Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Clopotele de colectare selectiva din sectorul 6 au disparut

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
Stie coneva de ce si daca si cand vor reaparea? Mi se pare o mare mizerie sa nu colectam selectiv...chiar daca este o tentativa, cred ca trebuie sa fim constienti de gunoiul pe care-l producem zilnic...

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Au disparut cam de peste tot. Oricum erau cam inutile - le goleau pe toate in aceeasi masina, la gramada.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru a colecta selectiv deşeurile nu sunt de ajuns numai acele "clopote", trebuie ca şi procesarea gunoiului să se facă în consecinţă.
@eiffel are dreptate. Mai mult decât atât, în unele firme angajaţii sunt mai relaxaţi de când s-a renunţat la colectarea selectivă.
Ăştia suntem.

#4
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Mai selectiv "colecteaza" amaratii aia care sorteaza plasticul si aluminiul pentru a le vinde la centrele de colectare.

Pentru reciclare adresata omului de rand trebuie montate pubele speciale in numar foarte mare. Eu, de exemmplu, as putea selecta fara probleme plasticul si aluminiul si sa le arunc separat, dar n-am de gand sa merg juma' de statie pana la primele "clopote" de reciclare. Trebuie montate cumva pe langa ghenele de gunoi, altfel nu au efect.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,718
  • Înscris: 14.10.2008

 eiffel, on 18 decembrie 2017 - 12:43, said:

Au disparut cam de peste tot. Oricum erau cam inutile - le goleau pe toate in aceeasi masina, la gramada.
In Slatina pe cele de PET-uri le golesc t*iganii.

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 eiffel, on 18 decembrie 2017 - 12:43, said:

Au disparut cam de peste tot. Oricum erau cam inutile - le goleau pe toate in aceeasi masina, la gramada.
Le goleau in aceeasi masina pentru ca nu sunt suficiente volume ca sa aiba masini dedicate. Dar "teoretic" toate reciclabilele sunt resortate in facilitatile de procesare, conditia principala e doar sa avem reciclabile si atat in tomberoarele respective.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
N-au disparut, au fost colectate selectiv.

#8
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 eiffel, on 18 decembrie 2017 - 12:43, said:

Au disparut cam de peste tot. Oricum erau cam inutile - le goleau pe toate in aceeasi masina, la gramada.
Masina era una dar bena era impartita in 3 compartimente. Nu se puneau la gramada.

In sectorul 6 am vazut ca se incearca selectarea direct la cetatean. Sunt panouri care anunta ca daca selectezi gunoiul taxa de salubritate e zero.

#9
Jolee

Jolee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.05.2010
Eu am fost sfătuită să duc deşeurile la punctele de colectare Sigurec, dacă vreau să fiu sigură că sunt reciclate. Cică ei trebuie să şi importe deşeuri pentru a putea ţine în funcţiune maşinile de sortare/reciclare. În sectorul 6 este un punct de colectare Sigurec la Cora Lujerului şi mai e unul în Carrefour Militari.

#10
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Apropo de colectare selectiva. Ma folosesc si eu de subiectul vostru. Stie cineva unde se pot returna ambalajele de sticla? Eu stiu ca in pretul produsului cumparat noi platim o mica suma aferenta ambalajului. Pe care ar trebui teoretic sa il predam undeva si sa recuperam suma respectiva. Dar unde se face predarea? Nu am vazut in zona mea supermarket la care sa returnez ambalajul de sticla.

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 myshyk, on 18 decembrie 2017 - 14:42, said:

N-au disparut, au fost colectate selectiv.
asa se pare: https://www.politia6...ctare-selectiva

http://www.oanarache...opote-sector-6/

#12
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am nevoie (anul viitor) de cca 10000 bidoane PET de cca 2l, de apa minerala si altele, din cele mai grosute (nu ca cele adoptate in ultimii ani de Cola si Pepsi, care sunt subtiri rau). Zona Hunedoara. Vreo idee ? (eu insumi ma gandesc sa confectionez o incinta de plasa rabitz pe schelet subtire de fier si s-o amplasez undeva intr-o piata, apoi s-o vizitez periodic...)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate