Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

De ce credem in paranormal

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Lumea crede in religie si paranormal pentru ca noi ca oameni am fost construiti sa ne mai alinam durerile vietii prin fantasme, visare, credinte, sperante iluzorii, asa ca exista in creier un mecanism care se ocupa de chestia asta, de aia prinde f bine religia la oameni, cine a facut-o in interesele lor au stiut clar ca va prinde, au facut-o smecherii ptr a manipula oamenii, de aia religia conduce politica ! Prima data a fost facuta sa nu contestam imparatul cum ca el e pus de dumnezeu, de exemplu biblia al doilea testament a fost facuta de evrei ca sa distruga pe romani prin impunerea aceluiasi dzeu la mai multe religii, au reusit.
Acest mecanism te face sa nu iti dai seama ca este ireal totul, ca daca ti-ai da, n-ar mai avea efect, cine nu-l are, vede totul conform faptelor.
Cand ai o problema zici "lasa ca va fi bine, ma ajuta dumnezeu", daca stii ca nu e, te panichezi si mai tare ! Deci ajuta cumva iluzia asta.
Si caracteristic acelui mecanism de iluzii este ca persoana NU valideaza faptele, contrazice in ciuda evidentelor.
Chiar in cartea "Demonul Amiezii" de Andrew Solomon scrie ca cei care au ceva depresie sunt realisti ca le pica iluziile.

Am tot studiat oamenii care cred in religie si paranormal, si am cam ajuns la concluzia ca mai totul este fictiune intrucat faptele nu au confirmat cele spuse sau chiar simtite ca si trairi.
Chiar daca simti o traire, gen premonitie, este falsa, ca dovada ca nu se prea intampla ce simti, cand aud "dar asa simt", pai simti fals !
Mai acum cateva zile era unul pe FB care pretindea ca a avut el o premonitie inainte cu o zi de atacul de la metrou, a avut ? Pai n-a avut, de ce nu a scris atunci inainte de intamplare ?!
A zis asa aiurea dupa aia...
Chiar si visele, subiectul din vis nu se prea pupa cu realitatea care va fi, sunt constructii ale imaginatiei sau a ce este in inconstient si atat.
Ca pretind unii ca s-a adeverit ce au simtit, e minciunica, nu pot demonstra asta !
Iar fara demonstratie, cum sa cred ca e asa ?!
Cand ii aud pe aia ca...s-au desprins de corp in moarte clinica mor, aia de la hipoxie creierul produce un fel de halucinatii si nu te prinzi ca e fals ce simti, o iei de real, chiar daca cineva declara ca ala care zice asta, chiar a vazut ce era in camera...nu prea e asa, vor senzatie, audienta si tot asa.
Dar real iluzia nu ajuta, ca faci mai mare socul cand se rupe firul in realitate, trebuie sa ne concentram sa ne facem viata mai buna pe bune, nu pe minciuni, ca, cand se rupe...pici rau de tot.

La religie la fel, lumea crede in fantasme, nimic nu se concretizeaza in fapte !
Si sa va dau exemple de anapodeli care daca stai sa le analizezi sunt absurde:
"am facut infact, am fost in operatie si am scapat, m-a salvat"
Pai fals, daca era asa bun si exista, facea sa nu faci infarct si te salva asa.
In realitate s-a intamplat sa ai colesterolul sus, nu te-ai tratat si ai facut infact.
Pocaitii "daca nu te pocaiesti nu ajungi in rai, te pedepseste dumnezeu".
Pai de ce sa ma oblige sa fac in anumit fel, iar daca nu fac, ma pedepseste ? Ce, e dictator comunist ? Iar daca e asa, nu e bun clar.
Alta varianta a fost "aaa te-a pedepsit sa faci infact ca nu ai fost pe calea buna si vroia sa-ti dea o lectie", pai ce facem ? De ce sa imi impuna el pe ce cale sa o iau ?! Lasa-ma sa aleg ca asa e dermocratic, deci iar pare dictator, si cand le zic asta se blocheaza ca nu mai au ce sa zica contra.
Deci iar nu e bun daca ar fi existat, ca ei il fac buuun de tot, dar si in religie pare total ca nu e bun.
Daca iti taie picioru de ce nu creste altu ? De ce permite sa existe situatia sa pierzi picioru ?!
Si tot asa din astea.
Consolarea falsa a celor care nu au ce le trebe in viata "ma sacrific acu ca sa o duc bine pe lumea ailalta".
Cei cu de toate isi traiesc clipa acum.

Edited by versacic, 17 December 2017 - 20:44.


#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Din cauza IQ-ului prea mic.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@versacic, ai asternut prea multe idei fara cap si fara coada.
Dar voi incerca sa raspund:

 versacic, on 17 decembrie 2017 - 20:41, said:

Lumea crede in religie
Din cazua lipsei de educatie !

 versacic, on 17 decembrie 2017 - 20:41, said:

Lumea crede in paranormal
Aici tin sa te contrazic !
Deoarece eu cunosc personal oameni carora li s-a intamplat chestii paranormale + am experimentat si eu forme usoare de bantuire.
1. Un cunoscut de-al meu a facut o "sedinta" de spiritism cu cheia legata de Biblie alaturi de 2 persoane;
cateva luni mai tarziu maica-sa a ajuns la psihiatrie, lui ia mers totul pe dos iar a treia persoana la fel  -a avut numai piedici/probleme in viata.
2. Personal am experimentat si eu forme usoare de bantuire; initial am crezut ca imaginatia imi joaca feste dar mai tarziu am realizat ca nu e asa.
Exista o forma de energie (invizibila) reziduala care inconjoara tot ce e vizibil.

Daca tragi linie, e corect sa spui ca:
adevarul dintre religie, paranormal si stiinta e undeva la mijloc  Posted Image

#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
Care fir sa se rupa, ca ai zis ca nu crezi in paranormal?
Cum percepe un orb realitatea?

#5
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Hai ca nu credem toti.....

#6
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Depinde cum definim paranormalul, primitvii incasi credeau ca armele si caii folositi de ai lui Pizarro erau rodul supranaturalului & magiei. Daca maine ai fi pus fata in fata cu tehnologie care apartine unei civilizatii de tip II pe scala lui Kardashev...probabil ca ai avea aceasi reactie.

Edited by doxan, 17 December 2017 - 21:48.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Chiar, de ce credeti, ca pana aici n-am prea inteles de ce.

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
Titlul postarii nu sugereaza ca ar fi o întrebare ci o afirmatie a lui Versacic, cum ca el ar crede în paranornal.
Ca în postare a scris taman pe dos, asta este un alt subiect de discutie...

#9
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

 super8, on 17 decembrie 2017 - 21:00, said:

Un cunoscut de-al meu a facut o "sedinta" de spiritism cu cheia legata de Biblie alaturi de 2 persoane;
cateva luni mai tarziu maica-sa a ajuns la psihiatrie, lui ia mers totul pe dos iar a treia persoana la fel  -a avut numai piedici/probleme in viata.
Maica-sa probabil ajungea la psihiatrie si fara sedinta de spiritism, ce legatura are? De ce nu ajung acolo si vrajitoarele care fac sedinte de spiritism, ghicesc in carti, fac vraji, etc.? Din contra, o duc foarte bine, castiga bani, au masini, palate, etc. - se gasesc tot timpul fraieri sa le plateasca.
Iar prin momente mai grele trec toate persoanele, asa e viata, cateodata iti merge bine, cateodata prost. Sunt destui care nu au facut sedinte de spiritism si ii asalteaza necazurile, si altii care se ocupa cu practici "oculte" si nu au probleme. Probabil conteaza mult aici si autosugestia - daca esti convins ca ce ai facut este gresit, ajungi sa te autosabotezi inconstient, si sa ai probleme, pe care apoi o sa le justifici ca au aparut fiindca ai facut spiritism sau alte prostii.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 diZy, on 17 decembrie 2017 - 20:51, said:

Din cauza IQ-ului prea mic.

Se asteapta o persoana cu IQ mare care sa argumenteze aceasta idee sau sa probeze validitatea acestei ipoteze!
Evident ca de la persoana care a formulat aceasta propozitie categorica - cum ar fi cel mai firesc din partea unei persoane cu IQ mare - sau din partea celor care au dat like - deoarece se considera mai destepti! Altfel afirmatia nu depaseste nivelul lui Hotul striga "Hotii".

 super8, on 17 decembrie 2017 - 21:00, said:

 versacic, on 17 decembrie 2017 - 20:41, said:

Lumea crede in religie
Din cazua lipsei de educatie !

Exista si educatie religioasa.

 super8, on 17 decembrie 2017 - 21:00, said:

adevarul dintre religie, paranormal si stiinta e undeva la mijloc

Deci toate trei sunt mincinoase? Pai media (mijlocul) sau intersectia a trei minciuni nu ramane tot minciuna?

Edited by _-_, 18 December 2017 - 08:47.


#11
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

 diZy, on 17 decembrie 2017 - 20:51, said:

Din cauza IQ-ului prea mic.

boom si s-a activat spiritu' de turma ...
''ce-ai bueeei...io-s prea smarteanu'...IQ-u' meu nu-mi permite sa cred in para ''

Edited by Spaghete, 18 December 2017 - 12:00.


#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 _-_, on 18 decembrie 2017 - 08:23, said:

Deci toate trei sunt mincinoase? Pai media (mijlocul) sau intersectia a trei minciuni nu ramane tot minciuna?

 super8, on 17 decembrie 2017 - 21:00, said:

adevarul dintre religie, paranormal si stiinta e undeva la mijloc
Nu m-am exprimat eu coerent !
Am vrut sa spun ca:
toate 3 au un sambure de adevar iar daca le "unesti" pe toate afli adevarul.

Insa e greu de acceptat acest adevar caci unii oameni se sperie si nu vor sa-l accepte, altii au o educatie (IQ) precara iar ceilalti vor sa tina oamenii in minciuna si intuneric pt. a profita de pe urma lor.
La o adica, daca nu s-ar fi investit in razboaie si armament la ora actuala omenirea era capabila de *calatori interstelare.
Sa nu mai zic de impiedicarea evolutiei tehnologiilor datorita drepturilor asupra patentelor, spionaj electronic/tehnologic si a.... banilor   Posted Image


*desi se spune ca exista tehnologie ca in serialul Star Trek: TNG dar e tinuta secret;
dar asta e alt subiect pe alta arie.

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 super8, on 18 decembrie 2017 - 16:35, said:

toate 3 au un sambure de adevar iar daca le "unesti" pe toate afli adevarul.

La ora actuala stiinta mainstream se fundamenteaza pe filosofia materialista. Stiintele ezoterice (numite de unii pseudo-stiinte, deoarece nu se mai fundamenteaza in materialism, desi folosesc o metodologie de cercetare partial intersectata cu metodologia asa-zis "stiintifica"), medicina ezoterica etc. (cum ar fi astrologia, numerologia, acupunctura, medicina Ayurvedica, homeopatia s.a.m.d.) propun alte paradigme de abordare a realitatii, in general, contradictorii cu paradigma materialista.

Parapsihologia reprezinta un astfel de exemplu de integrare a cercetarii stiintifice cu cercetarea fenomenelor paranormale (inclusiv a celor la care se face referire in literatura religioasa). Multi parapsihologi provin din stiinte diverse (sunt personalitati cu doctorate in fizica, antropologie, biologie, psihologie etc.), fac cercetari de teren sau de laborator, publica rezultatele cercetarilor si sporesc numarul de lucrari si articole in domeniu. Cu toate acestea, rezultatele cercetarilor sunt consultate tot de personalitati din domeniu si ignorate de catre colegii lor care le critica cercetarile pentru lipsa predictibilitatii, falsificabilitatii etc. (ca si cum fenomenele paranormale ar trebui sa se supuna acelorasi reguli ca si fenomenele obisnuite). Aceasta demonstreaza ca ar fi cam greu sa se ajunga la un consens.

Reciproc, printre personalitatile recunoscute in domeniile unor stiinte asa-zis oculte (cum ar fi astrologi, practicanti ai chiromantiei, numerologi etc.) exista si autori care au incercat abordari mai apropiate de cele comune in stiinta: formulari de ipoteze, testare a ipotezelor, utilizarea unor metode empirice (observare, experiment, studiu de caz etc.), metode de masurare, metode statistice etc. Lucrarile lor, in schimb, nu mai sunt bagate in seama de catre colegii lor, mai ales a celor care considera ca adevaratii astrologi, chiromanti s.a.m.d. sunt dotati cu anumite perceptii extrasenzoriale care le permit sa interpreteze o astrograma, o distributie a cartilor din Tarot s.a.m.d. in mod unic pentru fiecare caz in parte si ca aceasta nu are nicio legatura cu media statistica sau cu metodele stiintifice de cercetare.

Este frumos sa vedem posibilitatea existentei unor stiinte hibride intre stiinta mainstream si a stiintelor alternative (indiferent daca au sufixul "logie" sau nu), dar daca, totusi, adeptii mai "fundamentalisti" ai stiintelor ezoterice au dreptate si imprumutarea metodologiei de cercetare stiintifica este fara sens, deoarece nu ar putea pune in evidenta decat "spoiala" si nu esenta acestor fenomene care de regula sunt caracterizate prin lipsa unor regularitati?

Nu zic ca este imposibil un consens intre stiinta mainstream si stiintele "alternative", insa pentru ca acest consens sa fie posibil ar trebui ca stiinta sa renunte la o buna parte din propriile dogme. Iar ca sa renunte la ele, ar trebui ca mai intai sa le recunoasca. Dar oare este capabila sa le recunoasca? Putem numara pe degete oamenii de stiinta care recunosc faptul ca stiinta mainstream este intemeiata pe dogme. Cel mai bun exemplu in acest sens probabil ca este Rupert Sheldrake - desi este o personalitate aproape total ignorata de catre comunitatea stiintifica. Postez "Deziluzia stiintei" (are subtitrare si in limba romana):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JKHUaNAxsTg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Postez si un articol pentru cei care nu au rabdare sa vizioneze videoclipul.
https://manastirea.p...i-materialiste/

Edited by _-_, 18 December 2017 - 18:29.
Link


#14
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
super8, am scris cu cap si coada ce am scris daca ai citit  atent, in primul paragraf am spus de ce, in al doilea de paranormal, si in al treilea despre religie.
Deci tu ai fin ceva neinregula de ai simtit bantuirile alea, ce ai simtit erau iluzii facute de mintea ta, doar ca tu nu ti-ai dat seama, si nu vrei sa accepti (cand ti se spune) ca erau iluzii de fapt, ca daca ai accepta s-ar rupe mirajul.
Aluia de i-a ajuns mama la psihiatrie, ii ajungea oricum, avea o problema psihica clar, sedinta aia a fost o fake fara nici un sens de fapt si fara nici o consecinta, lui i-a mers tot prost, ca si el are o problema de nu poate reusi in viata probabil, sau cine stie ce conjuncturi au fost pur si simplu, ori e urat si nu-l plac femeile, ori nu e prea capabil si la munca e platit prost si nu-si poate gasi de munca ca lumea, din astea.
Ca un om reusit care arata bine si-l duce mintea, iti zic eu ca nici dupa 10 sedinte de spiritism nu-i va merge rau.

Florinbad, eu nu cred in asa ceva, tocmai de aia de aia am si scris ca si comentariu ca sa vad si altii ce spun.
Am crezut odata pana sa vad ca faptele nu sustin nimic, asa ca..m-am prins de vrajeala.

Adevarul cred ca sta in fapte ! Nu cred ca ar fi la mijloc, ar fi pe la mijloc daca unele se puteau demonstra faptic altele nu, nu ca a zis cineva..., ca daca eu vin si iti zic tie ca nu stiu ce am vazut si nu mi-am dat seama ca era iluzie, tu ma crezi, ptr ca nu stii ca ce am simtit eu a fost de fapt iluzie, sau put si simplu pot minti ca sa impresionez, sa atrag atentia !
Si cum omu` plictisit de monotonia vietii nu prea frumoase, abia asteapta sa zica careva asa si sa creada intr-o iluzie care sa-l mai scoata din viata reala.
De fapt am postat aici intrucat ma mira cum de sunt atat de multi care nu se prind de vrajeala asta ! De fapt nu ma mir, ma mir ca au acel mecanism al minciunelelor de se jura ca asa e cand simte ceva sau vad ceva (la aia care zic ca au trait nu stiu ce, deci nu aia care mint pur si simplu ptr atentie). De aia vroiam pareri.
Si asta dauneaza ! Ptr ca in loc lumea sa gandeasca cum sa-si imbunatateasca pe bune viata, sa educam copiii in realitate, noi sustinem minciuna, sa traiasca omul in minciuna ca apoi sa se duca naiba de tot cand pica mirajul.
Normal ca e mai bine ca smecherii sa indoctrineze lumea prin religie sa se sacrifice aici ptr lumea ailalta, in loc sa dea nivel de trai mai sus ca sa traiasca bine.
Voi nu ati observat ca religia impinge la restrictii de tot felul ?
Nu v-ati pus problema niciodata de ce ?! Ca pana la urma dumnezeu ma poate iubi si ca mananc ce vreau si imi cumpar masini, si ca regulez 7 femei (pe care tot el a vrut sa le regulez ptr copii, ca de aia ne-a proiectat pe barbati cu testosteronul sus, asta e o contradictie evidenta), deci e f clar. Adica sa nu curvesti dar de fapt tot eu te-am facut sa curvesti, pai cum vine ?
Plus ca mai dauneaza si ca prin asta alimentam niste hoti superbogati, intretinem milioane de popi si altii degeaba, in loc ca, cu banii aia sa facem ceva util, sa dotam spitale, scoli, etc etc, nu sa facem catedrale ale neamului care nu aduc nimic.



Referitor la ce ai zis tu mai sus....si aia care zic ca au puteri senzoriale, au pe naiba, cred ca au avut putere de manipulare si s-au lasat crezuti ca ar putea, si ce interpreteaza o interpreta tot ceva fara fundament, totul nu prea se pupa cu realitatea.
Eu zic ca astea sunt chestii ajutatoare sa indulceata viata omului, mai e si o pasiune, dar si de facut bani.
Se poate demonstra ceva concret ?! Sa vedem si noi ? Deci nu ca zice cineva ca a vazut aia si aia...ceva cu fapte sa vad si eu, e posibil ?
Se intampla des cand pacienti sunt convinsi de cineva ca medicina naturista face, aia face, de sedinte de nu stiu ce parapsihologice, etc, se abat de la tratamentul medical si si-o iau in barba, pierd tot progresul si sunt mai greu de tratat apai !

Uite aduc eu un pacient cu diabet zaharat de tip 1 (DZ 1) ! Sa-l vad, care il rezolva cu toate alea ale lor.
Dat fiind ca din toti diabeticii de tip 1, nici unu nu s-a vindecat.
Diabetul de tip 1 nu are leac, nu exista ca e posibil sa scapi cum e la alte boli (ceva cancere in stadii incipiente), de apoi pun pe seama la spiritism, dumnezeu si altele. Dar sunt si povesti, oameni care nu s-au vindecat dar declara asta, astia-s pusi sa declare asa.
Trebuie propaganda !
Daca se vindeca de DZ 1 atunci DA ! Jos palaria, chiar e minune.

Edited by _-_, 21 December 2017 - 12:46.
reunire posturi


#15
Kostyrapper

Kostyrapper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.06.2008
Ce iluzii frate? Când văd cu ochii mei că trag demonii de femeia mea și părul ei apucat de o mana invizibila pentru mine...este tras in sus...in timp ce ea urla "nu-i lăsa că mă ia!!!" Ți se pare iluzie? Ea era trasă de demoni și eu pentru că o țineam..m-au mutat și pe mine din loc. Iluzii? Nu fumez...nu beau..nici macar cafea. Ce vorbesti frate acolo? Habar nu ai...

Și toate astea...in ziua când i-a dat masa un lănțișor...că mai târziu să aflu că e satanista masa..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate