Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Intrebare Toyota Land Cruiser BJ70

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sergiu199723

sergiu199723

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.03.2014
Buna seara

Sunt in negocieri sa achiztionez o Toyota LC BJ70 motor 3400 cmc, ce parere aveti despre acest model ? e o toyota in care pot avea incredere ? mentionez ca vreau sa o folosesc pentru vanatoare si off road usor si mediu. Am auzit pareri bune si rele despre acest model, in special despre motor, va rog sa ma ajutati.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Au fost masini bune dar fierul nu rezista treceri itimpului chiar in halul asta . Este putin probabil sa gasesti una in stare buna si caroserie si motor . 30 si ceva de ani omoara orice masina , chiar si una de legenda .

#3
sergiu199723

sergiu199723

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.03.2014
multumesc de raspuns, am gasit una in stare foarta buna ca si aspect, dar intrebarile mele sunt legate de motor, stiu ca motoarele de 2.5 au fost si inca sunt foarte rezistente si am si vazut ce putere au dar motorul acesta de 3.4 nu prea stiu nimic de el.... are aceeasi fiabilitate, forta pe masura capacitatii ??

Land Cruiser BJ 70 https://m.olx.ro/ofe...n1-ID9JHxT.html

Edited by sergiu199723, 17 December 2017 - 02:01.


#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Indiferent de caracteristici , ele erau valabile acum 32 de ani. Acum te intereseaza cum a fost servisata , cum a fost intretinuta , cum arata sasiul ( cred ca o sa plangi cand o sa o ridici pe elevator ) . Probabil ca o sa gasesti suduri multe pe sasiu . Motorul are probabil de 3-4 ori cat arata in anunt . In 30 de ani faci 200.000 km doar scotand-o si bagand-o inapoi in curte . Nu-i masina pentru amatori ( no offence - chiar vreau sa iti fiu de folos ) . Daca te pricepeai nu intrebai aici . Faptul ca intrebi arata ca esti novice in domeniu . aia este masina care a vazut mult off-road la viata ei .La motor poti face un test de compresie la orice servis dar este imposibil sa nu fie coapta la varsta asta . La fel , cutia de transfer si reductorul , trebuie verificate temeinic .

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 JurasikMan, on 17 decembrie 2017 - 01:44, said:

Au fost masini bune dar fierul nu rezista treceri itimpului chiar in halul asta . Este putin probabil sa gasesti una in stare buna si caroserie si motor . 30 si ceva de ani omoara orice masina , chiar si una de legenda .

Vad tot mai des patroluri, land cruisere reconditionate total , pe olx :)

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ai pus un link degeaba ! ...
pun yo o poza ca sa fie ...
on topic : yo il consider un "super-autoturism de teren" ! ...

Attached Files


Edited by realduc, 17 December 2017 - 10:27.


#7
sergiu199723

sergiu199723

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.03.2014
da, nu sunt expert in domeniu, am condus de la Toyota, modelul LJ70 si KZJ70 dar acuma s-a ivit sa achiztionez acest BJ70 despre care nu stiu mai nimic si e mai rar... mai exact voi face un schimb cu samuraiul meu si o diferenta din partea mea. de aici si intrebarile melePosted Image . Sunt constient ca in 30 ani se puteau intampla multe la masina.... oricum toyota e recunoscuta pentru gradul scazut de rugina fata de alte masini, momentan detin un Suzuki Samurai 1.3 1996 pentru offroad si vanatoare si aceste modele sunt mult mai sensibile decat toyota..... intrebarile mele erau legate in special de acest motor 3400 cmc, daca are fiabilitatea unui motor de 2.5 sau 3.0 de pe LJ70 sau KZJ70, motoare care duc 500-600 mii km fara probleme....

Am auzit povesti cum ca motoarele de 3400 cmc de pe BJ70, B3 sau b13T cum mai sunt numite, sunt de productie italiana si sunt slabute si ca si calitate si si ca si forta in comparatie cu restul modelelor de la toyota, este adevarat ????

 realduc, on 17 decembrie 2017 - 10:27, said:

ai pus un link degeaba ! ...
pun yo o poza ca sa fie ...
on topic : yo il consider un "super-autoturism de teren" ! ...

as vrea sa te intreb, suspensia la BJ70 e doar pe foi de arc ?? si fata si spate, spre deosebire de LJ70 ? si ce parere ai de motorul 3,4l 90 cp ?

Edited by sergiu199723, 17 December 2017 - 10:33.


#8
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
O masina asa veche are valoare cand este in starea originala.
Tind sa cred ca esti impresionat de vopsea dar tine cont ca in sasiu poti gasi spuma poliuretanica deoarece e usor de modelat :)
Motorul de 3.4 e destul de rar,daca vrei sa faci o investitie buna cauta 4.2.

#9
sergiu199723

sergiu199723

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.03.2014
da cred ca mai bine caut una prin germania si o aduc si mi o aranjez cum vreau, poate mai bine un kzj 70 de 3.0 de dupa 90'... multumesc de ajutor

#10
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Eu as cauta ceva de genul

www.2ememain.be/link/343273367.html

Edited by bolo, 18 December 2017 - 22:22.


#11
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Pastreaza Samuraiul pt off-road si vanatoare, este un dintre cele mai bune masini cu care poti face astfel de lucruri, in fond iti cunosti masina, stii cum a fost intretinuta etc. Iar 1.3 nu este 3.4, asta daca ne gandim la taxe si consum.

#12
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Nu iti poate da nimeni un sfat pertinent ca o masina de genul asta, cu o vechime asa de mare, km nenumarati, pret mic si activitate grea (n-a circulat 30+ ani doar pe asfalt), este o mare loterie. Deja nu mai conteaza marca, modelul, motorul, mai mult conteaza cum a fost intretinuta si varsta.
Dpmdv, ai 2 alternative : sau maresti semnificativ bugetul daca poti ca sa iei ceva mult mai recent, asta insa nefiind o garantie ca va fi si ce trebuie, oricum trebuie s-o verifici bine, dar scapi de "varsta nu iarta", sau cauti, astepti o masina cunoscuta, despre care stii macar ca nu s-a rupt in doua si nici nu a ramas in camp datorita ei (nu a soferului !).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate