:

Esti putin ipohondru cumva? Sau mi se pare mie?


Nope, din contra, sunt cam indiferent. Ma apuca grija doar cand apar probleme care nu trec de la sine in scurt timp, dar incerc sa ma responsabilizez si sa fac toate analizele macar o data pe an (sau la 2 ani).

Edited by MrDerpson, 18 December 2017 - 19:08.


#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Urinarea deasa e o problema acum pentru tine? Daca da, esti stresat si intri in cerc vicios.

#14
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Vad ca ai intrebat mai devreme. Am 1.76m si 70kg.

Da, urinarea deasa e o problema + senzatia de a merge la baie. Efectiv nu pot sa ma concentrez pe altceva, iar a iesi afara a ajuns sa fie un chin, stiind ca trebuie sa fiu pe langa o baie.


Momentan incerc sa ma fortez sa ma tin cat de mult pot, macar sa merg o data la 3 ore, doar ca simt presiune pe vezica si e neplacut.
Cand am facut uroculura chiar speram sa fie vreo infectie pentru ca macar stiam cauza, mi se dadea antibiotic si adios. Acum sunt si nelinistit pana aflu cauza.

Edited by MrDerpson, 18 December 2017 - 19:16.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ar trebui sa repeti si analiza pentru prostata, eventual consult de specialitate la urolog.

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Bree  , iarna nu e ca vara,  trebuie sa te duci mai des la urinat pt ca apa pierduta prin transpiratie e mult mai mica cantitativ . E fiziologic, urinatul des  e atunci cind noaptea faci naveta la baie.

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
VSH crescut egal o infectie cronica chiar in corp, cauza poate fi si o prostatita?

#18
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

 arab, on 18 decembrie 2017 - 19:53, said:

VSH crescut egal o infectie cronica chiar in corp, cauza poate fi si o prostatita?


O sa refac analiza.

VSH-ul a fost crescut in ultimii 2 ani, dar a fost foarte putin (la limita). Doctorii mi-au spus ca-i o problema cand e de 3 ori mai mare + e completat si de alte analize proaste, nu cand in loc de 15 este 16 :) .

Probabil a fost crescut din cauza infectiei cu Helicobacter de la acea vreme, cine stie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate