Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pasaport temporar

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Salut, urmeaza sa plec in egipt in vacanta cateva zile si vroiam sa stiu daca imi pot face pasaport simplu  temporar. Din ce am citit pe net, nu imi pot face pasapoprtul temporar (12luni). Este adevarat sau nu am inteles eu bine?

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
ești sigur că vrei să mergi în Egipt? Sau oriunde în Orientul Mijlociu?

#3
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006

 alex342, on 17 decembrie 2017 - 04:07, said:

Salut, urmeaza sa plec in egipt in vacanta cateva zile si vroiam sa stiu daca imi pot face pasaport simplu  temporar. Din ce am citit pe net, nu imi pot face pasapoprtul temporar (12luni). Este adevarat sau nu am inteles eu bine?

Exista 2 tipuri de pasapoarte cel valabil un an (ii mai spune si temporar) si cel valabil 5 ani (biometric). Daca mai ai in plan sa mai pleci sau iti permiti financiar, fa-ti pe 5 ani ca nu-i mare diferenta de pret.

 DaculScoril0, on 17 decembrie 2017 - 06:07, said:

ești sigur că vrei să mergi în Egipt? Sau oriunde în Orientul Mijlociu?
nu-i chiar asa periculos, in perioada asta am chiar o prietena romanca pe acolo.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 alex342, on 17 decembrie 2017 - 04:07, said:

Salut, urmeaza sa plec in egipt in vacanta cateva zile
Ți-ai planificat vacanța fără să ai pașaport valabil? Hmmm...
Bănuiesc că ai cu ce să dovedești că pleci în vacanță în Egipt,  în caz că te întreabă care-i urgența, dar nu cred că va fi cazul.

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
omu' destept "rezolva" problemele pe masura ce apar ! ... nu planifica nimic ! ... :)

#6
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Bine de stiut.

https://www.mae.ro/travel-alerts/2906

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

 alex342, on 17 decembrie 2017 - 04:07, said:

Salut, urmeaza sa plec in egipt in vacanta cateva zile si vroiam sa stiu daca imi pot face pasaport simplu  temporar. Din ce am citit pe net, nu imi pot face pasapoprtul temporar (12luni). Este adevarat sau nu am inteles eu bine?
http://www.prefectur...ea_pasaportului
Daca esti din Bucuresti mergi in Plaza Romania, ai cele mai bune conditii.

#8
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Trebuie sa precizez ca in momentul de fata nu am niciun fel de pasaport.
In aceasta situatie pot primi pasaport simplu temporar (valabilitate 12 luni)?

Edited by alex342, 19 December 2017 - 05:47.


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Da.

#10
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Din ce am citit in conditiile lor, pot primi pasaport simplu temporar pe 12 luni doar daca pasaportul simplu electronic este expirat si trebuie sa plec urgent in strainatate.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pune textul din care ai înțeles asta.

#12
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
S-ar putea sa ma fi inselat totusi

II. ELIBERAREA PAŞAPOARTELOR SIMPLE TEMPORARE
  • CONDIŢII.
Paşaportul simplu temporar se eliberează cetăţenilor români care îndeplinesc condiţiile prevăzute de Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, cu modificările şi completările ulterioare şi nu se află în una dintre situaţiile de suspendare a dreptului de a călători în străinătate, în următoarele situaţii:
  • pentru persoanele care declară că nu dispun de timpul necesar pentru eliberarea unui paşaport simplu electronic;
  • în cazul în care titularul declară în scris că urmează să călătorească în state între care există stare de beligeranţă ori conflict diplomatic şi are aplicată în paşaportul simplu sau în paşaportul simplu electronic o ştampilă ori o viză eliberată de statul cu care ţara în care călătoreşte se află în conflict;
  • când titularul deţine paşaport simplu sau paşaport simplu electronic care conţine vize valabile, dar ca urmare a epuizării filelor destinate aplicării acestora călătoria în acel stat sau în alte state decât cele care au emis vizele nu mai este posibilă;
  • când titularul a depus paşaportul simplu sau paşaportul simplu electronic pentru obţinerea unor vize şi trebuie să călătorească de urgenţă în străinătate;
  • când minorul urmează să se deplaseze în străinătate pentru studii ori pentru a participa la concursuri oficiale sau pentru a urma un tratament medical fără de care viaţa ori sănătatea îi este pusă în pericol şi nu există timpul necesar pentru obţinerea acordului celuilalt părinte;
  • pentru cetăţenii români aflaţi în străinătate care nu mai posedă documente de călătorie valabile şi care declară că este necesar să îşi continue călătoria în străinătate sau să îşi reglementeze şederea pe teritoriul unui stat.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:)

#14
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Se completeaza vreo cerere? Daca se gaseste pe net as vrea sa o completez de acasa ca sa mearga mai repede.

le: Este nevoie sa vin cu poza de acasa?

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cererea se completează la ghișeu și nu, nu trebuie să vii cu poză de-acasă ci doar cu cartea de identitate și cu 96 de lei, poți să plătești la casieria prefecturii.
Poți plăti și la trezorerie, ca să nu stai la două cozi.
Când pleci în vacanță, la anu'? De când tot întrebi îți făceai pașaport cu termen de 5 ani.

#16
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017
Ms :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate